Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto: Agrākās tulpes nogrieztas jau februāra sākumā

Dārzniecībās sākusies jaunā sezona – siltumnīcās mostas rudenī iestādītas atraitnītes, bet agrākās uzziedinātās tulpes jau nogrieza februāra sākumā.

Foto: Agrākās tulpes nogrieztas jau februāra sākumā
Foto: Ģirts Gertsons
Foto: Ģirts Gertsons
22.02.2024 00:00

liepajniekiem.lv

Dārzkopji, ko apciemojām novada dažādos pagastos, podiņos izstāda no lieltirgotavām atvestus stādus, taču ir bažīgi – ja arī turpmāk būs dienas bez saules, augi nīkuļos.

Kāda mode, tāds piedāvājums

Puķu audzētāji jau rudenī sagādājuši podus, augsni, minerālmēslus, plēvi, malku, kapilāros paklājus galdiem un citu nepieciešamo.

Ja būtu jāpērk tagad, daudz nepārmaksātu, jo cenas lielākoties esot palikušas iepriekšējā gada līmenī. Jaunstādiem nedaudz lielākas, bet, iegādājoties vairumā, starpība esot maz jūtama. Taču, lai cik kas maksātu, pavasarī dārzkopjiem ir tikai izdevumi.

Portāla liepajniekiem.lv

aptaujātie dārzniecību īpašnieki pagājušo gadu neslavē, bet arī nepeļ.

Cilvēki puķes esot pirkuši, lai gan rudenī daudziem audzētājiem palika nepārdotas krizantēmas podiņos. Ka jāiepērk un jāaudzē mazāk, to bijis grūti paredzēt.

Pirkšanas paradumi mainās, jo parādās neredzēti krāšņumaugi, ko cilvēki grib izmēģināt. Jaunumus gādā arī Santa Reinholde savā dārzniecībā “Santas” Grobiņas pievārtē.

“Tagad petūnijām mode mainās katru gadu un nāk klāt tādas krāsas, ka var apjukt. Ir punktainas un strīpainas visādos toņos,” dārzkope stāsta.

“Mums jaunums ir zemenes, kas vijas uz augšu. Zied baltiem ziediem. Ogas nav tik lielas kā krūmu zemenēm, bet ražo visu vasaru.”

Dārzniecības “Santas” īpašnieces Santas Reinholdes pieredze liecina, ka tagad cilvēkiem gribas viegli kopjamu dārzu, jo aizņemti un nav laika puķēm. Un vēlams, lai tās ziedētu visu vasaru. “Tādas puķes ir, piemēram, salvijas. Kad tās noziedējušas nogriež, tad sacero un uzzied atkal. Tāpat roze, kad tai izgriež vecos ziedus, un atraitnīte, ja neļauj veidoties sēklām,” viņa iesaka. Foto: Ģirts Gertsons

“Santās” ir divas apkurināmas siltumnīcas. Vienā sejiņas sāk rādīt atraitnītes, bet reizi nedēļā ziedus aplauž, lai podiņos neuzzied par agru. Saulainā dienā siltumnīcā smaržojot pēc vijolītēm; tādi ir mazie ziedi.

Podos sastādītas kompozīcijas gan pavasarim, gan vasarai un rudenim. Pumpuru deguni parādījušies liellapu hortenzijām, kas ziemo siltumnīcā. Izstādītās puķes šķiet kā zaļš paklājs.

Solēnijas jeb lielās begonijas, kas zied visu vasaru līdz vēlam rudenim; gazānijas, kas izdīgst kā burkāniņš un pārtop mazās krizantēmās; pelargonijas, kas ideālas apstākļos, kad no karstuma dārzi izdeg; neļķes, kas smaržo un lieliskas kompozīcijās, puķu kastēs…

Daudz zaļo augu, to kompozīcijas pagājušajā gadā bija īpaši populāras.

Dārzniecībai ir stends Liepājas Pētertirgū, vēl puķes un košumkrūmus saimniece pārdod gadatirgos, arī uz vietas, kurp brauc pastāvīgi klienti.

Pavasaros siltumnīcās S. Reinholde strādā lielākoties pati un viņai ir laba palīdze – pārdevēja, kamēr nav darba tirgū.

“Tagad labi darbinieki ir zelta vērti. Var dabūt tādus, kuri grib relaksēties, bet ne strādāt vaiga sviedros,” saimniece saka.

“Daudz palīdz ģimene. Es izdomāju, ko gribu, man ir idejas, un tad vīram jādomā, kā to uztaisīt. Būdams celtnieks, viņš arī izdomā.”

Ļaujas pārmaiņām

Otaņķu pagasta Rudes dārzniecībā “Saulesziedi” viena siltumnīca pilna stādu, bet otrai vēl jāuzvelk plēve. Vajadzīga vīru komanda, kas to izdara, saka Renāte Vilne.

Viņa otro sezonu strādā mammas Ivetas dārzniecībā un lielā mērā ietekmējusi, ka agrāko 4000–5000 tulpju vietā šogad iestāda 29 000 sīpolu.

“Vai visas izdosies pārdot, tas ir cits stāsts, bet mīnusos katrā ziņā nebūsim,”

paredz Renāte.

Pirmās uzziedinātās tulpes jau nogrieztas, nākamās gaida uzplaukstam 8. martam. Ziedēt sāka 1. februārī no visām astoņām šķirnēm plašā krāsu spektrā. Nekad tik agri “Saulesziedos” to neesot bijis.

Iveta parasti koncentrējoties 8. martam, bet šogad meita pārliecināja, ka tulpes vajag arī Valentīndienai. Taču īsti neesot pirktas, mīlētāju svētkos vairāk bijušas iecienītas rozes.

”Saulesziedu” siltumnīcās šogad tulpes sagādātas jau Valentīndienai, bet pieprasījums nav bijis liels, vairāk dāvinājuši rozes. Foto: Ģirts Gertsons

“Ikdienā strādājam es, mamma, daudz palīdz mana ome, produkcijas popularizēšanā – mana piecgadīgā meita Viktorija, mūsu reklāmas seja.

Pagājušogad joka pēc viņu nofilmēju sociālajiem tīkliem, un sanāca tik interesanti, ka pēc tam cilvēki ieteica, lai taisu TikTok kontu,”

Renāte piemin attīstāmu virzienu. 

“Atvedām puķu stādus, gatavojamies vasarai, un ceru, ka darbs būs līdz vēlam rudenim. Šis tāds eksperimentu gads. Agrāk mamma ņēmās gan ar dārzeņiem, gan puķēm, bet šogad mēģināsim vairāk audzēt puķes, mazāk dārzeņus,” meita atklāj, kādām pārmaiņām vēl iedrošinājusi ģimeni.

Iveta arī ļaujas: “Darīt jau var. Izaudzēt mēs, jebkurš zemnieks, mākam visu ko, bet jāmāk arī iztirgot. Te nu darbalauks jaunajai paaudzei.”

Un Renāti itin nemaz nebiedē šāda atbildība. Viņa tic, ka izdosies, un ir optimiste, lai arī kā klātos.

Renāte Vilne strādā mammas Ivetas Vilnes siltumnīcās un arī gādā par puķu pārdošanu. Sarunājusi, ka Rudē augušos ziedus tirgo veikalos Liepājā un Rīgā. Viņai patīk “Saulesziedos”, kaut nav dārzkopību mācījusies. Iveta gan pēc 30 gadu pārtraukuma otrreiz iestājās Bulduru tehnikumā un neklātienē pabeidza dārzkopības tehniķa programmu. Foto: Ģirts Gertsons

Tikmēr Gramzdas pagasta Madaras Freibergas zemnieku saimniecībā “Ziedoņi F” ir piecas siltumnīcas. Visas pilnas ar puķēm, tikai vienā, kad paliek siltāks, audzē tomātus.

Šobrīd aprūpē atraitnītes, pirms pumpuriem formē hortenzijas, sāk sēt papriku un tomātus, podo stādiņus. “Ir viss kaut kas – petūnijas, begonijas leduspuķes, samtenes, nokarenās puķes,” uzskaita Madara.

Viņas audzētos ziedus pērk daudz pastāvīgo klientu.

Saimniecībai ir savi dārzi, kuros dārzkope vispirms izmēģina iegādātās puķes. Tikai tad, kad esot pārliecība, ka tās labas un piemērotas, piedāvā pircējiem gan Pētertirgū, gan pie sevis saimniecībā.

“Esam pieradinājuši cilvēkus pie vienas petūniju šķirnes, kam ziedi lieli un kas nav jāapčubina. Vēl daudz pērk solēnijas. Tās izdevīgas, jo vajag maz ūdens un neuzbrūk slimības. Vēl pieprasīti ir dažādi dekoratīvie zaļumi,” stāsta M. Freiberga.

Viņa apliecina, ka jauno sezonu sāk ar prieku.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz