Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

”Čurļoņa kvartets” Liepājā iepazīstinās ar lietuviešu komponistu darbiem

Šo svētdien, 16. janvārī plkst. 15.00 koncertzāles ”Lielais dzintars” Kamerzālē gaidāma tikšanās ar Viļņā rezidējošo Lietuvas Nacionālās filharmonijas kamersastāvu ”Čurļoņa kvartets”, kuri klausītājiem Liepājā piedāvās daudzpusīgu lietuviešu komponistu programmu un norvēģa Edvarda Grīga monumentālo Stīgu kvartetu.

”Čurļoņa kvartets” Liepājā iepazīstinās ar lietuviešu komponistu darbiem
12.01.2022 00:01

Apmaksāta informācija

Lietuviešu simbolisma meistara Mikalojus Konstantina Čurļoņa vārdā nosauktais Čurļoņa stīgu kvartets dibināts pirms vairā nekā pusgadsimta. Tehniski virtuozo mūziķu ansamblis Liepājas koncertzāles izveidotās kamersērijas ”Personīgi” klausītājiem sagatavojis smalku programmu, ko atklās 20.-21. gadsimtu mijas spilgtāko lietuviešu komponistu darbu izlase, no kuriem lielākā daļa Latvijā skanēs pirmoreiz.

Viens no neparastākajiem kaimiņvalsts komponistiem — Teisutis Makačins (1938) pieder lietuviešu modernisma klasiķu paaudzei. Savos opusos skaņu meistars sakausējis populārās un akadēmiskās mūzikas elementus un tādējādi izpelnījies nerimstošu apbrīnu īpaši jaunākās paaudzes klausītāju vidū. Makačina 1980. gadā komponētais Scherzo concertante stīgu kvartetam klausītājus aizraus ar enerģiskiem ritmiem un graciozi melodiskām līnijām. Vidmants Bartulis (1954) un Fausts Latens (1956) savā pasauluztverē dala līdzīgu tēlu loku, tomēr muzikālajās izpausmēs ir visnotaļ atšķirīgi – par to varēs pārliecināties abu komponistu pirmajos stīgu kvartetos, kas skaņās rotaļājas ar intīmiem veltījumiem sev tuviem cilvēkiem. Bet Zitas Bružaites (1966) ”Dance in Blue” kavēsies amerikāņu minimālisma tradīcijās ar dziļi iegremdējošu dejas un mūzikas saplūsmi.

Čurļoņa kvartets

Koncertprogrammas otro daļu veidos norvēģu pazīstamākā komponista Edvarda Grīga (1843) Stīgu kvartets solminorā – viens no retajiem šī miniatūrista cikliskajiem darbiem. ”Tādi mākslinieki kā Bahs un Bēthovens cēla baznīcas, bet es vēlos celt būdiņas, kur cilvēki jūtas laimīgi,” tā reiz savu mūziku aprakstījis Grīgs, tomēr viņa Stīgu kvartetā solminorā jaušams katedrāles vēriens. Tas atgādinās gan norvēģu tautas mūzikas atskaņas, gan gaiša mīļuma pilnu liriku, bet dažbrīd pat pieskaitāms komponista jutekliskākajām mūzikas lappusēm.

Čurļoņa kvartets kopš tā dibināšanas 1968. gadā ir nemitīgi apliecinājis savu radošu meklētāju un tehniski virtuozu mūziķu ansambļa slavu. 1990. gadā Lietuvas Nacionālās filharmonijas paspārnē esošais kvartets viens no pirmajiem saņēma augstāko mūzikas apbalvojumu Lietuvā – prestižo Lietuvas Nacionālo mākslas un kultūras balvu. Lielu starptautiskās publikas un mediju uzmanību apvienība pievērsa 2004. gadā, kad ieguva otro vietu Starptautiskajā kamermūzikas konkursā Šveinfurtē, Vācijā. Pēc panākumiem sekoja koncerti pasaules izstādē EXPO Aichi Japānā, pasaules mūzikas izstādē MIDEM Francijā, kā arī viesošanās Kanādā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Amerikas Savienotajās Valstīs, Meksikā, Japānā un Ķīnā. Čurļoņa kvartets muzicējis tādās Eiropas akadēmiskās mūzikas mekās kā Leipcigas Gewandhaus, Amsterdamas Concertgebouw, Bonnas Beethovenhaus, Parīzes Musée d’Orsay un citviet, kā arī piedalījies dažādos mūzikas festivālos Eiropā un Āzijā.

Čurļoņa kvartets

Īpaša uzmanība ansambļa repertuārā vērsta lietuviešu mūzikas popularizēšanas virzienā. Šīs misijas ietekmē mūziķi ikkatrā koncertprogrammā iekļauj Lietuvas komponistu darbus stīgu kvartetam, kā arī pirmatskaņo speciāli šai apvienībai radītus jaundarbus. Kvarteta mūziķi spēlē unikālus 18. gadsimta itāļu meistaru radītus instrumentus, uzstājas arī kā solisti un darbojas arī citos ansambļos un radošos projektos.

Video:

Kamerzāles notikumu sērija ”Personīgi” Liepājas koncertnamā tiek piedāvāta jau vairāku gadu garumā, kopš 2018. gada pavasara, un kļuvusi par iecienītu mākslinieku un auditorijas tikšanās vietu, iespēju mūzikas notikumus baudīt tiešākā un personīgākā veidā.

Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA ”Lielais Dzintars”. Biļetes pieejamas ”Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvija, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM:

Apmeklējot pasākumu, pie ieejas lūgsim uzrādīt covid-19 sertifikātu, kas apstiprina personas vakcināciju pret covid-19 vai minētās infekcijas pārslimošanu. Tāpat lūgsim uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu un pasākuma ieejas biļeti. Koncertzāles telpās un koncerta laikā jālieto sejas aizsargmaska. Pārvietojoties pa koncertzāli, jāievēro 2 metru distance no apkārtējiem. Sēdvietas zālē būs izvietotas, ievērojot 2 sēdvietu distanci.

Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav nepieciešams uzrādīt pārslimošanas sertifikātu vai covid-19 testu. Bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem, jāuzrāda covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros. Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.

Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00-17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00-15.00. Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasts: [email protected].

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz