Sestdiena, 29. februāris

Baidās no ūdeļu fermas smakas

Baidās no ūdeļu fermas smakas
02.11.2012 15:00

Atslēgvārdi

Piecsimt latu mēnesī – tik lielu vidējo algu akciju sabiedrības “Grobiņa” valdes priekšsēdētājs Gundars Jaunsleinis sola jaunajā kažokzvēru novietnē “Ceļmalnieki” Vērgales pagasta Plocē. Šonedēļ vietējā Kultūras namā notika informatīva sapulce par uzņēmuma būvniecības plāniem.

Jānis Vitrups vispirms kartē demonstrēja 24,7 hektārus lielo teritoriju, ko pašvaldība pavasarī uz 12 gadiem iznomāja a/s “Grobiņa” jaunu ūdeļu fermu būvniecībai. Tā atrodas netālu no Ventspils šosejas labajā pusē. Šajā teritorijā savulaik piešķīra zemi palīgsaimniecībām.

Iedzīvotāji bija neizpratnē, kāpēc jauno fermu a/s “Grobiņa” nevar būvēt Dubeņos. A. Jaunsleinis skaidroja, ka tām citai no citas jābūt vismaz 10 kilometru attālumā. Vērgales pagasta iedzīvotāji gan ir nobažījušies par smaku, ko var izdalīt ūdeļu ferma. “Ja būtu cūkas, būtu kategoriski pret. Nesakot Jaunsleinim, aizbraucu uz Dubeņiem, paprasīju,” U. Kristapsons nevienu negatīvu viedokli kaimiņnovadā neesot uzklausījis. “Kurzemes Vārds” pirms dažiem mēnešiem pārliecinājās, ka aromāts fermā ir, bet tas vairāk atgādina jūras mēslu smaku un nav ļoti nepatīkams. Plocē ir iecerēta tikai ūdeļu audzēšana.

Vērgales pagasta iedzīvotāja Jolanta Novada vērtē, ka galvenie iebildumi iedzīvotājiem bija nevis pret būvniecības ieceri, bet pret pašvaldības rīcību. Informatīvo sapulci vajadzējis rīkot jau pavasarī, kad dome nolēma zemi iznomāt kažokzvēru audzētājiem. Tagad iedzīvotājiem esot nolemtības sajūta, ka tāpat neko vairs nevar ietekmēt, un par to arī dusmas.

Uzziņai
A/s “Grobiņa” projektam “Jaunas kažokzvēru audzētavas būvniecība” Lauku atbalsta dienests apstiprinājis vairāk nekā 1,4 miljonus latu liela Eiropas Savienības fonda līdzfinansējuma piešķiršanu. Kopējās izmaksas ir četri miljoni latu.

Andra Gertsona foto

Daļa Vērgales pagasta iedzīvotāju akciju sabiedrības “Grobiņa” plānus uzklausīja ar skepsi. Citi savukārt bija atnākuši ar cerībām atrast darbu un smaidīja, ka skaļi to nemaz nevar teikt, jo jādzīvo vienā pagastā ar negatīvi noskaņotajiem.


Fermas modelis noskatīts Polijā, kur tādus būvē sērijveidā un betona žogs atšķirībā no Latvijas ir obligāta prasība. Tā būs modernākā Eiropā ar automātisko dzirdināšanas un zvēru dzesēšanas sistēmu.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 2. novembra numurā.


#kvards-20121102-06#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli