Piektdiena, 10. jūlijs Lija, Olīvija, Olivers
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā Liepājas apkaimē sagaidīja Jāņus

Kā Liepājas apkaimē sagaidīja Jāņus
Uz Jāņu un Līgu godināšanu Kapsēdē cilvēku sanāca daudz. Daļa klausītāju lepojās ar savām "VIP ložām" – balkoniem, kur uzklāti svētku galdi. (Foto: Ģirts Gertsons)
25.06.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Latviešiem beidzot būtu jāsaprot, kāpēc svinam vasaras saulgriežus, un sapratne nenāk vienā gadā, tā jāieaudzina dziļākajā emocionālajā domāšanā, gatavojoties Jāņu ieskandināšanai, teica Nīcas etnogrāfiskā ansambļa dziedātājas: “Ja ģimenes lokā svin Jāņus un var nodziedāt vismaz divas trīs līgotnes, bet tā pa īstam, sadodoties rokās ap ugunskuru, tā jau ir svētība.” Šogad nebija plašu Līgo pasākumu līdz saullēktam, taču gandrīz katrā pagastā Liepājas apkaimē varēja just svētku noskaņu.

Siers, piparkūkas un rotas

Grobiņā sarīkotais vakara tirdziņš ļāva līgotājiem kārtīgi iepirkties svētkiem. Tiesa, tā dalībnieki dabūja arī krietnu Pērkontēva svētību, tieši tobrīd atsūtot lielu lietus mākoni no apkārt klīstošajiem negaisiem. “Mēs jau neesam no cukura,” pasmējās Loreta Milaite. “Bērni tirdziņu tik ļoti gaidīja, piparkūkas vajag. Uz Liepājas tirdziņu netikām, tur bija karstums, tad jau labāk lietū.” Loreta ir rīdziniece, kas jau trīspadsmit gadus dzīvo Grobiņā un pati laikam arī paliekot par kurzemnieci – esot pieradusi pie šejienes cilvēkiem un lēnīguma, salīdzinot ar Rīgu, kur ātrāk jādomā. Viņas vīrs ir no Kalētiem, tāpēc Jāņus parasti svin laukos. “Vīratēvs ir Jānis, meitas krusttēvs arī. Galdā noteikti siers un tradicionālais šašliks. Bērniem tradīcija ir vainagu pīšana, sētā ir ugunskurs,” pastāstīja L. Milaite.

Arī “Martas kioska” durvis nemitīgi vēra pircēji. Biedrības “Grobiņas spēkavots” vadītāja Dace Lēvalde atzīmēja, ka kiosks ir palīdzējis mājražotājiem izdzīvot šo grūto laiku. “Amatnieki ir ļoti priecīgi, ka tirdziņi ir atsākušies, jo viņiem ļoti patīk redzēt savu pircēju un aprunāties. Tā kā degustācijas joprojām nav atļautas, tirdziņu īstā būtība vēl nav atgriezusies,” viņa teica. Pirms svētkiem pārtikas produktiem vienmēr esot labāks noiets, visi pērk gaļu, kūpinātas zivis un maizi, taču pirms Līgo svētkiem galvenais pirkums esot siers.

Stiprās dziesmas rītausmā

Saulgriežu rīts uz Grobiņas dīķa bija jaunās etnogrupas “Kuršu sievas” pirmā publiskā atrādīšanās Grobiņā, koncerts notika arī Dubeņos. Saulrieta terasē pie dīķa agrā rīta stundā sapulcējās saulgriežu svinētāji, uz saliņas dega ugunskurs, bet ansamblis dziedāja uz plosta. Jau labu laiku grobiņnieki esot domājuši, ka viņiem vajag arī stipro dziesmu dziedāšanu, līdz Inese Gusta atradusi domubiedri, skolotāju Anitu Eleri, un šogad varēja izveidot grupu.

Medzes pagasta centrā Kapsēdē, pļaviņā starp daudzdzīvokļu mājām, bija sarīkota Jāņu un Līgu godināšana. Viņiem dāvanas pasniedza pagasta pārvaldes vadītāja Gunta Konopļeva un kultūras nama vadītāja Gita Pjulze. Priecīgus un, galvenais, drošus, svētkus novēlēt bija atbraucis Grobiņas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Genadijs Jefimovs.

Pēc balvas pirmais devās Jānis Geste, taču sevi par galveno Jāni Medzē neuzskatot. Vecāki gribējuši dot Krišjāņa vārdu, taču tāpat par Jāņiem vien viņus saukājot, tāpēc viņš uzreiz esot Jānis. “Svinam, kā jau visi. Ģimenes lokā, alus, siers, un viss notiek,” teica Jānis. Ģimenē citu Jāņu neesot, dēlus nosaucis par Kārli un Miķeli. Ikdienā Jānis strādā SIA “CTB” par autoatslēdznieku.

Līga Sīle Kapsēdē dzīvo no 1975. gada, strādā skolā. “Šeit vide ļoti patīk. Ir kur peldēties, tuvu jūra, taču esi laukos,” viņa pastāstīja. Svētkos viņai pie rokas mazmeita Emīlija, kopā ir divi mazbērni, kas atbraukuši ciemos no ārzemēm ar meitas ģimeni.

Vainagi nonāca upē

Kamēr Nīcas apvienotais sieviešu un vīru koris Jēkaba Ozoliņa vadībā dziedāja populāras dziesmas, kurām piebalsoja saulainajā svētdienas vakarā sapulcējušies nīcenieki, vairākas meitenes un jaunatnes lietu speciāliste Madara Mihelsone pina vainagus no peonijām un rudzupuķēm. “Mūsu aktīvā meitene Līva atļāva mums rudzupuķes salasīt saimniecības laukā,” teica Madara. Viena no jaunietēm, Laura, pastāstīja, ka viņas mamma ir tautas deju dejotāja, tāpēc ar vainagiem liela pieredze un iemācījusi meitai nopīt. Vainagi jaunu meitu zibakcijā “Metat vainadziņ’!” pie Bārtas tilta tika palaisti upē.

“Jāņi jāsvin ar iekšējo intuitīvo izjūtu. Tas ir mirklis, kad cilvēkam ir jāsaskaņojas ar visuma enerģiju un dabu – ar puķēm, ar putniem, Jāņu naktī ar uguni. Jāņu nakts ir svētā nakts, kad arī ļaunie spēki sarosās, tāpēc ir svarīgi būt garā stipriem, možiem, sparīgiem, aktīviem,” novēlēja L. Zeile, bet pieredzējusī dziedātāja Ausma Dzintare aicināja nodziedāt uzreiz vismaz vienu pantiņu.

5 komentāri

2020-06-25 13:45

Džonījs.: Ingus aiz ceriņiem paslēpies. 😃

2020-06-25 14:25

liepajnieks444: šis portāls paliek arvien lielāka ateja , kas tās par bilžu galerijām , ja normāli nevar apskatīt , jāņem lupa palīgā , tas laikam beigu sākums !!

2020-06-25 20:02

Nja: Galvenais ir pieprasīt naudu par rakstiem. Tad arī var pacensties. Bezmaksas rakstiem izmantot lupu, kā te viens teica.
Arvien vairāk grimst liepajniekiem.lv, kurš jau kādu laiku nav domāts liepājniekiem.

2020-06-25 21:23

Skatos: Kās tās par pastmarkām pie raksta ?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz