Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizputē lepojas ar pirmo restaurēto priekšmetu – baltu bērna karieti

“Kad ieraudzīju restaurētos ratiņus, pilnīgi apraudājos! Restauratori man apzināti nesūtīja bildes par restaurācijas gaitu, lai redzētu pārsteigumu manā sejā! Viņiem tas izdevās!” atzīst Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga, izstāžu zālē ievedot pašai gadu neredzētus, baltus, visticamāk, pagājušā gadsimta sākumā ražotus un jūnija beigās restauratoru atjaunotus, no koka, metāla un dermatīna gatavotus bērnu sēdratiņus.

Aizputē lepojas ar pirmo restaurēto priekšmetu – baltu bērna karieti
Restaurētie ratiņi atgriezušies savās mājās un gaida, kad tiks iekārtota vieta Aizputes mazbānītim veltītajā ekspozīcijā. Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga uzsver, ka šie senie un atjaunotie baltie ratiņi ir tas gadījums, kad tos lepni un cēli var dēvēt par mazuļu vizināmo karieti. (Foto: Ģirts Gertsons)
Restaurētie ratiņi atgriezušies savās mājās un gaida, kad tiks iekārtota vieta Aizputes mazbānītim veltītajā ekspozīcijā. Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga uzsver, ka šie senie un atjaunotie baltie ratiņi ir tas gadījums, kad tos lepni un cēli var dēvēt par mazuļu vizināmo karieti. (Foto: Ģirts Gertsons)
12.07.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Tie muzeja krājumā stāvējuši aptuveni 30 gadus. Šis ir pirmais restaurētais muzeja priekšmets Aizputes novadpētniecības muzejā un arī līdz šim kādā no sešiem Dienvidkurzemes novada pašvaldības muzejiem.

Tādus rādīt nedrīkstēja

Bērnu sēdratiņi kādreiz atrasti un uz muzeju atvesti no kāda malkas šķūnīša Aizputē. “Atrašanas vieta nav dokumentēta, bet ir minēts, ka tie varētu būt glabājušies Kuldīgas vai Jāņa ielā,” paskaidro muzeja vadītāja.

“Muzejā es strādāju 23 gadus, tie jau tad bija krājumā. Vienmēr apzinājos, ka tie ir vērtība, bet nezināju, ko ar tiem var iesākt,” atzīst J. Berga. Skaidrs bijis viens – tādā vizuālā un tehniskā stāvoklī, kādi ratiņi bija saņemti, publiskai pastāvīgai apskatei likt nevarēja.

Dermatīna kulbiņa bija vissliktākajā stāvoklī, sadrupusi, nevarēja restaurēt oriģinālo šuvumu, ratiņu metāla rāmis bija deformējies, galīgi sašķiebies, jo bijis zem smaguma, daudz kur bija rūsa. Ratiņu iekšpuse bija netīra, cietusi no ūdens.

Taču labākā stāvoklī bija koka klūgu dekoratīvie pinumi, kas atgādina taurenīšus vai puķītes. “Tos restauratori vien notīrīja, kur tie bija salūzuši, salīmēja. Metāla rāmi viņi bija centušies iztaisnot, taču ne līdz galam padevās atgūt ratiņiem simetriju – detaļu trūkuma dēļ, kā arī baidoties, ka metāls nesalūst. Daudz detaļu protezētas, atjaunotas. Visgrūtāk bija ar dermatīna kulbiņas atjaunošanu, jo oriģinālo materiālu nevarēja atjaunot, problemātiski bija izveidot piegrieztnes,” restaurācijas gaitu atstāsta J. Berga.

Restauratori iztīrīja ratiņu iekšu, uz metāla rāmja, notīrot rūsu, atklājās vēl oriģinālais krāsojums, kuru speciālisti nav aiztikuši vai pārkrāsojuši. “Ko nozīmē restaurēt? Maksimāli atstāt un atgūt oriģinālo,” viņa saka. “Kā prieku par paveikto restauratori arī uzšuva ratiņiem spilventiņu-matracīti ar mežģīņu maliņu, lai braucamais ir vizuāli skaistāks,” skaidro J. Berga.

Ratiņu rokturi ir līdzīgi kā mūsdienu sporta ratiem – katrai rokai ir savs rokturis –, un varbūt kādam braucamais atgādinās ķerru, nevis kā mūsdienās, kad visbiežāk stumjamiem ratiņiem ir viens liekts stieņveidīgs rokturis.

Interesanti, ka ratiņiem braukšanas funkciju pildījuši vien divi lielie riteņi, kuriem, kā atklājās darbu gaitā, bijusi apkārt apvilkta gumija, tikai tā kļuvusi cieta, bet mazākie riteņi pildījuši atstutēšanas funkciju. “Speciālisti, tīrot riteņus, uzzināja, ka priekšējie bijuši no koka,” viņa piebilst.

Kurš katrs atļauties nevarēja

“Ja bērnu ratiņus dēvē tēlaini par karietēm, tad tagad šo restaurēto brīnumu ar jūgendstila iezīmēm tiešām var dēvēt par tādu skaistu, baltu, karalisku karieti!” uzsver muzeja vadītāja, ik pa brīdim apmīļojot braucamo.

Šie bijuši sēdrati, taču kāju daļu iespējams pacelt uz augšu un vienā mirklī pārvērst par guļamajiem.

“Bērnus šādos varēja vizināt līdz aptuveni divarpus gadiem,” norāda J. Berga. “Katrā ziņā šie rati noteikti nebija parastai ģimenei, bet turīgai, iespējams, baltvāciešu vai ebreju ģimenei,” atgādinādama, ka kādreiz lielākā daļa iedzīvotāju Aizputē, kas tagad ir latviskākā mazpilsēta Latvijā, nebija latvieši.

Tā kā uz ratiņu sāna ir metāla nozīmīte ar uzrakstu “Brennabor”, J. Bergai izdevies uzzināt, ka Vācijā savulaik bijis šāds ratiņu ražotājs. Muzeja vadītāja interesējusies tehniskajā muzejā Vācijā, kur uzzinājusi no speciālistiem, kuri ieskatījušies katalogā, ka šādi ratiņi ražoti ap 1910. gadu, bet ratiņu ražotāja vēsture ir daudz senāka – aizstiepjas līdz 18. gadsimtam.

Ja patiesa ir šī versija par Vāciju un ratiņu ceļu uz mūspusi ar kuģi, tad, visticamāk, ratiņi atceļojuši no Vācijas ar kuģi vai kā citādi. Līdz Aizputei tie varētu tad būt atvesti ar savulaik populāro mazbānīti. Tieši tam veltītajā ekspozīcijā arī ratiņi tiks eksponēti publiskai muzeja apmeklētāju apskatei. Ekspozīcija stāsta par aizputnieku ģimenes gaitām un redzēto no pilsētas uz mazbānīša staciju.

“Taču nevaram arī izslēgt, ka ratiņi varētu būt no Liepājas. Latvijā ir bijusi ražotāja pārstāvniecība, bet Liepājā atvēra montāžas darbnīcu, kur ražoja arī velosipēdus un no importētām detaļām lika kopā ratiņus. Taču tas bija 30. gados. Savukārt Aizputē, Lielajā ielā, tagad Atmodas ielā, ir bijis ratiņu veikals. Restauratori teica, ka ratiņi ir antīki, jūgendstilā veidoti. 30. gados bijuši citādi, smagnējāki, bez pinumiem,” norāda J. Berga.

Ratiņu vizuālais izskats, detaļas un dekoratīvie elementi daudz var pastāstīt par vēstures laiku un notikumiem gan pasaules, gan vietējā mērogā. Restaurācijas laikā speciālisti maksimāli centušies vēsturiskajam bērnu pārvietošanas līdzeklim saglabāt autentiskumu, lai ratiņi izskatītos pēc iespējas tieši tādi paši kā ražoti pagājušā gadsimta sākumā, par ko vēsta Vācijas tehniskajā muzejā pieejamie ražotāja “Branneburg” katalogi. Foto: Ģirts Gertsons

Cenu ratiņiem tā arī J. Bergai nav izdevies noskaidrot, bet skaidrs ir viens – kurš katrs atļauties tādus nevarēja, tikai turīgākie.

Mūsdienās praktisku apsvērumu dēļ baltus ratus ģimenes neizvēlas bieži, taču šie ratiņi ir tieši šādā krāsā. Skaidrojams, ka kādreiz apģērbam un lietām, kas bija saistītas ar bērniem, bija gaišas krāsas. Tāpat krāsas, kuru iegūšanai bija vajadzīgas zināšanas, jau bija ekskluzīvas.

Arī mazie muzeji var

“Nezinātājiem arī būtu grūti aptvert un pārsteigums, cik izmaksāja šo ratiņu restaurācija. Speciālisti ir, taču tas ir ļoti nopietns, precīzs darbs. Kā tāda arheoloģija – visu izjaukt, atjaunot un izdarīt maksimālo, pēc tam atkal salikt kopā. Un kāda vērtība ir šāds atjaunots sens priekšmets!” viņa paskaidro.

“Ratiņi ir unikāls eksponāts arī pašu restauratoru vērtējumā,

tādēļ rudenī Aizputes ratiņi atkal būs uzmanības centrā, kad sanāksmē tiksies visas Latvijas restauratori. Un šis notikums ir nozīmīgs, jo cik šeit speciālistu vienā komandā nebija iesaistīti!” pauž J. Berga.

Restaurāciju veica lielākoties Rīgas Celtniecības koledžas speciālisti, kuri iesaista procesā topošos speciālistus.

“Esam sevī lauzuši stereotipus, ka restaurācija ir domāta un paceļama tikai lielajiem muzejiem, bet mums izdevās ielēkt “restaurācijas projektu vilcienā”, un esam sapratuši, ka arī nosacīti mazie muzeji to var!” prieku par paveikto pauž muzeja vadītāja. “Kādreiz likās, ka restaurācija ir tik ekskluzīvs pasākums. Tagad esmu guvusi šo gandarījumu un pozitīvo pieredzi, nu mums ir āķis lūpā, lai to visu turpinātu.”

Iedvesmu devusi Jelgavas muzeja pieredze, kuriem, piesaistot finansējumu, arī bija izdevies ekspozīcijā iegūt restaurētus bērnu ratiņus. Šobrīd vēl tiek atjaunota Sibīrijā tapusi glezna “Silvijas portrets”, kura varētu būt apskatāma nākamgad.

Speciālisti Vācijā teikuši, ka šie ratiņi, kādi ir Aizputē, ir rets eksemplārs,

kas saglabājušies līdz mūsdienām. “Viņi, ieraugot ratiņus atjaunotajā versijā, izsaucās – kaut kas fantastisks! Viņiem arī ir, bet daudz sliktākā versijā, bet viņi nevarot atļauties restaurēt, jo izmaksas ir dārgas!”

Aizputes novadpētniecības muzejs piesaistīja Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumu, ko necerēti ieguva vienā piegājienā – 3500 eiro, bet 2434,12 eiro piešķīra Dienvidkurzemes novada pašvaldība.

UZZIŅAI

Ratiņu restaurācijas dalībnieki:

Uģis Baļļa – mēbeļu restaurators meistars;
Ieva Baļļa – metāla restauratore vecmeistare;
Saiva Kulpe – polihroma koka restauratore meistare (restaurēja oriģinālo audumu);
Lāsma Krūze – Brīvdabas muzeja restauratore – šuva ratu kulbu;
Rīgas Celtniecības koledžas studenti – Anna Ortikova (restaurēja metālu), Olita Bruce (atjaunoja koka daļas un metālu), Kate Putniņa (šuva kulbas matracīti).

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz