Trešdiena, 29. janvāris Valērijs, Aivars

Valsts kontrole: dzīvojamo ēku drošība Latvijā pasliktinās

Valsts kontrole: dzīvojamo ēku drošība Latvijā pasliktinās
Foto: ilustratīvs
14.01.2020 11:45

LETA

Dzīvojamo ēku drošība Latvijā pasliktinās, un to drošības kontrole nedarbojas pietiekami labi, otrdien žurnālistiem sacīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa, informējot par Valsts kontroles revīzijā konstatēto, informē LETA.

“Revīzijā konstatētais rada nopietnu satraukumu. Likumi it kā ir, kontrolētāji it kā kontrolē, īpašnieki it kā uztur, bet namu stāvoklis mūsu acu priekšā pasliktinās. Ir nepieciešama valsts politika, kā šo situāciju risināt,” sacīja Krūmiņa.

Viņa piebilda, ka tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju dzīvo savos vai īrētos dzīvokļos pašvaldību apsaimniekotos daudzdzīvokļu namos, no kuriem daudzi ir veselībai un dzīvībai bīstami.

Vienlaikus Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins stāstīja, ka atbilstoši revīzijā konstatētajam pašvaldībās mazāk nekā 50% dzīvojamo ēku ir veikta vizuālā apskate, lai vispār novērtētu to stāvokli. Līdz ar to arī nav izveidoti ēku uzturēšanas darbu plāni un nepieciešamo darbu tāmes.

“Apsaimniekošanas maksas daudz kur ir dramatiski zemas, piemēram, četri vai astoņi centi par kvadrātmetru. Par šādu maksu neko nevar izdarīt, varbūt vienīgi kārtot lietvedību vai nopļaut zāli, bet kapitālos remontus par šādu apsaimniekošanas maksu plānot nevar,” uzsvēra Korčagins.

Revīzijas laikā pārbaudītas 119 mājas desmit pašvaldībās, taču Valsts kontrole ieguvusi informāciju tikai par 82 ēku stāvokli. Konstatēts, ka vairāk nekā 60% ēku ir nopietni ugunsdrošības riski, kā arī 60% māju konstatēti citu veidu bojājumi, kas būtiski apdraud ēku drošību.

Korčagins norādīja, ka pašvaldības bieži vien ir gan ēku īpašnieki, gan apsaimniekotāji, gan arī uzraugi būvvalžu personā. Tomēr revīzijā ir konstatēts, ka pašvaldības neveic pienākumu pietiekamā apmērā.

“Laikus neveicot investīcijas, mājokļu stāvoklis pasliktinās, arvien biežāk rodas avārijas situācijas un remontdarbi izmaksā vairāk. Ne visi ēku īpašnieki izprot savu pienākumu investēt ēkās un rūpēties par to drošību,” norādīja Korčagins.

Revīzijas rezultātā Valsts kontrole sniegusi ieteikumus Ekonomikas ministrijai un pašvaldībām gan par to, kā uzlabot pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumu, gan par to, kā pilnveidot uzraudzības mehānismu.

Revīzija veikta Daugavpilī un Valmierā, Alojas, Ērgļu, Gulbenes, Limbažu, Olaines, Saldus, Tērvetes un Ventspils novados.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) norādīja, ka mājokļu sakārtošanai Latvijā būtu nepieciešami vairāki valsts budžeti, līdz ar to tas nevar notikt strauji, bet pakāpeniski. “Nacionālajā attīstības plānā ir sadaļa “Mājoklis”, un esam pieprasījuši regulāru finansējumu mājokļu jautājumu risināšanai,” viņš piebilda.

Tāpat ministrs piekrita Valsts kontroles revīzijā secinātajam, ka daudzu pašvaldību būvvaldēm pietrūkst kompetences un kapacitātes ēku uzraudzības nodrošināšanai. Nemiro pauda uzskatu, ka nākotnē būtu jādomā par Būvniecības valsts kontroles biroja pilnvaru paplašināšanu uzraudzības jautājumos, īpaši ņemot vērā to, ka patlaban visi procesi būvniecībā jau notiek digitāli.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības Dzīvokļu apakškomitejas vadītājs Jurijs Strods norādīja, ka problēmu cēlonis ir konsekventas mājokļu politikas trūkums, kā arī nepietiekamais valsts atbalsts, kas ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā. Tāpat problēmas rada iedzīvotāju zemā maksātspēja un dzīvokļu īpašnieku izpratnes trūkums par pienākumiem.

22 komentāri

2020-01-14 11:55

fu: Okupācijas laika smirdošās sērkoku kastes ir jānojauc. Ārpuse daudzām tagad smuki notaisīta, taču iekšpusē ir grausts, kas turas uz siltinājuma karkasa! Kā cilvēki var dzīvot tādos midzeņos! Var dzirdēt kā kaimiņš aiz sienas uz poda pērd, kāpņu telpa smird pēc gružiem un ēdiena gatavošanas šedevriem no visiem dzīvokļiem, bēneļi straida pa augšējiem dzīvokļiem, ka rīb vien, dūmi no smēķējošiem ,smirdīgiem kaimiņiem nāk pa logu iekšā,pagrabos blusas! Bet sāks domāt tad, kad kāda okupācijas laika smirdoša sērkoku kaste sabruks un ies bojā cilvēki!

2020-01-14 12:07

ABC: Pagaidīsim ka viena šāda māja sabruks un ies bojā desmitiem cilvēku, tad ar kaut ko sāksim darīt... Made in Latvia

2020-01-14 12:11

Mužičoks: Tak neko tur viņi nedarīs, jo neko izdarīt nevar. Tām kastēm vairs nav ilgs mūžs. Dīvaini, ka bankas vēl kreditē šos īpašumu.

2020-01-14 13:31

Students: Un kāds tiešām ir piedāvātais risinājums? Tagad katram bliezt augšā savu privātmāju??? Jaunceltņu nav un jaunu dzīvokļu nav, tur arī tā problēma. Visi jaunie projekti jau sen arī kļuvuši veci, un vietā nekas nenāk jauns... Labāk tiešām nesiltināt, netaisīt puvekli, labākajā gadījumā mājām balkonus un pagrabus nosiltināt un savest visu kārtībā, ne pa lēto caur "kruto" eko-vali uztaisīt puvekli... tikai un vienīgi variants paliek dzīvot piepilsētā, nopirkt māju un lēnām to atjaunot, nekā maksāt milzu kredītu par puvekli...

2020-01-14 14:03

Studentam: Ja nevēlies dzīvot daudzstāvenē, tad daudz variantu vairs nepaliek. Dzīvo kojās,viesnīcā vai būvē savu māju .

2020-01-14 16:06

Trīne: Vai tad valsts ir tik pretīm nākoša un jaunu māju vai dzīvokļu gribētājiem galvo pirmo iemaksu? Ko jūs te smirdat. Lai nedzīvotu šajās miskastēs vajag naudu lai nopirktu ko labāku.

2020-01-14 16:27

Diželis: Uz Liepāju tas neattiecas, šiet liela daļa ēku ir renovētas, sitinātas, un tālāka konstrukciju bojāšanās ir novērsta.

2020-01-14 17:10

Dina111: Lielākas problēmas man liekas ir toreiz kolhozu centros uzbūvētās daudzstāvenes,kurās,atmodas laiku sākumā,katrs iebūvēja pa krāsnij vai vēl kādam sildošam objektam.

2020-01-14 17:22

ezerkrastā: Rojas un Ugāles mājās dzīvo dzērāji un narkaši.tur jau neviens negrib investēt.

2020-01-14 19:11

ups: ... Cara laika mājās arī būtu jānojauc un īstie latvieši varētu sākt brīvi dzīvot zaru būdās....

2020-01-14 20:03

ups2: Grāmatveži zina....

2020-01-14 20:16

Ingus no laukiem: Haha) Putins ir vainigs +100500

Bet ja nopietni jaunceltņu nav un jaunu dzīvokļu nav un nebus!
galvenais ka skolas ir lvl valda un Krievija agressija ?

2020-01-14 20:46

Ha: Valdībā tā aizrāvušiem ar rusofobiskām idejām, ka par vietējiem aizmirsa domāt. Kur ta mūsu bērni dzīvos pēc 50 gadiem ? Droši vien Īrijās un Vācijās.

2020-01-14 21:02

pastardiena: šīm mājām nav ne vainas, pārdzīvos vēl vienu otru tagadējos laikos uzslietu špickkasti, šķiet ka šī cepšanās ir vērsta uz to, lai atkal no cilvēkiem izspiestu naudu ,lai iebiedētu ka tūlīt viss bruks un juks ! Nekas nebruks un nejuks ilgi un dikti, nevajag taisīt paniku ,dzīvoju hruščovlaika mājā un jūtos labi,nav nekādu trokšņu no kaimiņiem,jo laba izolācija, iedomājieties---nekas nesmird nekur tā kā panikas cēlājiem vajadzētu ārstēt nervu sistēmu!

2020-01-14 22:41

Panelis: Runa nav par hruśćofkám, bet paneļu parodijám. Neticu ka metinájuma śuves vél 100 gadus turés. Nu varbút 10....

2020-01-14 22:42

Jēriks: Tās padomju laikā būvētās kurpjukastes sen bija jānojauc! Tagad katrs var pats sev uzbūvēt privātmāju, labā vietā, kādu vēlies! Ar skaistu dārzu, garāžu savam jaunajam mersedesam, ar āra kamīnu, grilu un pat baseinu, ja ir vēlēšanās. Vienkārši nevajag čīkstēt #vissirslikti, bet darīt un viss notiksies! Liepājā ir daudz iespēju ikvienam, vajag tikai galvu uz pleciem un rokas īstajā vietā - zinu daudz jauniešu, kas uzbūvējuši sev māju, brauc ar jauniem auto, iepērkas veikalos par tūkstošiem un strādā... jā, tepat Liepājā! Un visparastākos darbus, veikalā pārdevējs, bruģētājs, taksometra šoferis, medmāsa un citus. Liepājā ir iespējams strādāt un nopelnīt!

2020-01-14 23:47

OMG!!!: Jērik!!!-Tu ko pīpo???Baigi jaudīgs,izklausās...

2020-01-15 00:46

CNC operators: Es pat durvju driķeri esu gada laikā sakrājis

2020-01-15 07:33

Piekrītu Jērikam: Taisnību runā. Man ar kaimiņiene - vientuļā māte, strādā maksimā. Bet pirms mēneša pārcēlās uz greznu privātmāju netālu no Liepājas. Vajag tikai strādāt, jo Liepājā algu līmenis ir fantastisks un mājas maksā kapeikas.

2020-01-15 17:06

Omeanna: Nu gan brīnumi ! Tautas kontrole atklāja nedzirdētus un neredzētus jaunumus priekš Latvijas iedzīvotājiem !!!
Izrādās, ka tikai Krūmiņas k-dze kaut ko ierauga Latvijā. Pārējie ierēdņi un valsts vīri staigā ar melni rozā brillēm, ko , laikam, pērk tikai firmas veikalos ārzemēs, lai neredzētu, kas notiek pašu degungalā. Viens LIELS bērnu dārzs . Cik dadus vēl šie mācīsies līdz kaut ko sapratīs no saimniekošanas ?????????

2020-01-15 18:36

ups: ... padomju 'hruščovkās' un 'bloķenēs' dzīvot ( mitināties ) nav patriotiski un visiem patriotiem jāpārvietojas uz privātmājām , vislabāk uz laukiem.

2020-01-17 23:36

Bubis: Visiem nīdējiem. Konkrēti Liepājas mājas vēl 100 gadus stāvēs, un nekas slikts viņām nenotiek. Jūs nīdèji, neesat tālāk par šejieni bijuši, un vispār neko ar savu 3 klašu izglītību nejēdzat. Aizlidojiet līdz Ņujorkai, tur stāv 100+ gadu vecās 30 stāvīgas mājās ar lodziņiem kā mūsdienu televizors. Aizejiet ar prāmi līdz Stokholmai, tur ir 300 gadus vecas daudzstāvu mājas. Dažu stāvu gan, ne 30 :) Viss ir atkarīgs no attieksmes, nevis mūžīgu īdēšanu, "Viss ir slikti", "atlaist sajeijmu " Vemt gribas no šitās sabiedrības.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli