Trešdiena, 21. oktobris Severīns, Urzula
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ko maksā steidzināto zemeņu sulīgais kārums

Ko maksā steidzināto zemeņu sulīgais kārums
31.05.2007 17:41

0

Atslēgvārdi

Nobaudīt plēves siltumnīcās steidzinātu zemeņu saldumu šīs nedēļas sākumā liepājniekiem un pilsētas viesiem Pētertirgū piedāvāja gan Medzes pagasta zemnieku saimniecības “Zirņi” īpašniece Irita Gaubija, gan Aivars un Gunta Skudrovski no Gaviezes pagasta “Mežmaļiem”, gan Anita Aina Galviņa un viņas dēls Guntis Egliņš no Sakas novada “Dārzniekiem”, kā arī Ivars un Gunta Rozenbahi no Saldus rajona Nīgrandes “Čibām” un vēl citi lauksaimnieki.

Zem klajas debess vairs neaudzē

Kaut gan tirgošanās ritēja diezgan raiti, steidzināto zemeņu audzētāji sūrojās, ka ne visi pircēji viņiem uzticas. Netrūkstot tādu, kas audzētājus nosauc par nožēlojamiem pārpircējiem, jo apšaubot, ka Latvijas apstākļos maija beigās ir iespējams iegūt zemeņu ražu.

“Tādas runas ir sāpīgi klausīties, jo salnu apdraudētajos pavasaros iegūt agrās zemenes patiešām nav viegli. Zemeņu audzēšana vispār ir darbietilpīga lieta. Ļoti lieli pūliņi un zināšanas ir jāiegulda,” ar asarām acīs sacīja Anita Aina Galviņa. Sakas novada Rīvas meža masīvu ielenktajos “Dārzniekos” agro ogu audzēšanai, nežēlojot spēkus, pievērsušies viņas dēli Guntis, Ingus un Uldis Egliņi.

Māti atstājot tirgoties ar ogām, ceļveža pienākumus Rīvā uzņēmās pildīt vecākais dēls Guntis. Ar zemeņu audzēšanu brāļi nodarbojas kopš 1992.gada, bet ar ogu steidzināšanu pamatīgi  aizrāvušies pirms četriem gadiem, kad uzcēluši pirmo siltumnīcu. Tagad zemenes zem klajas debess “Dārzniekos” vispār vairs neaudzē.

Zemeņu kopēji atteikušies no daudzajām šķirnēm, atstājot tikai dažas, starp kurām noteicošā vieta ierādīta “Zefīram”. Tā esot lieliska  deserta ogu šķirne, kas dod gan saldas, gan sulīgas un prāvas ogas. Dažas sasniedzot pat 60 gramu svara. Šādas milzenes Guntis dēvē par arbūziem, jo vienā paņēmienā mutē tās neesot ieliekamas. Nedaudz audzējot arī “Induka” šķirnes ogas.

Lai vērstos pret zemeņu kaitēkļiem, kuru apkārtnes mežos netrūkst, liekot lietā tautā atzītus līdzekļus. Taču neiztiekot arī bez ķimikālijām.

Sezona ilgst teju divus mēnešus

Raža esot atkarīga no tā, kāds kurā gadā ir pavasaris un cik tas bagāts ar sauli. Protams, lielākus vai mazākus zaudējumus vienmēr rada salnas. Ja gaiss atdziest līdz mīnus septiņiem grādiem zem nulles, kā Sakas novadā viengad bijis, uz peļņu neesot ko cerēt. Taču ar mīnus četriem grādiem audzētāji Rīvā esot iemācījušies tikt galā. “Mums šajā ziņā ir savi noslēpumi,” teica Guntis. Kaut gan pirmās ogas šogad izdevies iegūt divas dienas vēlāk nekā pērn, šī sezona vismaz līdz šim uzskatāma par izdevušos. 

Ja laika apstākļi ir puslīdz normāli, no viena kvadrātmetra varot novākt sešus līdz septiņus kilogramus sulīgo ogu. Tās tiekot lasītas agri no rīta, pirms došanās uz tirgu, lai saglabātu svaigumu, smaržu un tādējādi atšķirtos no turpat, blakus, piedāvātajām importa ogām, kas izskatās kā nolakotas.

“Dārzniekos” viss esot izdarīts ar tādu aprēķinu, lai ogu ievākšanas sezona nebūtu pārāk īsa un ilgtu no pusotra līdz diviem mēnešiem. Kad beidz ražot siltumnīcās iestādītie zemeņu ceri, ogas sāk dot zem agrotīkla paslēptais stādījums.

Vajadzēs konkurēt ar māsu

Trīs gadu laikā gūto panākumu spārnoti, brāļi apņēmušies nākamgad siltumnīcu platības divkāršot. Ir jāpaplašinās, jo citu darbu laukos jauniem cilvēkiem diemžēl atrast nav iespējams, arī uz Īriju visi aizbraukt nevar, kādam jāaprūpē pašmāju zeme, prātīgi paskaidroja Ingus un Uldis.

Jauno siltumnīcu būve jau notiek. Tās būšot prāvākas par esošajām. Pēc celtniecības darbu pabeigšanas siltumnīcas aizņemšot 2000 kvadrātmetru lielu platību. Lai jau pirmajā pavasarī pēc būvdarbu pabeigšanas varētu iegūt ražu, siltumnīcas tiek celtas virsū jau iekoptiem un raženi ziedošiem stādījumiem.

 Guntis pastāstīja, ka Egliņiem dārzniekošana ir asinīs, jo ar to  savulaik, dzīvojot Grobiņā, nodarbojusies arī vecmāmiņa Lavīze. Bet tagad vārda vistiešākajā nozīmē agro zemeņu audzēšanai pievērsusies visa dzimta. Ar to pašu aizrāvusies māsa Baiba, kura ir precējusies un dzīvo Nīkrācē, kā arī brālis Dainis ar kundzi Ventspils rajona Jūrkalnē. Šis gads būšot pirmais, kad ar Baibu pat iznāks konkurēt, jo arī viņa ražu nolēmusi realizēt Pētertirgū. “Varbūt  stāvēsim blakus aiz letes,” pasmaidīja Guntis.

Pieredzi uzkrāj nemanot

Sākumā Guntis pat braucis uz Angliju, lai pavērotu, kā lauksaimnieki darbojas tur, taču piedzīvojis vilšanos, jo neko īpašu neesot izdevies uzzināt. Pieredze uzkrājusies nemanot. Ne jau viss “Dārzniekos” ritējis gludi.

Pirmajā ogu steidzināšanas gadā sekojuši Rīgas apkārtnē strādājošo kolēģu pieredzei un zemeņu audzēšanai siltumnīcās ierīkojuši virs zemes paceltas lecektis. Kaut gan šāda iecere bija prasījusi ieguldīt diezgan prāvus līdzekļus, no tās jau nākamajā pavasarī atteikušies, jo lecektīs audzētās zemenes ātrāk izkalst. Lai tas nenotiktu, ceri nemitīgi jālaista – arī ar pilienveida laistīšanu, kāda šobrīd ierīkota siltumnīcās, nepietiekot. Salaistītā zeme esot smaga un koka konstrukcijas to nespēj noturēt.

Guntis domā, ka rīdzinieku paņēmiens ir pielietojams, ja lecektis būvē no betona un dzelzs. Taču tik lielas investīcijas ieguldīt ražošanā vismaz pagaidām nevarot, jo viņi nesaņem subsīdijas. Tās pienākas tikai tiem, kas zemenes audzē ļoti lielā platībā. Taču atbalstu sniedz Eiropas Savienības tiešie maksājumi.

“Dārzniekos” uzņēmējdarbību sekmējis arī tas, ka zemnieku saimniecībai pieder mežs un gateris. Gan tēvs Gunārs Egliņš, gan dēli esot apguvuši galdnieka iemaņas. “Ja visi kokmateriāli būtu jāpērk un siltumnīcu būvei jāpieaicina talkā meistari, zemeņu audzēšana nez vai atmaksātos,” sprieda Guntis.

No zemeņu audzēšanas vien ģimene neiztiekot. Māte vasarā aprūpējot gurķus un tomātus, bet Guntis ar tēvu pievērsušies biškopībai, kur cenšas strauji palielināt saimju skaitu. Patlaban to esot aptuveni 30, taču nolemts mēģināt sasniegt simtu. Ņemot vērā faktu, ka visapkārt ir meži, netiekot smādēta ogošana un sēņošana, kas ienesot kādu latu.

Konkurentu sarodas aizvien vairāk

“Katru pavasari, tiklīdz Liepājā uzzied kastaņas un pilsēta izskatās kā uzposta svētkiem, es kopā ar māti ierodos Pētertirgū ar pašaudzētām zemenēm,” sacīja Guntis. Viņš ievērojis, ka konkurence aizvien palielinās, jo daudzos pagastos radušies sekotāji. Tomēr kolēģi savā starpā neķīvējoties, viņus neapmierina tikai tas, ka notiek krāpšanās un par vietējām tiek uzdotas ievestās ogas, ko tirgot atļaujas par pāris latiem kilogramā lētāk. Anglijā un citās ES valstīs vietējai precei tiek izrādīta priekšroka un cenas cenšas uzturēt stabilas, pastāstīja Guntis. To panāk, neielaižot tirgū importa preces, pirms nav realizēts vietējais audzējums.

Šonedēļ Pētertirgū zemenēm cenas turas samērā augstas. Lielās ogas pārdod par septiņiem, mazākas – par pieciem latiem kilogramā. Tirgotāji teica, ka iedzīvotāji tik dārgu kārumu iegādājas nelielā daudzumā, lai palutinātu bērnus vai slimniekus. Tomēr Guntis pieredzējis gadījumus, kad turīgs pircējs iegādājas uzreiz kilogramus sešus, lai pacienātu mājiniekus vai draugus. “Palielinoties maksātspējīgajam vidusslānim, arī lauksaimniekiem, kas audzē agrās ogas un dārzeņus, pavērsies lielākas attīstības iespējas,”  sprieda jaunais un uzņēmīgais zemnieks. 

Pastāvot uzskats, ka cilvēkam gada laikā jāapēd vismaz septiņi kilogrami svaigu zemeņu. To sula palīdz attīrīt organismu no nevēlamiem piesārņojumiem. Guntis apgalvoja, ka viņš un arī brāļi apēd vismaz divtik. Varbūt tāpēc nepietrūkst uzņēmības cīnīties ar neveiksmēm. “Tu vienmēr smaidi. Vēl nekad neesmu redzējis tevi norūpējušos,” nesen Guntim teicis bīskaps Andrejs Brumanis.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Zemeņu audzēšanas procesa patīkamākā daļa. Brāļi Egliņi stājušies pie ražas novākšanas.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz