Pirmdiena, 26. oktobris Kaiva, Amanda, Amanta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pērn maksātnespēja visbiežāk skārusi tirgotājus un ēdinātājus

Pērn maksātnespēja visbiežāk skārusi tirgotājus un ēdinātājus
Foto: pexels.com
20.01.2020 13:10

LETA

Pagājušais gads bijis jau ceturtais pēc kārtas, kas iezīmējies ar maksātnespēju skaita kritumu un kopējais ierosināto maksātnespējas procesu skaits pēdējo piecu gadu laikā sarucis par 25%, liecina SIA “Lursoft” veiktais pētījums.

Pērn ierosināti 1935 procesi, no kuriem 1242 bijušas fizisko personu maksātnespējas, 560 – maksātnespējas procesi juridiskām personām un vēl kopskaitā 133 tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Uzņēmumiem, kuriem 2019.gadā ierosināta maksātnespēja, vidējais vecums ir astoņi gadi, 10,18% no šiem uzņēmumiem ir ārvalstu kapitāls, 37,5% no šiem uzņēmumiem nav iesnieguši pārskatus par 2018.gadu.

Tāpat šiem uzņēmumiem kopējais apgrozījums 2018.gadā bija 142,76 miljoni eiro, bet zaudējumi – 14,55 miljoni eiro. 2017.gadā šajos uzņēmumos nodarbināti 6496 darbinieki, 2018.gadā – 3210. Nodokļos 2018.gadā šie uzņēmumi samaksājuši 31,98 miljonus eiro, bet maksātnespējas ierosināšanas brīdī kopējais nodokļu parāds bija 95,75 miljoni eiro.

“Lursoft” norāda, ka maksātnespēja 2019.gadā ierosināta uzņēmumiem no 63 pašvaldībām, savukārt vairāk nekā puse jeb 57,68% no visiem procesiem reģistrēti Rīgas uzņēmumiem.

Runājot par fizisko personu maksātnespējām, 240 personas procesa ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas un/vai dalībnieces kādā uzņēmumā, savukārt vēl teju puse jeb 580 ieņēmuši amatus un/vai bijuši dalībnieki iepriekš.

Ja salīdzina ar gadu iepriekš, “Lursoft” norāda, ka bijušo uzņēmēju īpatsvars starp maksātnespējīgajām personām audzis. Ja no pērn ierosinātajām fizisko personu maksātnespējām 46,7% gadījumos persona iepriekš bija ieņēmusi amatu kāda uzņēmuma vadībā vai arī bijusi tā dalībniece, 2018.gadā šo gadījumu īpatsvars veidoja 36,43%.

Pagājušajā gadā maksātnespēja visbiežāk skārusi tirdzniecības nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc “Lursoft” datiem, 13,04% no visiem uzņēmumiem, kuriem 2019.gadā ierosināta maksātnespēja, strādā vairumtirdzniecībā, bet vēl 11,96% saistīti ar mazumtirdzniecību. “Lursoft” norāda, ka gadu iepriekš, 2018.gadā, tirgotāji neatradās to “Top 5” nozaru sarakstā, kurām maksātnespēja ierosināta visbiežāk. Saraksta priekšgalā atradās būvniecības nozare, sabiedriskā ēdināšana, nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī kokapstrādes jomas uzņēmumi.

Savukārt nozares, kuru uzņēmumiem maksātnespēja 2019.gadā ierosināta visbiežāk, ir vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība, ēdināšanas pakalpojumi, ēku būvniecība un specializētie būvdarbi.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji saraksta augšgalā nemainīgi atrodami gadu pēc gada. Arī 2019.gads nav bijis izņēmums – no uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja, 8,75% pārstāv sabiedrisko ēdināšanu. To vidū ir arī SIA “Fīlings”, kam savulaik piederējis gan restorāns, gan arī bārs un kafejnīca. Pēc “Lursoft” pieejamās informācijas, uzņēmumam šobrīd nav nevienas aktīvas struktūrvienības. Jau kopš 2015.gada “Fīlings” strādājis ar zaudējumiem un šobrīd uzņēmumam uzkrāts 563 790 eiro liels nodokļu parāds.

“Lursoft” norāda, ka labākas sekmes nav arī abiem pārējiem “Fīlings” īpašniekam Raimondam Unguram piederošajiem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem – 2009.gadā dibinātajam SIA “Kapella 13”, kam aizvien ir aktīva struktūrvienība restorāns “Rīgas atslēga”, maksātnespēja pasludināta vien nedēļu pēc “Fīlings” maksātnespējas pasludināšanas, savukārt SIA “Rocabilly House” maksātnespēja pasludināta jau 2018.gada novembrī.

Pērn uz maksātnespējīgo uzņēmuma soliņa nonākušo sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu vidējais vecums bijis četri gadi un tiem visiem, izņemot SIA “Silk Road holding”, maksātnespējas ierosināšanas brīdī bija reģistrēts nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro. “Lursoft” piebilst, ka sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem aizvadītajā gadā ierosināta maksātnespēja, tās ierosināšanas brīdī kopējais nodokļu parāds sasniedzis 2,73 miljonus eiro.

Pērn no visiem uzņēmumiem, kuriem ierosināta maksātnespēja, tikai 11,61% ierosināšanas brīdī nav bijis nodokļu parāds vai arī tas bijis mazāks par 150 eiro. Visi pārējie uzņēmumi bijuši nodokļu parādnieki un to kopējais parāds procesu ierosināšanas brīdī sasniedzis 95,75 miljoni eiro.

Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, “Lursoft” aprēķinājies, ka deviņiem uzņēmumiem nodokļu parāds maksātnespējas ierosināšanas brīdī pārsniedzis vienu miljonu eiro. Lielākais parādnieks to vidū ir SIA “Vexoil Bunkering”, kura parāds patlaban sasniedzis jau 39,26 miljonus eiro. Iesniegtajā pārskatā uzņēmums norādījis, ka 2017.gada augustā VID Muitas pārvaldes amatpersonas veica pārbaudi “Vexoil Bunkering” par muitas procedūras – uzglabāšana muitas noliktavā – pabeigšanu ar reeksporta deklarācijām.

Pamatojoties uz veikto pārbaudi, ar VID lēmumu uzņēmumam tika uzrēķināts muitas iestādes administrēto nodokļu parāds 35,5 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums VID uzrēķināto parādu un tā apmēru neatzina un lēmums pārsūdzēts VID vadītājam. Nodokļu uzrēķina dēļ tika anulētas uzņēmuma muitas noliktavas turēšanas atļaujas, brīvās zonas režīma atļauja un vairumtirdzniecības licence, kā rezultātā kuģu bunkurēšanas ar dīzeļdegvielu un degvieleļļu un noliktavu darbība tika paralizēta.

Otrs lielākais nodokļu parādnieks starp pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem ir AS “Dzintars”. Jau 2016.gadā kosmētikas ražotājam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process. Tolaik uzņēmums cerēja tikt galā ar finansiālajām grūtībām, apgūstot jaunus eksporta tirgus un ražojot jaunu, inovatīvu kosmētiku, taču cerības nenesa rezultātus, un galu galā pērnā gada novembrī uzņēmums tika pasludināts par maksātnespējīgu.

Tajā pat laikā “Dzintara” īpašnieks Iļja Gerčikovs reģistrējis jaunu uzņēmumu – SIA “Dzintars beauty” – un pēdējā gada laikā uz sava vārda pārreģistrējis vairākas kosmētikas ražotāja preču zīmes. Šī gada sākumā “Dzintara” īpašnieks teju pēc 50 gadiem laulībā izlēmis arī noslēgt laulību līgumu.

“Lursoft” pieejamie dati rāda, ka “Dzintars” jau kopš 2008.gada strādājis ar zaudējumiem. 2017.gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,77 miljonu eiro zaudējumiem, savukārt tā nodokļu parāds šā gada janvāra sākumā sasniedza jau 8,89 miljonus eiro. Vēl 2017.gadā uzņēmums nodrošinājis 334 darba vietas.

Vēl 2018.gadā pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi nodrošinājuši 3210 darba vietu, bet 2017.gadā to skaits bijis divtik liels – 6496 darba vietas.

Seši no pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem 2017.gadā katrs nodarbinājuši vairāk nekā 100 darbiniekus. Līderis to vidū pēc darbinieku skaita ir cilvēkresursu vadības uzņēmums SIA “AV Tehnika”, kas 2017.gadā nodarbināja 369 darbiniekus.

Andrejam Horhorinam piederošajai “AV Tehnika” jau 2017.gadā tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas tika izbeigts 2018.gada beigās. Savukārt 2019.gada februārī pasludinātais maksātnespējas process uzņēmumam bijis liktenīgs, jo pagājušā gada novembrī “AV Tehnika” likvidēta. Pēc “Lursoft” datiem, vēl 2017.gadā “AV Tehnika” apgrozīja 3,69 miljonus eiro un nopelnīja 443 420 eiro. Iepriekšējos četrus gadus uzņēmumam bijuši zaudējumi, kas par laika posmu no 2013. līdz 2016.gadam veido teju 400 000 eiro.

“AV Tehnika” gada pārskatu par saimniecisko darbību 2018.gadā nebija iesniedzis, un to nav izdarījuši 37,5% no visiem uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja. Savukārt 17,7% no tiem, kuri pārskatus iesnieguši, tajos norādījuši, ka to apgrozījums 2018.gadā bijis 0 eiro.

Pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi 2018.gadā kopā apgrozījuši 142,76 miljonus eiro, bet 2017.gadā to apgrozījums bijis 327,7 miljoni eiro. Pēc “Lursoft” datiem, 13,75% no visiem pagājušā gada maksātnespējīgajiem uzņēmumiem 2017.gadā apgrozījuši vairāk nekā vienu miljonu eiro katrs.

Lielākais apgrozījums 2018.gadā to vidū bijis saldētas gaļas vairumtirgotājam SIA “RIX Trade Group” – 13,12 miljoni eiro. Vadības ziņojumā teikts, ka 2018.gadā uzņēmums turpināja savu darbību atbilstoši biznesa plānam un pārskata gada budžetam, gadu noslēdzot ar 164 500 eiro peļņu. Tajā pat laikā “RIX Trade Group” vadība norādījusi, ka valstī esošās nestabilās situācijas dēļ un arī zemās pirktspējas ietekmē pēdējo gadu laikā liela daļa no uzņēmuma klientiem uzsākuši maksātnespējas procesus, tāpēc “RIX Trade Group” izveidojies naudas līdzekļu deficīts.

Vēl 2018.gadā, runājot par nākotnes plāniem, “RIX Trade Group” paredzēja izaugsmi un jaunu klientu piesaisti, bet uzņēmuma plāni nav īstenojušies, jo 2018.gada beigās tam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts 2019.gada martā, drīz vien pēc tam pasludinot “RIX Trade Group” maksātnespēju.

1 komentāri

2020-01-20 19:00

Likumsakarīgi: Ja samazinās cilvēku skaits , samazinās viss. Kāpēc lai šie būtu izņēmums ?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz