Sestdiena, 31. oktobris Valts, Rinalds, Rinalda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Jūrpils” – Grobiņas selekcionāra sapņa piepildījums

“Jūrpils” – Grobiņas selekcionāra sapņa piepildījums
02.04.2009 07:04

Atslēgvārdi

Grobiņas selekcionāram Jurim Eglem ir starptautiska mēroga panākumi jaunu tulpju šķirņu veidošanā. Taču ne mazāk sirsnīgi viņš aizraujas ar krokusiem, kuri aug ne tikai dobēs dārzā, bet izsējušies arī savvaļā un ar savu varavīkšņaini krāšņo harmoniju priecē skatienu, kad visapkārt vēl valda pērnās kūlas un lapu pelēcība.

Ļauj, lai puķes pašas krustojas

Puķu meistars atklāja, ka agrie ziedētāji ir pašas Dabas mātes izauklēti bērni, jo atvesti uz Ālandes upītes piekrasti no tālām zemēm. To dzimtene esot gan Turcijas un Spānijas, gan Grieķijas un Afganistānas, gan citu dienvidvalstu kalnaines. Brīvā dabā krokusi augot arī no mums pavisam netālu – Polijā. Plašā ģeogrāfija arī noteikusi pārsteidzoši lielo puķīšu krāsu atšķirību – no sniegoti baltas līdz debeszilai, saulesdzeltenai un tumši violetai. Vienīgi karmīnsarkans krokuss dabā nav sastopams. Kaut gan tuvu tam esot redzēti – gan purpurviolets, gan purpurrozā. Pavisam J.Egles dārzā iespējams apskatīt vairāk nekā simts šķirņu šo pavasara zvaniņu un, lai to izdarītu, ar puķēm kopā jāpavada ne mazāk kā puse dienas. Dažas no savvaļas šķirnēm mēdzot uzziedēt jau ziemā, kad visapkārt sniega kupenas, bet pārējās priecējot skatienu vismaz par nedēļu divām agrāk nekā selekcionētās šķirnes.

Puķu selekciju kaut kādā veidā var pielīdzināt smalkmehāniķa darbam, jo, krustojot to šķirnes un atlasot sīkās sēkliņas, bez lupas iztikt nekādi nav iespējams. Bet krokusu selekcija esot vēl skrupulozāks darbs, te vajadzīgs mikroskops. Ārzemēs viens otrs tā arī mēdzot strādāt. Grobiņieks gan ļaujot, lai puķes pašas savā starpā krustojas, lai mārītes, bites un vējš paveic savu svētīgo misiju. Kad tas ir noticis, dārznieks veic atlasi, izvēloties pavairošanai tos eksemplārus, kas liekoties perspektīvāki un neparastāki. Arī pērn un šopavasar tādi esot izraudzīti.

“Var tikai apbrīnot, kādus jaukumus daba mums piedāvā,” komentēja J.Egle. Tādējādi krokusu daudzveidīgā pasaule papildinājusies ar vairākām jaunām šķirnēm, starp kurām pašas vērtīgākās meistaram liekas “Jūrpils”, kas ar savu krāsu sajaukumu atgādina sabangotu jūru, kura šūpo sevī dzeltena dzintara actiņu, kā arī “Māra”, kas ir balta ar tumši violetu ziedlapu iekrāsojumu. Pēdējā no tām uzziedējusi tieši Māras dienā un saņēmusi vārdu par godu dārznieka krustmeitai.

Kolēģa darbošanos visnotaļ atbalsta Grobiņas privātā botāniskā dārza īpašnieks Ilmārs Graudiņš: “Juris ir padarījis apbrīnojami daudz, taču raksturā ir kluss un ar saviem nopelniem neplātās.” Tas esot viens no iemesliem, kāpēc par viņa veikumu plašāka sabiedrība nav informēta. I.Graudiņš arī domā, ka mazpilsētiņas dome varētu vairāk darīt, lai ar sava selekcionāra veikumu palepotos, par to vajadzētu vairāk rakstīt bukletos un ceļvežos.

Tas ir sirdsdarbs, nevis bizness

Zilibaltā “Jūrpils” ir pamanīta un jau izraisījusi lielu interesi lietpratēju aprindās, tā novērtēta kā pasaules klases šķirne. Šādu atzinību tai paudis slavenais Siguldas selekcionārs Jānis Rukšāns, kurš komplimentus bārstīt nemēdzot. Viņš J.Egles izveidoto šķirni ar interneta starpniecību parādījis kolēģiem no Holandes, un tūdaļ sekojusi reakcija un pieteikušies pircēji.

“Kad ārzemnieki būs iegādājušies “Jūrpili”, es zaudēšu tiesības ar to tirgoties. Tik vien drīkstēšu kā savā dārzā kādu sīpoliņu audzēt. Kaut arī par saņemto atalgojumu automašīnu sev nopirkt nevarēšu, iztikšana kādu brīdi būs nodrošināta. Puķu selekcija nav bizness. Tas ir sirdsdarbs,” viņš teica, atklājot, ka “Jūrpils” esot viņa sapņos redzētās šķirnes piepildījums dzīvē. Tieši tādu esot vēlējies izaudzēt, un nu, rau, pati daba uzklausījusi viņa vēlēšanos. Tā tiešām atgadoties reti. Laimīgs var justies selekcionārs, kurš tādu veiksmi ir pieredzējis. Lai saulains ceļš pasaules tirgos jaukajam krokusēnām!

Bet pa to laiku Grobiņas selekcionāra dārzā turpinās krustoties un veidoties atkal jaunas šķirnes, jo J.Egle savā aizrautībā nav apstādināms. Kaut gan savulaik izskolojies par skaitļošanas inženieri, viņš tagad nelielajā dārzā, kur dobe izveidota blakus dobei, pievērsies tikai puķkopībai. Holandieši, kas dārzu apmeklējuši, pauduši izbrīnu, kā tik lielā šaurībā iespējams nodarboties ar jaunu šķirņu izveidošanu. “Bet atbilde uz šo jautājumu slēpjas apstāklī, ka es puķes mīlu,” saka dārznieks.

Izziņai
– Jura Egles dārza platība nepārsniedz 400 kvadrātmetru.
– Novērošanai tur, atdalītas no citām, aug 670 jaunas tulpju šķirnes.
– Uz ārzemēm aizceļojušas 124 tulpju šķirnes.
– No savvaļas krokusiem atdalītas septiņas jaunas šķirnes.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Juris Egle pie krokusu ziedu paklāja.

Grobiņā izaudzētā krokusu šķirne “Jūrpils” jau guvusi pasaules ekspertu atzinību.

4 komentāri

2009-04-02 09:24

Velga: Lai Tev veicas, ar´Danija aug savvalja daudz dazadas krasas krokusi!

2009-04-02 15:31

Olita 402: Pardodat ar tulpju sipolus?

2009-04-02 18:03

Andris.: Vienmēr skaisti!

2009-04-02 20:21

AA: Tulpju laikā tur ir kā burvīgā pasakā! SKAISTI!!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz