Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar sliekām viss varot sanākt

Ar sliekām viss varot sanākt
21.02.2012 07:02

Atslēgvārdi

Izejmateriāls, vieta, kur audzēt, un vēlme to darīt. Tik daudz nepieciešams, lai varētu nodarboties ar slieku audzēšanas biznesu, kas nākotnē ir perspektīvs.

 

Tā uzskata viens no šīs jomas pārstāvjiem Andris Trumpiks. Viņš Rucavas bijušās fermas kompleksa “Vaivari” šķūnī audzē sarkanās Kalifornijas sliekas, kas ražo humusu. 

Nelielā, nosiltinātā telpā uz koka lāvām stāv 30 kastu ar satrūdējušiem kūtsmēsliem, kuros ierakušās sliekas. Katrā kastē ir pa vienam kilogramam slieku, kas divu mēnešu laikā savairojas līdz trim kilogramiem. Kad tas noticis, tās atkal jāsadala pa vienam kilogramam kastē. “Normāli augot, kad kaste ir pilna, vajadzētu būt trim kilogramiem. Ja kastē ir trīs kilogrami, tad daudzums tiek izdalīts uz trim jaunām kastēm. Līdz ar to aritmētiskā progresijā kastes daudzums aug,” par slieku pavairošanas principu saka A. Trumpiks. Lai sliekas vairotos, tām nepieciešams 20–22 grādus liels siltums. Lai to nodrošinātu, pērnā gada beigās telpās ierīkota apkure. “Līdz tam te bija pamaza temperatūra, tad īpaši nevairojās,” viņš saka. 

Parokot kūtsmēslu virskārtu, skatam paveras mazu, šauru, sarkanu slieku kumšķis, starp kurām ir arī mazas baltas – jaunās sliekas. Pašlaik varētu būt savairojušies aptuveni divi kilogrami slieku. Savukārt kūtsmēsli ir slieku barība, kuru tās pārvērš humusā. 

Slieku audzēšanu A. Trumpiks aizsācis pagājušā gada pavasarī. Pašlaik ir saražots kubikmetrs sausā irdenā mēslojuma un laika gaitā to arī plānots realizēt. “Perspektīvā kubikmetru mēnesī vajadzētu saražot, lai būtu kaut kāds minimāls daudzums. Jo tu esi lielāks ražotājs, jo lielāks spēlmanis, jo ar tevi vairāk rēķinās,” spriež slieku audzētājs.

Saražoto sākumā paredzēts izmantot savām vajadzībām. “Tad redzēs. Ir privātas kompānijas, ar kurām var noslēgt līgumu. Ir vajadzīgs apjoms, lai varētu ieiet ārzemju tirgū. Latvijas tirgus ir diezgan mazs, piebāzts, lai gan praktiski tā ir tikai alternatīva bioloģiskajiem zemniekiem,” uz jautājumu, kur un kad saražotais varētu tikt realizēts, atbild rucavnieks. Humuss piemērots tiem zemniekiem, kas savas produkcijas audzēšanai nevar izmantot minerālmēslus.

Slieku bizness ir perspektīvs, uzskata slieku audzētājs Andris Trumpiks no Rucavas. Galvenais ir saražot pietiekami lielu daudzumu. Neiztikt, protams, arī bez kvalitātes.

Plašāk lasiet laikrakstā “Kurzemes Vārds” 21. februāra numurā.
 #kvards-20120221-03#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz