Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizputes mākslas fotogrāfijas austošā cerība

Aizputes mākslas fotogrāfijas austošā cerība
27.07.2007 18:20

0

Atslēgvārdi

Aizpute vienmēr varējusi lepoties ar saviem foto meistariem. Tālu pazīstams bija nu jau aizsaulē aizgājušais lauku ainavas meistars Visvaldis Actiņš, nepārspējama maigajā liriskumā ir dvēseļu māksliniece Gunta Ruicēna, arī Liepājas Tautas fotostudijas vadītājs Varis Sants ir aizputnieks. Taču pirms dažām dienām Varis mani patīkami pārsteidza, iepazīstinot ar jaunās fotogrāfes Ineses Burbes darbiem, kas sagatavoti viņas pirmajai personālizstādei “Sajūtu projekcija” galerijā “Mētras māja”. Iegaumējiet šo uzvārdu!

Turpmāk ar to var iznākt sastapties biežāk, jo bildes liecina, ka Lejaskurzemes fotomākslinieku saime papildināta ar talantīgu, daudzsološu un jau visai nobriedušu autori, kaut arī pati uzskata, ka atrodas pašā ceļa sākumā.

Saista kustība

“Apbrīnojami,” teica studijas vadītājs. “Starp jaunajiem fotogrāfiem ārkārtīgi reti gadās sastapt tādu, kurš skaidri zina, ko vēlas panākt ar saviem darbiem. Inesei tas nekādas grūtības nesagādā. Viņa strādā mērķtiecīgi, čakli, un dotības, var sacīt, lauztin laužas uz āru.” Arī daudziem sarežģītais un mokošais jautājums, ko fotografēt, jaunajai sievietei nav aktuāls. Saistošus un reizē neparastus sižetus viņa atrod tur, kur cits pat neiedomātos vērst fotoaparāta objektīvu. Vientuļš putns ar traģiski aizlūzušu spārnu uz satumsušu debesu fona. Bērns, kas, apkārtni neredzot, kā sapnī traucas caur smilgotu pļavu. Vecs, stūrains vīrs ar dīvainu grābekli pār plecu. Šaura, grubuļaina ieliņa, kas ved uz laukumu…

Aplūkojot darbus, nav grūti pamanīt, ka vairāk par visu Inesi saista kustība. Viņa ir spraigas, nemierpilnas fotogrāfijas medniece. Domājams, personālizstādes apmeklētāji, arī fotogrāfi ar stāžu, būs neizpratnē par to, kā dinamiskās un tajā pašā laikā varen izteiksmīgās bildes uzņemtas. Taču Inese ir pārliecināta, ka iespēju to darīt netrūkst. Vajagot tikai darboties! Viņa varot tvert kustību vai visu dienu. Neapnīkot. Tomēr piemērotākie brīži, lai tam pievērstos, neesot saulaina dienā, bet gan miglainā, krēslainā vai lietainā laikā.

Šaubās, vai skatītāji sapratīs

Autore jau gandrīz gadu strādā ar digitālo fotokameru “Olimpius”, taču iespējām bagātais fotoshops viņai vēl neesot pieejams. Dators tiekot izmantots tikai tādēļ, lai retušētu uzņemtos attēlus un pielabotu šādus tādus sīkumiņus. Kustību Inese tverot uzņemšanas brīdī – ar fotoaparātu. Viņa fotografējot vai nu strauji virza kameru līdzi kustīgajam objektam, vai arī cenšas izmainīt objektīva fokusa attālumu. Pastāvot vēl virkne citu asprātīgu paņēmienu, kā superasas fotogrāfijas laikmetā iegūt miglainu, izplūdušu un detaļām trūcīgu attēlu. “Man patīk tā darboties, jo tad bilde izdodas dzīvāka,” viņa sacīja, mirkli šauboties, vai skatītāji izstādē sapratīšot, ko gribējusi panākt.

Fotogrāfija ir arīdzan Ineses maizes darbs. Pildot Kuldīgas Tūrisma informācijas centra pasūtījumus, viņa uzņem kvalitātē nevainojamus, krāsainus un pārskatāmus attēlus, dokumentāli atainojot gan saistošus tūrisma objektus, gan masu sarīkojumus. Taču pat tādās reizēs fotogrāfe pārsteidzot kolēģus ar to, ka atrod neparastus uzņemšanas punktus, no kuriem neviens cits uz apkārtni un notikumiem paraudzīties līdz šim nav iedomājies. Iespēju to darīt netrūkstot. Viņa esot rāpusies gan torņos, gan uz jumtiem. Pat pazīstama ieliņa, pa kuru ikdienā iet uz darbu, atklājoties kā no jauna, ja uz to mēģina paskatīties no otra gala.

 Intuīcija kā padomdevējs

“Kad esmu uzņēmusi pietiekami daudz attēlu, kas nepieciešami darbam, atļaujos improvizēt,” viņa sacīja. Tad arī top fotogrāfijas, kas spēj pavēstīt kaut ko vairāk, kas rosina pašas un arī skatītāju emocijas un iztēli. Tādējādi Inese pārliecinājusies, ka fotografēt neapnīk. Viņa cer, ka tā būs arī turpmāk.

Inese iemaņas apguvusi, apmeklējot V.Santa vadīto Aizputes fotopulciņu. Tur uzdotie mājasdarbi mudinājuši darboties. Tā viņa atklājusi – kustībā iespējams atainot ne tikai plūstošu ūdeni, bet pilnīgi visu. “Kad dodos fotografēt, man nav sarežģīti paņemt līdzi statīvu, lai varētu zummēt objektīvu,” viņa teica.

Iesācējiem fotogrāfijā grūtības sagādā fotoattēlu atlase. Parasti viņi šo pienākumu cenšas uzvelt studijas vadītājam, noliekot priekšā veselu kaudzi bilžu. Inese tā vairs nedarot. Mājās, caurskatot uzņemto materiālu, viņa paļaujoties uz intuīciju. “Ir bildes, kuras man iepatīkas uzreiz. Tās arī izvēlos,” viņa pastāstīja. Tomēr arī pašpārliecinātībā jaunā autore nav ieslīgusi. Kā jebkuru radošu cilvēku, arī Inesi piemeklējot vājuma brīži, kad liekas, ka paveiktajam nav nekādas vērtības. Saņemt sevi atkal rokās palīdzot V.Sants un fotogrāfs Rihards Puriņš.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Inese Burbe. Kustība.

Inese Burbe. No cikla “Jumti”.

Inesei Burbei ir mākslinieces dzirksts.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz