Ceturtdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kuldīgas un Aizputes ieceri apvienot slimnīcas vērtē pretrunīgi

Kuldīgas un Aizputes ieceri apvienot slimnīcas vērtē pretrunīgi
30.10.2006 10:20

0

Atslēgvārdi

Eksperti: apvienošanās novedīs pie Aizputes slimnīcas slēgšanas
Līdz nākamā gada sākumam, iespējams, tiks panākta šovasar iecerētā Kuldīgas un Aizputes slimnīcu apvienošanās, par ko augustā abu pilsētu domes pieņēma konceptuālu lēmumu un izveidoja darba grupas projekta izstrādāšanai. Tā īstenošana uzlabos iedzīvotāju veselības aprūpi un slimnīcas finansiālo situāciju, uzskata šo pašvaldību un ārstniecības iestāžu vadītāji. Arī Veselības ministrija (VM) to “visnotaļ atbalsta un sniegs iespējamo palīdzību”, tajā skaitā finansiālo palīdzību (Ls 500 000), atzīmējot, ka nākamais varētu realizēties Valkas un Valmieras slimnīcu apvienošanās projekts, bet vēlāk tam sekos arī citi. Daži mediķi un politiķi šo ieceri gan vērtē skeptiski un sauc par tuvredzīgu.

Pastāvēs, kas apvienosies

Lai arī apvienošanās idejas tēvs ir Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis, ar konkrētas rīcības ierosinājumu nākuši Aizputes mediķi, kuri secinājuši, ka viņu slimnīca var pastāvēt labākajā gadījumā izdzīvošanas režīmā. “Pievienojot slimnīcu Liepājai, kā tas paredzēts māsterplānā, faktiski notiktu tās likvidācija, jo Liepājai mēs esam pārāk tālu un sīki. Kuldīga ir stipri tuvāk ne tikai kilometru ziņā, bet arī mentāli, jo jūtamies aptuveni līdzvērtīgi un nebaidāmies tikt absorbēti,” skaidro Liepājas rajona Aizputes zonālās slimnīcas direktore Laima Ķēniņa, piebilstot, ka to pierāda līdzšinējie savstarpēji izpalīdzēšanas gadījumi ar speciālistiem un medikamentiem.

“Vairāki Aizputes mediķi piestrādā Kuldīgā, viņiem tas šķiet pieņemami un interesanti,” saka I.Eglītis, priecājoties, ka līdzīgi domā arī vairāki jaunie speciālisti, kas ir ar mieru Rīgu mainīt pret romantisko Kurzemes pilsētu. “Kuldīgas slimnīca ir pirmā un vienīgā, kas pēc valstiskuma atjaunošanās Latvijā uzbūvēta pilnīgi no jauna un atbilstoši Eiropas prasībām. Mums ir paveicies sagādāt modernu aparatūru, tās izmantošana atmaksājas. Grēks sūdzēties arī par speciālistu un pacientu trūkumu, brauc pat no kaimiņu rajoniem un pilsētām,” stāsta I.Eglītis. Tomēr, lai arī šogad atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad nācies strādāt ar zaudējumiem, slimnīcai varētu pat būt peļņa, “ilglaicīgai ekonomiskai stabilitātei tā ir par mazu”.

Apvienošanās juridiski nozīmēs kopuzņēmuma izveidošanu un kopīgu naudas maku, tātad iespējas nedublēt dārgus pirkumus un labu speciālistu piesaistīšanu. Ar pacientu nogādāšanu vienā vai otrā slimnīcā problēmu nebūšot, tas darīts arī agrāk. Ir arī iespējams ar speciālu autobusu aizvest uz darbu mediķus. Iezīmēt ārstnieciskās darbības virzienus, kas varētu saglabāties vai pastiprināties pēc apvienošanās, bet no kā būtu jāatsakās, ir viens no galvenajiem katras slimnīcas darba grupas uzdevumiem. Pēc tam notiks kopīga saruna, kurā nāksies meklēt kompromisu.

Nekāpt uz grābekļa

Bijusī veselības ministre, tagad Saeimas deputāte Ingrīda Circene (JL), kura ilgus gadus strādājusi un arī joprojām pieņem Aizputes slimnīcā, to ir arī vadījusi, kaimiņu mediķu “precības” neatbalsta, jo negatīva pieredze ir gan Liepājā, gan Daugavpilī — “reāla ieguvuma nav, bijusi tikai darbības imitācija”. I.Circene stāsta, ka ir lūgusi Aizputes un Kuldīgas domei, abu slimnīcu vadītājiem paskaidrot, kādi apvienojoties būs ieguvumi, jo ārstu skaits un pakalpojumu izmaksas nemainās, no valsts saņemtā nauda arī paliek tā pati.

“No I.Eglīša sacītā var vienīgi noprast, ka patiesībā plāns ir agrāk vai vēlāk Aizputes slimnīcu likvidēt. Tādā gadījumā pacientu plūsmu ģimenes ārsti novirzīs uz Kuldīgu, kura tajos ir ieinteresēta, jo līdz šim strādājusi ar zaudējumiem, ko sedza valsts,” skaidro I.Circene. Viņa vairākkārt uzsver, ka “apvienošanās nav glābiņš, bet gan Aizputē valsts medicīnisko pakalpojumu sniegšanas beigu sākums”, un iesaka izvēlēties specializēšanās t.s. monoprofilajā plānveida palīdzībā, piemēram, endoprotezēšanā.

Apvienošanās ierosinājumus kuldīdznieki izteikuši arī Saldus un Talsu mediķiem, taču nav guvuši atsaucību. SIA Saldus medicīnas centrs valdes priekšsēdētājs Agris Skujevskis un a/s Talsu slimnīca direktors Māris Stalts to komentēja pilnīgi identiski: “Tur nebija loģikas un ekonomiska pamatojuma, tikai vīzija.” A.Skujevskis norādīja, ka viņi arī tagad nav parādos un ir iegādājušies lokālam centram atbilstošu aparatūru. Savukārt M.Stalts piebilda, ka neredz jēgu apvienoties vienāda profila un arī iespēju slimnīcām. Ja to darīt, tad labāk ar lielākām, piemēram, Ventspili.

Lokālo slimnīcu apvienošanās atbalstāma un pozitīva ir tikdaudz, cik tā sekmē aprūpes kvalitātes un ārstēšanas pieejamības uzlabošanos kopumā, saglabā optimālo gultas vietu skaitu, uzsver Liene Šulce, nevalstiskās organizācijas Latvijas Pacientu tiesību birojs, kura viens no mērķiem ir veicināt valsts, pašvaldību un uzņēmēju ieinteresētību veselības aprūpes uzlabošanā, direktore. “Protams, slimnīcām ir ekonomiski jāizdzīvo un jāattīstās, bet tas nedrīkstētu kļūt par pašmērķi uz pacientu rēķina. Vispirms vispusīgi jāizvērtē katra konkrētā situācija,” viņa piebilst.

***

Slimnīcu salīdzinājums
Kuldīgas slimnīca; Aizputes slimnīca
Dibināta 1830.gads 1889.gads
Nodarbināto skaits 286 120
Kopējais gultu skaits 120 100
Pērn apkalpoti pacienti 4893 3001
Pērn dzimuši mazuļi 385 166

***

Ieguvumi mediķu vērtējumā
Ieguvumi, dibinot pašvaldību kopuzņēmumu Kurzemes reģionālā slimnīca, Aizputes un Kuldīgas mediķu vērtējumā
– no konkurences uz sadarbību pacientu pieņemšanā
– reģionālās slimnīcas statusā būtu izdevīgāki tarifi, pacientu iemaksas, valsts investīcijas, ES fondi
– tehnoloģiju izvietojums tur, kur tās vislabāk var noslogot
– kopīgi iepirkumi, koordinētas piegādes
– resursu optimizācija: kopīgi dežūrdienesti, saskaņotas investīcijas un personāla mācības, jaunu tehnoloģiju ieviešana
– struktūrvienību apvienošana: asins sagatavošanas nodaļa, aptieka, centrālā sterilizācija, vienota administrācija
– samazinās birokrātiskie izdevumi slimnīcas un struktūrvienību sertificēšanai, pārskatiem, iepirkumu procedūrām
– respektējamāka pārstāvniecība dažādās organizācijās, ministrijās
– vienota ārstēšanas metodika, tehnoloģijas, risinājumi
– labākas iespējas speciālistu piesaistē
– konkurētspējas pieaugums reģionā un Rīgā
– lokāla politiskā un finanšu stabilitāte

Jānis Trops
“Diena”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz