Sestdiena, 19. septembris Verners, Muntis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ko prasa no zemniekiem šīs vasaras karstums

Ko prasa no zemniekiem šīs vasaras karstums
07.07.2006 16:53

0

Vasaras prieku baudītāji priecājas par sinoptiķu sniegtajām prognozēm. Karstums un sausais laiks, kas turpināšoties vēl vairākas dienas, nekādi netraucē tiem, kuri laiski gozējas liedaga smiltiņās vai guļ laiviņā, kas gurdi šūpojas rāmajos ezera vilnīšos. Taču lauksaimniekiem šīs vasaras klimatiskie apstākļi sagādājuši ne mazums papildu rūpju, arī prāvus finansiālos izdevumus. Painteresējāmies, kā mūsu rajona lauku ļaudis tiek galā ar svelmes uzlikto pārbaudījumu.

 

Andris Paipa, Nīcas pagasta zemnieku saimniecība “Liepezeri”:
“Vaļsirdīgi sakot, mums šobrīd klājas ļoti grūti. Gurķiem un kabačiem, kas aug atklātā laukā, man ir ierīkota pilienveida laistīšana. Tie šajā karstumā, saņemot pietiekamas mitruma devas, aug griezdamies. Arī agros ziedkāpostus cītīgi cenšos laistīt. Taču visas platības šādā veidā aprūpēt nav iespējams. Tāpēc skatos, ka ar vēlajiem ziedkāpostiem aina patlaban veidojas diezgan bēdīga. Protams, ka nemitīga laistīšana ievērojami arī sadārdzina ražošanas izmaksas. Vai pircēji to sapratīs? Sūkņi darbojas, motori rūc, ūdens šļācas – tas viss prasa daudz naudas. Tomēr lasītājiem ir jāzina, ka zemniekam nav citas izvēles, ja viņš grib pastāvēt. Un ne jau tikai laistīšanu pieprasa karstums. Sarežģījumi rodas arī citu darbu organizēšana. Miglošanu, piemēram, nevar veikt pa dienu, jo tad viss iztvaiko un darbam nav jēgas. Tātad šis uzdevums jāpaveic pievakarēs, kad temperatūra nedaudz nokrītas. Taču pievakares izrādās par īsām, lai tiktu galā ar visiem pienākumiem. Tā, lūk, tagad strādājam. Savu produkciju es realizēju “Rāmavā” un Pētertirgū. Taču arī turp tā ir jānogādā.”

Līga Eidiņa, Durbes novada zemnieku saimniecība “Pumpuri”:
“Mitruma ir par maz. Tāpēc nekas neaug. Viss stāv uz vietas, kaut gan siltuma it kā netrūkst. Šogad taču arī pavasarī ir lijis gaužām maz. Kādas pāris reizes, ne vairāk. Mums dārzeņu platības nav lielas, bet tas jau neko nenozīmē. Kalst taču visiem, gan tiem, kam tīrumi lieli, gan tiem, kam tie mazāki. Vienīgi mēs varbūt jūtamies drošāki tāpēc, ka nav jākārto lielas parādsaistības.”

Eglons Brūns, Otaņķu pagasta zemnieku saimniecībā “Meldri EB”:
“Manā vairāk nekā trīs hektāru plašajā augļu dārzā sausuma ietekme jau sajūtama. Augļu kokiem ir mazas lapiņas, daudzviet tās dzeltē un kalst. Tomēr nav sliktuma bez labuma Novēroju, ka kaitēkļu attīstība norit gausāk. Augļi patlaban vēl nebriest, tāpēc bez šaubīšanās varu teikt, ka ražas zudumus karstums būs izsaucis. Mazāka raža būs arī plūškokiem. Kā paglābties no sausuma? Koku saknes cenšos nosegt ar nopļauto zāli, nākamais solis būs laistīšana, šim nolūkam man ir izrakts prāvs un diezgan dziļš dīķis. Zinu, ka laistīšana ir nozīmīga arī nākamā gada ražai. Tā kā vasaras pie mums lielākoties ir sausas, gribu ieteikt augļu dārzu ierīkotājiem jau projektā paredzēt ūdenstilpes izveidošanu. Bioloģiskie lauksaimnieki laistīšanai nedrīkst ņemt ūdeni no jebkura grāvja vai krātuves. Vērsties pret sausajiem vējiem palīdz arī aizsargjoslas un nedaudz var paglābt miglošana no rītiem, kad mitrumu augs uzņem caur lapām.”

Ēriks Putra Durbes novada zemnieku saimniecība “Pīlādži 1”:
“Rēķinu, ka karstuma patlaban ir nedaudz par daudz, bet valgmes turpretī augiem nepietiek. Būtībā jau uzskata, ka cukurbietēm saule ir nepieciešama. Tā palīdz veidoties cukuram, tomēr ar siltumu vien šim procesam nepietiek, ir vajadzīgs arī mitrums. Pašreiz satrauc, ka augiem dažviet augšana ir apstājusies. It sevišķi tas novērojams uzkalniņos. Arī sējumu mēslošanu nevaram veikt ar granulām, jo tās cukurbietes nespēj uzņemt. Tāpēc pielietojam šķidro mēslojumu. Ir skaidrs, ka ražošanas izmaksas palielināsies. Tomēr dabai pretī nevar turēties. Un ir jau arī savi plusi tam karstumam. Siena ievākšanu varam veikt ar minimālām izmaksām. Nopļaujam, un vairāk nekādu kreņķu nav. Kad zāle ir izžuvusi, to atliek tikai savākt. Tomēr ganības neataug un govīm trūkst ūdens. Lops nevar bez dzeršanas, un tas ir vairākkārt dienā jāpiegādā?”

Jānis Lauva, Kalētu pagasta lauksaimniecības konsultants:
“Sausums un svelme ir ieilgusi. Līdz ar to situācija laukos kļūst ļoti nopietna. Ja mālainākās vietās vēl nav tik traģiski, tad smilšainākā zemē augi burtiski izdeg. Zemeņu lauki ir beiguši ražot un ceri apvītuši. Arī kartupeļi izskatās bēdīgi. Tas pats sakāms par vēlāk iesētajiem vasarājiem. Taču arī ziemājiem graudi solās būt ļoti sīki un kūlums var izrādīties gaužām pieticīgs. Laistīšana neko daudz nevar palīdzēt, jo zemniekiem izžūst arī dīķi un seklākas akas. Ja turpināsies tā, kā ziņo sinoptiķi, nedēļas laikā dārzos apbirs augļi, neienāksies ogas. Tas viss summēsies zaudējumos. Atceros, ka līdzīgi laika apstākļi Lejaskurzemē bija izveidojušies arī pērn, taču toreiz 12.jūlijā uznāca dāsns lietus un līdz rudenim vēl labi paaugās kartupeļi. Kaut gan es tos varēju novākt tikai septembra beigās.”

Gunta Radomišķe, Otaņķu pagasta zemnieku saimniecība “Dižķuņķi”:
“Tas karstums vairs nav izturams. Un nemaz neziņo, ka tas mitēsies. Burkānu augšana ir apstājusies. Kartupeļiem laksti ir kupli, lauks it kā izskatās skaists, bet apakšā bumbuļu nav. Mēs jau darām, kas vien iespējams. Bārtas upei tuvākos laukus laistām, kartupeļu stādījumus miglojam, taču ir lauki, kur ūdens tuvumā nav, un tiem arī palīdzēt nav iespējams. Tās ir šausmas. Arī artēziskajā urbumā ūdens sāk trūkt. Es nemaz nezinu, vai lietus var palīdzēt, ja tas pēkšņi uznāks. Ja karstums saglabāsies, mitrumā viss tūliņ sāks pūt.”

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz