Trešdiena, 21. oktobris Severīns, Urzula
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atbrīvo šķūnīšus no vecām elektroprecēm

Atbrīvo šķūnīšus no vecām elektroprecēm
23.05.2007 17:32

0

Atslēgvārdi

Atsaucība skolēnu konkursam, kura laikā vajadzēja vākt nolietotās elektropreces, bijusi tik liela, ka rīkotājiem vajadzējis pārcelt rezultātu paziņošanas termiņu. “BAO” vēl joprojām brauc uz skolām pēc savāktajiem bīstamajiem atkritumiem. Lauku mājās šādu preču netrūkst. Konkursu “Elektrisko un elektronisko iekārtu un izlietoto bateriju atkritumu vākšana” rīko organizācija “Zaļā josta”. Piedalās skolas, kuras rīko nolietoto elektropreču vākšanu no pašvaldību iedzīvotājiem. Pirmo trīs vietu ieguvējiem “Zaļā josta” sola balvas – sporta inventāru skolām.

Aktivitāte palielinās pēdējos mēnešos

Pagājušajā nedēļā akciju sabiedrības “BAO” vīri aizveduši 4,5 tonnas savākto elektropreču, stāsta Pāvilostas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Daiga Jēkabsone. “Šonedēļ solīja braukt vēl pakaļ,” viņa stāsta. Puiši bijuši izbrīnīti par lielo atkritumu daudzumu, jo līdz viņiem bija nonākusi informācija, ka Pāvilostā ir tikai divas tonnas. “Vai mums ir daudz uz citu fona, es nezinu,” atzīst D.Jēkabsone. Savākto elektropreču novietošanai Sakas Novada dome atvēlēja telpas ēkā Dzintaru ielā, pretim Ostas pārvaldei.

Pēc tam, kad akcija noritēja jau divus mēnešus, Pāvilostas vidusskolas pārstāve atklāja, ka iedzīvotāju atsaucība nav liela. Janvārī noliktavā bija tikai divi ledusskapji. “Informāciju ievietojām vietējā avīzē, apzinājām vietas, kur nolietotās elektropreces atrodas,” par aktivitātēm stāsta D.Jēkabsone. Pēc tam pašvaldības policists stūrējis domes auto ar piekabi pa izstrādāto maršrutu, skolēni braukuši līdzi un savākuši bīstamos atkritumus. “Mēs braucām pie tiem, kas piezvanīja. Bet, ja apbraukātu tuvākās lauku mājas, visus šķūnīšus pārbaudītu, būtu vēl vairāk,” pārliecināta D.Jēkabsone.

Puikas darbojas azartiski

Sikšņu pamatskolas vides pulciņa skolotāja Inta Ekte slavē savu audzēkņu aktivitāti. “Puikas azartiski tai lietai pieķērās. Paši izziņoja iedzīvotājiem, rosināja kaimiņus vecās elektropreces savākt kopā. Iebrauca mājās pie tiem, kam ir vairāk,” skolotāja priecājas. Automašīnu, ar ko savākt atkritumus, nodrošinājis Dunikas pagasta iedzīvotājs, Pagasta padomes deputāts Marts Šnipkis.

Cik daudz nolietoto elektropreču pavisam savākts, skolotāja nezina teikt, esot skaitījuši tikai gabalus. “Visvairāk bija televizoru. Vēl nodeva daudz ledusskapju. Pa vienai otrai automātiskajai veļasmašīnai arī bija. Savu laiku jau nokalpojušas. Tās varētu būt pirmās, ko pirka lietotas,” pieļauj I.Ekte.

Pavisam aizvesti divi furgoni elektropreču. “Daudzi bija priecīgi par iespēju atbrīvot lauku virtuves, šķūņus un citus stūrus. Ne visi var aizvest uz Liepāju,” secina skolotāja. Novērots, ka gados jaunākie pagasta iedzīvotāji domā par to, kur likt nolietotās elektropreces. “Tomēr daudzi neapzinās, ka dzelzs un ledusskapjos esošais freons rada bojājumus videi.”

Rezultāti būs nākamnedēļ

Sākotnēji bija paredzēts, ka bīstamo atkritumu vākšana notiks no 1.novembra līdz 1.aprīlim. Slikto laika apstākļu dēļ termiņš pagarināts līdz 30.aprīlim. “Citādi ceļi bija neizbraucami, akcija nebija iespējama,” skaidro projekta koordinatore, “Zaļās jostas” pārstāve Velga Vilciņa. Sikšņu skolā atkritumi vākti līdz marta beigām. Informācija par to, ka konkursa beigu termiņš pagarināts, pienākusi vēlu. Tad nosprieduši, ka laika ir pārāk maz, lai savāktu vēl veselu kravu bīstamo atkritumu.

Uzvarētājs tiks noskaidrots, ņemot vērā audzēkņu skaitu un savākto atkritumu daudzumu. “Tāda koeficienta aprēķināšana man iepatikās, tādēļ nolēmu, ka mūsu skolai jāpiedalās. Tas liecina par godīgumu, objektivitāti,” D.Jēkabsone uzskata. I.Ekte dzirdējusi, ka rezultātus solīts paziņot šonedēļ. Projekta koordinatore skaidro, ka lielās aktivitātes dēļ atkritumu izvedēji netiek galā ar darbiem. “BAO” šim nolūkam esot norīkojis tikai vienu automašīnu, jo nebija rēķinājies ar lielo atsaucību. Līdz ar to konkursa rezultāti varētu tikt paziņoti nākamās nedēļas beigās.

Līdzīga rakstura konkursu rīkoja “Zaļās jostas” konkurenti “Latvijas Zaļais punkts”. Organizācijas mārketinga un komunikācijas projektu vadītāja Rita Bubina pastāsta, ka pētnieciskajā konkursā “Atrodi vecajam ledusskapim īsto vietu!” neviena Liepājas rajona skola nav piedalījusies.

Konkursa laikā veikto pētījumu rezultāti pierādījuši, ka cilvēki nelabprāt šķiras no vecām lietām. “Ja strādā, uzglabā ar domu – varbūt kādreiz noderēs,” pastāsta R.Bubina un piebilst, ka no lauku reģioniem lietotas elektropreces nenāk. “Cilvēki retāk pērk jaunas, tāpēc nevajag ne no kā atbrīvoties,” viņa norāda uz atšķirību no pilsētām.

Uzziņai
Katru gadu Latvijā tiek importēti aptuveni 25 tūkstoši tonnu elektropreču.
ES gadā uz vienu iedzīvotāju rodas aptuveni 14 kilogramu elektropreču atkritumu.
Gada laikā ES tiek radīti apmēram pieci miljoni tonnu nolietoto elektropreču.
Gandrīz 90 procenti nolietoto elektropreču apglabā, sadedzina vai pārstrādā bez iepriekšējas apstrādes.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz