Sestdiena, 24. oktobris Renāte, Modrīte, Mudrīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Stāsts par pilsētas govīm

Stāsts par pilsētas govīm
24.06.2007 13:57

0

Vēstures liecības stāsta, ka pirmie liellopu ganāmpulki tika veidoti aptuveni 6000.gadā pirms Kristus Grieķijā. Piena produkti radīja apvērsumu cilvēka dzīvē, jo nodrošināja augstvērtīgu pārtiku visa gada laikā. Slavenais ārsts Avicenna teicis, ka piens ir visvērtīgākais, kas dabā sastopams, jo tas labvēlīgi iedarbojas gan iekšķīgi, gan ārīgi lietots. Pašlaik govs piens ir visvairāk lietotais pārtikas produkts pasaulē. Un ik gadus tiek saražots 413,7 miljonu tonnu apmērā.

Jaunie pilsētas iedzīvotāji

Jau izsenis pilsētas apkārtnes iedzīvotāji itin čakli apgādāja liepājniekus ar piena produktiem. Ķēkšas ik dienas mēroja ceļu uz tirgotavām, kur vērtīgais produkts bija nopērkams. Turīgāko pilsētnieku virtuvēm pienu pieveda piegādātāji tieši mājās.

Policija stingri uzraudzīja tīrību un kārtību piena tirgotavās un sekoja, lai plaukti un letes būtu akurāti nokrāsotas ar baltu eļļas krāsu un, pasarg Dievs, netiktu tirgots viltots piens. Ar šo vārdu tolaik saprata nekvalitatīvu un, kā tautā saka atlašātu pienu.

Pirmā pasaules kara smagās sekas spieda liepājniekus ķerties pie viena otra darba, kuram agrāk nepiegrieza nekādu vērību un kuru uzskatīja par pilsētnieku necienīgu. Liepājnieki bija nākuši pie atziņas, ka pašu audzēts un saražots ir lētāks, un sāka pienīgos ragulopus turēt turpat pilsētā. Daža laba brūnaļa Liepājā ieradās kājām no ne pārāk tālas apkārtnes. To vedot uz pilsētu, kā to prasīja tautas ticējums, bija jāizņem no govs nagu starpas netīrumi, jāietin lupatiņā un jāiebāž kabatā, tad govs gāja bez dzīšanas. Vai katrs saimnieks tā darīja, vēsture klusē, tomēr jau 20.gadu sākumā pilsētā mājvietu bija radušas ap pusotra tūkstoša govju. Liepājā veiktā lopu reģistrācija liecina, ka pilsētā tiek turētas ne tikai govis, bet arī zirgi, aitas, cūkas un citi mājlopi.

Uztraukumi vien

Veselīgais produkts kļūst aizvien populārāks pilsētā. Ne tikai pienu, bet arī krējumu, rūgušpienu un citus piena izstrādājumus patērē lielā vairumā arī armija. Karostā katrai karaspēka daļai palīgsaimniecība ar savām govīm. Tomēr arī pie bruņotiem ļaudīm nav nemaz tik droši. Kādu dienu pilsētā izplatās ziņa, ka pazudusi jūras aviācijas diviziona govs, melna ar baltiem raibumiem. Atradēju lūdz lopiņu nodot diviziona kancelejā.

Lopiņiem, protams, vajadzēja barību. Kūtiņā blakus malkas šķūnīšiem bija gan krājums, kas tika iegādāts Siena tirgū, tomēr vai tas var aizstāt svaigas zāles vērtību? Paklusām pilsētnieki gana lopus zālājos pie ostas starp Kūrmāju un moliem, tomēr tas rada sašutumu citos liepājniekos un pilsētas vadītājos. “Noziedzīga nekārtība” – tā tiek vērtētas šīs darbības, jo govis un kazas izmin un izplēš plāno melnzemes kārtu, kas sedz bijušo priekšvalni, uzrušina un atsedz smiltis, kuras tad vējš ceļ gaisā, un viss zaļais laukums pamazām pārvēršas par smilšu tuksnesi. Tiek izdots stingrs rīkojums, kas aizliedz lopu ganīšanu šajā vietā un draudēts ar prāvu sodu – līdz 10000 Latvijas rubļu. (1922.gadā Latvijas rubļus mainīja pret latiem pēc kursa 500 rubļi = 10 lati). Tiek nolemts ganīšanai atvēlēt pilsētas ganības (aiz pašreizējās Ganību ielas ezera pusē). Lopiņu turētājiem jāpiesakās pilsētas valdē.

Kārtībai jābūt

Lopu ganīšana pilsētas ganībās sākās maija beigās. Noteikumi stingri noteica, ka govis nododamas ganīšanai pulksten 7 Jaunliepājā pie “Vezuva” fabrikas, Vecliepājā – pie pilsētas lopkautuves un vakarā turpat pulksten 19 lopi sagaidāmi atpakaļ. Govīm, kuras ganās pilsētas ganībās, uz ragiem jāliek aizsargbumbiņas, lai novērstu pilsētnieku sabadīšanu. Govis nedrīkst arī dzīt, kur pagadās, jo lopiņi dažbrīd iebrien dārzos, kas atrodas ceļu malās. Kāds aculiecinieks atceras, ka rītos “lopiņi slāja rāmi, dažbrīd notaurēdamies kā kuģīši ostā un aiz sevis atstādami putekļu mākoņus un pļeckas”.

Gana darbu piekopa, protams, Liepājas puišeļi, kuriem Ezermalas pļavas bija ne tikai darba vieta, bet arī brīnišķīga iespēja vingrināties futbola spēlē un ik pa brīdim doties nopeldēties.

Lai nodrošinātu pilsētas pārziņā esošās slimnīcas, skolas un citas iestādes ar pienu, gandrīz simts govju tika turētas arī Liepājas pilsētas muižā “Sauldruvās”, kas ļāva ne tikai ietaupīt, bet arī papildināt pilsētas budžetu.

1931.gadā darbu uzsāk Liepājas Piena centrāle, kur piena produktus ražo īsti rūpnieciskā veidā. Liepājnieki nu var iegādāties pudelēs iepildītu pasterizētu pilnpienu, putu un kafijas krējumu, kefīru un paniņas, iesvērtu 1.šķiras salītu un nesālītu eksportsviestu un dažādus sierus. Konkurence liela un Liepājas tirgū cenas krīt. Sviests maksā vairs tikai 50 santīmu mārciņā, pat tad lauciniekiem ir grūti savu preci pārdot Piena centrāle speciālos slēgtos ratos jau no sešiem rītā pienu pieved pasūtītājiem mājās.

Atšķaidītais krējums

Padomju varas laikos sekoja pārmaiņas, un nebūt vienmēr uz labo pusi. Tiesa gan, liepājnieki varēja lepoties, ka 1956.gadā tieši pie mums pirmo reizi Latvijā sāk ražot kondensēto pienu ar cukuru. Tomēr Padomju Savienības pieprasījums pēc pārtikas produktiem nebija piepildāms, tāpēc vietējā tirgū bija nepārtraukts piena un gaļas produktu deficīts.

Nebūt ne tik sen jau agri no rīta tirdzniecības namu “Kurzeme” apjoza pamatīga rinda, kura vēlējās nopirkt krējumu. Ja vēl 1970.gados kefīra pudeles izmazgāšanai nācās ņemt talkā granti, lai trauku dabūtu tīru, tad jau desmit gadu vēlāk pietika ar remdenu ūdeni. Pārdevējas veikalos dzīvoja uz nebēdu. Par kvalitāti neviens nedomāja. Galvenais, lai visiem pietiktu. Tomēr drošs paliek drošs – pāriniecei tika atstāta zīmīte “Maša, smetanu ņe razbavļai, ja uže razbavila”.*

Tomēr kāds piena produkts tomēr tika ražots lielos apjomos, ļoti pieprasīts, gan tikpat ātri izpirkts – saldējums. Padomju laiku beigās ierasto papīra turziņu vietā gardā veldzējuma iegāde vēl 1960.gados bija vesels process.

Karsta vasaras diena pilsētā. Ielas malā stāv gara, gara rinda, kuras mērķis ir ratiņi, kuros atrodas koka muca. Šajā mucā savukārt atrodas metāla cilindrs, starp koku un metālu ir kārta ledus, sajaukta ar sāli. Pārdevēja ar lielu karoti zvejo laukā no muciņas saldējumu, pilda to vafeļu glāzītē, liek uz svariem. Tiem, kuri nav tikuši rindas sākumā, tiek jau krietni pakusis saldējums, kurš pil, tek, tad vēl vafeļu glāzītei izkrīt dibens…

Dažus gadus vēlāk ielu malās, liepājnieku ierastās vietās – pie “Kurzemes”, “Trepīšu veikala”, “Kosmosa” un daudzviet citur uzstādīja aizslēdzamus saldētavu galdus, no kuriem tika tirgots, labākajā gadījumā, divu, trīs veidu saldējums.

*Maša, krējumu vairs neatšķaidi. Es jau atšķaidīju. (krievu val.)

Juris Raķis,

Foto no Jura Raķa privātkolekcijas

Lai arī bez bumbiņām uz ragiem, Liepājā šobrīd dzīvojošās govis var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem.

Karadienestā no laukiem iesauktam jauneklim govslops šķita tuvs un pazīstams. Karostā mājlopu turēšana nebija nekas neparasts.

Piena pildīšana pudelēs un piegāde liepājniekiem mājās radīja nebijušu satraukumu pilsētas tirgos.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz