Trešdiena, 25. novembris Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Alejiņu” dīvainības, kas dzīvošanu šajās mājās vērš nedrošu

“Alejiņu” dīvainības, kas dzīvošanu šajās mājās vērš nedrošu
28.12.2006 19:19

0

Atslēgvārdi

Otaņķu pagasta “Alejiņās” jau vairāk nekā trīs gadu desmitus  sava laika lielāko daļu pavada liepājnieki Natālija un Alberts Bērces.  Nelielo mājiņu un aptuveni pushektāru zemes ap to viņi saņēmuši  dāvinājumā no piederīgajiem un aizvien centušies uzturēt labā sakoptībā. Taču pēdējā laikā, kā apgalvo abi saimnieki, dzīvošana šeit esot kļuvusi nedroša, jo pieredzētas vairākas grūti izskaidrojamas un dīvainas parādības.


Baiss sprādziens satricina māju

Kā teica “Alejiņu” saimniece, viss sācies pēc tam, kad aizpagājušajā vasarā notika zemestrīce. Tās epicentrs, kā tas tagad ir zināms, atradās Polijā, taču neparasto dabas parādību skaidri varēja konstatēt arī Lejaskurzemē. Jo īpaši Otaņķu pagastā. Bijusī  pašvaldības vadītāja Aija Šķubure teica, ka tajā brīdī kopīgi ar citiem darbiniekiem atradusies pagastnamā un ne tikai sajutusi zemes garozas vibrācijas, bet arī saklausījusi dīvainu troksni, kas tās pavadījis. Šķitis, ka savādās skaņas veļas pāri no ezera puses.

Līdzīgu parādību aculieciniece ir arī Natālija Bērce. Tajā laikā “Alejiņās” viņa atradusies viena un rosījusies pa virtuvi. Sieviete skaidri dzirdējusi briesmīgu sprādzienu. Tas it kā atskanējis tieši zem mājiņas. Sprādziena troksni pavadījusi dīvaina dunoņa, kas ilgusi minūtes divas vai pat trīs. Vēlāk arī kaimiņu māju iemītnieki atzinušies, ka tāda dzirdēta.


Naftas plankumi pie sliekšņa

Tobrīd “Alejiņu” saimniece briesmīgi sabijusies, jo viņai licies, ka ēkā iespēris pērkons. Taču, izejot ārā, viņa pārliecinājusies, ka debesis ir dzidras un tajās nav neviena mākonīša. Uzmanīgu sievieti darījis arī tas, ka jau pirms sprādziena gaisā bijusi jūtama tāda kā gāzes smakošana. Vēlāk par piedzīvoto viņa, protams, pastāstījusi vīram, kad tas atgriezies mājās. Abi pārrunājuši notikumu, tomēr pārāk lielu uzmanību toreiz tam vēl neesot pievērsuši.

Tomēr atcerēties zemestrīci viņiem licis gadījums šās vasaras beigās, kad Natālija pamanījusi, ka virtuvē pie sliekšņa parādījies savāda šķidruma izplūdums. To rūpīgi uzslaukot un paņemot uz pirksta, viņa pārliecinājusies, ka pleķis ir eļļains un atgādina brūnganu naftu. Par to viņa pastāstījusi vīram Albertam, kurš tajā laikā ārstējies slimnīcā. Stāstījumu dzirdējis arī palātas biedrs, kurš  otaņķnieci izsmējis. Tomēr, atgriežoties mājās, viņa vēlreiz rūpīgi apskatījusi slieksni un pārliecinājusies, ka eļļainais izplūdums parādījies atkārtoti. Tagad gan tas trīs mēnešus vairs neesot manīts.


Trīs jautājumi nodarbina prātu

Saimniece teica, ka trīs ziemas mēnešus viņi ar vīru katru gadu atgriežoties dzīvot Liepājā. Šoreiz, pirms došoties uz pilsētu, viņi nolēmuši izņemt slieksni, lai paskatītos, kas tur redzams vai samanāms apakšā. Lieta tāda, ka kopš tā brīža, kad parādījusies nafta, Natālija Bērce vairs nespēj justies un gulēt naktīs mierīgi. “Alejiņu” saimniece sev uzdod vairākus jautājumus, uz kuriem nespēj atbildēt. Viņa vaicā, kas tā bija par gāzi, ko varēja sajust pēc zemestrīces, kas tas bija par sprādzienu un kāda dunoņa pavadīja eksploziju?

Apskatot rūpīgāk savu nelielo namiņu, Bērces pamanījuši arī sienās, griestos un ēkas pamatos vairākas plaisas un tagad meklē lietpratējus, kas spētu izskaidrot neparastās parādības, ar kurām viņiem iznācis saskarties. Pagaidām tādus viņiem vēl atrast nav izdevies. Kad abi stāstot par dzirdēto sprādzienu, klausītāji allaž pavaicājot, vai tad kaut kas sabrucis arī? Dzirdot noliedzošu atbildi, viņu interese par “Alejiņām” norimstot. Tikai Biškopības biedrības rajona nodaļas vadītājs Māris Romanovs, kas Bērcēm skaitoties radu cilvēks, viņos ieklausījies uzmanīgāk un paudis viedokli, ka neparastās parādības saistāmas ar aktīvākām norisēm zemes dzīlēs.

Savu dzīvesvietu apskatīt viņi aicinājuši arī ugunsdzēsējus un kaimiņu mājās “Egļos” dzīvojošo Omāru Jansonu, kurš pazīstams kā āderu pētnieks. Izstaigājot istabas un citas iekštelpas, kā arī dārzu, rīkstnieks pārliecinājies, ka “Alejiņās” ir pastiprināts enerģētiskais lauks un ļoti daudz āderu krustpunktu. “Šeit ir kaut kāda ļoti aktīva āderu zona,” viņš teicis. Dzirdot šo secinājumu, saimnieki pievērsuši uzmanību ābelēm, kas ļoti apaugušas ar kraupi. Tagad viņiem esot skaidrs augļu koku slimošanas iemesls. Bērces domā, ka āderu tīkls kļuvis tik blīvs tieši pēc zemestrīces, jo agrāk tās tik spēcīgi neesot izpaudušās. Saimniekiem raizes sagādā arī dažādi iekaisumi. Pēdējā laikā tie pastiprinājušies. Ārsts atzinis, ka tādi iekaisumi varot rasties arī āderu ietekmes dēļ.

Neparasti arī tas, ka vasarās lietus mākoņi, gluži kā iespītējušies, apejot Bērču mājas, bet ziemā, gluži pretēji, šeit uzkrītot ievērojami vairāk sniega nekā citur tuvākajā apkārtnē. Esot arī zināms, ka “Alejiņas” atrodas Otaņķu pagasta visaugstākajā punktā. Blakus mājai savulaik atradusies arī vecupes gultne, kas meliorācijas laikā piepildīta ar zemi un izlīdzināta.

 
Otaņķos nafta ir meklēta

Jāteic tāpat, ka aizdomām par naftas izplūdumu ir savs pamats. Savulaik, proti, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Otaņķu pagastā nafta ir meklēta. Ģeologi, kas to centušies atrast, izdarījuši vairākus urbumus. Viens no tiem, kā atcerējās Aija Šķubure, veikts  pavisam netālu, tikai kādus metrus trīssimt no “Alejiņām”. Kā pastāstīja otaņķnieks Agords Šalms, arī citu urbumu vietas pašvaldībai esot labi zināmas. Tomēr melnais zelts toreiz pagastā neesot uziets, un vēlāk visi urbumi cieši noslēgti.

Savukārt bijušais kopsaimniecības vadītājs Ivars Šalms “Kurzemes Vārdam” sacīja, ka visvairāk urbumu izdarīts tieši Rudes apkārtnē. Mēģinājums atrast naftu veikts tāpat Bārtas kreisajā krastā, kur kopsaimniecībai atradušās pļavas. Tomēr sekmīgāk ar degvielas meklēšanu urbējiem veicies Bernātos, kur viens no urbumiem netālu no kādreiz populārās kafejnīcas “Dzintariņš” ļāvis naftu arī apskatīt. Ģeologi toreiz stāstījuši, ka naftas slānis pazemē no Bernātiem  plešoties tālāk un sasniedzot arī Rudes apkārtni.

Pagasta padomes priekšsēdētāja Anda Veidele savukārt  teica, ka drīz pēc Natālijas Bērces ziņojuma “Alejiņas” apmeklējuši arī vietējie ugunsdzēsēji. Vīri pēc tam viņai stāstījuši, ka naftas izplūdumu pie sliekšņa gan neesot redzējuši, tomēr atzinuši, ka, atrodoties šajā vietā, jutušies visai dīvaini. “Kurzemes Vārds” vienojās ar māju saimniekiem, ka nekādu sensāciju par viņu stāstījumu sacelt necentīsimies, tomēr mudināsim speciālistus ieklausīties Natālijas un Alberta Bērču novērojumos un, ja vien iespējams, arī mēģināt pārbaudīt tos. Kas zina, varbūt dīvainības izzināt iekāro mūsu valsts enerģiskais dabas pētnieks Guntis Eniņš, jo nevar būt, ka tām nav sava iemesla.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz