Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Gružu pabalsts būs jāpagaida

Gružu pabalsts būs jāpagaida
Foto: Egons Zīverts
12.06.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Nīcas novada domes deputāti lēmuši pagarināt 14. maija sēdē pieņemtā lēmuma par jauno sadzīves atkritumu tarifu viena punkta izpildi. Saistošie noteikumi par atvieglojumiem sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām šobrīd vēl netiks izstrādāti. Vispirms izvērtēs, kāds ir izvesto gružu apjoms. “Redzam reālo situāciju, vai maksa tiešām palielinās un par cik,” domes sēdē teica Nīcas novada pašvaldības vadītājs Agris Petermanis.

Priekšlikumu novada Sociālajam dienestam izstrādāt saistošos noteikumus sociāli neaizsargātām grupām – daudzbērnu ģimenēm un vientuļiem pensionāriem – iepriekš izteica Nīcas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Renārs Latvens. Šāds punkts tika iekļauts domes lēmumā par jauno sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifu. No 15. maija Nīcas novadā kopīgā maksa ir 20,66 eiro (bez PVN) par kubikmetru, no kuras sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa ir 10,81 eiro. Nolemts daudzdzīvokļu mājās maksu aprēķināt, dalot gružu apjomu ar iedzīvotāju skaitu adresē.

Jūnija sēdes lēmums nosaka, ka punktu par maksas atvieglojumiem iedzīvotāju grupām izpildīs pēc tam, kad Komunālās pārvaldes vadītājs domes apvienotajai komitejai trīs mēnešus būs sniedzis pārskatu par sadzīves atkritumu apjomu daudzdzīvokļu mājās, kur atkritumus apsaimnieko Nīcas novada dome.

Iespējams, jaunus saistošos noteikumus nemaz nevajadzēs, pieļauj R. Latvens, jo Nīcas novadā jau pastāv pabalsts 150 eiro apmērā malkai un citiem saimnieciskiem izdevumiem. “Ja būs tāda vajadzība un iespēja, varēs šo pabalstu pacelt par kādu summu, lai kompensētu gružu tarifa pieaugumu. Neskriesim pa priekšu, trīs mēnešus paskatīsimies tendences, kādas būs izmaiņas, skatīsimies reālās summas, kas cilvēkiem būs jāmaksā,” skaidro priekšsēdētāja vietnieks. Jau iepriekš Komunālās pārvaldes vadītājs Aigars Veiss informējis deputātus, ka pēc mazāku konteineru uzstādīšanas un cītīgākas gružu šķirošanas sadzīves atkritumu apjoms samazinās.

R. Latvens stāsta, ka viņa iecere esot ieviest atvieglojumus atkritumu apmaksā vientuļiem pensionāriem un daudzbērnu ģimenēm, kuru ienākumi nesasniedz 300 eiro mēnesī. Iedzīvotāji pie viņa vērsušies bažās, ka nāksies maksāt sešus eiro par cilvēku mēnesī, jo tāda informācija bija izskanējusi. “Jautājums vēl nav diskutēts, citiem deputātiem varbūt būs citas domas un redzējums,” viņš saka. Atvieglojumi attiekšoties arī uz cilvēkiem, kas dzīvo privātmājās. “[Iedzīvotāju] šķirošanas nebūs, spēlēs ienākumi un statuss. Cilvēkiem būs jāraksta iesniegums, lai saņemtu atvieglojumus,” norāda R. Latvens.

Lai arī pēc jaunā tarifa jāmaksā jau no 15. maija, priekšsēdētāja vietnieks atzīmē, ka ar atpakaļejošu datumu atvieglojumus nepiemēros. “Tagad ir jāmaksā tik, cik jāmaksā.” Ja būs redzams, ka gružus kārtīgi izšķiro, sadzīves atkritumu apjoms nepieaug un sadārdzinājums nav liels, varbūt nekas arī netikšot mainīts. “Tendences redzēs jau pēc viena mēneša, pagaidām mums datu nav,” saka R. Latvens. “Gribu arī redzēt gružu patieso masu, pirmā svēršana būs pēc trim mēnešiem. Varbūt ieekonomēsim. Ja vairāk šķiros, masai teorētiski vajadzētu samazināties.”

R. Latvens arī uzsver, ka atvieglojumu piešķiršanai līdzekļi ir jāatrod pašvaldības budžetā: “Tas jau ir noslogots. Var gadīties, ka viss sāks darboties tikai no nākamā gada sākuma.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)