Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tā, lai gribas dziedāt

Tā, lai gribas dziedāt
12.08.2009 10:46

Atslēgvārdi

Nākampavasar iecerei jābūt jau realizētai. Mēs varēsim iet pa Kūrmājas prospektu līdz pašai jūrai, dziedot Liepājas dziesmu “Pilsētā, kurā piedzimst vējš”, pat ja tekstu no galvas nezināsim.

Vārdus palīdzēs atcerēties par Eiropas Savienības dāvināto naudu darinātā skulptūru grupa. Jūlija beigās noslēdzās mākslas darbu metu konkurss. Visus konkursa darbus līdz 1. septembrim var aplūkot Liepājas Olimpiskajā centrā, un katrs par tiem var spriest pats.

Himna kā pasaka

Žūrijas priekšsēdētājs Edgars Rāts uzdevis katram komisijas loceklim darbus novērtēt matemātiski. Tad salikti visi punkti kopā, un viens darbs guvis lielu punktu pārsvaru, stāsta Liepājas galvenā arhitekte Iveta Ansone. Viņa uzskata, ka rezultāts atbilst cerētajam: “Būs interesanta skulptūru grupa, saistoša tūristiem. Mums likās, ka ir nepieciešams kaut kas priecīgāks un vieglāks.” Mākslinieku un žūrijas pārstāvju domas par konkursu un par rezultātu atšķiras un rosina meklēt atbildes uz vairākiem jautājumiem. Iespējams, galvenais no tiem ir mūsdienās pavisam neiespējams – kas ir īsts mākslas darbs?

Projekta vadītāja, Liepājas domes Attīstības pārvaldes vadītāja Laura Lipska skaidro, ka māksliniekiem dotais laiks – septiņas nedēļas – bija likumā noteiktās iepirkuma procedūras un arī Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansētā projekta noteikumu ierobežojums. Konkursa nolikumu bija paņēmuši vairāk nekā divdesmit mākslinieku, darbus iesniedza septiņi. Žūrija vērtēja sešus, jo viens neatbilda nolikumam – tajā Liepājas dziesma bija izteikta vienā mākslas darbā, nevis piecu figūru komplektā. L. Lipska uzskata, kaut arī laika bijis maz, tomēr saņemti rūpīgi izstrādāti darbi. Lai gan sākotnējā konkursa rīkotāju iecere bija skulptūras bronzā, tomēr mākslinieki neesot ierobežoti materiāla izvēlē. Uzvarētāja izvēlē nebija noteicošais viņa iecerētais materiāls – bronza.  Gaumes lieta – vienam patiks konkrēti tēli, citiem – abstrakti. Liepājas himna jau ir kā pasaka, un kā pasaka tā tiek izstāstīta, domā L. Lipska.

Ideja – ilustrēt dziesmu skulptūrās – ir ļoti interesanta, teic mūzikas autors Imants Kalniņš, uzsvērdams, ka netiks celts piemineklis himnai vai daudzu liepājnieku niecinātajai vārnai, bet gan “Liepājai tā būs rota, himnai – ilustrācija”. Viņš uzskata, ka uzvarējušais darbs “Va vejš ve pūš” ir vispilnīgākais, vispabeigtākais, vienotākais darbu ansamblis. Žūrijā bijusi liela vienprātība, par labāko atzīstot tieši šo, Ģirta un Gaita Burvju un Kārļa Īles kopdarbu. Lai gan ir bijuši arī rosinājumi realizācijai izmantot labāko no katra konkursa piedāvājuma, I. Kalniņš pret to noteikti iebildis – tad jau var dziedāt arī pa pantam no katras dziesmas.

Viņš atceras, ka apmēram pirms 40 gadiem tapušajiem Māra Čaklā dzejas tēliem – zārcinieks (netiek atveidots skulptūrā) un telefonists – ir bijuši konkrēti prototipi, “gudri, forši cilvēki”, turklāt telefonists esot sacerējis melodiju populārajai dziesmai “Tikai no tevis nav vēstules“. Viņam arī nav nekādu iebildumu pret vārnām, kuras pats redz allaž pa sava dzīvokļa logu, un pret latviešu pieminēšanu krogū. “Dzintara latvieši – tas ir tik poētisks apzīmējums. Latvieši ir gudra, apdāvināta tauta, bet reizēm par ilgu aizsēžas krogū, tas ir fakts. Īpaši man patika mākslinieku veidotais dzintara latviešu galds ar kausiem. Smalkjūtīgāk šo alegoriju, šo tēlu nevar parādīt,” uzskata komponists, kurš ir gandarīts par rezultātu, atzīdamies, ka viņam, dziesmas autoram, “pret katru darbu attieksme ir kā pret savu bērnu – vienmēr prieks to redzēt”.

Izdabā publikai?

Vērotājs no malas, mākslinieks Valdis Mackars, gluži pretēji, ir ārkārtīgi kritiski noskaņots. Pēc viņa teiktā, konkursa noteikumi sastādīti tā, lai iegūtu 19. un 20. gadsimta “ilustratīvismu plus sociālistisko reālismu”, kas esot “fufelis”. Viņš arī sašutis, ka netika vērtēts septītais darbs, bet no uzvarējušā mākslas kvintesence esot saskatāma tikai Laivas tēsējā, kurš esot realizēšanas vērts.

Uzmanīgāks izteicienos, tomēr arī nedaudz kritisks ir tēlnieks, žūrijas dalībnieks Pauls Jaunzems: “Ideja ir brīnišķīga. Interesanta ir iespēja vispār iestrādāt himnu tēlos. Priecājos, ka Liepājā kaut kas tāds notiek, ka Liepāja, lai arī nav dikti bagāta ar naudu, tomēr atrod iespēju mākslas projektus īstenot. Taču es sagaidīju mazliet nopietnāku mākslas piedāvājumu. Tas ir par daudz piespēlēts tūristu publikai. Varbūt pārlieku kičīgi. Favorītu žūrija izvēlējās diezgan vienprātīgi. Tas visvairāk pārliecināja ar nostrādātību. Mākslinieciski augstvērtīgāks pāri visiem bija projekts, kurā visi pieci himnas tēli bija apvienoti vienā objektā. Šajā darbā es neredzēju izdabāšanu publikas gaumei un žēl, ka tas ir nolikts malā.

Konkursa noteikumus lasot, sapratu, ka mākslinieki tiek aicināti radīt darbus, kas būtu pieskaņoti publikas gaumei un ka vairāk tiek domāts biznesa kategorijā – kā piesaistīt tūristus. Tas ir risks producēt lētu, viegli gremojamu mākslu. Mana vēlēšanās, ka vairāk domātu par mākslinieciskumu. Arī dotais laiks bija ļoti īss, lai nopietni sagatavotos. Tomēr es apliecinu savu pamatdomu – pasākums visnotaļ ļoti labs. Vairākkārt Ventspilī ir bijuši tēlniecības simpoziji, un allaž domāju – kaut nu arī kādā citā pilsētā pa īstam notiktu lietas, kas saistītas ar tēlniecību.”

Viens no Latvijā pazīstamākajiem tēlniekiem, Pedvāles mākslas parka autors Ojārs Feldbergs arī bija apsvēris piedalīšanos konkursā, tomēr šo domu atmetis. Viņš neizsakās par rezultātiem, tos nav redzējis, bet par noteikumiem. Līdzīgi P. Jaunzemam, viņš domā, ka konkursa nolikuma saturs nevedinājis uz kvalitatīvu rezultātu, drīzāk uz kičīgumu, “es negribu sava mūža dienas tērēt nekvalitatīvam rezultātam”. Lai  iegūtu augstvērtīgāku mākslu, konkursā ir “jāaicina piedalīties pazīstami mākslinieki un viņiem par to jāmaksā”, saka O. Feldbergs. Šis bija atklāts konkurss.

Vilnis Bulavs, konkursa dalībnieks, atzīst, ka īsais termiņš pārsteidzis, tomēr viņš nepiekrīt kritikai par izdabāšanu publikai. “Darbus jau publikai taisa,” spriež V. Bulavs, viņaprāt, šajā konkrētajā gadījumā Liepājas himnas tēliem pārāk liela abstrakcija nebūtu piemērota, “tēma prasa atpazīstamību un konkrētību”. V. Bulava un Renāra Šlisera kopdarbā, starp citu, daudzu peltās vārnas tēls ir pavisam citāds – kā cilvēks ar vārnas masku. “Man personiski vārnas netraucē, tie ir vieni no gudrākajiem putniem. Un ne jau viss ir jāuztver tik burtiski. Vārna var būt arī alegorija aušībai,” uzskata V. Bulavs.

Pārmetumus par iztapšanu skatītājiem pavisam noraida mākslinieks, žūrijas dalībnieks Aldis Kļaviņš. “Es biju ļoti gandarīts. Noteikumiem visvairāk atbilda uzvarētāju darbs ar visplastiskāko risinājumu, stilistiski vienots, autori visveiksmīgāk izvēlējušies materiālu un darbu mērogu.” Pēc A. Kļaviņa domām, konkursa noteikumi tomēr ļāva māksliniekiem izpausties, bet galvenais ierobežojums ir bijis “iekļauties kaut kādās summās, ne jau viss lētais ir labs, un ne jau viss dārgais ir labs”.

“Zināms kiča elements ir jebkurā publiskā risinājumā jebkam. Šeit nav stilu sajaukuma, ir zināms naturālisms. Ideja ir izteikta pasūtījumā. Šis vienmēr paliks jautājums: vai patikt publikai ir kas slikts? Pasaule ir pilna ar bezpersoniskiem mākslinieciskiem klučiem. Ko gan nozīmē augstvērtīga māksla, ja tā nekur neved? Šo disputu varētu turpināt bezgalīgi. Ja jau himna ir jāilustrē, tad svarīgi, vai, skatoties uz darbiem, gribas dziedāt, vai jūti melodiju?” jautā A. Kļaviņš.

Uzziņai

Konkurss skulptūru grupai “Pilsētā, kurā piedzimst vējš”

Konkurss ir daļa no ERAF finansēta projekta “Tūrisma maršruta “Liepāja kā pa notīm” pilnveidošana, papildināšana”. Skulptūru grupas izveide varētu izmaksāt ap 9000 latu.

Uzvarētāji: “Va vejš ve pūš”, Ģirts Burvis, Gaitis Burvis, Kārlis Īle, prēmija 1000 latu.

Veicināšanas prēmijas 400 latu katram – pārējiem pieciem dalībniekiem: “10XA” , Māris Grosbahs; “Pēc plenēra iedvesmoti”, Renārs Šliseris un Vilnis Bulavs; “7 nošu līnijas”, Inta Berga; “Iepūt man”, Aivars Kerliņš; “Izbaudi Liepāju”, SIA “Mostest”.

Žūrija: Edgars Rāts, Iveta Ansone, Agita Ansule, Pauls Jaunzems, Imants Kalniņš, Margarita Kaņevsma, Aldis Kļaviņš, Laura Lipska, Gunta Šnipke.

Nora Driķe,

Galvenā balva darbam “Va vejš ve pūš”. Telefonists, Varen varošā vārna un Laivinieks.

“Pilsētā, kurā piedzimst vējš” Māra Grosbaha izpildījumā.

“Cilvēku mežs” – SIA “Mostest”.

Viļņa Bulava un Renāra Šlisera Varen varošā vārna ir alegoriska. Meitene ar vārnas masku.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz