Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Hārvesteru, forvarderu un šķeldotāju pavēlnieki

Hārvesteru, forvarderu un šķeldotāju pavēlnieki
31.01.2007 17:36

0

Atslēgvārdi

Šī ziema ļoti smaga izrādījusies ne tikai jūras zvejniekiem, bet arī mežu izstrādātājiem. Ilgstošajās lietavās zeme piemirkusi gluži kā sūklis, un smagā tehnika nespēj pa to normāli pārvietoties. Ja arī nozāģēt koku vēl bijis iespējams, tad par to, kā dabūt baļķus no meža ārā, neesot drīkstēts pat domāt. Uzņēmumā “GM Koks” pirms dažām nedēļām dārgs izvedējtraktors staignājā nogrimis. Divas dienas pagājušas, kamēr to izdabūjuši ārā, bet pēc tam vēl divas dienas nācies to darbnīcās attīrīt no dubļiem, kas pēc pēkšņi uznākušā sala dārgo mehānismu bija pārvērtuši līdzīgu klucim.

Atgūstot nokavēto, strādā ar divkāršu sparu

Tikai tagad, kad beidzot iestājusies īsta ziema, darbi mežos varējuši atsākties ar pilnu jaudu. Taču firmas līdzīpašnieks Gundars Vītols uzskata, ka tā esot pat divkāršojusies, jo nokavētais par katru cenu jāatgūst. Tādēļ ražošanā mobilizēti visi spēki. Te gan tūlīt jāpiebilst, ka firmā “GM Koks” arī spēki vairs nav agrākie, bet šoziem būtiski palielinājušies, jo ražošanā tiek apgūta ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu iegādātā tehnika: divi Somijā izgatavoti hārvesteri – mežaudžu izstrādes kombaini, divi moderni kokmateriālu izvešanas traktori – forvārderi, zaru šķeldošanas ierīce, kā arī “Skania” tipa kokvedēja automašīna.

Visu šo bagātību, kas kopumā izmaksājusi ap miljonu latu, mežu apsaimniekotāji iegādājušies tikai pagājušā gada nogalē. Tas nozīmē, ka patlaban faktiski notiek  komplicētās tehnikas izmēģināšana.

Kā saglabāt darba ražīgumu?

Divu hārvesteru apkalpē pavisam ir septiņi operatori. Četri no viņiem strādā ar kailcirtēm domāto lielo koku gāšanas un sagarināšanas agregātu, bet trīs – ar mazo jeb īpaši mežu kopšanai konstruēto tehniku. Šāda tehnika Latvijā ir jaunums, jo tikai pēdējos divos gados raisījusies interese par meža kopšanu, izmantojot  ražīgu tehniku. Pirms tam uzņēmēji hārvesterus pirkuši tikai kailcirtēm, bet audžu kopšanu paveikuši ar motorzāģīšiem bruņojušies strādātāji. Taču tagad apstākļi iegrozījušies tā, ka  mežstrādniekus vairs nav iespējams pat ar uguni sameklēt. Šie cilvēki devušies strādāt tur, kur var nopelnīt vairāk, daudzi pārkvalificējušies un aizbraukuši uz Īriju.

Bet palikušajiem, lai nezaudētu darba ražīgumu, ir jāapgūst aizvien sarežģītākas ierīces. Gundars Vītols spriež, ka būtu lieliski, ja meža kombainu operatoriem un citiem speciālistiem varētu nodrošināt vairāk zināšanu. Taču apmācības izmaksā dārgi, turklāt Latvijā jau nav nevienas skolas, kur ierādītu, kā pareizi rīkoties ar meža izstrādes datortehniku. Gundars Vītols sacīja, ka tādas iemaņas varētu sniegt vienīgi pasniedzēji no Somijas, taču uzaicināt viņus uz Liepājas rajonu uzņēmējiem diemžēl neesot pa kabatai.

Kad vajadzīga apmācība, atbalsta nav

Mācībām enerģiski tiekot meklēts Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsts, taču noskaidrojies, ka attiecīgās finansējuma sniegšanas sadaļas esot slēgtas un pieteikumus naudas piešķiršanai sākšot pieņemt tikai vasarā. “Tā tas nenotiek pirmoreiz. Ražotājiem pārmet, ka tie nepiesaista investīcijas, bet, tiklīdz to sākam darīt, tā izrādās, ka pie naudas nemaz nav iespējams tikt,” sūrojās mežinieks, kurš lieliski zinot, ko nozīmē apmācības gaidīt līdz nākamajam rudenim. Līdz tam brīdim, cīnoties ar kļūdām un ķibelēm, kā arī maksājot  dārgas nodevas par tām, vīri paši būs daudz ko apguvuši. “Tur vainojama valdība, ka tā notiek,” sprieda uzņēmējs.

Kad ciemojāmies mežā, tikāmies ar hārvestera pavēlnieku Oskaru Pētersonu. Viņš pastāstīja, ka pavisam nesen kāds sauss un nedaudz jau ietrūdējis koks, negaidīti uzkritis kombainam. Labi, ka nekāds bojājums neesot tehnikai nodarīts. Pašu operatoru gan šādās reizēs nekas neapdraud, jo kabīnes logi veidoti no bruņustikla, bet pati tā konstruēta ar aprēķinu, lai spētu izturēt liela koka svaru. Oskars Pētersons prakses laikā tādu gadījumu, kad kabīnei uzkritusi milzīga egle, jau esot piedzīvojis.


Problēmas ar ceļiem

Netālu no Kalnišķiem šonedēļ strādā forvardera operators Vaclavs Klieķis no Dunikas. Viņš teica, ka jau esot apguvis moderno tehniku. Darbs, protams, nav no vieglajiem. Galvenokārt jau tāpēc, ka bieži vien jāstrādā tālu no mājām. Cirsmas taču izkaisītas ne tikai pa Liepājas rajonu, bet pa visu Latviju.

Gundars Vītols piebilda, ka problēmu netrūkstot arī kokvedēju šoferiem, jo īpaši, kad ceļi izmirkuši. Parasti firma vienojoties ar pašvaldību vadītājiem, kā pa pagasta ceļiem izvest kokmateriālus. Taču ir gadījies, ka šādas norunas nav, un tad raisās nesaskaņas. Pat tad, ja šoferis vēlējies paņemt tikai vienu kravu, lai nebūtu jāatgriežas tukšgaitā. Gundars Vītols teica, ka labi saprotot pašvaldības rūpes, jo tā ir atbildīga par ceļu stāvokli pagastā, turklāt to uzturēšana kārtībā prasa daudz līdzekļu, taču mežsaimnieki esot gatavi sniegt nepieciešamo atbalstu.

Visādi varēja gadīties

Firmas “GM Koks” līdzīpašnieks vēlāk atcerējās tos šķēršļus, ko viņam nācies pārvarēt toreiz, kad cīnījies par atbalsta finansējumu šīs pašas tagad apgūstamās meža izstrādes tehnikas iegādei. Kaut gan projekta pieteikums bijis pabeigts jau pirms pusotra gada, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā tas neesot pieņemts. To iesniegt varēja tikai pagājušajā gadā, kad pie aģentūras durvīm izveidojās milzīgs naudas gribētāju pūlis. To, kāda tur gaidīšana, bet pēc tam laušanās un cīkstēšanās policijas klātbūtnē notika, mūsu lasītāji vairākkārt vērojuši televizora ekrānā. Arī Gundars Vītols no Rucavas tur aizstāvējis savas tiesības uz Eiropas Savienības palīdzību. To viņš arī ar savu neatlaidību izpelnījies, taču otrreiz tādu ellīti piedzīvot gan negribētu.

Mežsaimnieks atzīst, ka struktūrfondu atbalsts ir tā vērts tikai tajos gadījumos, ja tiek piesaistītas apjomīgas investīcijas. Ja kāds lauksaimnieks, piemēram, domājot apmierināties ar pārdesmit tūkstošiem latu, tad šis finansējums neesot tā vērts, lai lauztos cauri neizbēgamajiem birokrātijas džungļiem. Turklāt jāliek aiz auss, ka šī laušanās prasa ne tikai daudz laika, bet arī prāvas naudas summas. Par riska novērtējumu tiekot prasīti astoņsimt lati pirms un tikpat daudz pēc pirkuma izdarīšanas. Revidents par savu slēdzienu pieprasījis 2 procentus no kopsummas vērtības, bet pēc tam cenu pazeminājis līdz tūkstoš latiem. “Tā investīciju summa apaug ar maksājumiem gluži kā vecs koks ar sūnām,” sacīja Gundars Vītols. Arī tā dēvētie mazie pirkumi esot obligāti. Traktoriem un kombainiem kā piedeva ir motorzāģi, vagoniņš strādātāju izmitināšanai mežā, dažādi ražošanas piederumi.

Protams, ka tāds vagoniņš firmai nav lieks. Hārvestera operators, kamēr viņa kolēģis strādā, tajā var atpūsties. Ražotājfirmas pārstāvis no Somijas brīdinājis, ka ilgāk par četrām stundām šāds operators strādāt nedrīkstot, jo tad zūdot uzmanība un kompjūtertehnika vairs negrib klausīt. Tāpēc arī mežā organizētas strādātāju maiņas.

Mežsaimnieks pastāstīja, ka ilgi prātojis, ir vai nav vajadzīgs firmai šķeldotājs. Līdz atzinis, ka bez tā mūsu mežos neesot iespējams iztikt. “Zari ir jāpaņem, tos nevar atstāt cirsmā,” viņš teica, paskaidrojot, ka bez rēķināšanas šodien nav iespējams pastāvēt. Arī tos 308 tūkstošus latu Eiropas Savienības naudas, ko “GM Koks” drīzumā saņemšot, plānots ieguldīt mežsaimniecības paplašināšanā. Pirkšot jaunas audzes, cirsmas, īpašumus un arī turpināšot stādīt mežus, jo jauniegādātās tehnikas jaudām jānodrošina aprite. “Jahtu nepirksim, bet stādīsim jaunus mežus. Darīsim to daudz lielākos apjomos nekā līdz šim,” pasmaidījis apņēmās rucavnieks.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Otaņķu mežniecības teritorijā mazā hārvestera operators veic valsts meža kopšanu. Gundars Vītols ieradies pavērot, kā tas notiek.

Dunicniekam Vaclavam Klieķim uzticēts vadīt meža materiālu izvedējtraktoru, kas pašlaik esot viens no modernākajiem pasaulē.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz