Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Otrdiena, 22. augusts

+16°C
Vējš: Z 5.7 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Everts, Rudīte

Festivāla “Zemlika” koncertu programmu papildina vairāki mūziķi un kolektīvi  (7)

Atslēgvārdi festivāls | zemlika

Foto: Publicitātes

23. un 24. oktobrī Durbē gaidāmā mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla “Zemlika” koncertu programmu papildina un reizē pilnīgo vēl vairāki mūziķi un to kolektīvi.

Kā portālu informē festivāla pārstāvji, koncertu programmu papildinās Beļģis Metjū Vandekerhofe (Mathieu Vandekerckhove), kurš solo projektu “Syndrome” vēl primitīvā formā aizsāka pirms aptuveni desmit gadiem. Mūziķis, kuru plašāks klausītāju loks pazīst kā dalībnieku kolektīvos “Amenra”, “Kingdom” un citos, gadiem ilgi ir apguvis un pētījis iedvesmas un skaņdarbu radīšanas procesus kā veidu labāk iepazīt sevi, nodoties meditācijai un, galvenais, negatīvo enerģiju caur mūziku pārvērst pozitīvajā. Iespējams, varētu likties, ka iepriekš savā radošajā darbībā Metjū ir bijis “viens no” dažādu kolektīvu dalībniekiem, iespējams, palicis kāda cita kolēģa ēnā. Piemēram, 2010. gada oktobrī Metjū jau viesojās Rīgā kā amerikāņu kolektīva “A Storm Of Light” otrais ģitārists. 2012. gadā notika pagrieziens – Metjū publiskoja episko, 28 minūtes ilgo un dēlam Volfam veltīto skaņdarbu “Now And Forever”. Kopš tā brīža “Syndrome” regulāri sniedz solo koncertus, uzstājas festivālos, pēc iespējas daudz laika veltot ģimenei.

Edgara Šubrovska vārds lielākajai daļai vietējo mūzikas cienītāju komentārus neprasa. Iespējams, nepagurstošākais neatkarīgās skatuves “strādnieks”, kurš pazīstams ne tikai kā vairāku nu jau leģendām apvītu kolektīvu (“Kartāga”, “Hospitāļu Iela”) dzinējspēks, bet arī nozīmīgs ierasti tik strikti nodalītās “populārās” un “nepopulārās” mūzikas savedējs. Ar viņa vārdu pēdējos gados saistītie kolektīvi “Gaujarts” un “Manta” ir vienlīdz gaidīti kā nelielos alus pagrabos pie valsts austrumu robežas, tā festivālu pļavās Vidzemes jūrmalā un TV ekrānos. Sestdienas vakarā Durbē Edgars Šubrovskis kopā ar vēl kādu pagaidām neatklātu, bet nojaušamu viešņu atskaņos savus autordarbus rimtā un intīmā gaisotnē.

Dueta no Londonas “Vision Fortune” viesošanās Durbē būs pirmā viņu vizīte Baltijas valstīs. Gada sākumā cienījamās izdevniecības “ATP Recordings” paspārnē izdotais otrais albums ar apzināti maldinošo nosaukumu “Country Music” ir zīmīgs ambientu skiču un raupjas elektronikas apvienojums, kas apgrūtina šīs mūzikas kategorizāciju. Iespējams, tieši tāpēc “Vision Fortune” iederas un muzicē tik dažādos mūzikas simpozijos kā “SXSW” un “Liverpool Psych Fest”, “Incubate Festival” un “All Tomorrow’s Parties”, atzinīgi par viņu daiļradi izsakās gan “The Financial Times”, gan žurnāls “NME”. Jautāti, kā klausītājam vislabāk piedzīvot “Country Music”, mūziķi iesaka: “Vislabākā vieta, lai to klausītos, ir dzīvojamā istaba ar labu skaņas sistēmu, vēlams – ar iespēju izcelt ieraksta basa līnijas. Vēlā naktī, ar bažīgu sajūtu, iespējams, kailam, apkure uzgriezta līdz maksimumam, rokās Baltais krievs, fonā filma “Karlito ceļš” bez skaņas, tupus piepūšamajā baseinā ar siltu ūdeni. Ja tas nav iespējams, tad līdzēs arī pieklājīgas austiņas.”

“N” ir vācu eksperimentālās mūzikas mākslinieka no Dortmundes Helmūta Neidharda (Hellmut Neidhardt) lakonisks skatuves vārds. Viņš pārstāv cienījamās izdevniecības “Denovali Records” mūziķu saimi, ar kuru festivālam “Zemlika” jau no pirmās dienas ir īpašas attiecības. “N” daiļradi un pieeju muzicēšanai iespējams dēvēt par “mirkļa spoguli” – neatkarīgi no iepriekš plānotā un gatavošanās, katra uzstāšanās, ierakstu sesija ir īstuma un attiecīgā brīža apliecinājums. “N”, viņa instrumenti un pastiprinātāji ir tie, kas ataino mirkli. Bez iepriekš ierakstītām, reproducētām skaņām vai motīviem. H. Neidhards savus ierakstus, to izdevumus numurē, un veic ar pirmo piegājienu. Viņaprāt, tikai tā iespējams noķert un censties iemūžināt jauna darba svaigumu tā rašanās laikā vai uzreiz pēc tam.

Jairs Elazars Glotmans (Yair Elazar Glotman) ir izraēļu izcelsmes klasiskajā mūzikā izglītojies komponists un kontrabasists, kurš dzīvo Berlīnē. Jūlija vidū ar izdevniecības “Subtext Recordings” gādību klajā nāca viņa albums “Études”. Tas ir biedējošu un reizē skaistu desmit skaņdarbu apkopojums, kuros Glotmans cenšas atklāt jaunu, iepriekš iespējams slēptu kontrabasa rezonansi un tās pavērtās iespējas mūzikā. Aizmirstot par dažādiem neapzinātiem procesiem un instrumenta spēles iemaņu attīstīšanas laikā uzkrāto “muskuļu atmiņu”, J. E. Glotmans jaunajā ierakstā dodas iepriekš neiezīmētās kontrabasa akustikas un dinamikas teritorijās, atsedzot un attīstot jaunas un ārkārtīgi saistošas skanējuma nokrāsas. Albumu ieteicams klausīties atkārtoti un vairākkārt, jo ar katru ieklausīšanās mēģinājumu atklāsies arvien jaunas nianses.

“Klavikon” jeb Leons Mičeners (Leon Michener) rada “elektronisko mūziku”, neizmantojot tik ierastos paņēmienus. Proti, bez t. s. “cilpošanas” tehnikas, bez klēpjdatoriem, bez sekvenceriem. Tā visa vietā viņš izmanto īpašu pastiprinātu sagatavotu (no ‘prepared’ angļu val.) klavieru sistēmu. 88 klavieru taustiņu iespējas viņš paplašina ar dažādām paša inovācijām un atrastiem priekšmetiem – paša veidotu skaņas noņēmēju, suni-robotu u. c. Rezultātā saplūst dažādas ritma kaskādes un basa līnijas ar abstraktu skaņu ainavām. Virtuozās spēles tehnikas un “dzīvajā” analogi procesētā skaņa sasaucas gan ar Štokhauzena un Keidža pārstāvēto klasisko tradīciju, gan, piemēram, Amona Tobina (Amon Tobin) un “Bochum Welt) daiļradei raksturīgo deju mūziku. Rezultāts ir ass un skaidrs skats uz mūsdienu akadēmisko mūziku un tās attiecībām ar izteikti atšķirīgām un mūslaicīgām subkultūrām. Akurāt atbilstoši Gabriela Prokofjeva (Gabriel Prokofiev) vadītās izdevniecības “Nonclassical”, kura materializē arī “Klavikon” ierakstus, uzstādījumam.

Karla Bozulika (Carla Bozulich) ir “ārtpanka” provokatore – rakstniece, producente, kuratore, multimediju māksliniece un ražīga mūziķe, ārkārtīgi īpaša balss jebkura žanra kontekstā. Karlas daiļrade ir reizē brutāli raupja un īpatni tālredzīga. Dzimusi Ņujorā, viņa uzauga Kalifornijā. Jau pusaudzes gados iesaistījās dažādās mākslas norisēs – ierunāja dadaistu iedvesmotas vārsmas Gerija Keila albumā, dziedāja grupās “Neon Veins” un “Invisible Chains”. Uz ilgāku laiku pazudusi no skatuves, Karla atgriezās pagājušā gadsmita 90. gadu sākumā izaicinot publiku dažādu spilgtu, bet apvienību ar īsu mūžu sastāvos. Plašākas publikas atmiņā Karlas Bozulikas vārds, visticamāk, iegūlis kopš viņa kļuvusi par daļu no Monreālas izdevniecības “Constellation Records” saimes. Viņas pirmais izdevniecības paspārnē izdotais ieraksts “Evangelista” drīz vien kļuva par viņas skatuves vārdu, aiz kura slēpās ik pa laikam mainīgs pavadošo mūziķu sastāvs. Turpmākajos Karlas albums tā vai citādi piedalījušies liela daļa ap izdevniecību, leģendāro studiju “Hotel2Tango” un Monreālas skatuvi vispār “rotējošo” mūziķu – Šazads Ismailijs (Shahzad Ismaily), Tjerijs Amars (Thierry Amar), Nadja Mosa (Nadia Moss) un citi. Lai arī savā pēdējā albumā “Boy” Karla lielāko daļu darba iznes uz saviem pleciem, iespējams, pirmo reizi cenšoties iekāpt popmūzikas teritorijā, ik pa laikam viņas “pašizpētes rituālos” vai “sarunās ar un par sevi”, par kādām var nosaukt K. Bozulikas koncertuzstāšanās, pievienojas viemūziķi. Viņas koncertā Durbē sagaidāms pārsteigums.

Piektais mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls "Zemlika" Latvijas mazākajā pilsētā Durbē norisināsies 23. un 24. oktobrī. Zināms, ka bez augstākminētajiem mūziķiem festivālā uzstāsies arī Anta Eņģele, kolektīvs “Zāle” un grupa “Martas Asinis” no Latvijas, “Mombu” no Itālijas, “Stara Rzeka” no Polijas, “Phurpa” no Krievijas, Džons Benss (John Bence) no Lielbritānijas, Rīzs Čethems (Rhys Chatham) no ASV, Ēriks Šeno (Eric Chenaux) no Kanādas un mūziķe “Verveine” no Šveices. Festivāla programma vēl tiks papildināta, jo arī šogad festivāls aptvers vairākas no mākslām - mūziku, teātri, vizuālo mākslu un kino. Festivāla otrajā dienā notiks zemnieku, amatnieku un godprātīgu un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus, galvenās lomas atvēlot Durbes un novada, kā arī tuvējo kaimiņu saimniecībās gada laikā izaudzētajam, darbnīcās un ražotnēs paveiktajam. Pasākuma laikā skolas ēdamzālē tiks ierīkots oficiālais festivāla restorāns, kura ēdienkarte tiks veidota, izmantojot lielākoties tikai Durbes novadā izaudzēto, izslaukto, sasieto un citādi saražoto.

Līdzīgi kā iepriekšējos gadus, arī šogad festivāla "Zemlika" norises vietas Durbē būs vairākas - Durbes kultūras nams, A. Kronvalda vēsturiskā skolas ēka, A. Kronvalda Durbes vidusskola, Durbes muzejs, Durbes luterāņu baznīca un citas. Festivāla centrā joprojām noturot 17 dažādu mūziķu un kolektīvu koncertus divu dienu laikā - no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb "folk" mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai, un uz tiem tirgojot biļetes, visas pārējās augstākminētās norises vietējiem un pilsētas viesiem tiks piedāvātas bez maksas.

  • Komentāri (7)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Novados

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!