Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iemācās strādāt ar bērniņu

Iemācās strādāt ar bērniņu
14.09.2007 18:12

0

Atslēgvārdi

Ne vienmēr vecākiem ir pietiekami daudz izdomas, lai darbotos ar savu mazuli, iesaistot viņu attīstošās rotaļās, dziedot un dancojot. Reizēm ideju pietrūkst. Reizēm gribas satikt citus vecākus un parunāt, kā rīkoties vienā vai otrā situācijā. Aizputē tādu iespēju piedāvā “Bēbīšu skoliņa”. “Bēbīšu skoliņa” darbojas Kuldīgas ielas zaļajā namiņā – tur, kur telpas atradusi biedrība “Aizputes samarietis”. Ir ceturtdiena, un drīz māmiņas pulcēsies uz kārtējo iknedēļas nodarbību. Tēti nākot mazāk, jo viņi šajā laikā parasti strādā.

Daži bērniņi atvesti uz pieskatīšanas grupiņu, kam atvēlētas divas telpas. Te mazuli auklīšu uzraudzībā var atstāt katru darbadienu no pulksten 8 līdz 17, lai māmiņa netraucēti varētu aiziet pie friziera vai dažu stundu laikā nokārtot citas lietas. “Šī grupiņa izauga no “Bēbīšu skoliņas”. Lielākoties šeit bērnus atstāj tie vecāki, kas nāk uz nodarbībām,” paskaidro “Bēbīšu skoliņas” vadītāja un idejas autore Inese Skuja-Huka.

Pulkstenis tuvojas vienpadsmitiem, un sarodas aizvien vairāk mammu kopā ar bērniem. Pavisam šoreiz nodarbībās piedalīsies septiņi mazuļi, arī tie, kuri atstāti pieskatīšanas grupā. “Pagaidām mums ir mazāk dalībnieku, jo trīsgadīgie bērniņi sākuši iet bērnudārzā. Gaidām jaunus dalībniekus,” saka Inese.

Un tieši šajā dienā izdodas sagaidīt arī pirmo jauno audzēkni – sešus mēnešus veco Katrīnu un viņas mammu Lieni Vēveri. Dzirdējusi, ka šeit notiek nodarbības, un izdomājusi, ka arī vēlas iesaistīties. “Vēlāk iesim bērnudārzā – lai jau tagad aprod ar citiem bērniem. Citādi visu laiku viena pati,” lēmumu pamato Liene. Kad sākas nodarbība, visi nosēstas aplī uz grīdas, bet Liene un Katrīna paliek uz dīvāna. Mammai tā esot ērtāk. Bet Katrīna smaida un nemaz nebaidās svešiniekiem ieķerties pirkstā.

No slimībām nevajag baidīties

Pagājušajā sezonā “Bēbīšu skoliņā” iesaistījušās aptuveni 20 ģimenes, kurās ir mazuļi vecumā no trim mēnešiem līdz trim gadiem. “Ir vecāki, kas baidās no slimībām. Taču nevajag bērnu audzināt siltumnīcas apstākļos, vajag jau no mazotnes radināt, lai veidojas stiprāka imunitāte,” uzskata Inese.

Gadu un trīs mēnešus vecās Annijas mamma Rudīte Vītola apgalvo, ka neko vairāk par iesnām “Bēbīšu skoliņā” nav gadījies saķert. “Lai norūdās. Bērnudārzā jau tāpat būs jāiet,” Annijas mamma norāda.

Jaunas meitenes uz nodarbībām nenāk, ierodas māmiņas ap gadiem 30. “Nobriedušās sievietes saprot, ka, mājās dzīvojot, ar bērniņu ir daudz jāstrādā. Viņas to uztver nopietnāk,” spriež “Bēbīšu skoliņas” vadītāja.

Inese pastāsta – kopš 2005.gada dzimstības līmenis Aizputē daudz nemainās, kļuvis stabils. Vidēji ģimenē esot divi bērni. Tomēr Inese min vairākus piemērus, kad vecāki audzina pat četras un piecas atvases.

Situācija dzimstības jomā, iespējams, uzlabojusies arī tāpēc, ka ģimenēs ir labāka finansiālā situācija, tiek saņemts pabalsts bērna kopšanai, ko piešķir vienam no vecākiem.

Ideja par “Bēbīšu skoliņas” izveidi Inesei radusies, kad piedzimusi jaunākā meita Luīze. Jaunā sieviete bija dzirdējusi, ka Rīgā un Talsos kaut kas tāds esot. “Aizputes samarieša” ēkā bijušas brīvas telpas. “Te notiek sociālais darbs, domāju, ka varētu arī kaut ko bērniem izveidot.”

Mammas saviem spēkiem telpas iekārtojušas, nopirkušas paklājus, atjaunotas abas pieskatīšanas grupas telpas. “Bēbīšu skoliņas” remontam pagaidām līdzekļu nepietiekot. Toties drīzumā tiks uzstādīta apkures iekārta. “Pagājušajā ziemā pret aukstumu cīnījāmies, darbinot elektriskos sildītājus,” atceras Inese.

Mīkstās rotaļlietas neveicina attīstību

Nodarbības rīko, lai mazuļi aprastu ar citiem bērniem un jau agrā vecumā iemācītos attīstošās rotaļas, līdzsvara un reakcijas vingrojumus uz bumbām un dēlīša. Viņi apgūst arī disciplīnu. “Sākumā nesēž mierīgi, nekontaktējas ar citiem bērniem, bet vēlāk redzams, ka nāk ar prieku. Viņi tādā veidā sagatavojas bērnudārzam, jo ir labāk attīstīti, muzikālāki,” uzskata Inese.

“Mēs sākām nākt diezgan agri, Annijai bija tikai četri mēneši. Viņa bija bailīga, no manis neatkāpās ne soli. Ar laiku atraisījās, un pavasarī jau bija tā, ka pēc nodarbībām uzreiz vairs negribēja iet mājās. Patīk viņai būt kopā ar citiem bērniem,” stāsta Rudīte.

Nodarbībās vecāki apgūst, ko un kā darīt, lai pēc tam mājās atkārtotu. Inese zināja, ka bieži vien vecākiem mājās nav laika ar bērniņiem īpaši rotaļāties, dziedāt. Varbūt vakarā reizi pa reizei nodzied kādu dziesmiņu, bet tas arī viss.

Rudīte apstiprina, ka “Bēbīšu skoliņā” apgūtās dziesmiņas padziedot arī mājās, gadu un trīs mēnešus vecā meitiņa daudzas iemācījusies pati.

Sākumā nodarbības vadījusi pati Inese. Tagad Luīzei jau ir divi gadi, un Inese atsākusi strādāt policijā par nepilngadīgo lietu inspektori. Ar bērniem nāk strādāt audzinātāja no Aizputes pirmsskolas izglītības iestādes.

Izstrādāts tāds ritms, ka četras nodarbības ir vienādas, lai bērni apgūtu jaunās iemaņas, bet piektajā reizē vecākiem tiek dota iespēja parunāt ar kādu speciālistu. Aicināts psihologs, speciālists, kas stāstījis par barošanu ar krūti, runāts par to, kā mainās vecāku attiecības pēc bērniņa ienākšanas ģimenē, ir bijusi Inese Zandere. “Viņa stāstīja par attīstošām rotaļlietām. Dažas esam iegādājušies. Visnepiemērotākās esot mīkstās rotaļlietas, jo tās neko bērnam neattīsta. Klucīši, metamas lietiņas ir vislabākās. Tās veicina domāšanu, bērniņš kaut ko iemācās,” uzzinājusi Rudīte. Patikusi arī nodarbība par to, kā mainās vecāku attiecības pēc tam, kad ģimenē ienāk bērniņš. “Dzīve pagriežas kājām gaisā, viss tiek pakārtots mazajam. Pienākumu ir vairāk,” neslēpj Annijas mamma. Nodarbībā pamācīts, ka vīram vajag nevis lūgt, vai viņš gadījumā nevarētu izdarīt to un to, bet skaidri pateikt – tad es iziešu, izdari to.

Darbs pagaidīs

“Bēbīšu skoliņa” ir arī iespēja vecākiem dalīties pieredzē, kā risināt kādu problēmu. Sievietes cita no citas mācoties par barošanu ar krūti, par to, kā cīnīties ar bērnu slimībām. Rīkota apmaiņa ar bērnu drēbītēm, kopā devušās izbraucienā pie dabas. “Mammas savā starpā ir ļoti sadraudzējušās,” ir novērojusi Inese. Esot arī tādas, kuras atnāk padzert kafiju, arī tad, kad bērniņš jau sācis iet dārziņā un “Bēbīšu skoliņu” vairs neapmeklē.

Arī Rudīte priecājas, ka var iepazīties ar citām mammām, aprunāties. “Nav mājās vien jāsēž, zinām, ka reizi nedēļā ir jāatnāk uz šejieni,” viņa saka. Tomēr Rudīte labprāt izbauda laiku, kas ir dots, lai būtu kopā ar bērnu. Jau šajā septembrī vajadzējis sākt strādāt, tomēr nolēmusi pagaidām vēl darbā neatgriezties. “Annija vēl ir maziņa, un man patīk redzēt, kā viņa aug. Darbs pagaidīs. Ja nevajadzētu naudas, sēdētu vēl ilgi mājās. Līdz trim gadiem noteikti. Cik viņam var veltīt laiku, ja atdod auklei vai aizved uz bērnudārzu un redz tikai vakarā pēc darba? Ir taču arī dažādi mājas darbi.”

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

“Bēbīšu skoliņa” Aizputē:
– nodarbības notiek katru ceturtdienu pulksten 11;
– reizi mēnesī tiek pieaicināts kāds speciālists;
– darbdienās no pulksten 8 līdz 17 darbojas pieskatīšanas grupa;
– sīkāka informācija pieejama, zvanot pa tālruni 28201020.

“Atskrien vējš pa mežu galiem – ū-ū-ū,” Daigas Vītolas (no labās) vadībā dzied māmiņas, liekot bērniem rociņas kustināt kā zarus virs galvas.

Inesei Skujai-Hukai ideja par “Bēbīšu skoliņas” atvēršanu radusies, kad piedzima Luīze.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz