Trešdiena, 25. novembris Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ieilgušais sausums rada kreņķus

Ieilgušais sausums rada kreņķus
20.07.2006 08:16

0

Par to, ka lietus mākoņu deficīts šovasar ir radījis tiešus zaudējumus dārzeņu un cukurbiešu audzētājiem, neviens vairs nešaubās. Aplaistīt visas platības nekādi nav iespējams. Zemkopji jau pareģo, ka sausums atbalsosies rudenī, jo tirgū pietrūks kartupeļu. Taču vienlīdz satraukušies ir arī piensaimnieki, jo visā Latvijā atāls neaug, ganības pamazām izdeg un lopiem sāk pietrūkt barības. Vakar painteresējāmies, kāda situācija šajā ziņā valda Lejaskurzemē?


Aivars Ķeris,
Priekules pagasta zemnieku saimniecības “Ašmi” īpašnieks:

“Viegli neklājas. Tas tiesa. Jo sausums ir ieildzis. Tomēr darām visu iespējamo, lai izslaukumi nesamazinātos. Tāpēc govīm izbarojam skābsienu, kas mums ievākts ar tādu aprēķinu, lai pietiktu ne tikai ziemošanas periodam, bet visam gadam. Arī dzeramā ūdens dzīvniekiem līdz šim nav trūcis, jo to saņemam no dziļurbuma, kas pieder pagastam. Pavisam mūsu zemnieku saimniecībā ir 250 lopu liels ganāmpulks, bet slaucamo govju tajā ir 130.
Tomēr uzskatu, ka nopietnas problēmas piensaimniekiem vēl tikai sagaidāmas. Tās izjutīsim nākamgad, jo pagaidām ir izdevies ievākt tikai aptuveni trešo daļu no plānotā lopbarības daudzuma. Paļāvāmies uz atālu, taču tas neaug. Turklāt pērn iesētos ilggadīgos zālājus stipri paretināja aizvadītās ziemas kailsals. Vienīgā cerība ir kukurūza. Šai sauli un karstumu mīlošajai dienvidzemju kultūrai esam ierādījuši 40 hektāru lielu platību. Kaut gan pavasarī sējumi nedaudz apsala, kukurūza ir saņēmusies un sola prāvu zaļo masu.”

Gunta Leja, zemnieku saimniecības “Jaunzemi” līdzīpašniece”:

“Kas par traku, tas par traku! Tas sausums jau apnicis līdz kaklam! Mūsu saimniecības ganāmpulkam, kurā ir 28 slaucamas govis, trūkst ne tikai barības, bet arī ūdens, jo aka un dīķītis sāk izžūt. Tad nu izlīdzamies, kā protam.
Ganīšanai līdz šim izmantojām tā dēvēto paātrināto zālāju. Tur bija iesēta pļavu airene kopā ar auzām, bet apakšā nākamajam gadam – āboliņa, timotiņa, airenes un auzenes maisījums. Taču patlaban tas lauks ir noēsts un jādomā, ko darīt tālāk. Lai nekristos izslaukumi, govis piebarojam ar sienu un kombinēto spēkbarību. Piena daudzums nav samazinājies arī tādēļ, ka tikai jūlijā dažas govis atnesās. Ūdeni lopu dzirdināšanai ņemam Aisterē no torņa. Tur ir dziļurbums. Arī šobrīd vīrs ir aizbraucis tam pakaļ.
Es esmu optimiste un domāju, ka ziemai lopbarību vēl varēsim ievākt septembra beigās. Laika apstākļi tagad ir tā iegrozījušies, ka nelīst, nelīst mēnešiem ilgi, bet tad, kad sāk līt, vairs nevar mitēties. Gan jau arī atāla, ko tīt skābsiena ruļļos, tad netrūks.

Gundars Sisenis, Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma SIA “Elpa” valdes priekšsēdētājs:

“Arī mēs, pārstrādātāji, jūtam, ka piena ražotājiem visā reģionā radušās problēmas, jo izslaukumi pamazām samazinās. Lietus nav bijis ilgu laiku, jo tos nelielos mākonīšus, kas mūs apsmidzināja, taču nevar saukt par veldzētājiem. Zinu, ka zemnieki cenšas darīt visu iespējamo, lai saražotā piena daudzuma līmenis saglabātos. Viens otrs jau izbaro govīm ziemai paredzētos siena un skābsiena krājumus, citi laiž lopus zaļbarības sējumos. Daudzi lauksaimnieki spriež, ka barības krājumus izdosies papildināt, pēc labības kulšanas ievācot salmus. Tas tikai kārtējo reizi apliecina, ka lauku cilvēki ir neatlaidīgi un dabas kaprīzēm padoties nedomā.”

Elga Bunka, Virgas pagasta zemnieku saimniecības “Ošenieki” īpašniece:

“Karsts, bez šaubām, ir un sauss – arī, taču mēs vēl turamies un barības trūkumu neizjūtam, jo ganībās aug āboliņš un tas pret valgmes trūkumu ir izturīgāks. Šogad man pirmā vasara, kad govis vairs nesienu, bet laižu aplokā, ko ierobežo elektriskais gans. Slaukšana notiek kūtī no rītiem un vakaros. Govis pašas pārnāk mājās, un neliekas, ka tās būtu izbadējušās, jo priekšā nolikto mistru pat neaiztiek.”

Aivita Vītoliņa, Pārtikas un veterinārā departamenta, Liepājas pārvaldes speciāliste:

“Par to, kas notiek laukos, esam lietas kursā. Patlaban apmeklējam tās saimniecības, kur, piesaistot finansējumu, ievieš Eiropas Savienības standartu prasības. Tādēļ redzam, kā strādā piena ražotāji. Nekāda patīkamā tā aina nav. Daudziem radušās grūtības ar lopu pabarošanu, jo ganības neatjaunojas. Lai izslaukumi tomēr nekristos, govīm izbaro pērn ievāktās un ziemā neizmantotās barības krājumus, bet tur, kur tādu nav, liek lietā šovasar ievākto sienu vai skābsienu. Labi, ka neciešamais karstums ir aiz muguras, jo mājdzīvniekiem to pārciest nebija viegli. Karstums dzīvniekiem spēj izsaukt sirdsdarbības un elpošanas traucējumus. Tomēr liekas, ka karstuma pārbaudījumu būsim izturējuši bez zaudējumiem, jo pagastos strādājošie veterinārārsti līdz šim nav pārvaldei ziņojuši par bojā gājušiem vai saslimušiem dzīvniekiem.

Iveta Šķubure, Kalvenes pagasta lauksaimniecības konsultante:

“Tāpat kā visur, arī mūsu pagastā nekas labs nav vērojams. Zālīte ir maza, lopiem trūkst barības. Raksturīgi, ka zemnieki meklē gadiem ilgi neapstrādātos zemes gabalus un lūdz atļauju tos nopļaut, lai pļāvumu izbarotu lopiem. Tas vien rāda, ka joki mazi. Problēma slēpjas arī faktā, ka brīvu zemju vairs tikpat kā nav. Un, ja kāds zaudē nomas platības, viņam klājas plāni. Šī vasara pievīlusi ne tikai siena vācējus, arī graudi labības vārpās ir mazi un kūlums būs mazs. Tas nozīmē, ka pietrūks arī spēkbarības. Esmu dzirdējusi par centieniem samazināt ganāmpulku, taču tie ir atsevišķi gadījumi un masveidā tādas lietas nenotiek. Tieši otrādi, liekot lietā Eiropas Savienības atbalsta maksājumus, zemnieki cenšas sakārtot savu piena ražošanas saimniecību, ierīko piena mājas, iegādājas slaukuma dzesēšanas sistēmas un rūpējas par dziļurbumiem, lai varētu nodrošināties ūdeni un galu galā palielinātu ganāmpulkus.

Jānis Rubezis, biodinamiskais zemkopis, Bunkas pagasta zemnieku saimniecības “Izriedes” īpašnieks:

“Neteikšu, ka mums klājas citādāk nekā kaimiņiem. Apstākļi visiem ir vieni un tie paši. Un neprognozēju, ka tuvākajās divās nedēļās tie kļūs citādāki. Cikloni tāpat ies mums garām, kā tas noticis līdz šim. Vienīgā atšķirība ir tāda, ka biodinamiskā virziena saimniecībā augi ir pieraduši būt izturīgāki gan pret sausumu, gan pret karstumu. Tiem ir kuplāka un dziļāka sakņu sistēma, kas prot atrast valgmi un barības vielas arī tad, kad ar ķīmiju izlutinātie augi iet bojā. Tā ir vienīgā mūsu priekšrocība, uz kuras tad nu arī balstāmies. Aploku sistēmā pēc nopļaušanas āboliņš tomēr ir ataudzis. Tiesa, tas nav tik sacerojis un garš, kā vajadzētu būt, ja zemi nemocītu sausums, tomēr arī tagad govīm ir ko noplūkt. Jā, arī “Izriedēs” apmēram par simts litriem dienā izslaukumi ir samazinājušies, taču tas mani nepārsteidz, un tā vēl nav brēcama lieta, jo arī pērn, kad valgmes netrūka, jūlija pirmajās nedēļās izslaukumi bija zemāki. Manuprāt, kritiskais periods iestāsies pēc divām nedēļām, jo esmu pārliecināts, ka kārtīgs lietus tuvākajā laikā nav gaidāms. Tāpēc tuvākajā nākotnē govis dzīsim ganīties Vārtājas ielejā, kur zaļums turas mazliet ilgāk. Bet ūdens lopu dzirdināšanai mums netrūkst, jo to nodrošina artēziskā aka.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz