Piektdiena, 23. oktobris Daina, Dainida, Dainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iemācās strādāt ar bērniņu

Iemācās strādāt ar bērniņu
14.09.2007 18:12

0

Atslēgvārdi

Ne vienmēr vecākiem ir pietiekami daudz izdomas, lai darbotos ar savu mazuli, iesaistot viņu attīstošās rotaļās, dziedot un dancojot. Reizēm ideju pietrūkst. Reizēm gribas satikt citus vecākus un parunāt, kā rīkoties vienā vai otrā situācijā. Aizputē tādu iespēju piedāvā “Bēbīšu skoliņa”. “Bēbīšu skoliņa” darbojas Kuldīgas ielas zaļajā namiņā – tur, kur telpas atradusi biedrība “Aizputes samarietis”. Ir ceturtdiena, un drīz māmiņas pulcēsies uz kārtējo iknedēļas nodarbību. Tēti nākot mazāk, jo viņi šajā laikā parasti strādā.

Daži bērniņi atvesti uz pieskatīšanas grupiņu, kam atvēlētas divas telpas. Te mazuli auklīšu uzraudzībā var atstāt katru darbadienu no pulksten 8 līdz 17, lai māmiņa netraucēti varētu aiziet pie friziera vai dažu stundu laikā nokārtot citas lietas. “Šī grupiņa izauga no “Bēbīšu skoliņas”. Lielākoties šeit bērnus atstāj tie vecāki, kas nāk uz nodarbībām,” paskaidro “Bēbīšu skoliņas” vadītāja un idejas autore Inese Skuja-Huka.

Pulkstenis tuvojas vienpadsmitiem, un sarodas aizvien vairāk mammu kopā ar bērniem. Pavisam šoreiz nodarbībās piedalīsies septiņi mazuļi, arī tie, kuri atstāti pieskatīšanas grupā. “Pagaidām mums ir mazāk dalībnieku, jo trīsgadīgie bērniņi sākuši iet bērnudārzā. Gaidām jaunus dalībniekus,” saka Inese.

Un tieši šajā dienā izdodas sagaidīt arī pirmo jauno audzēkni – sešus mēnešus veco Katrīnu un viņas mammu Lieni Vēveri. Dzirdējusi, ka šeit notiek nodarbības, un izdomājusi, ka arī vēlas iesaistīties. “Vēlāk iesim bērnudārzā – lai jau tagad aprod ar citiem bērniem. Citādi visu laiku viena pati,” lēmumu pamato Liene. Kad sākas nodarbība, visi nosēstas aplī uz grīdas, bet Liene un Katrīna paliek uz dīvāna. Mammai tā esot ērtāk. Bet Katrīna smaida un nemaz nebaidās svešiniekiem ieķerties pirkstā.

No slimībām nevajag baidīties

Pagājušajā sezonā “Bēbīšu skoliņā” iesaistījušās aptuveni 20 ģimenes, kurās ir mazuļi vecumā no trim mēnešiem līdz trim gadiem. “Ir vecāki, kas baidās no slimībām. Taču nevajag bērnu audzināt siltumnīcas apstākļos, vajag jau no mazotnes radināt, lai veidojas stiprāka imunitāte,” uzskata Inese.

Gadu un trīs mēnešus vecās Annijas mamma Rudīte Vītola apgalvo, ka neko vairāk par iesnām “Bēbīšu skoliņā” nav gadījies saķert. “Lai norūdās. Bērnudārzā jau tāpat būs jāiet,” Annijas mamma norāda.

Jaunas meitenes uz nodarbībām nenāk, ierodas māmiņas ap gadiem 30. “Nobriedušās sievietes saprot, ka, mājās dzīvojot, ar bērniņu ir daudz jāstrādā. Viņas to uztver nopietnāk,” spriež “Bēbīšu skoliņas” vadītāja.

Inese pastāsta – kopš 2005.gada dzimstības līmenis Aizputē daudz nemainās, kļuvis stabils. Vidēji ģimenē esot divi bērni. Tomēr Inese min vairākus piemērus, kad vecāki audzina pat četras un piecas atvases.

Situācija dzimstības jomā, iespējams, uzlabojusies arī tāpēc, ka ģimenēs ir labāka finansiālā situācija, tiek saņemts pabalsts bērna kopšanai, ko piešķir vienam no vecākiem.

Ideja par “Bēbīšu skoliņas” izveidi Inesei radusies, kad piedzimusi jaunākā meita Luīze. Jaunā sieviete bija dzirdējusi, ka Rīgā un Talsos kaut kas tāds esot. “Aizputes samarieša” ēkā bijušas brīvas telpas. “Te notiek sociālais darbs, domāju, ka varētu arī kaut ko bērniem izveidot.”

Mammas saviem spēkiem telpas iekārtojušas, nopirkušas paklājus, atjaunotas abas pieskatīšanas grupas telpas. “Bēbīšu skoliņas” remontam pagaidām līdzekļu nepietiekot. Toties drīzumā tiks uzstādīta apkures iekārta. “Pagājušajā ziemā pret aukstumu cīnījāmies, darbinot elektriskos sildītājus,” atceras Inese.

Mīkstās rotaļlietas neveicina attīstību

Nodarbības rīko, lai mazuļi aprastu ar citiem bērniem un jau agrā vecumā iemācītos attīstošās rotaļas, līdzsvara un reakcijas vingrojumus uz bumbām un dēlīša. Viņi apgūst arī disciplīnu. “Sākumā nesēž mierīgi, nekontaktējas ar citiem bērniem, bet vēlāk redzams, ka nāk ar prieku. Viņi tādā veidā sagatavojas bērnudārzam, jo ir labāk attīstīti, muzikālāki,” uzskata Inese.

“Mēs sākām nākt diezgan agri, Annijai bija tikai četri mēneši. Viņa bija bailīga, no manis neatkāpās ne soli. Ar laiku atraisījās, un pavasarī jau bija tā, ka pēc nodarbībām uzreiz vairs negribēja iet mājās. Patīk viņai būt kopā ar citiem bērniem,” stāsta Rudīte.

Nodarbībās vecāki apgūst, ko un kā darīt, lai pēc tam mājās atkārtotu. Inese zināja, ka bieži vien vecākiem mājās nav laika ar bērniņiem īpaši rotaļāties, dziedāt. Varbūt vakarā reizi pa reizei nodzied kādu dziesmiņu, bet tas arī viss.

Rudīte apstiprina, ka “Bēbīšu skoliņā” apgūtās dziesmiņas padziedot arī mājās, gadu un trīs mēnešus vecā meitiņa daudzas iemācījusies pati.

Sākumā nodarbības vadījusi pati Inese. Tagad Luīzei jau ir divi gadi, un Inese atsākusi strādāt policijā par nepilngadīgo lietu inspektori. Ar bērniem nāk strādāt audzinātāja no Aizputes pirmsskolas izglītības iestādes.

Izstrādāts tāds ritms, ka četras nodarbības ir vienādas, lai bērni apgūtu jaunās iemaņas, bet piektajā reizē vecākiem tiek dota iespēja parunāt ar kādu speciālistu. Aicināts psihologs, speciālists, kas stāstījis par barošanu ar krūti, runāts par to, kā mainās vecāku attiecības pēc bērniņa ienākšanas ģimenē, ir bijusi Inese Zandere. “Viņa stāstīja par attīstošām rotaļlietām. Dažas esam iegādājušies. Visnepiemērotākās esot mīkstās rotaļlietas, jo tās neko bērnam neattīsta. Klucīši, metamas lietiņas ir vislabākās. Tās veicina domāšanu, bērniņš kaut ko iemācās,” uzzinājusi Rudīte. Patikusi arī nodarbība par to, kā mainās vecāku attiecības pēc tam, kad ģimenē ienāk bērniņš. “Dzīve pagriežas kājām gaisā, viss tiek pakārtots mazajam. Pienākumu ir vairāk,” neslēpj Annijas mamma. Nodarbībā pamācīts, ka vīram vajag nevis lūgt, vai viņš gadījumā nevarētu izdarīt to un to, bet skaidri pateikt – tad es iziešu, izdari to.

Darbs pagaidīs

“Bēbīšu skoliņa” ir arī iespēja vecākiem dalīties pieredzē, kā risināt kādu problēmu. Sievietes cita no citas mācoties par barošanu ar krūti, par to, kā cīnīties ar bērnu slimībām. Rīkota apmaiņa ar bērnu drēbītēm, kopā devušās izbraucienā pie dabas. “Mammas savā starpā ir ļoti sadraudzējušās,” ir novērojusi Inese. Esot arī tādas, kuras atnāk padzert kafiju, arī tad, kad bērniņš jau sācis iet dārziņā un “Bēbīšu skoliņu” vairs neapmeklē.

Arī Rudīte priecājas, ka var iepazīties ar citām mammām, aprunāties. “Nav mājās vien jāsēž, zinām, ka reizi nedēļā ir jāatnāk uz šejieni,” viņa saka. Tomēr Rudīte labprāt izbauda laiku, kas ir dots, lai būtu kopā ar bērnu. Jau šajā septembrī vajadzējis sākt strādāt, tomēr nolēmusi pagaidām vēl darbā neatgriezties. “Annija vēl ir maziņa, un man patīk redzēt, kā viņa aug. Darbs pagaidīs. Ja nevajadzētu naudas, sēdētu vēl ilgi mājās. Līdz trim gadiem noteikti. Cik viņam var veltīt laiku, ja atdod auklei vai aizved uz bērnudārzu un redz tikai vakarā pēc darba? Ir taču arī dažādi mājas darbi.”

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

“Bēbīšu skoliņa” Aizputē:
– nodarbības notiek katru ceturtdienu pulksten 11;
– reizi mēnesī tiek pieaicināts kāds speciālists;
– darbdienās no pulksten 8 līdz 17 darbojas pieskatīšanas grupa;
– sīkāka informācija pieejama, zvanot pa tālruni 28201020.

“Atskrien vējš pa mežu galiem – ū-ū-ū,” Daigas Vītolas (no labās) vadībā dzied māmiņas, liekot bērniem rociņas kustināt kā zarus virs galvas.

Inesei Skujai-Hukai ideja par “Bēbīšu skoliņas” atvēršanu radusies, kad piedzima Luīze.

1 komentāri

2007-09-17 09:07

nelien: zaibs virstaksts

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz