Ceturtdiena, 2. jūlijs Lauma, Ilvars, Halina
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cīravas kultūras dzirnavu vēsturiskie dārgumi būs apskatāmi ikvienam

Cīravas kultūras dzirnavu vēsturiskie dārgumi būs apskatāmi ikvienam
Foto: Ģirts Gertsons
27.09.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Nedēļas nogalē Industriālā mantojuma dienās apskatei būs pieejamas vairākas unikālas vietas, un viena no tām ir Cīravas kultūras dzirnavas, kas būs atvērtas svētdien. ”Varēs redzēt visas vecās iekārtas, sākot jau ar grūbu maltuvi. Dzirnakmens pats gan vairs nav, bet viss, kas saistīts ar tā mainīšanu, gan ir apskatāms, tāpat 1882. gada miltu bīdelis, dažādas sijājamās iekārtas un iesala maltuve,” stāsta dzirnavu saimnieks Pēteris Brīniņš.

”Ar Cīravu man nekad mūžā nebija bijis nekāda sakara, audzis esmu Pūrē, ilgi nodzīvojis Rīgā, bet ļoti dīvainā veidā caur vīzijām un sapņiem es biju redzējis šo ēku. Dienā, kad netīšām braucu tai garām un ieraudzīju, sapratu – tā ir manējā. 2012. gadā dzima ideja par kultūras dzirnavām,” stāsta P. Brīniņš.

Šobrīd viņš Cīravā dzīvo pastāvīgi, gribējies tikt prom no pilsētas. ”Mēs dzīvojam mežā un esam laimīgi,” Pēteris vaļsirdīgi nosaka. Oficiāli viņš pats par dzirnavu īpašnieku kļūs tikai šoruden, oktobrī. Līdz šim tās piederēja vēsturiskajam īpašniekam Ojāram Orbidānam.

Lai atdzīvinātu dzirnavas īpašnieks organizē dažādus pasākumus un lepojas, ka šo gadu laikā aizvadīti jau 60 koncerti.

Lielu lomu gan spēlējot tas, ka ikdienā vīrietis darbojas ar festivālu un pasākumu apgaismošanu un apskaņošanu, pieejamais arsenāls ir liels palīgs arī šeit.

Viņš izrāda telpas, kuras tūlīt tiks uzpostas Industriālā mantojuma dienas pasākumam. ”Gribas, lai cilvēki skatās uz šīm sienām un redz, ka nākotnē te būs izstāžu zāle, vai norisināsies kādi pasākumi,” viņš saka.

Dzirnavu ēkas koka konstrukcijas ir labā stāvoklī. ”Jā, ar to mums ļoti noveicies, neskatoties uz ūdens klātbūtni, milti ir labs kapsulēšanas līdzeklis, līdz ar to nekas nav satrūdējis vai sapuvis.”

Cīravas ūdensdzirnavas būvētas 1881. gadā un ir valsts aizsargājams arhitektūras piemineklis, kā arī 2002. gadā tās iekļautas Latvijas 100 izcilāko industriālā mantojuma pieminekļu sarakstā.

Nākotnē dzirnavu ēkā varētu būt jauniešu neformālās izglītības centrs, kultūras centrs, koncertzāle ar izstāžu zāli, varbūt pat kāds restorāna atzariņš. Mākslinieku rezidenču centrs dzirnavās veiksmīgi strādā jau sešus gadus.

”Pārsvarā te darbojamies sezonāli, jo ārpus mūsu pašu maciņa nav nekādu ienākumu, turklāt ziemā un rudenī ir ļoti auksti. Galvenais iemesls, kāpēc vajadzētu nodrošināt dzirnavās lielāku aktivitāti ir tas, ka tiklīdz mūsu aktīvā darba sezona beidzas, arodskolā un internātskolā ierodas ap 400 jauniešu. Tas ir tas materiāls ar ko mēs vēlamies strādāt.”

Uzziņai

Industriālā mantojuma dienās apskatāmie objekti Dienvidkurzemē: Karostas ūdenstornis, Akmeņraga bāka, Aizputes ūdenstornis, Cīravas kultūras dzirnavas.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 27.septembra numurā.

#kvards-20190927-04#

Foto galerija

14 komentāri

2019-09-27 09:16

Novadnieks: Plāni ir ļoti labi... Tikai jāpaina Jūsu attieksme pret vietējiem iedzīvotăjiem. Esat vērsti uz āru, bet par vietejiem Jūs izsakāties slikti. Vietejie vairs neierodas uz pasakumiem Jūs attieksmes dēļ. Arī viesi no citurienes drīz sapratīs, ka vēlaties tikai bozēt spalvas. Pasākumi nav reklamēti. Izliekat info iepriekšējā dienā. Pasākumi ķeksīša dēĺ? Lai uzrakstītu šeit 60? Apkārt dzīvo tik ļoti interesanti cilvēki, tikai nevarat to ieraudzīt. Bet šajā visā gribu pateikt paldies, ka darbojaties.. tikai nedomajiet par populiritāti, bet par cilvekiem. Cilveki ir vērtība...

2019-09-27 10:26

godības paliekas.: Cik skaists kādreiz bija Cīravas centrs, kur viss bija sakopts,tad kad tur bija mehanizācijas skola lielajā pilī,dzirnavu slūžas regulēja toreiz ne jau elektrība,bet vēl tagad ausīs sakņa no ūdens šalkām ,kas plūda lejā uz upes slūžām no dīķa.Toreiz visa pils teritorija tika rūpīgi uzkopta, kur piedalīās skolas audzēkņi, pat tādad ekstras kā celiņu grantēšana, tas pats bija ari parkā---kopa,pļāva zāli tīrīja dīķus ,uzturēja kārtībā tiltiņus un SALIŅU.Tad vēl regulārā sudrbvītolu audze ap Cīravas pili.Un tas bija padomju laikos.Ak vai tagad tur aizbraucot, kļūst skumji

2019-09-27 11:58

Nu kas cits darīs...: Neviens nenāks un neko neviena vietā nedarīs!!! Tā ir ,kad par velti atdod it kā mantiniekiem lielus,pašvaldībai tolaik piederošus īpašumus!!! Ja pilī nebūtu bijusi skola un tā nebūtu tikusi regulāri aprūpēta un uzturēta,mantinieki būtu atnākuši pie tukšiem pamatiem,bet vai viņiem kāds prasīja lai atmaksā naudu par uzturēšanu un saglabāšanu 50 gadu laikā!! Tagad paņēma izlaupija un pameta,lai atkal pašvaldība rūpējas ??? Ja pašvaldība tur tajā centrā nekādu skaistumu neredz un nevajag sakārtot un būt saimniekiem savā ciemā- lūk rezultāts!! Tā visiem zināmā Cīravas aleja, un pārējā apkārtne un centrs tiešām sakārtota būtu viena no skaistākajām vietām Kurzemē vismaz- bet nu nekā nebūs ja paši negribēs!!!

2019-09-27 12:52

Beta: Vai plāni nav nedaudz kā Minhauzenam? Jau gadus kādus laiku atpakaļ bija sižets televīzijā kur Pēteris savas idejas "mētāja" par kultūras karaļvalsti Cīravā. Piekrītu komentāram par attieksmi pret vietējiem, tiem tiek pārmests alkoholisms un cigarešu pārdošana prof.skolas audzēkņiem (izskanēja pa visu valsti TV raidījumā), bet darbā pie Brīniņa kunga strādā tie paši alkoholu cienošie cīravnieki. Kaut kas te nesader. Arī pārmetums par pils nesakopšanu patiesībā ir vietā, bet vai dzirnavas nav tikpat bēdīgā izskatā? Neredzu neko cildinošu dzirnavu pastāvēšanā Brīniņa kunga darbības laikā.

2019-09-27 14:50

brīnums: Cīrava ir nolaists miests

2019-09-27 16:54

Vietejais: CĪRAVAnav nolaist! Centrs sakopts, ir skola, bernu darzs, kulturas nams, pasts veikals, ārsts. Tas, ka Dzirnavas un pils nav sakoptas ir cits jautājums. Tie ir privātīpašumi.

2019-09-27 19:12

barons mantifels: Tad vajag tos budžus privātīpašniekus kārtīgi nopērt, jo ne ja kaut kāda skola špckukaste un tamlīdzīgs bērndārzs rada kultūru! Atjaunojiet pili, dzirnavas, bijušo barona skrīvera māju, bijušos zirgu staļļus, nu kaut vai tādā paskatā, kādi bija 50.-60. gados , bet bija patiešām skaista apkārtne toreiz, salīdzinot ar šodienas nolemtības zīmogu!

2019-09-27 20:15

Jee: Lasīju, ka tajās dzirnavās būšot Depeche Mode koncerts. Malači!

2019-09-28 10:00

Kas uz mēles...: Ak Dievs !! Skola ,bērnudārzs nepieder pie kultūras ???????!!!!!!!!!! Vai tad tie ir nekulturāli ????? Paši noniecina savu jauno paaudzi!!!

2019-09-28 23:06

Klucis: Un ja arī kāds gribētu ko te sakopt vai tad parastam cilvēkam ir nauda lai to visu izdarītu ?! Idejas jau būtu tik tas skanošais nav ! Iet pie Eiropas un krist parādos arī nebūtu prātīgi ! Kur mēs ejam uz sabrukšanu ....

2019-10-08 16:08

Pēteris Brīniņš: Tā jau ir, komentārus rakstīt Latvji prot, paši darīt neprot! Tiem, kuri vēlas savu privāto aizvainojumu izteikt personiski- varat zvanīt droši man 22589000. kas attiecas uz falšiem apmelojumiem- to nu varat paturēt savās galda atvilknēs. Cita Abra nekad nav tiekusies pēc popularitātes unv isu, ko darijusi ir pamatā lokalizējusi vietējiem cilvēkiem. Tiem kuri sadūšojās un atnāca industriālā mantojuma dienās- varēja arī iepazīties ar to, ko esam paveikuši šajos gados, tai skaitā tehnisko projektu un āvārijas stāvokļa novēršanu, līdz skaistai čaulai vēl jāpagaida. No Cīravas precīzi 2 cilvēki ieradās dzirnavās, šo dienu laikā! Veselā un strādīgā sabiedrībā arī neceltos jautājums- kāpēc nolaizts un kāpēc tāds vai šitāds!

2019-10-08 16:11

Pēteris Brīniņš: Un jāpiebilzt, ka ir starpība starp cigarešu un lakohola tirdzniecību nepilngadīgiem un alkoholisma nomāktu cilvēku cenšanos pavilkt tuvāk pareizajam ceļam, dodot viņiem iespēju arī ko nopelnīt. Tiešām kauns par šādiem komentāru rakstītājiem.

2019-10-08 21:07

Aū.: Vai tiešām - tikai divi cīravnieki?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz