Otrdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Bernāti – iecienīti vietējām ekskursijām. Ne tikai tāpēc, ka kovids

Nīcas novada Bernāti ir kļuvuši par vietējo tūristu galamērķi, bet ne jau kovida ietekmes dēļ. Bernātus tūristi – lielākoties ģimenes ar bērniem un suņu saimnieki – izvēlas par ērtu brīvā laika pavadīšanas vietu un ekskursiju galapunktu, novērtējot nepieciešamās funkcijas kvalitatīvai un veselīgai atpūtai.

Bernāti – iecienīti vietējām ekskursijām. Ne tikai tāpēc, ka kovids
Foto: Ģirts Gertsons
23.11.2020 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Bernāti ir tūristu pārpildīti, bet būtu vēlams, lai tie savus suņus turētu pavadiņā un savāktu aiz viņiem, laikrakstam “Kurzemes Vārds” uzsver gan vietējie iedzīvotāji, gan Nīcas novada pašvaldības pārstāvji.

Suņiem un saimniekiem brīvi apstākļi

Valsts iestādē strādājošā liepājniece Sanda Rukute un kafejnīcas īpašniece, Nīcas novada iedzīvotāja Sarmīte Zusāne uz Bernātiem regulāri – teju vai katru nedēļas nogali – brauc 15 gadus. “Kopš mums ir suņi. Tik to dēļ uz Bernātiem braucam, lai varam izstaigāties un paši – ģimene – satikties,” teic S. Rukute.

“Liepājniekiem ir Bernāti un tikai Bernāti – citas vietas nemaz viņiem īsti nav, uz kurieni braukt,” piebilst atpūtniece. “Es braucu no Nīcas puses, viņi brauc no Liepājas – Bernātos mēs satiekamies. Parasti Bernātus kā ģimene apmeklējam lielā sastāvā. Tad mēs visi dosimies uz savu iecienīto taciņu pastaigāties,” papildina S. Zusāne.

S. Rukutes suns Nera ir desmit gadus veca takša šķirnes sunene, kurai pirms četriem gadiem piedzīvotās muguras traumas dēļ ir paralizētas pakaļkājas. “Viņa ir suns ar īpašām vajadzībām. Ērtāk viņai ar savu pārvietošanās līdzekli, kas balsta pakaļkājas, ir pa šejieni, jo nav jābaidās kā pilsētā, kur mašīnas brauc. Viņa var izskrieties,” skaidro suņa saimniece, kura ar ģimeni mīlulim pēc videopamācības paši uzmeistarojuši ratiņus.” Te viņa var paskriet pakaļ kociņam, jo te vietas daudz, nekas netraucē.”

S. Zusānes lielāka auguma suns Akito tiek turēts pavadā. “Protams, ka suņi aiz sevis atstāj, tādēļ maisiņi un kulītes mums vienmēr ir līdzi,” uzsver S. Rukute. “Uz takas atstāt suņu izkārnījumus nepavisam nav smuki, bet, ja dziļi mežā, kur neviena nav… Pilsētā, protams, ir citādi,” prāto S. Zusāne.

Grobiņniece Liene Bērziņa Bernātos labprāt atpūšas ar savu suni Dēziju. Arī viņa savos atpūtas plānos iekļauj vietas, kur samērā brīvi var iziet ar suni. Bernāti ir viena no tām.

“Cilvēks ir lielākais piesārņotājs. Ja fekālija tomēr netiek savākta, es uzskatu, ka tas ir mazākais – sašķīdīs gada laikā, nevis kā cilvēku nomestā pudele,” domas pauž suņa saimniece, kura gan vienmēr rūpējas, lai šmuces aiz dzīvnieka nepaliktu.

Kārtīgi un veselīga dzīvesveida piekritēji

“Kurzemes Vārds” novēroja, ka uz labiekārtotajām pastaigu takām tomēr pa kādai nesavāktai vai izmīdītai suņu fekālijai var atrast, taču smilšainajās meža takās redzamās vietās suņu radītie atkritumi tomēr nav ieraugāmi.

“Cilvēki, kas šeit ierodas un staigā, ir kārtīgi – aiz sevis savāc, pats savām acīm redzu, ka aiz suņiem savāc – izņem maisiņus. Nekur nekas nepaliek – pat brīnos par to, cik cilvēki ir apzinīgi. Vīrieši smēķē, nenomet izsmēķi pie zemes, bet iesviež gružkastē,” saka Juris Tračums. Nīcenieks regulāri Bernātos zem kādas lielas priedes ierīkojis stendu, kur pārdod pašu gatavotu priežu pumpuru sīrupu. “Priežu pumpuru sīrupu vairāk izvēlas gados jaunas ģimenes, kurām tuvs ir veselīgs uzturs un dzīvesveids. Vecākā paaudze laikam pieradusi ar zālēm ārstēties.”

“Neesmu te katru nedēļu, bet redzu, ka brīvdienās cilvēku ir daudz, un loģiski, ka darba dienās būs mazāk. Bet cilvēki te apgrozās – un vairāk nekā agrāk, vēl pirms dažiem gadiem. Pārsvarā redzu ģimenes ar vairākiem bērniem. Ārzemnieku nav te nekad bijis ļoti daudz, vasarās var kādu manīt, kuri izmanto pludmali. No tā, ko dzirdu uz šejieni atbraukušos runājam, saprotu, ka Bernāti ir iecienīts ekskursijas objekts. Parasti šeit ierodas vietējie cilvēki no apkārtējiem novadiem un citiem Kurzemes rajoniem,” pauž J. Tračums.

Novērtē arvien pieaugošās ērtības

Bernātu pludmalē nesteidzīgas pastaigas izvēlas baudīt daudzi, atzīstot, ka šeit pludmale tomēr esot citādāka nekā Liepājā un citviet pat tad, ja te staigā daudz cilvēku. Kāds liepājnieks, kurš nevēlējās atklāt savu vārdu, nedēļas nogalē izdomājis atbraukt pastaigāt ar metāla detektoru.

“Kas ar suņiem, kas ar bērniem. Es ar metāla detektoru! Bernātos esmu pirmo reizi ar šo ierīci, tas tāpēc, lai ir interesantāk staigāt. Neko vairāk par alumīnija korķiem neatrodu, nekā vairāk nav,” pieredzē dalās vīrietis.  Lai arī uz Bernātiem sanākot atbraukt reti un iecienītāka tomēr ir pilsētas pludmale, tomēr ir reizes, kad sagriboties atbraukt uz Bernātiem.

“Domāju, ka tas tā ir, pateicoties labiekārtojumam un arvien pieaugošam piedāvājumam, kā arī vēlmei dzīvot veselīgi, būt tuvu dabai,” novērojumos dalās J. Tračums.

Pludmales kāpā “Kurzemes Vārds” satiek liepājnieku Reineku ģimeni. “Regulāri pastaigājamies Liepājas parkā, bet vecākais bērns prasa kādu jaunu vietu, kuru iepazīt. Parks un jūra ir daudz redzēti. Meža Liepājā nav, tādēļ braucam uz Bernātiem klusumu dabūt, mieru. Īpaši jau darba dienās, ja ir iespēja atbraukt, kamēr ir gaišs, te ir īsta bauda relaksēties,” saka Arturs Reineks.

Viņa sieva Anna teic, ka pastaigu un atpūtas vietas Bernātos ir atkarīgas no tā, kur vieglāk piekļūt ar bērnu ratiņiem. Meitas Alise un Estere pastaigās parasti jūtoties omulīgi. “Staigājam mežā pa  takām – tās ir gludas,” uzsver A. Reineks. Ģimene labprāt izmanto iespēju, novērtējot to kā priekšrocību, ka kafejnīcas, tostarp “Bernātu dzintariņš”, ēdienus un dzērienus dod līdzņemšanai. “Jāatbalsta ne vien vietējie ražotāji, bet – ir ļoti garšīgi!” teic Anna.

L. Bērziņa uz Bernātiem atbrauc reizi trīs mēnešos. Šajā reizē uzrunājis tieši tas, ka ir piedāvājums dabūt ēdienus un dzērienus līdzņemšanai un gardumus var baudīt svaigā gaisā, pastaigas laikā, nevis sēžot pie galdiņa. “Kas var būt labāk par siltu kafiju, pastaigājoties vēsā laikā?”

Foto galerija

18 komentāri

2020-11-23 06:55

piort: Karosta labāk Nav jābrauc tik daudz km, piebraukt var tuvāk un daudz vairākās vietās ,ir ko redzēt Vecie forti . Bernātos garlaicīga jūra ,mašinas nav kur nolikt

2020-11-23 09:06

Ķengurs: Nevajag braukt uz Bernātiem, brauciet uz Rucavu tur ir maize, speķis, soļanka, šņabis. Garantija viss tikko izcepts, sataisīts.

2020-11-23 09:33

...: Ko var piesieties suņiem. Pilns ar cilvēka izmestām drazām. Īpaši jūrmalā tur. Par laimi, tagad mežā pilns ar gružkastēm, tā ka vieglāk būs savākt aiz sevis. Bet... nu jā, Bernāti kļuvuši tik iecienīti, ka jāsāk meklēt citas pastaigu takas. Pārāk jau nu daudz tur cilvēku :/ kāds tur kūrors un kur tur svaigs gaiss, tik daudz auto...

2020-11-23 09:35

...: Bez tam, uz Bernātu kafejnīcām ierobežojumi neattiecas - distancēšanās un maskas tur nav dzirdēta lieta :( nezinu tagad vai nav pat tā, ka uz vietas ļauj ēst. Bet kopumā - lai vai cik tur tagad ir sataisīts tūristiem draudzīgāk, tā vairs nav tik patīkama pastaigu vieta. Viss meža maģiskums ir pazudis. Cilvēki pārāk daudz tur ir :(

2020-11-23 10:25

i: Te vis ir jūra, ezers, purvi, upes, kāpas, kalni, meži.

2020-11-23 11:24

SKS: Viesi piegružo, bet uzturēšana no Nīcinieku kabatām. Būvējot tos objektus tās kāpas viņi vēlvairāk sabeidza, nekā tie ar močiem. Pagastam nav pilnīgi nekāda labuma, tikai izdevumi

2020-11-23 12:19

Terēze: Vajag atjaunot Dabas liegumu.Tūkstošiem vieglo automašīnu izplūdes gāzes.Ārprātā izdangātais asfalts.Piespļauts,prezervatīvu un atkritumu piemēslots mežs.Nav iespējams ne sēņot, ne ogot.Vasarā ūdenī peld cilvēku un suņu fekālijas.Vietējiem iedzīvotājiem neiespējami kājām ar bērnu ratiņiem iet pa Bernātu ceļu - automašīnas drāžas ar neatļautu ātrumu.Posts un bēdas vietējiem iedzīvotājiem.

2020-11-23 12:45

...: Terēza... kur tur suņu fekālijas ūdenī :D suns ar nav pīle, ūdenī nekakā. Pie jūras gan derētu izlikt gružu konteinerus, lai cilvēki arī jūrmalā var savākt aiz sevis. Savādāk - tūristus aicina, visu iekārto, lai tik cilvēki brauc, bet nav padomāts, ka neviens negribēs tur stundām dzīvoties ar, piemēram, suņa kaku kabatā.
SKS: tāds tas tūristu lāsts. Bērnātu attīstītāji laikam finanses gribēja piesaistīt, attīstija "kūrortu", nu tur vairs nav kūrorts, bet smakonis. Vietējiem tik atliek izdomāt kā uz to nopelnīt. Sabeigta vieta :( jauki, ja ko sakārto, bet kur cilvēki, tur dabas vairs nav. Tas ir fakts. Kādreiz bija vieta, kur gribējās dzīvot, nu gribas turēties pa gabalu.

2020-11-23 13:05

vau-va: Beidziet bļaut par tām kakām! Suņa kaka mežā zem priedes ir dabas materiāls, pirmajā lietū izšķīdīs , bet plastmasas maisiņš, kur to kaku ieliks, 100 gadus saglabāsies.

2020-11-23 13:18

Vietējais: Nebrauciet uz Bernātiem - vietējiem nafig jūs vajadzīgi. Dzintariņš tik pelna uz jums bezkonkurences apstākļos.

2020-11-23 13:35

ss: Suņa kakiņa zem priedes tālāk no takas = OK.
Suns pie pavadas = OK.
Suņa kaka jūrmalas smiltīs = slikti.
Suns bez pavas = slikti (bez pavadas jāved kur mazāk cilvēku).

2020-11-23 14:18

Tad nu gan!: Nekāda skāde ! Piekakās šeit, pameklēs citu vietu. Nāci atpūsties? Suns sarēja? Mājās iedzersi nervu ripu un atpūtīsies.

2020-11-23 14:51

TrueWisdom: Tā vienīgā miskaste pie torņa-kuģa ir izteikti pa mazu. Tur svētdien bija kafijas krūzītes ar kaudzi un visas pārējās jau vējā mētājās pa mežu.

2020-11-23 15:20

XiXi: Varbūt jāsāk ievērot princips - ko atnesi, to aiznesi! Kāpēc jāpiegružo Bernātu meži un takas? Ja nav konteiners vai atkritumu tvertne, tad savs atkritums jāņem līdzi. Punkts.

2020-11-23 17:12

TrueWisdom: XiXi+1

Tikai piekrītu. Bet par cik nav gluži meža vidus un miskaste acu priekšā, tad grūti ielikt somā to savu atkritumu.

2020-11-23 20:29

Vietējie: 2020-11-23 10:46
Etļāvos pārsūtīt komentāru !!! Doma tā pati .
Vietējie: '' Būtu Čakste dzīvs, viņš priecātos , ka Bernātus apmeklē arī neskaitāmi lietuvieši, ne tikai Latvijas cilvēki. Paldies ''
Šausmas ! bail pat iedomāties kas būtu ar Bernātiem ,ja Čakstes vārdi būtu realizēti jau tad .......! Aizmirsti laiki ,kad darbojās Pionieru nometne , Pašu iedzīvotājiem nebija nekāda teikšana . Ne tāpēc ka negribēja . Toreizējā vara rūpējās ,lai vietējos atstumtu no jebkādas ietekmes uz plāniem PADOMIJAS bērnu pārākuma izrādīšanas . Līdzīgi notiek tagad ! Gribētos zināt tā cilvēka vārdu kurš , izdomāja tās trepes ! sabojājot " Sprūdeni " un " Ķiseni " pretējā pusē ,, Nerunājot ar par " Stāvo ' un " Kratekli " Šī apkārtne ir ziemā viss apmeklētākā vieta lieliem un mazajiem . Kas tagad !!!!
Kāds ir lepns ? tiek slavināts par varenu ideju ..... Stulbums . acis sāp skatoties ." Dabas parks '" nu varoņi Nīcas pag vadītāji ',
Uzspodrinājāt savus ancukus !
1/500

2020-11-23 22:36

...: "Uz takas atstāt suņu izkārnījumus nepavisam nav smuki, bet, ja dziļi mežā, kur neviena nav"

Laba logika, var pateikt, ka visi ir tik aprobežoti, ka pastaigajās 2 km radiusā apkārt Bernātiem, ir jauzņemas atbildība par saviem mājdzīvniekiem un tas pats ar gružošanu, ja konteineris nav tuvumā, tas nemaz nenozīmē, ka var iemest gružus kaut kur aiz koka un iet tālāk.

2020-12-06 09:28

irok: EEE,Kas tur manu zeltu ar detektoru mekle ? Konkurents :D

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz