Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Arī attālinātām sēdēm jābūt atklātām

Covid-19 vīrusa ierobežojošie pasākumi likuši jau vairākkārt šajā gadā mainīt arī novadu pašvaldību domju darbinieku un deputātu darbu. Domes sēdes attālinātā režīmā pārsvarā visiem bija kas jauns, taču tagad šāda veida tikšanās un lēmumu pieņemšana, deputātu kolektīviem nesatiekoties klātienē un paceļot elektronisko roku, kļuvušas par ierastu ikdienu. Taču ir pašvaldības, kur, ievērojot prasības, domju komiteju un ikmēneša lielās sēdes notiek daļēji attālināti.

Arī attālinātām sēdēm jābūt atklātām
Foto: pixabay.com
23.12.2020 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Vislabākais – attālinātais variants

“Nīcas novada domē sēdes notiek attālināti. Deputāti domes sēdes dienā un laikā pieslēdzas no savām darba vietām vai mājām,” saka pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kopštāle. Kopā sanākšanas kā kādreiz visās pašvaldībās – reizi mēnesī – visiem deputātiem nenotiek.

Līdzīgā režīmā jau ilgāku laiku strādā arī Priekules, Grobiņas, Vaiņodes un Pāvilostas novadu pašvaldībās. Grobiņas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pastore norādīja, ka domes sēdes un ikdienas sapulces attālinātā režīmā norit jau vairāk nekā divus mēnešus. Laikā starp ierobežojumiem, bet lai turpinātu ievērot epidemioloģiskās drošības prasības,  sēdes noritējušas kultūras nama “Robežnieki” zālē.

Vaiņodes novada domes sekretārs Mārtiņš Fricsons apstiprināja, ka domes sēdes tagad notiek tikai attālināti, un piezīmēja: “Kad domes sēdes varēja notikt klātienē, tad izmantojām kultūras nama zāli, kur ir liela platība un var izretoties.”

Aizputes novada domes sabiedrisko attiecību speciālistes pienākumu izpildītāja Kristīne Jasaite uzsvēra, ka attālinātais režīms domes sēžu norisēm šobrīd ir vislabākais variants. “Deputāti tā vienojās,” viņa piebilst. Uz attālinātām sēdēm atkārtoti šajā gadā domes deputāti dabūja pāriet ātrāk – jau oktobra sākumā, kad Aizputes pilsētā bija Covid-19 uzliesmojums un ar vīrusu bija inficējies viens domes darbinieks,  un pašvaldībā uz ilgāku laiku bija noteikti specifiski ierobežojumi, bet novembra sākumā izsludināja ārkārtējo situāciju visā valstī.

Daži klātienē ar divu metru distanci

Savukārt daļēji attālināti un daļēji klātienē sēdes no novembra notiek Durbes un Rucavas novadu pašvaldībās. “Jau pirmās ārkārtējās situācijas laikā martā Durbes novada pašvaldība, lai nepieļautu liekus riskus un respektētu valdības centienus samazināt Covid-19 izplatību, pieņēma ieteikumu domes un komiteju sēdes noturēt daļēji attālināti un attālināti, balstoties uz  metodisko materiālu pašvaldībām “Par domes un komiteju sēžu organizēšanu attālināti ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa izsludināšanas laikā”,” skaidro Durbes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Dejus.

“Daļēji attālināta sēde – tas nozīmē, ka daži kolēģi, ievērojot divu metru attālumu, atrodas klātienē domes sēžu telpā, bet daļa pieslēdzas caur Zoom platformu attālināti – no mājām vai komandējuma vietas,” viņa precizē. Arī šonedēļ pašvaldības darbinieku novērtēšana notiek daļējā videokonferences režīmā.

Savukārt Rucavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Veits pastāstīja, ka domes sēžu norisei ir šāda kārtība: “Kā nu kurš var piedalīties. Kultūras nama zālē mums ir rūme – divi metri un pat vairāk. Tie, kas pieslēdzas attālināti, satiekas ar mums zūmā.” Klātienē visi deputāti nesatiekas. Uz vietas ierodas tikai daži. Ir dažādi – vieni tiek vienu reizi klātienē, citi atkal netiek tajā reizē un pieslēdzas internetā, nākamreiz – otrādi.  “Mums ir bail no saslimšanas. Ja ievēro maskas, dezinfekciju un distanci, tad esam izdarījuši, cik spējam,” norāda J. Veits.

Sēdes jāatspoguļo arī tagad

Lai arī domes sēdes notiek, tās dalībniekiem, ieskaitot speciālistus, kas rūpējas par tehnisko nodrošinājumu, atrodoties attālināti, tomēr pašvaldības neviens nav atbrīvojis no likumu prasībām. Proti, pēc sēdēm jābūt publiski pieejamiem to protokoliem un audioierakstiem, lai jebkurš interesents var iepazīties ar pieņemtajiem lēmumiem. Iepazīstoties ar atsevišķu pašvaldību domes sēžu audioierakstiem, kas veikti domes sēdēs ārkārtas situāciju laikā, jāsecina, ka jāpiestrādā pie tehniskā nodrošinājuma kvalitātes – var saklausīt skaņu blakusefektus, piemēram, čirkstoņu, mikrofonēšanu, atbalsi.

Savukārt Nīcas novada pašvaldība savas mājaslapas sadaļā “Domes sēdes” pavasarī, kad kovida ierobežošanas pasākumi tikko sākās un sēdes norisinājās tikai attālināti, un vēl gluži nesen ievietoja ne tikai domes sēdes protokolu, audioierakstu, bet arī videoierakstu. Likums nosaka, ka pēc domes sēdēm jābūt publicētam gan rakstveida protokolam, gan audioierakstam. To apstiprina arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Jana Jentkus: “Pēc pašvaldību likuma bez protokola ir jābūt audioierakstam. Videoieraksta publicēšana ir brīvprātīga.”

Nīcas novada domes pārstāve skaidro, ka videoieraksti domes sēžu atspoguļošanā bijuši vien īsu brīdi kā eksperiments. “Šobrīd ir pieņemts lēmums tomēr pieturēties pie vienota stila – tikai pie audioieraksta,” viņa paskaidro.

Vairākas aptaujātās novadu pašvaldības “Kurzemes Vārdam” piebilda, ka tās pašreiz izskata papildu iespējas, lai arī attālinātajās domes sēdēs būtu iespējama iedzīvotāju un citu interesentu piedalīšanās. “Likums nosaka, ka domes sēdēm jābūt atklātām. Laikā, kad domes sēdes notiek elektroniski, arī tad pašvaldībām ir jānodrošina šāda iespēja. Tās rīkojas dažādi – mājaslapās nodrošina video vai audiotiešraidi, bet, piemēram  medijiem pēc pieprasījuma izsūta uzaicinājumus dalībai videokonferencēs,” paskaidro VARAM pārstāve.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz