Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā vīri medī lidojošos šķīvīšus

Kā vīri medī lidojošos šķīvīšus
20.07.2006 12:14

0

Nav jābūt bijušajam padomju armijas desantniekam vai citādu militāru apmācību ieguvušam, lai varētu likt pie pleca īstu stroķi – gludstobra bisi un izjust ieroča spēku. Pieredzējušu treneru vadībā tagad to var darīt arī tie, kas iepriekš šaujamrīku redzējuši tikai filmās. Nu jau pusgadu šādu iespēju Grobiņas pagasta Lāčkokos piedāvā uzņēmējs Aivars Galeckis, un tur var azartiski izklaidēties ne sliktāk kā aristokrātiskie angļu lordi.


Izveido savu šautuvi

Izrādās, ka Grobiņas pagastā ir divas šautuves – Lāčkokos un Bērzpurvos, kur saimnieko Edvīns Porciks, bez tam šajā jomā tik bagātīga Latvijā neviena pagasta neesot.
“Šai lietai pieķēros 2001.gadā, kad vaiņodnieki Vārpā bija uzstādījušas piecas šķīvju mašīnītes. Tad es tās arī pirmo reizi ieraudzīju. Brīnumi gan bija uz ko tādu skatīties un šaut,” atceras A.Galeckis. Pēc tam viņš darbojies Bērzpurvu šautuvē, līdz radās iespēja privatizēt Lāčkokus un izveidot pašam savu šautuvi. Pusgada laikā, kopš tur saimnieko A.Galeckis, par privātajiem līdzekļiem iekārtoti vairāki šaušanas stendi, kur var trenēties gan profesionāļi, gan iesācēji. Šautuvi Lāčkokos A.Galeckis neierīkoja tukšā vietā. Šautuve tur atradās jau padomju laikos, un bija paredzēta gan mednieku, gan militāristu treniņiem. To apliecina vairākas betona un ķieģeļu konstrukcijas, kur vēl tagad redzamas Kalašņikova mašīnpistoļu ložu atstātie robi.
Nezinātāju varētu izbrīnīt, kāpēc turpat netālu no šautuves cilvēki mierīgi peldas tuvējā ūdenstilpē. Izrādās, ka viņi patiešām ir ārpus bīstamības zonas. Ballistikas eksperti secinājuši, ka skrotis, kas diametrā nav lielākas par 2,5 milimetriem, cilvēku apdraud 118 metrus no šaušanas pozīcijas. Lāčkoku šautuvē drošības zona ir vairāk nekā 200 metru.

Mežacūku izgatavo uz vietas

Lāčkokos šaušana notiek ar īstām gludstobra bisēm, kas ražotas gan Beļģijā, gan Itālijā. Populārākais ir 12.kalibrs, kuru izmanto lielākā daļa mednieku. Pa kustīgo mērķi – skrejošo mežacūku – šāvēji bliež ar lodēm, bet pa šķīvīšiem – ar skrošu lādiņiem. Skrejošā mežacūka nav nekas cits kā šī dzīvnieka attēls, kurš novietots uz sliežu ceļa. Interesanti, ka šī iekārta ražota turpat Grobiņas “Lauktehnikā”. Mežacūka skrien ar ātrumu četri metri sekundē, un šāvējam ir 2,5 sekundes laika, lai trāpītu mērķī, un astoņas sekundes, lai pārlādētu ieroci.
Savukārt šķīvīšu sviešanas mašīnas pirktas Anglijā. To pastāvēšanas vēsture ir diezgan sena. Jau pirms 100 gadiem angļu aristokrāti šaušanas prasmē trenējās, mērķējot pa speciāli šim nolūkam izgatavotām māla bumbiņām. Vēlāk šī tehnoloģija tikai aizvien pilnveidota, pielietojot katapultu. Savulaik tajās atsperes uzvilka ar roku, taču nu jau šo mehānismu kontrolē elektroniski.
Dod! Tādu komandu šāvējs dod pults operatoram, lai tas iedarbinātu šķīvīšu mešanas iekārtu. Bez tam šķīvīši nelido kaut kā, bet gan imitē medījamo dzīvnieku kustību trajektoriju. Tāpēc var izvēlēties, ko grib medīt – zosis, pīles vai arī zaķi. Savukārt pats šķīvītis izgatavots no dolomīta miltiem un bitumena. Tāpēc pat viskaismīgākajiem dzīvnieku pasaules aizstāvjiem pret šādu nodarbi iebildumiem nevajadzētu būt.

Šaut iesaka bez steigas

Var arī iziet visu mērķu sēriju. A.Galeckis norāda, ka ar to parasti nodarbojas profesionāli sportisti, bez tam šaušanas sports Latvijā esot attīstīts augstā līmenī. “Ja no 100 punktiem nespēj sašaut 94 līdz 98, tad sacensībās nav ko rādīties,” viņš apgalvo. Salīdzinājumam – jaunajam medniekam, lai viņš noliktu eksāmenu, ir jāsašauj tikai 40 punkti. A.Galeckis gan nosmej, ka dažs labs arī to nespējot.
Šautuvē mēdz iegriezties arī kompānijas, kuras vēlas izklaidēties. “Tas arī nav nekas slikts. Tikai jārēķinās, ka tas tiešām ir plezīrs, kur nopietnas atziņas par šaušanas sportu gūt nevar. Parasti šāvēju pārējie draugi ķircina, komentē viņa precizitāti, tā kā par kaut kādu koncentrēšanos nevar būt ne runas. Bet, ja tiešām kāds grib saprast un izjust, kas tā tāda šaušana ir, iesaku braukt vienam pašam,” piebilda A.Galeckis.
Sabiedrībā valda stereotips, ka šaušana ir aristokrātiska nodarbe, tāpēc arī ļoti dārga. A.Galeckis to noliedz. “Aptuveni 20 latu izmaksā trīs sērijas, kas ir 75 lādiņi. Ar prātu tos izlietojot, cilvēks ir aizņemts vairākas stundas. Protams, var jau lielā steigā tos izšaut pārdesmit minūtēs, bet tad šaušanai nav nekādas jēgas. Šaut vajag bez steigas. Ja neiznāk, atelpas brīžos var pavērot, kā rīkojas citi, paprasīt kādu padomu. Bez stresa. Jo šaušana arī ir atpūta,” piebilda šautuves saimnieks.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz