Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dienvidkurzemes novada tautas tradīciju un folkloras centru vada Ieva Tālberga

Turpmāk Dienvidkurzemes novada tradīciju un folkloras centru vadīs Ieva Tālberga, laikraksts noskaidroja novada Kultūras pārvaldē, lai gūtu apstiprinājumu, ka to no aprīļa vada pavisam cits speciālists. Izrādās, mēneša laikā notikušas izmaiņas – aprīlī darbā pieņemtā iepriekšējā vadītāja sapratusi, ka šī joma nav viņai.

Dienvidkurzemes novada tautas tradīciju un folkloras centru vada Ieva Tālberga
17.05.2022 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Rucavas tradicionālās kultūras kopēja Sandra Aigare “Kurzemes Vārdam” maija sākumā atsūtījusi vēstuli, kurā pauž bažas par Rucavas tradicionālās kultūras centra turpmāko eksistenci, atgādinādama, ka 2020. gada beigās oficiāli pašvaldībā izveidotais Rucavas tradicionālās kultūras centrs pērnā gada nogalē palicis bez vadītāja.

“Ir jārestartē Rucavas tradicionālās kultūras centrs, kas ir strādājis un ir spējīgs strādāt reģiona līmenī, jābalstās uz padarīto un pieredzi, ko centrs jau ir paveicis, strādājot 15 gadus sabiedriskā kārtā. Konkursa kārtībā jāatrod kompetents vadītājs. Un beidzot jāsāk strādāt,” raksta S. Aigare.

Viņa Rucavas tradicionālās kultūras centra jautājumu uzdevusi Dienvidkurzemes novada Kultūras pārvaldes vadītājai Lindai Pričinai. “Var saprast (no S. Aigarei atsūtītās vēstules – aut.), ka Kultūras pārvaldē strādās folkloras lietu pārzinātājs, kas organizēs kolektīvus Dziesmu un deju svētkiem un citiem folkloras pasākumiem, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un pamatojoties uz Dziesmu un deju svētku likumu.

Kultūras darbinieki ir tikušies vairākas reizes, vienojušies kopīgiem plāniem. Bet ārpusē šīm tikšanās, šai sistēmai ir palicis Rucavas tradicionālās kultūras mantojums un tradīciju kopēji, jo, raugi – nav centra vadītāja, kas iestājas par Rucavas mantojuma saglabāšanu, kas organizē tradicionālās kultūras pasākumus, kura pārziņā ir tradicionālās kultūras budžets, un galu galā –

nav Rucavas tradicionālās kultūras mantojuma pārstāvja, kas būtu kopējā kultūras apritē kā līdztiesīgs kultūras darbinieks.

Ārpusē palicis būtisks valsts kultūrpolitikas darba virziens – nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana, kas noteikta ar Nemateriālā kultūras mantojuma likumu, ar Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma saraksta izveidi, ar Latviešu vēsturisko zemju likuma izveidi, kas paredz kultūrtelpām un novadiem ar atšķirīgu, spilgtu identitāti ievērojamus atbalsta pasākumus no valsts puses. Un tieši Dienvidkurzemē ir bagātīgi pārstāvēts šis senās kultūras mantojums,” vēstulē pauž S. Aigare.

“Kurzemes Vārda” rīcībā bija nonākusi informācija, ka par speciālisti tradicionālās kultūras jautājumos Dienvidkurzemes novadā no aprīļa strādā bijusī Priekules vidusskolas direktore Irina Tiesnese.

Uzzinot šos jaunumus, kultūras darbinieki pagastos, kuriem ir tieša vai cieša saskare ar tradicionālo kultūru, folkloru un etnogrāfiju, laikrakstam pauda, ka zina I. Tiesneses vārdu saistībā ar izglītības jomu, taču viņos nebija radusies pārliecība, ka viņa pārzina šo jomu.

“Irina atteicās no šī amata. Pastrādāja nepilnu mēnesi un saprata, ka šis darbiņš nebūs viņai,” skaidro L. Pričina.

Jautāta par to, kas turpmāk notiks ar Rucavas tradicionālo kultūrtelpu, kas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauta no 2018. gada, un Nīcu, kas ir ceļā uz to, L. Pričina uz šo jautājumu atbildēja, ka no 10. maija darbu pašvaldībā sāk I. Tālberga. “Viņa folklorā ir pilnībā iekšā, un viņai tas ir svarīgi, tā ka ceram, ka visi darbiņi raiti ritēs uz priekšu,” pauž Kultūras pārvaldes vadītāja.

I. Tālberga pazīstama dažādu folkloras un citu muzikālo projektu apvienību izveidotāja, vadītāja, dalībniece, diriģente, taču, kā pati saka, pēdējos gadus bija vairāk pievērsusies mājas un ģimenes dzīvei, palīdz vīra uzņēmumam ar grāmatvedības lietām.

“Iesniegums pašvaldībai ir uzrakstīts, tagad jāapkopo un līdz galam jāatrunā un jāprecizē visi pienākumi un atbildība. Man būs jābūt cilvēkam, kurš palīdzētu popularizēt tradicionālo, folkloras un etnogrāfisko mantojumu, attīstīt to atpazīstamību. Uzskatu, ka katrā vietā šie cilvēki šīs tradicionālās lietas dara paši ar lielu entuziasmu, viņi jau paši par sevi ir ģeniāli, man viņi nebūs uz kaut ko jāmāca. Es būšu atbalsta persona, lielais palīgs, kurš koordinēs, kam piezvanīt, kas organizēs lietas, palīdzēs ar projektu īstenošanu, jo tradicionālā kultūra nav vienkāršs process – viena lieta ir nodarboties ar tradicionālo kultūru un to izzināt, stāstīt, otra lieta – darīt organizatoriskās lietas,” savus zināmos amata pienākumus nosauc I. Tālberga.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz