Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Radošās bohēmas stāstu tērcītes

Radošās bohēmas stāstu tērcītes
Foto: Ziedonis Safronovs
01.12.2017 15:36

Vēsma Lēvalde, "Kultūras Pulss"

Indivīda garīgā brīvība, padomju laikā varas apspiesta, šodien – pašu pazaudēta konjunktūras un materiālo labumu seklajos ūdeņos, ir Valda Lūriņa veidotās izrādes “Esi sveicināta, bohēma!” caurviju tēma.

Iestudējuma mērķis, kas izriet no dramaturģiskā pamatmateriāla (Andra Bergmaņa nepublicētajām atmiņām, Ērika Hānberga un Ulda Brieža grāmatas “Vāgūzis”, Andžila Remesa “Reiz Liepājā”), – iezīmējot konkrētu cilvēku personības, kaut nojausmās atsaukt nepieradinātu garīgumu, ļaušanos romantikai bez cinisma cenzūras un radoša huligānisma spēju atstāt gaišus nospiedumus nacionālajā kultūrā. Tomēr liekas, ka šis vēstījums gan publikai, gan daļai aktieru paliek miglā tīts, tāpat kā brīnišķīgās Ulda Brieža fotogrāfijas skatuves fonā.

Kāpēc trīs aizraujošu literāru materiālu skatuves versija ar kultūras kanona līmeņa mūziku neatstāj gandrīz nekādu pēcgaršu? Viens iemesls – par padomju periodu šodien vairs nevajadzētu runāt tā laika teātra valodā, turklāt izplūdušā, nekonkrētā formā, kur dramatiskas ainas mijas ar priekšnesumiem Brodvejas mūzikla stilā, nosacīta atsvešinātība ar humoršova cienīgu personāža parodiju, palaikam atkrītot patosa piestrāvotos, sentimentālos iestarpinājumos. Otrs iemesls ir laiku, notikumu, norises vietu un personu sablīvējums, kas kaut cik ļauj izprast uz skatuves notiekošo tikai tiem, kuri pirms izrādes kārtīgi izlasījuši abas publicētās grāmatas vai paši kādreiz bijuši “Vāgūzī”, “Kazā” vai “Skapī”. Vienā izrādē aptvert 30 gadu periodu un divus, katru par sevi sižetiski piepildītus stāstus ir gandrīz neiespējamā misija, jo iestudējuma kopums neglābjami sašķīst atsevišķos fragmentos, ja nav viena izteikta vadmotīva. Un publika atbilstoši reaģē – atdzīvojas un plaukšķina rokenrola dejotājiem, uzdungo līdzi dziesmām, nemēģinot saprast, par ko te vispār ir stāsts. Protams, tas kaut ko liecina arī par sabiedrības uztveri, tomēr kādreizējo “bohēmistu” protests neglābjami pārvēršas mūziklā ar didaktisku piesitienu sievu ciešanu uzsvērumā.

Iestudējuma vizuālā ietērpa lielākā vērtība ir Ulda Brieža dokumentālās, mākslinieciskās fotogrāfijas, kuras izrādes gaismu partitūras dēļ diemžēl pamanāmas tikai daļēji. Nav saprotams, kāpēc nepieciešams mainīt tik daudz tērpu un parūku – būtu pieticis ar vienu stilizētu, nosacītu kostīmu, ļaujot vairāk izpausties aktiera meistarībai, jo šie sieviešu vokālā ansambļa tērpi neatspoguļo konkrēto vēsturisko laiku, atveidotās personas īpatnības vai “bohēmistu” sociālo statusu. Toties rati kā “Vāgūža” ikona ir veiksme, ko mierīgi varēja papildināt gan pieminētais zārks (par nāvi taču runā nepārtraukti, un ironijas deva padrūmajai skatuvei tikai nāktu par labu), gan Ulda Brieža kolekcionētie zvani, uz kuriem Agris Engelmanis savulaik esot komponējis teātra mūziku un tie izmantoti dažādās delverībās gan Liepājā, gan Rīgā, turklāt izrādes režisors pats savulaik esot uzslējis šo zvanu torni pie Vērmaņdārza. Mūzika un dziesmas, bez šaubām, ir vērtība pati par sevi, lai gan daža no tām ir komercializēta un diezgan nodrillēta. Tikai izpildījuma maniere aizved tālu prom no “bohēmiskās” vides noskaņām – lielākoties dziedāja bariņā ģitāru vai akordeona pavadījumā un nekad netika imitēts koncerts, ja nu vienīgi – lai parodētu. Aplausus pelna ideja tekstā iekļaut daudz dzejas, jo tā laika radošā jaunatne pie katras izdevības citēja un apsprieda dzeju. Lasīšana un dziedāšana bija nepieciešamākas par desu uz maizes.

Aktieriem, kuri dzimuši 80. gados, ir grūti izprast padomju laiku, ne nu vēl rast alegoriju, kas mestu tiltu uz šodienu (nav jēgas restaurēt aizgājušu laiku, netrāpot šodienai). Tomēr lielā mērā tas izdodas Edgaram Ozoliņam nosacītajā Ulda Brieža tēlā, mazāk pārliecinošs liekas Kaspara Kārkliņa Andris Bergmanis, kam tomēr nevajadzētu būt Čaka kaverversijai. Nekariķējot, bet ar zināmu nosacītības pakāpi vairākus tēlus atveido Sandis Pēcis, tā panākot lielāku skatuvisko patiesību nekā dažu aktieru centieni “ieiet lomā”. Izrādē ir vairākas lieliskas epizodes, kas aizskar emocionāli, nenoliedzamas ir Valda Lūriņa zināšanas par tā laika procesiem un personībām, apsveicama ir ideja atgādināt par vērtībām, ko esam zaudējuši, par dzīves garšu, ko nemākam izjust. Tomēr gribētos, lai izrāde ritētu vienotā gultnē un neizsīktu daudzos strautiņos.

0 komentāri

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz