Trešdiena, 21. oktobris Severīns, Urzula
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dārzkopības šūpulī izbauda dabas krāšņumu

Dārzkopības šūpulī izbauda dabas krāšņumu
25.07.2007 17:29

0

Atslēgvārdi

Ar Latvijas dārzkopības šūpuļa – Bulduru Dārzkopības vidusskolas – apmeklējumu otrdien sākās Grobiņas pagasta ļaužu ekskursija. Tā turpinājās Zemgalē, kur viņi apmeklēja “Bauskas alus” ražotni un Lauksaimniecības mašīnu muzeju, kā arī iepirkās Zaļajā tirdziņā. “Tas bija ne tikai izklaides brauciens, lai pagasta ļaudis izrautos no ikdienas rutīnas. Dārzkopības vidusskola tika izraudzīta ar nolūku, jo mūsu ļaudis paši ir aktīvi dārzkopji, tāpēc labprāt vēlējās uzzināt ko jaunu,” sacīja Grobiņas Pagasta padomes uzņēmējdarbības konsultante Anna Viņķele.

Mācās tikai latviešu valodā

Bulduros ekskursantus sagaidīja un par dārzkopības vidusskolas vēsturi pastāstīja puķkopības pasniedzēja Anita Onkele, kura tur bija skolotāja jau tad, kad pirms vairākiem gadu desmitiem mācījās rajonā pazīstamā floriste, ziedu dizaina studijas “Liepzars” vadītāja Biruta Ignatova.

Izrādās, tieši Bulduros likti pamati latviešu daiļdārzniecībai. Tas noticis pirms gandrīz 100 gadiem. Skolas vietā kādreiz atradusies Bilderliņu muiža, kur 1910.gadā organizēti pirmie dārzkopības kursi tieši latviešu jauniešiem. Gadu vēlāk uzcelta pirmā mācību ēka, kuras būvniecībai 20000 zelta rubļu dāvinājusi Šoha firma ar novēlējumu: “Latviešu jauniešiem, latviešu valodā, dārzkopības apmācībai”. “Varam lepoties ar to, ka šeit vienmēr mācības notikušas tikai latviešu valodā, lai arī zinības pie mums apguvuši arī ārzemju jaunieši. Zviedri, poļi un lietuvieši apguva latviešu valodu, lai varētu te mācīties,” palepojās A.Onkele.

Pirmā skolas ēka pašlaik gan ir avārijas stāvoklī un to jau daudzus gadus nelieto. Otra, daudz plašāka ēka, uzbūvēta 1930.gadā, tā ir restaurēta ar moderniem materiāliem un tiek iznomāta citiem uzņēmumiem. Jaunā Bulduru Dārzkopības vidusskolas ēka tapusi jau padomju laikā, un tā funkcionē arī pašlaik.

Visa skolas teritorija ir viens liels parks un dārzs, kur pie katra auga piestiprināta plāksne ar tā nosaukumu. Tas nepieciešams studentu praksei. “Kā tad dārzkopis var strādāt, ja viņš dabā nepazīs augus?” retoriski jautāja A.Onkele.

Ir atsevišķas flokšu audzes, rozārijs, kur augsne sagatavota metra dziļumā. Tāpēc arī rozes zied kupliem, krāšņiem ziediem. Īpaši kupli skolas teritorijā zaļo rododendri. Pie skolas ēkas sienas ir arī dabiska pļava, ko sauc par nezālienu. Tur brīvi ļauj augt visām iespējamām nezālēm, lai arī tās topošie dārzkopji prastu atšķirt. Bez tam kādā nostūrītī aiz veca šķūnīša tika pamanīta arī latvāņu audze. Kādiem nolūkiem – to neizdevās noskaidrot.

“Skolotāji var tikai parādīt ceļu, kurp jāiet. Ko šajā ceļā darīt un kāds būs rezultāts, atkarīgs no paša dārznieka,” A.Onkele piebilda. Bez tam viņa bijusi skatīt Nīcas daiļdārzus un izteica par tiem sajūsmu.

Par alus kvalitāti nesūdzas

Tālāk ceļš veda uz Bausku, kur ekskursanti iepazinās ar ražošanas procesu SIA “Bauskas alus”. Tiem, kas ir apmeklējuši “Līvu alus darītavu”, lielu iespaidu šī ražotne neatstāja, jo Liepājas uzņemums ir daudz jaunāks un modernāks. Taču jāņem vērā, ka “Bauskas alu” uzskata par vienu no labākajiem Latvijā, tāpēc vien bija vērts uzzināt, kā šis labums top.

Aptuveni 70 cilvēku kolektīvs gadā saražo 500000 hektolitru dzērienu. Viena trešdaļa no tiem ir “Bauskas gaišais speciālais”, otra trešdaļa – “Bauskas tumšais speciālais”, atlikusī trešdaļa –bezalkoholiskie iesala dzērieni “Veselība” un “Porteris”. Izrādās, uzņēmums nenodarbojas ar eksportu, visa prece paredzēta Latvijas tirgum. Un tomēr jāatzīst, ka arī šo alu par Latvijas preci var dēvēt tikai daļēji. Daudzas izejvielas tiek iepirktas ārzemēs, jo tā iznāk lētāk. Taču garšai nav ne vainas. Vismaz no Grobiņas pagasta ļaudīm neviens par “Bauskas alus” ražojumu nesūdzējās.

Uzņēmumā iekārtota degustācijas zāle, kur pēc ražotnes apmeklējuma ekskursanti produkciju var nobaudīt kopā ar uzkodām, iegādāties dzērienu speciālā iepakojumā un kopā ar suvenīriem.

Retro spēkratu paradīze

Brauciena nākamais mērķis bija Zemnieku sēta un Lauksaimniecības mašīnu muzejs Bauskas rajona Gailīšu pagastā. Ļaudīm bija interesanti aplūkot, kādas tehnoloģijas lauksaimniecības darbos izmantojuši viņu senči. Pirms 100 gadiem daudzviet sētās bijis tā saucamais piedziņas rats, kam dzina apkārt zirgu un tādējādi darbināja kuļmašīnu. Tāpat senatnes auru varēja izjust senču mājā, kas iekārtota atbilstoši tā laika dzīvesveidam un iespējām.

Taču visinteresantākais šajā muzejā ir automašīnu angārs, kur novietoti dažādi retro spēkrati – vieglās un kravas automašīnas, kā arī ugunsdzēsēju braucamrīki. Viens no vecākajiem spēkratiem ir 1915.gadā ražots “Ford” kravas automobilis. Turpat var ieraudzīt kara laika vilīti – amerikāņu džipa vectētiņu, ko sabiedrotie Otrā pasaules kara laikā piegādāja Sarkanajai armijai, “ZIS” limuzīnu un arī jaunākus braucamrīkus, kurus reizēm vēl var pamanīt arī uz ceļiem, –  automobiļus “Zaporožec”, “Volga” un “Žiguļi”.

Noskaidrojās arī interesanti fakti par automobiļu vēsturi Latvijā. Izrādās, pagājušā gadsimta 30.gados Latvijā bijis 10000 automobiļu, kas ir ļoti mazs skaits. Paši braucamrīki nav bijuši pārāk dārgi, taču tos nepirka, jo daudz izmaksāja to uzturēšana. Ik gadu vajadzēja maksāt automašīnas nodokli – 10 latu par katriem 100 kilogramiiem, tātad aptuveni 150 latu. Degviela santīmos maksājusi tikpat, cik tagad. Bet pats galvenais iemesls, kāpēc autotirgus neattīstījās, – bija ļoti maz ceļu, pa kuriem varēja izbraukt automašīnas. Tāpēc daudzi labāk turējās pie vecā, labā zirga, kam, starp citu, tolaik arī bijusi tieši tāda pati pase kā cilvēkam.

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Ekskursanti no Grobiņas pagasta priecājas par flokšu dobēm, kuru izveide ir kāda Bulduru Dārzkopības vidusskolas absolventa diplomdarbs.

Pēc vairākām ekskursijā pavadītajām stundām “Bauskas alus” degustācijas zāle visiem šķita kā oāze.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz