Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Eiropas naudas apguvei ir daudz šķēršļu

Eiropas naudas apguvei ir daudz šķēršļu
09.08.2007 17:49

0

Situācija Eiropas Savienības fondu apguvē nav zemniekiem labvēlīga, bankas kredītiem izvirza neizpildāmus nosacījumus – šīs un citas problēmas lauksaimniecībā izkristalizējās trešdien Jelgavā notikušajā diskusijā, kurā firmas “Kesko Agro Latvija” pārstāvji un Zemkopības ministrijas ierēdņi pārrunāja aktualitātes ES finansējuma apguvē. “Kesko Agro” Lopkopības iekārtu un celtniecības projektu departamenta vadītāja Ingrīda Šmite uzsvēra, ka pārtikas produktu tirgū un ES stingrās prasības konkurence pieprasa jaunu tehnoloģiju ieviešanu saimniekošanā. Tāpēc laiks līdz 2013.gadam, apgūstot ES finansējumu, ir nozīmīgs zemniekiem, kas cenšas modernizēt un paplašināt saimniecības.

Ministrija maina termiņus

Taču pašreizējā situācija ES fondu apguvē zemniekiem nav labvēlīga – vairāki būtiski aspekti nav pietiekami pārdomāti vai arī netiek īstenoti atbilstoši sākotnējiem solījumiem.

Piemēram, Zemkopības ministrija mainīja termiņus pieteikumiem uz ES finansējumu, kas lauksaimniekiem radīja zaudējumus. Ņemot vērā lauksaimnieciskās ražošanas ciklu, termiņu neievērošana nozīmē, ka projektu īstenošana aizkavējas par sezonu – vienu gadu.

Zemnieki, kuri cerēja iesniegt savus projektus un saņemt finansējumu solītajā laikā, sagādāja barību lopiem, noslēdza līgumus par tehniskā aprīkojuma iepirkumu, iemaksājot avansa maksājumu vai plānoja celt kūtis. Finansējuma atvēršanas termiņu pārbīde padarījusi šo darbu veltu.

Zemkopības ministrijas pārstāvis Aivis Reinholds atzina, ka termiņu aizkavēšanās bijusi, taču turpmāk solīja stingru un paredzamu kārtību ES līdzfinansējuma saņemšanā.

ES līdzekļu piesaistē pašlaik netiek nodrošinātas vienādas iespējas visiem zemniekiem. Izstrādātā punktu sistēma paredz, ka saimniecībām, kas līdzekļus jau saņēmušas, vēlreiz tos saņemt ir ļoti grūti. Šis jautājums radīja karstākās diskusijas. A.Reinholds informēja, ka, pierādot ražošanas produktivitātes pieaugumu, uz finansējumu varēs kandidēt arī tie, kas līdzekļus jau reiz saņēmuši. Šo punktu sistēmu Latvija drīkst koriģēt bez saskaņošanas ar ES struktūrām, atbilstoši situācijai.

Vēlas līzinga nosacījumus

Valsts inflācijas apkarošanas plāns skar arī ražotājus. Pašlaik vienā katlā atrodas gan mājokļu būvētāji, gan ražotņu īpašnieki. Bankas zemniekiem kredītus neatsaka, bet izvirza neizpildāmas prasības – pat trešo personu galvojumu, kaut gan galvojumus jau devuši fondi, kas strādā ar Zemkopības ministriju. Nesaņemot plānoto finansējumu laikā, zemnieki nevar izpildīt arī savas saistības pret ES, kas viņus var novest līdz bankrotam.

Būtisks trūkums lauksaimnieku atbalstam paredzēto līdzekļu apguvē ir prasība, kas paredz, ka lauksaimniecības tehniku par nacionālo subsīdiju un struktūrfondu naudu zemnieks var iegādāties, izmantojot vienīgi sarežģīto aizdevuma procedūru, nevis daudz vienkāršāko līzingu. Latvijas Līzinga devēju asociācija jau ilgstoši, cīnās par šīs sistēmas maiņu, taču arī jaunākajos ES naudas apguves nosacījumos tehniku joprojām atļauts iegādāties, tikai izmantojot aizdevumu. Analizējot šo situāciju, A.Reinholds pauda viedokli, ka bankas rūpīgi izvērtē biznesa plānus un to politiku ietekmē tas, ka lauksaimniecība tiek uzskatīta par samērā riskantu biznesu. Savukārt, atbildot uz jautājumiem par iespējām saņemt tehniku līzingā, Zemkopības ministrijas pārstāvis apstiprināja, ka šis jautājums tiks atrisināts un zemnieki ražošanas tehniku varēs saņemt finanšu (nevis operatīvajā) līzingā.

Ar trim miljoniem nepietiek

Asākie vārdi diskusijas laikā izskanēja no firmas “Kesko Agro” Cūkkopības iekārtu produktu grupas vadītāja Valda Krūmiņa, kurš šā brīža situāciju cūkkopībā nosauca par krīzi. Cūkgaļas iepirkuma cenas pēdējo divu gadu laikā nav mainījušas, taču labības cenas strauji aug. Pērn zemnieki labību varēja iepirkt par 70 latiem tonnā, bet tagad tā maksā jau 100–110 latu tonnā. Tajā pašā laikā tirgū ienāk krietni lētāka cūkgaļa no citām valstīm. Šajā situācijā zemnieks ir bezspēcīgs, jo nevar ietekmēt gaļas iepirkuma cenu.

Lielās saimniecības cenšas iegūt sertifikātu, lai sāktu eksportu uz Krieviju, kur priekšā jau ir lietuvieši. Otra iespēja, ko jau apsver vairākas lielās saimniecības, – nerentablo cūkkopības biznesu likvidēt.

Zemkopības ministrijas pārstāvis atgādināja, ka pērn cūkkopības atbalstam piešķirti trīs miljoni latu un pašlaik tiek strādāts pie “Gaļas programmas”, kas, līdzīgi kā “Piena programma”, regulēs cenas tirgū. A.Reinholds aicināja firmas “Kesko Agro Latvija” pārstāvjus izstrādāt konkrētus priekšlikumus, lai risinātu šo situāciju.

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz