Trešdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Saeima vērtēs NA piedāvātos Satversmes grozījumus par sievietes un vīrieša veidotas ģimenes izpratni

Saeima šodien izskatīšanai parlamenta komisijās nodeva nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (NA) iesniegtos grozījumus Satversmē, kas paredz labot Satversmes 110.pantu, konstitucionāli nostiprinot sievietes un vīrieša veidotas ģimenes jēdzienu.

Saeima vērtēs NA piedāvātos Satversmes grozījumus par sievietes un vīrieša veidotas ģimenes izpratni
Foto: Paula Čurkste/LETA
14.01.2021 13:40

LETA

Par grozījumu nodošanu komisijai nobalsoja 47 deputāti, pret – 25 deputāti.

Deputāts Jānis Iesalnieks (NA) pauda, ka Satversmes tiesa saistībā ar spriedumu par ģimene pabalstiem esot pārkāpusi savas pilnvaras, kā arī lēmusi pretēji likumdevēja gribai. Iesalnieks”, pamatojot NA iesniegtos grozījumus, atsaucās uz “sabiedrībā vispārēji akceptētu ģimenes modeli”.

“Nevar pārrullēt pāri sabiedrības vairākuma viedoklim un ieviest svešas paražas un tikumus,” teica deputāts.

“Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Marija Golubeva akcentēja, ka NA piedāvātie grozījumi ir mēģinājums šķirot ģimenes pareizajās un nepareizās, tas ir aicinājums uz diskrimināciju.

Kādu ģimeņu iedalīšana zemākā šķirā ir pretrunā cilvēka cieņai un demokrātiskas valsts vērtībām, akcentēja politiķe.

Šādu izmaiņu pieņemšanas gadījumā valsts attālinātos no tiem iedzīvotājiem, kuri ar šiem grozījumiem tiks atzīti par nepareizām ģimenēm, uzsvēra Golubeva, norādot, ka cilvēka cieņa ir Rietumu civilizācijas pamats.

Tā vietā, lai īstenotu cilvēkmīlestības principus, ar rosinātajiem grozījumiem sabiedrībā tiek ienests tā saucamais “kultūrkarš”, kas neļauj cilvēkiem sadarboties, lai gan Latvijai ir svarīgs katrs iedzīvotājs, pauda AP frakcijas vadītājs.

Atbalsts šīm izmaiņām ir ņirgāšanās par demokrātiskas valsts principiem un aicinu tos noraidīt, uzsvēra deputāte.

Piedāvātās izmaiņas izsaukušas pretrunīgu reakciju sabiedrībā, daļai konservatīvi noskaņoto paužot tām atbalstu, bet daļa liberālo uzskatu pārstāvju šos grozījumus asi kritizē.

NA ieskatā valsts pamatlikumā nepieciešams skaidrāk definēt ģimenes jēdzienu. Šāda vajadzība, viņuprāt, radusies pēc Satversmes tiesas 12.novembrī pasludinātā sprieduma, kas ģimenes jēdzienā ietver arī “viendzimuma partneru ģimenes” un nosaka valstij “pienākumu aizsargāt un atbalstīt” tās. Partija uzskata, ka tas ir “patvaļīgs ģimenes jēdziena skaidrojums, kas neatbilst ne likumdevēja gribai, kas izteikta Satversmes 110.panta esošajā redakcijā, ne Latvijas sabiedrības izpratnei par to, kas ir ģimene”.

“Latvija ir demokrātiska valsts ar uzskatu daudzveidību un cieņu pret ikvienu tās pilsoni. Taču vienlaikus pastāv vērtības, kas gadu simtiem mūsu tautai un tās kultūrai bijušas īpaši tuvas un pat svētas.

Viena no šīm vērtībām ir arī izpratne par ģimeni, kuras pamatu veido tēvs un māte – vīrietis un sieviete -, un viņu bērni. Līdz šim šāda izpratne šķita pašsaprotama, taču ar Satversmes tiesas lēmumu tas tiek ir apšaubīts,” norādīja NA līderis Raivis Dzintars.

Viņaprāt, lai neturpinātos dažādas Satversmes 110.panta interpretācijas, ģimenes jēdziens ir jāapraksta detalizētāk jau Satversmē un jāpadara maksimāli skaidrs un nepārprotams.

Iesniegtajā likumprojektā rosināts Satversmes 110.pantā noteikt, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, kas balstīta laulībā, asinsradniecībā vai adopcijā, vecāku un bērna tiesības, ieskaitot tiesības augt ģimenē, kuras pamatu veido māte (sieviete) un tēvs (vīrietis), kā arī valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.

Tādējādi likumprojekts iezīmē trīs iespējamos ceļus, kā veidojas ģimene. Pirmais – laulības rezultātā. Otrais – asinsradniecības rezultātā, vecākiem, tai skaitā arī nelaulātiem, radot bērnu. Trešais – adopcijas rezultātā, kas no tiesiskā viedokļa Latvijas tiesību sistēmā pielīdzināms asinsradniecībai.

“Tāpat, lai novērstu interpretācijas jēdzienam “vecāki”, likumprojektā īpaši izceltas bērna tiesības augt ģimenē, kuras pamatu veido māte (sieviete) un tēvs (vīrietis).

Tas nebūt nenozīmē, ka viena vecāka nāves vai aiziešanas dēļ ģimenes vairs nav, bet gan to, ka vecāki nevar būt viena dzimuma personas.

Izpratni par ģimeni kā vīrieša un sievietes radītu savienību nosaka arī Satversmes preambulā minētie pasaules uzskati – latviskā dzīvesziņa un kristīgās vērtības,” uzsvēra partijā, piebilstot, ka to savā aicinājumā valsts augstākajām amatpersonām decembra beigās uzsvēra arī 13 Latvijas reliģisko konfesiju vadītāji.

NA ieskatā piedāvātais grozījums novērsīs pārpratumus, kas var rasties interpretāciju rezultātā. NA uzskata, ka viens spilgts piemērs iespējamām sekām ir situācija, ka pilsonisko iniciatīvu platforma “Manabalss.lv, kas turklāt saņēmusi valsts finansējumu, atteicās publicēt parakstu vākšanai iesniegto iniciatīvu “Par dabiskas ģimenes aizsardzību Latvijas Republikas Satversmē”, jo, pamatojoties uz Satversmes tiesas spriedumu, iniciatīva neatbilst Satversmē noteiktajām cilvēku pamattiesībām.

NA ieskatā, tas nozīmē, ka jau šobrīd Satversmes tiesas lēmums ierobežojis tiesības uz vārda brīvību un viedokļa paušanu tai sabiedrības daļai, kas iestājas par ģimenes jēdziena aizsardzību.

Kā ziņots, Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu. Tiesa vērtēja kāda pāra pieteikumu, kad bērna bioloģiskās mātes partnerei nebija paredzētas tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas.

Tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova norādīja, ka ikvienai personai ir tiesības uz savas fiziskās un garīgās integritātes, goda un cieņas aizsardzību, kā arī tiesības dzīvot pēc sava prāta, un saskaņā ar savu būtību attīstīt un pilnveidot savu personību, pēc iespējas mazāk ciešot no valsts iejaukšanās tajā.

Tāpat viņa sacīja, ka Satversme nosaka, ka ikvienai personai ir tiesības uz tās neaizskaramību. “Viens no personas privātās dzīves elementiem ir tās dzimumuzvedība, personas dzimumuzvedības brīvība ir aizsargājama neatkarīgi no tā, kādā formā tā izpaužas, vai kāda ir personas seksuālā orientācija. Privātās dzīves ietvaros cilvēkam ir tiesības nodibināt dažāda rakstura attiecības, tai skaitā arī seksuālas,” sacīja Osipova.

20 komentāri

2021-01-14 16:25

8: Esmu par ģimenēm, kurās aug mammas dzemdēti bērniņi, kuri būs Latvijas nākotne. Es saprotu, ka naids ies plašumā un vien dzimuma pāru ģimeņu utt variantu piekritēji centīsies mūs iznīdēt, bet viņi savā naida ies pazudiba

2021-01-14 16:44

Pans: Antikrista ēra ir sākusies , kad visādi demoni sāk līst āra no savām alām un savas perversījas grib par normu uzspiest

2021-01-14 18:16

Kišels: Man nav īsti skaidrs,vai seimā ir kāda partija,kas cīnās par Latvijas tautas labklājības celšanu,vai tikai ar pediņu gaiņāšanu?

2021-01-14 19:13

valdības veiksmes stāsts: saeimā cīnās tikai par tautas apspiešanu, vismaz pēdējos gadus, labklājība tikai pašiem, covid aizsegā nīcina ārā ekonomiku

2021-01-14 19:58

Jūlija: Esmu par ģimeņu dažādību

2021-01-14 20:17

mm: Biseksuāliem visiem ir ģimenes! Ar ko tad tie izvirtuļi ir labāki par citiem?

2021-01-14 21:13

Jan: Visus pediņus aizvest uz kādu neapdzīvotu salu, lai tur dzīvo un ņemās savā sulā.

2021-01-14 21:28

u: ....kaut kas dabā nogāja greizi....bet demokrātija ir vairākuma akceptēti noteikumi,izskatās ka par naudu var nopirkt viedokļus arī demokrātijā.....

2021-01-14 21:28

Moto moto: Manus komentārus vislaik kāds pi.... dzēš! Kaut gan neko rupju nerakstju! Tātad arī tur kādam jūtas aizskaru! Bet nu jeb kurā variantā, nu neatbalstu citu savienību kā sievieti ar vīrieti! Cita veida savienība ir nobīde no normālas domāšanas! Tad jau varam atbalstīt jebkuru manjaku un teikt, ja viņam tā patīk, tas tak normāli!

2021-01-14 21:30

u: Igaunijā pat ,,noairēts,,referendums,kur tauta būtu izteikusi savu viedokli par šo tēmu....

2021-01-14 21:45

mm: Un kas tad ies uz to referendumu blamēties! Tāds referendums būs tikai naudas izmešana, jo kvoruma tajā nebūs! Labi ja kādi 20% aizies, bet arī maz ticams!

2021-01-14 22:19

u: mm....Igauniju līdz šim uzskatīju kā tautu ar mugurkaulu,bet,rādās,ka mugurkauls ir inficēts ar naudas sēnīti....

2021-01-14 23:18

Jaunliepāja: ,,Kā ziņots, Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu''. -----------!!!!!!!!!!!!!! Nu moins! Laikam kaut kas ir mainījies cilvēka bioloģijā! Vai nu dzimumorgāni ,vai smadzenes Satversmes tiesai. Grūti ticēt tādai netiesai! Tas ir marasms!!! Laikam jau mūsu vidū ir kosmiskie viesi ar nekatro dzimti, un tie mums uzspiež savus likumus! Nu citādi to izskaidrot nevar!

2021-01-14 23:35

NPC: ST lēmums bija izteikts politiskais aktīvisms, tās sastāvs ir jāizformē, Manabalss.lv ir jāatņem valsts finansējums par cik viņi neievēro pilsoņu vārda brīvību.

2021-01-15 09:35

Traktorists: Man vienalga, es varu ar sievieti, vīrieti, suni un tabureti.

2021-01-15 11:09

nost ar perversivajiem!: un aizliegt viniem adoptet bernus! padomajiet kadi cilveki izaugs dzivojot ar siem izvirtuliem.... un ari sis slimibas propagandu, praidus un tml., nepieciesams aizliegt! cik ilgi vel cilvekiem bus jacies sis kretinu dejas!?

2021-01-15 11:11

Nīcas čomi: to Traktorists: Mums saskan kopā, Mēs arī varam vai govi, kazu, pīli, cūku, bet diemžēl pēdējo nokāvām, gailis aizlaidās prom, palikuši divi zīloņi.

2021-01-15 12:06

garāmgājējs: - Hallo! That`s the Immigration office?
-- Yes. Do you speak English?
- Yes, sir.
-- Your name please?
- Ahmad Al-Rashid.
-- Age?
- 26.
-- Sex?
- Five to seven times in a week, sir.
-- No, no! I mean female or male.
- Yes, yes... female, male, sometimes a camel.
-- Holy cow!
- Yes, yes, also cow, sheep... animals in general.
-- But... isn`t it hostile?
- Yes, yes, horse style, doggy style, free style, any style at all.
-- Oh, dear!
- No, no... deer run too fast.

2021-01-15 16:27

...: Slimi pat šādas tēmas apspriest...

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz