Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iztīrot ezera izteku jūrā, Papē novērsīs plūdu briesmas

Iztīrot ezera izteku jūrā, Papē novērsīs plūdu briesmas
16.01.2007 18:17

0

Atslēgvārdi

Jau ziņojām, ka nule aizvadītā vētra, kas sasniedza orkāna spēku, ar pāris tūkstošu kubikmetru lieliem smilšu sanesumiem aizdambējusi Papes ezera izteku jūrā. Tāpēc ezerā cēlies ūdens līmenis, appludinot vienu otru lauku sētu un apdraudot arī citas saimniecības. Pašvaldības vadītājs Viktors Čamans bija nobažījies, ka, turpinoties lietavām, vistuvākajā laikā var pārplūst arī šoseja uz Papi un tad iedzīvotājiem pārtrūks sakari ar apkārtējo pasauli. Aizvakar vakarā viņš apsekojis šo vietu, braucot kopīgi ar Rajona padomes priekšsēdētāju Aivaru Šili. Secinājums bijis viens: ietekas atbrīvošana no sanesumiem ir jāpasteidzina.

Finansiālā izteiksmē tāds uzdevums, provizoriski rēķinot, varot izmaksāt aptuveni 5000 latu. Taču ne jau par naudu šoreiz ir runa.

 
Vētras nedarbi šoreiz daudz nopietnāki

Lai novērstu Papes lauku sētu un teritorijas applūšanas draudus, talkā aicināja Nīcas pagastā izvietoto meliorācijas firmu SIA “Melioserviss”, ko vada Jānis Ameriks. Zemes atūdeņotājiem nebija gari jāskaidro, cik bīstama ir un kādas sekas var radīt palienes pļavu aptverošā ezera izejas nosprostošana. Papes ezera iztekas atbrīvošanā no smilšu sanesumiem viņi jau uzkrājuši pietiekami daudz pieredzes. Ar līdzīgu pienākumu melioratori tika galā pēc 2005.gada janvāra sākumā pieredzētās vētras.

Tomēr Dienvidkurzemes Reģionālās lauksaimniecības pārvaldes meliorācijas inženieris Imants Rožkalns, kas uzņēmās vadīt ezera iztekas atbrīvošanas darbus, vērtēja, ka šogad situācija ir daudz nopietnāka. Vētras sastrādātie nedarbi, viņaprāt, esot divkārt lielāki, nekā tas bijis aizpērn. Inženieris no rīta bija apskatījis paša izstrādātos projektus, kuros redzami toreiz veiktie mērījumi, un konstatējis, ka 2005.gadā sanesumi bija aizsprostojuši izteku 90 metru joslā, bet šogad gultne būšot jāatrok vismaz 190 metru garumā. Aptuveni rēķinot, ekskavatoram, ko vada Vilnis Kramēns, nākšoties izsmelt ap 2300 kubikmetru grunts. Lai paveiktu tādu darbu apjomu, esot nepieciešama vairāk nekā nedēļa.

 
Dzīvo ūdens aplenkumā

Imants Rožkalns parādīja “Kurzemes Vārdam” vētras pāridarījuma otru daļu. Augstie viļņi un vējš, kas naktī uz pirmdienu pūta no ziemeļrietumiem, gluži tāpat, kā nazis nogriež maizes riecienu, nošķēlis un aizskalojis trīs metrus augsto un puskilometru garo kāpu. Skats patiešām ir baiss. Vietā, kur atradās smilšu kalni, gaisā kā pātagas šūpojas tikai atkailinātas krūmāju un kociņu saknes. Raugi, šeit arī pagrābti un aiznesti projām tie vairāk nekā divi tūkstoši kubikmetru smilšu, ko Vilnim Kramēnam tagad nedēļas gaitā būs jāizsmeļ no iztekas.

Saprotama lieta, ka tik ilgi gaidīt iedzīvotāji nevar. Lauku saimniecībā “Štibeļi”, kur dzīvo Marija un Poļeslavs Vasiļenko, jau tagad ūdens ielencis gan dzīvojamo māju, gan saimniecības ēkas. Ja ezera līmenis celsies vēl augstāk, ūdens ienāks istabās. Tomēr jābrīnās, ka abi saimnieki, staigājot ūdensnecaurlaidīgos apavos, diezgan mierīgi uztver uzbrukušās neērtības. Viņi pie tādām lietām esot pieraduši. “Citiem klājas vēl sliktāk,” sevi mierināja Marija, pastāstot, ka pašvaldības vadītāji pie viņiem jau iegriezušies un apsolījuši, ka darīs visu, lai nelaimi novērstu. “Tagad jau cilvēki viens otram cenšas palīdzēt un labi būt,” sieviete sprieda un pastāstīja, ka, ūdens ielenkumā mitinoties, viņi pēc dzeramā ūdens tomēr spiesti doties pie kaimiņiem, kam ir drošāka aka. Palu ūdeņus izmantojot tikai lopu dzirdināšanai.

 
Ezera līmeņa regulēšana atstāta novārtā

Kad firmas “Melioserviss” ekskavators, izmantojot Zigurda Cibuļa vadīto smagās tehnikas pārvadātāju, vakarrīt tika atgādāts Papes jūrmalā, Imants Rožkalns jau bija izdomājis un ar Vilni Kramēnu vienojies, ka vispirms steidzamā kārtībā tiks izrakta apmēram vienu metru plata noteka, pa kuru ezera ūdens varētu plūst uz jūru, bet pēc tam, kad pirmās nepieciešamības uzdevums būs paveikts, varēšot stāties pie iztekas paplašināšanas un padziļināšanas. Inženieris bija ļoti saērcināts par to, ka ezera līmeņa regulēšana atstāta novārtā un nav atjaunota. “Tā rīkojoties, kādreiz var sanākt pat ļoti lielas ziepes,” viņš teica. Nekādā ziņā nedrīkstot pieļaut, ka rudenī, pirms lietavu iestāšanās, ezera caurtece ir ierobežota un līmeni nav iespējams izmainīt.

Arī tagad ūdens līmenis ezerā esot ļoti augsts un apmēram par vienu metru pārsniedzot normālo. Šā iemesla dēļ patlaban nedarbojas Papes polderis, regulators esot aizvērts un applūdušas palienu pļavas, kur mitinās savvaļas dzīvnieki. Šī problēma, kā uzskata Rožkalns, esot neatliekami jāatrisina, ja gribam normāli dzīvot un apsaimniekot savu zemi. Arī ar sanesumu izsmelšanu no iztekas grunts samezglojumi būs atrisināti tikai uz laiku, jo sinoptiķi jau ziņo jaunu vētru tuvošanos un tas nozīmē, ka smiltis atkal, un ļoti iespējams, ka pat šās nedēļas nogalē, tiks skalotas atpakaļ.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Papes Jūrmalā steidzīgi tika nogādāts SIA “Melioserviss” ekskavators.

“Štībeļu” saimniece Marija Vasiļenko izrāda applūdušo pagalmu.

Vētra kā ar nazi nošķēlusi un aiznesusi sev līdzi trīs metrus augsto krasta kāpu.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz