Pirmdiena, 28. septembris Sergejs, Svetlana, Lana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ielūkojas Zemgales kolēģu panākumu pūralādē

Ielūkojas Zemgales kolēģu panākumu pūralādē
30.09.2007 17:05

0

Nule aizvadītajā sestdienā, kas pretēji sinoptiķu drūmajām prognozēm izrādījās vasarīgi silta un saulaina, aptuveni 30 rucavnieku, Saieta nama vadītājas Valdas Stadgales rosināti, iepazina Dobeles rajona zemnieku saimniecības un slavenā selekcionāra Pētera Upīša dārzu. To tagad apsaimnieko Valsts augļkopības institūta darbinieki. Mājupceļā, iespaidus apkopojot, rucavnieki vēl izstaigāja Pokaiņu meža takas. Šis nebūt nav pirmais šāds pagasta ļaužu brauciens.

Pirms tam viņi vairāk interesējušies, kas notiek Liepājas rajona pagastos, apmeklējuši Nīcu un Grobiņu, bet nākamgad plāno doties galvaspilsētas virzienā, kur lauksaimnieku rocība neapšaubāmi ir lielāka un iespējas vērienīgākas. Lai sekmīgi darbotos, esot vērts redzēt pēc iespējas vairāk.

Saņem labu pamudinājumu

Brauciena dalībnieki bija vienisprātis, ka ekskursija ne tikai pamielojusi acis, bet tā devusi arī vērtīgu pieredzi un ierosmi.

Zemnieku saimniecību “Līči” Bikstu pagastā rucavnieki iepazina pirmo. Tur saimnieki Alda un Jānis Urbāni nodarbojas ar piena lopkopību un paralēli tam vāc senos latviešu darbarīkus un tehniku. Senlietu skaits neesot pat apzināts. Kolekcionēšana uzsākta aizvadītās tūkstošgades nogalē. Pirmos priekšmetus bēniņos attīrītā telpā izkārtojusi meita Līga. Kad viņa aizbraukusi mācīties, kolekcionēšanu aizrautīgi turpinājis tēvs.

Tagad jau, kā atzina saimnieki, ļoti daudz senlietu izvests aiz robežas. Tomēr pie labas gribas un neatlaidības šis tas vēl esot atrodams. Arī rucavnieks Kārlis Vītols neslēpa, ka viņam mājās glabājas neparasti senie darbarīki. Tie neesot īpaši vākti, bet kalpojuši dzimtai, attīstot savu saimniecību. To dzirdot, ekskursijas vadītāja piebilda, ka Rucavā jau pirms gadiem 10 – 15 bijusi doma izveidot senlietu muzeju, tomēr nav atradies uzņēmīgs cilvēks, kas pie šī uzdevuma ķertos. Varbūt tagad, kad “Līčos” saņemts pamudinājums, tas varēšot notikt.

Vietējie ārstniecības augi ir piemērotākie

Dobeles pievārtē izvietotās zemnieku saimniecības “Rūķīši” īpašnieki Iveta un Raimonds Lignicki, īstenojot saukli “Izbaudi Latvijas dabas bagātības!”, pievērsušies ārstniecības augu audzēšanai, pirmapstrādei un zāļu tēju gatavošanai. Tāds darbošanās virziens uzsākts 1997.gadā, kad nopirktas vecas lauku mājas. Tagad saimniecību vairs nevar pazīt, ierīkota augu žāvētava un fasētava, nodibināts uzņēmums “Rūķīšu tēja”.

Uzņēmīgie dobelnieki ir vieni no valstī lielākajiem ārstniecības augu audzētājiem, viņi apgādā tirgu ar veselību uzlabojošiem maisījumiem “Tonuss”, “Otrā jaunība”, “Uz veselību!”, “Miera tēja”, “Māmiņu tēja” un daudziem citiem.

Gadā “Rūķīšos” saražo aptuveni 5000 kilogramu ārstniecības augu – kumelītes, piparmētras, ābolmētras, pelašķus, vērmeles, ķimenes, asinszāles un citus augus. Augu ziedi un lapas tiek novākti ar rokām.

Saimnieks apgalvoja – katrā klimatiskajā joslā dzīvojošajiem vispiemērotākie veselības nostiprināšanai ir tieši tur augošie augi, jo tajos ir visvairāk organismam nepieciešamo vielu.

Pēteris Upītis bijis vīrs ar stingru raksturu

Kaut gan 1976.gadā selekcionārs Pēteris Upītis devās Aizsaules ceļos, viņa dārzs zaļo un zied, jo tur nenogurstoši darbojas zinātnieki un viņu palīgi. Kā bija novēlējis augļkopības meistars, ierīkots piemiņas muzejs. Lietpratējiem izdevies arī pilnībā apzināt un sakopt milzīgo lielā latviešu dārznieka atstāto mantojumu. Ar to rucavniekus iepazīstināja pati muzeja vadītāja Inese Šinta. Viņa atgādināja selekcionāra spārnoto teicienu: “Ja jums ir dārzs un bibliotēka, tad jums dzīvē nekā netrūks.” Tas lieliski raksturojot skarbo dārznieku, kurš nenoguris krāja zināšanas, lai bagātinātu Latvijas dārzus ar jaunu šķirņu ābelēm, bumbierēm, aprikozēm, saldajiem ķiršiem un citiem augļukokiem.

Dārza platība šobrīd ir aptuveni 45 hektāri un tur aug vairāk nekā 5000 augļaugu kultūru un hibrīdu. Apbrīnojams jaunums dārzā patlaban ir kolonveida ābeles, ko izdevies izaudzēt latviešu selekcionāram Kanādā.

Muzeja vadītāja bija ļoti iepriecināta, kad uzzināja, ka starp ciemiņiem ir arī cilvēks, kurš selekcionāru vairākkārt skatījis ne tikai vaigā, bet arī runājis ar viņu. Tas ir Rucavas agronomijas veterāns Jānis Laugalis, kurš pastāstīja vairākas epizodes no skološanās laikiem. “Reiz mēs, audzēkņi, kopā ar viņu staigājām pa dārzu. Viss saaudzis biezs, bet aprikožu, ka bail. Upītis noņem cepuri, salasa augļus tajā un sniedz mums cienāties, sakot: “Šeit ir tik un tik aprikožu, un raugieties, lai vēlāk te būtu tikpat daudz kauliņu!” Es tomēr pamanījos divus kauliņus noslēpt,” viņš  atzinās. Muzeja vadītāja  atbildēja: “Labi, ka dārznieks jūs toreiz nepieķēra! Ne visiem tā izdevās izsprukt.”

Vēlāk visu redzēto un dzirdēto izdevās vēlreiz apjaust, nonākot Pokaiņu meža brīnišķajā klusumā un mierā. Un guvumu tikai bagātināja sastapšanās ar Latvijas čūsku karalieni – indīgo odzi, ko šajā mežā saudzē.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Kolekcionārs Jānis Urbāns lepojas ar ūdenssūkni. Tādu padomju gados izmantoja ugunsgrēku likvidēšanai. To darbināja četri cilvēki.

Valda Stadgale apbrīno ābeļu šķirnes “Beloruskoje maļinovoje” tumšsarkano augļu bagāto ražu.

Iveta Lignicka cienā viesus ar tēju “Sveiks un vesels”. Fonā redzams nams, pie kāda var tikt, audzējot ārstniecības augus.

Pokaiņu mežā uzbrukuma pozā rucavniekus sagaidīja Latvijas čūsku karaliene – indīgā odze.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz