Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aitkopība – ienesīga nozare nākotnē

Aitkopība – ienesīga nozare nākotnē
24.08.2011 07:07

Pēdējos gados Latvijā liellopu un cūku ganāmpulku skaits samazinās, apliecina Latvijas Aitu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Daina Kairiša. Taču savu uzvaras gājienu sākusi aitkopības nozare. Labas perspektīvas nākotnē tai paredz arī Aizputes novada Kalvenes pagastā esošā Rīgas Zooloģiskā dārza bāzes “Cīruļi” zooloģe Zaiga Trukše.

Kalvenē esošajā Rīgas Zooloģiskā dārza bāzē “Cīruļi” sprogainie zālēdāji tiek audzēti jau vairākus gadus. Pašlaik tajā pavisam ir 176 aitas un jēri, no tām 66 ir aitu mātes. Šeit pastāvīgi tiek uzturēts pamata ganāmpulks – labākās mātes un vaislinieki, tā dabīgi radot augstvērtīgu jauno paaudzi. Kad jērs sasniedzis četru mēnešu vecumu un sver apmēram 50 kilogramu, tas tiek realizēts gaļā.

Zooloģe novērojusi, ka pēdējā laikā aitu ganāmpulku paliek arvien vairāk. Tomēr, pirms sākt ar to nodarboties, būtu jārēķinās, ka paies vēl aptuveni divi gadi, līdz nodarbe nesīs peļņu. Nepietiek ar to, ka iegādāts ganāmpulks – vēl jābūvē mītnes, barības galdi, kā arī jāaprūpē pašas aitas. Z. Trukše piebilst, ka tikai tie, kas iestrādājušies, šo nozari sauc par ienesīgu, jo sākumposmā nākas pieļaut dažādas kļūdas. Sākotnēji tā gadījies arī Kalvenes “Cīruļos”. “Mēs nestrādājām pie aitu atlases – atstājām pilnīgi visas jaunaitas, iepirkām vaisliniekus. Bet vajag atstāt labāko dzīvnieku,” skaidro Z. Trukše. Kad kļūda saprasta, rezultāti krietni uzlabojušies. Tagad vienai aitai mēdz dzimt pat līdz sešiem jēriem, kas uzskatāms par ļoti labu rādītāju. 

“Ar aitkopību var nopelnīt, un tai Latvijā ir perspektīva,” uzskata Z. Trukše. Lai arī fiziski nav iespējams uzturēt tūkstošiem aitu lielu ganāmpulku, visādi citādi apstākļi sprogaino dzīvnieku audzēšanai Latvijā esot labvēlīgi. Jāņem gan vērā, ka aitkopība kā pastāvīgs bizness esot izdevīgs tikai tādā gadījumā, ja ir pietiekami liels ganāmpulks.

Galvenais produkts, ko realizē, ir aitu gaļa. Iemesls tam pavisam vienkāršs – Latvijas tirgū nepietiek gaļas. Pieprasījums pēc aitu gaļas esot arī Eiropā. Tur gan vairāk interesējoties par iespējām iegādāties dzīvu lopiņu, jo gaļu pašiem izdodas saražot pietiekami.

Andra Gertsona foto

Rīgas Zooloģiskā dārza ārpilsētas bāzē “Cīruļi” tiek audzētas “Latvijas tumšgalves” un “Romanovas” šķirņu aitas, kas ir vienas no populārākajām šķirnēm Latvijā.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 24. augusta numurā.
 #kvards-20110824-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz