Ceturtdiena, 25. februāris Alma, Annemarija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

SPKC: Covid-19 ierobežojumus Latvijā nevajadzētu mazināt vēl vismaz mēnesi

Viens no Latvijas izvirzītajiem mērķiem Covid-19 ierobežojumu mazināšanai – samazināt 14 dienu kumulatīvo saslimstību uz 100 000 iedzīvotāju līdz 200 gadījumiem – var tikt sasniegts mēneša laikā, pieļauj Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

SPKC: Covid-19 ierobežojumus Latvijā nevajadzētu mazināt vēl vismaz mēnesi
Foto: pixabay.com
25.01.2021 16:56

LETA

Atslēgvārdi

Pašlaik šis kumulatīvais rādītājs ir 594 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Kā aģentūrai LETA prognozēja SPKC, “ja joprojām apzināti un mērķtiecīgi tiks ievēroti visi spēkā esošie drošības pasākumi un tie netiks mazināti”, saslimstība uz pusi varētu mazināties ātrākais trīs nedēļu laikā, bet “pieļaujamais saslimstības līmenis” – 200 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju – varētu tikt sasniegts mēneša laikā.

Epidemiologu aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients Latvijā šobrīd ir 0,91, kas nozīmē, ka 100 ar Covid-19 saslimušie inficē 91 citu cilvēku.

SPKC atzīst, ka, analizējot epidemioloģiskos datus Latvijā, vērojama neliela situācijas stabilizācija, taču infekcijas izplatīšanās riski saglabājas augsti.

Aizvadītajā nedēļā tika atklāti kopumā 5344 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, kamēr pirms septiņām dienām – 6096. Tādējādi pagājušajā nedēļā vidēji tika atklāti 763 gadījumi dienā, kamēr vēl pirms septiņām dienām – vidēji 871 gadījums dienā.

Aizvadītajā nedēļā tika veikts kopumā 70 101 Covid-19 tests, un vidējais pozitīvo testu īpatsvars bija 7,6%, kas ir par 0,9 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā periodā. Tikmēr veikto testu skaita dinamika ir nebūtiski samazinājusies – par 2,7%. Pagājušajā nedēļā tika veikti vidēji 10 014 testi dienā.

Pirmo nedēļu kopš gada sākuma novērots neliels saslimstības samazinājums Rīgā, savukārt visos Latvijas reģionos tas turpinājās jau otro nedēļu, izņemot Vidzemi, kur saslimstība turpinājusi pieaugt.

SPKC atgādina, ka sabiedrībai jāsaglabā augsta modrība saistībā ar jauno vīrusa celmu izplatību Eiropā un citās valstīs, rūpīgi ievērojot visus drošības pasākumus.

Centrā skaidro, ka jaunajam Covid-19 celmam ir lielāka izplatīšanās iespēja, tāpēc pēc iebraukšanas Latvijā obligāti jāievēro desmit dienu pašizolācija, neraugoties uz to, ka pirms iebraukšanas veiktais Covid-19 tests ir bijis negatīvs.

SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs atzīmē, ka testa esamība neatbrīvo cilvēku no turpmākas pašizolācijas. “Covid-19 inkubācijas periods ir 14 dienas, un nav izslēgta iespēja, ka tests veikts inkubācijas perioda agrīnā stadijā, kad vīruss organismā vēl nav tā savairojies, lai tests jau uzrādītu infekcijas klātbūtni organismā,” informēja eksperts, atgādinot, ka cilvēks var inficēties arī pēc testa veikšanas vai ceļošanas laikā.

Bažas SPKC joprojām rada fakts, ka slimnīcās pieaug to pacientu skaits, kuriem ir smaga slimības gaita. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem, no šobrīd kopumā 1153 stacionētajiem Covid-19 pacientiem 101 cilvēks ir smagā stāvoklī. Septiņu dienu laikā stacionēto cilvēku skaits nebūtiski samazinājies – slimnīcās nokļuva vidēji 107 cilvēki dienā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) savukārt vērtēja, ka epidemioloģiskā situācija Latvijā “mazliet, lēnām uzlabojas” attiecībā uz jaunu ar Covid-19 saslimušo skaitu, bet situācija īpaši slimnīcās joprojām ir ļoti nopietna un smaga.

Politiķi bažīgu dara, kā situāciju varētu ietekmēt jaunie, īpaši lipīgie vīrusa veidi. Pašlaik Latvijā ar tiem ir konstatēti pieci saslimšanas gadījumi, un pašlaik tiek vēl pētīti citi aizdomīgie gadījumi, par kuriem drīz būs zināmi to pārbaudes rezultāti.

Jau ziņots, ka iespējas veikt valsts apmaksātu testu uz Covid-19 bez ārsta nosūtījuma, ja ir saslimšanas pazīmes, ir pagarinātas līdz 7.februārim.

Lai mazinātu jaunā koronavīrusa varianta izplatīšanās risku Latvijā, cilvēkiem, kuri ieradušies Latvijā no Apvienotās Karalistes, stingri jāievēro desmit dienu obligātās pašizolācijas prasības, un viņi Covid-19 testu bez maksas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma var veikt arī gadījumos, kad nav saslimšanas simptomu.

Epidemiologi šiem cilvēkiem testu iesaka veikt pašizolācijas 8.-9.dienā, pa ceļam uz analīžu nodošanas punktu stingri ievērojot noteiktos drošības pasākumus.

Ņemot vērā lielo epidemiologu slodzi, SPKC atgādina – ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi un vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus. Par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā e-veselība.

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, centrs mudina vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, SPKC aicina nekavēties un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

16 komentāri

2021-01-25 18:30

meitene42: Ierobežojumus var atcelt vienīgi pati tauta, ja vien, protams, vēlas dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi un nevēlas vairot varnešu labklājību uz savu ciešanu rēķina. Vispirms jau nometot pazemojošos uzpurņus.

2021-01-25 19:01

Nu: Ar cauriem apaviem un slapjām kājām ilgi vesels nebūšu, jo apavus pirkt ziemā neļauj. Tikai jādzer un jāpīpē. Valdība jau sapīpējusies!

2021-01-25 19:34

visgudrā valdība: valdībai galvenais ir tirgot šņabi, jo tas ārstē covid, bet nopērkot dēļa galu vai zābakus tu obligāti saslimsi ar covid

2021-01-25 20:31

meitene42: Es domāju, ka alkohols tāpat kā, piemēram, farmācija, profesionālais sports, ir lielus ienākumus nesoši biznesi. Tiem vieta paredzēta arī "jaunajā pasaules kārtībā", un tos neaiztiek. Jāiznīcina mazie un vidējie uzņēmumi

2021-01-25 20:44

Kaņepe: Meitene! Ko vēl neesi uz Maskavu pārvākusies? Tur ir TĀDA demokrātija, uzpurņi nav jāvalkā, covida nav, katrs var teikt ko domā, nepārtraukti tusēt, baudīt dzīvi. Vispār leiputrija.

2021-01-25 22:00

Kaņepei: Tu, mīlīt, esi tipiska latvijiete, kura tālākas vietas pasaulē par Maskavu nezin. Starp citu, Krievijā šodien pozitīvas proves ap 19 tūkst. cilvēkiem, bet zeķes un terases dēļus var nopirkt, apmeklēt kino un koncertus arī iespējams, arī nesankcionēti mītiņot, kas Tavā Latvijā Tev gan nav atļauts. Jā, arī komendantstundas sen atceltas.

2021-01-25 23:05

Xxx: Kaņepe Tu esi vienu stulba aita ,uz tādiem mēs arī esam kur esam ,uzliec uzpurni un staigā ,kā jau staigājusi 30 gadus. Es par Meiteni 42 ,tad kad paliksi ar pliku dibenu un tukšu maku tad varbūt sapratīsi kam taisnība ,kaut gan tādiem nūģiem ne saprašanas ne prāta -dzīvo savā pasaulē un liekas viss ir labi.

2021-01-26 08:51

Es: Šajā rakstā tiek maigi pastāstīts,ka nekas nemainīsies vēl ilgi,nekādas cerības,ka 7.februārī dzīvosim normāli.

2021-01-26 10:08

Uldis Sams.: Kas vainas Krievijai nesaprotu cilvēki tādi paši brīvība dotajos apstākļos lielāka!! Mums līdz vasaraai vismaz būs ierobežojumi covids paliks uz visiem laikiem!

2021-01-26 11:15

TrueWisdom: Tikai līdz 7.februārim! Pēc tam tauta izies ielās un pati atcels ierobežojumus.

2021-01-26 13:40

Pf....: Tāda dzīve ir briesmīgāka par nāvi!!!
Pēc "pandemijas" būs tāds bezdarbs un bads, ka pat bail iedomāties.

2021-01-26 14:01

Ventiš: Nu vienu mēnesi, tad vēl vienu, tad vēl, nu skat, jau gads apkārt, nu padzīvosim vēl tikai mēnesi ar ierobežojumiem. Kā izskatās, kovīdam ir vienalga uz tiem ierobežojumiem.

2021-01-26 14:39

to Pf....: Kad tas būs - "pēc pandēmijas"? Nekas neliecina, ka šī kontrolētā pandēmija beigsies tuvākā gada laikā, tā ka arī līdz tam bezdarbam un badam vēl jānodzīvo.

2021-01-26 15:39

meitene42: Cik ilgi turpināsies šis murgs, būs atkarīgs no mūsu attieksmes, praktiskās aktivitātes. Ja neatbrīvosimies no bailēm, uzpurņiem un ticības uzpirktajiem apspiedējiem, meļiem, būs arvien drūmāk un pakāpeniski kļūsim par kaujamām aitām. Starp citu, vārds "kovid" ir atvasināts no "ovis", kas latīņu valodā ir aita

2021-01-27 08:18

Guru: meitene ar pāriem🤣 izskatās ka esi savu follijas cepurīti kautkur pazaudējuši🤔🤣Starp citu,tu būsi pirmā no tām aitām par ko te muldies, biļetēm uz Zilupi sametīsim👍🤣

2021-01-27 14:00

Ieva: VIRUS, šis ir labs laiks ļergas tecinašanai ,ideals . biznes mājsēde

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz