Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīvo ar noslēpumu līdzās

Dzīvo ar noslēpumu līdzās
11.05.2012 07:07

Atslēgvārdi

Ar kupla pulka skolēnu un vēstures interesentu piedalīšanos Grobiņas pilsētas bibliotēkā atvēra Valērija Petrenko un Jura Urtāna grāmatu “Grobiņas arheoloģijas pieminekļi”. Tā vēsta par izrakumiem, kas veikti 80. gados. Taču, jautāts, vai šo darbu plānots turpināt, J. Urtāns uzsvēra, ka svarīgāk par to būtu atgūt Pēterburgā esošās kastes ar senlietām.

“Ir vairākas teorijas, kāpēc skandināvi brauca pāri jūrai. Bet ir lietas, ko nevar izskaidrot: paskaties meitenei acīs un saproti, ka tā ir tava meitene,” cenšoties piesaistīt jauniešu auditorijas uzmanību, grāmatas atvēršanas pasākumā salīdzina J. Urtāns. Tā tapusi par arheoloģiskajiem izrakumiem, kas veikti Grobiņas Atkalnu, Priediena, Pūrānu, Rudzukalnu senkapos no 1984. līdz 1989. gadam.

Grāmata uzrakstīta 1989.–1990. gadā, taču juku laiku dēļ izdošana aizkavējusies par diviem gadu desmitiem. Turklāt Rīgā dzimušais un augušais V. Petrenko 1991. gadā aizgājis Aizsaulē. “Viņš sevi nesaudzēja,” piebilst J. Urtāns.

Lai arī izdota pēc 20 gadiem, grāmata pašlaik ir īpaši nozīmīga, jo Grobiņas arheoloģiskais ansamblis kopā ar sešu citu valstu objektiem uzsācis ceļu uz UNESCO pasaules mantojuma starptautisko sarakstu. Paredzams, ka iekļaušana varētu notikt 2014. gadā.

J. Urtāns, stāstot, kā 90. gados sācis gatavot dokumentāciju Brāļu kapu un Brīvības pieminekļa iekļaušanai šai pašā sarakstā un ātri vien saņēmis atteikumu, rosina novērtēt vietu, kas atrodas tepat līdzās. Jau toreiz viņam neoficiālā sarunā pateikts, ka uz šo sarakstu Latvijā varot pretendēt divas vietas – Vecrīgas vēsturiskais centrs un Grobiņa. Vecrīgu UNESCO pasaules mantojuma sarakstā iekļāva 1997. gadā.

Pēc grāmatas atvēršanas Rīgā J. Urtānam esot jādomā, kāpēc tieši Grobiņā izveidojusies apdzīvota vieta 20 hektāru platībā, kas ir puse no Vecrīgas, turklāt ļaudis šeit apmetušies vēl agrāk. “Noslēpums paliek. Un ir taču jauki dzīvot ar noslēpumu, īpaši, ja tas ir tepat blakus,” viņš uzsver.

Andra Gertsona foto

“Skandināviem priekšā bija kurši, bet viņi ne jau visu laiku kāvās, ne vienmēr mīlējās. Noteikti bija gan viens, gan otrs,” grāmatas “Grobiņas arheoloģijas pieminekļi” atvēršanā ar šādiem vārdiem smaidu klausītājos izraisīja Juris Urtāns.

Plašāk lasiet laikrakstā “Kurzemes Vārds” 11. maija numurā.

 #kvards-20120511-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz