Otrdiena, 2. marts Luīze, Laila, Lavīze
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Lauksaimnieki: Slīkst nākamā gada graudu raža

Lauksaimnieki: Slīkst nākamā gada graudu raža
Foto: Egons Zīverts
07.11.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

“Viss pludo, lejas izslīks. Nezāles augs, nevis labība. Tā tagad ir problēma visiem, ne tikai man,” saka Nīcas pagasta graudkopis Modris Mielavs. “Vasarā lietus nebija, tagad sagāž visu.” Pēc viņa teiktā, vēl pirms nedēļas neesot bijis tik traki, taču beidzamās divas – trīs dienas līstot tik stipri, ka ūdens nespēj aizplūst no laukiem. Zemnieki jau tagad redzot, ka nākamgad labas ziemāju ražas nebūs.

Priekules novada lauku attīstības konsultante Irina Gintere vakar no rīta braukusi un redzējusi, kā Virgas lankā viss pludo: “Sen tā nav bijis. Līdz šim viss bija kārtībā, bet šīs ir trakas dienas, jau nedēļu līst un līst.”

Viņa stāsta, ka nekādu “SOS signālu” no lauksaimniekiem vēl neesot bijis, taču atzīst, ka mūsu zemnieki jau neesot raduši uzreiz sūdzēties.

Bunkas pagasta z/s “Mašīnisti” saimnieks Sandis Podnieks pēc pieredzes zina, ka “nekā spīdoša nav, ja turpinās tādi nokrišņi un augsti ūdens līmeņi, bet pēc tam sāk salt”.

Pagājušajā ziemā licies, ka viss ir normāli, taču smagajās māla augsnēs, kur pavasarī ilgstoši stāvēja ūdens, rapsis izpuvis. “Ja kviesis pāris dienas ir zem ūdens, pēc tam tas notek un atkal lapas ir gaisā, nebūs tik traki.

Bet, ja ielejās ūdens stāv ilgi, protams, labība noslīks un sapūs. Jo mitrāka ir augsne, jo sals vairāk plēš un cilā augus,” saka lauksaimnieks.

M. Mielavs stāsta, ka strauji applūdušajiem laukiem meliorācijas sistēmas nelīdz. “Ir iztīrīts, pārsvarā visas drenas ir vaļā, bet tas ir par daudz, kas līst,” saka zemnieks, kuram šāda situācija esot visās trijās saimniecībās – paša un abu dēlu.

Graudu audzētāji atzīst, ka sausie apstākļi rudens sākumā nav bijuši labvēlīgi sējai. Sēšana putekļos radījusi bažas, ka graudi zaudēs dīgšanas enerģiju.

“Nevar teikt, ka ziemāji būtu slikti. Trakajā sausumā nesteidzāmies ar sēju, sākām tad, ka pirmie lieti sāka līt. Man sanāca tā, ka pēdējie sējumi vēl ir necerojuši, maziņi. Nokrišņi septembra beigās bremzēja augšanu. Tie ir ziemot spējīgi, bet optimālākos apstākļos būtu bijis labāk sēt nedaudz agrāk, arī pa sausumu, lai labība būtu nedaudz spēcīgāka uz ziemu,” uzskata S. Podnieks.

No pēdējiem sējumiem, kas iesēti slapjā zemē, nekā laba neesot, ziemāji “dubļos mīcās”. “Protams, ir skumji. Pēdējais lietus sadeva riktīgi, ražas vairs nebūs tādas, kā gribētos. Ko darīsi, laika apstākļus nevaram iespaidot,” atzīst Nīcas lauksaimnieks.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils skaidro, ka situācija tīrumos ir atkarīga no augsnes apakškārtas: “Tā parāda, ka ūdenim nav kurp aiztecēt, ir kaut kādi augsnes apakškārtas sablīvējumi, kuru dēļ ūdens netiek prom dziļākos slāņos. Pie normālas līšanas caurlaidību vēl kaut kā var nodrošināt, bet, ja līst tik intensīvi, ūdeņi nepaspēj tikt projām.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 7.novembra numurā.

#kvards-20191107-06#

27 komentāri

2019-11-07 07:25

Rixtigais: Lauksaimniek sakārto pa priekšu savas drenāžas un grāvjus iztīri un tad jau būs daudz labāk

2019-11-07 07:45

gurķis: Tad jau ārprāta situācija: kompensāciju vajag...

2019-11-07 07:46

Resnais Juris: Jāpiekrīt. Visi grāvji laukos aizarti vai aizauguši ar krūmiem. Kur tad tam ūdenim notecēties. Lai zemnieki beidzot sakārto savas saimniecības.

2019-11-07 07:50

Tam rixtīgais: Un cik lielām trubām tad diametrā ir jābūt lai šito daudzumu ūdens uzsūktu gudriniek? Mētā gudrības kaut kur citur gudriniek!

2019-11-07 08:06

Ja kas,: Ir tāds vārds "apdrošināšana".

2019-11-07 08:24

AK VAI: atkal gudrie pilsētnieki ar saviem "gudrajiem" komentāriem.

2019-11-07 08:27

"Vecais": Ja trubas trubas būtu pirms lietiem un grāvji tīri šodien nebūtu problēmu, bet labāk diedelēt kompesācijas, tur darba mazāk un ieguvums lielāks

2019-11-07 08:27

Ja nekas: Noskaidro vai var apdrošināt pret lietu

2019-11-07 08:34

Vitalijss: Jau 3. gadu pēc kārtas nav labi. Ko darījuši zemnieki, kuri sūdzas, lietas labā? Kā minimums ir apdrošinājušies? Ir sakārtojuši infrastruktūru? Protams ka ne. Pērk tikai tehniku un būvē kaltes, bet par lauku nerūpējas kā pienākas. Izbrauc uz padomju mantojuma...

2019-11-07 08:54

lapsis: Gudrie pilsētnieki kārtējo reizi iespārda ar savu zināšanu :)) Varbūt upēs arī drenāžu ielikt? Pie šāda nokrišņu daudzuma nekādi grāvji nepalīdzēs, jo nav jau kur tiem aizplūst. Izņēmums varētu būt poldru sistēmas, bet kas to štromi apmaksās

2019-11-07 09:16

Interesanti!: Atkal ir pienācis kompensācijas prasīšanas laiks!?

2019-11-07 09:28

Kombainu dīleris: Katru gadu tie graudenieki ņaud. Bļāviens, katru gadu. Nu maini biznesu, ja jau ir tik čābīgi. Kaut kā sen nav dzirdētas piensaimnieku vaimanas? Tiem sausums, slapjums, pārlieku liels sals utt. nesit pa kabatu biznesam? Vai viņi saprot, ka tā ir daba un tavs bizness ir atkarīgs no tās..? vai arī izmiruši..

2019-11-07 09:51

grauds: Ar ko lauksaimniecība atšķiras no cita biznesa ,ka visu laiku kaut ko jākompensē? Kāpēc citiem uzņēmējiem neviens neko nekompensē? Slikts laiks -tūristu nav...viesnīcas tukšas,ēstuves tukšas...

2019-11-07 09:53

čiks vien: Vajag uzdziedāt un padejot pie saiemas nama.

2019-11-07 10:04

Ja kas: >da nekas
Apdrošināt var da pret jebko, viss atkarīgs no līguma nosacījumiem un summām.

2019-11-07 10:19

lapsam un citiem gaudotājiem: Atradušies lauku speciālisti. Padomju laikos mācijos melorācijas tehnikumā, tā kā nav tā ka neko nesaprotu. ākoties brīvai valstij, tā specialitāte nebij nevienam vajadzīga, jo visi aizmirsa par melorācijām. Tagad 20 gadus neko nedara un raud par nezin ko. Viss šis ir izdarām, sarēķināms utt. Te ir tikai darīsānas vaina.

2019-11-07 10:36

uigvuigvuiv: Katru gadu augustā trūkst ūdens un tagad ir applūduši lauki.

2019-11-07 10:49

Praktiskais: Pat bildēs redzams, ka laukam nav neviena grāvja notecei. Varbūt laiks atjaunot veco noteču sistēmu.

2019-11-07 13:15

Vai: kāds tur runāja par kompensācijām? Ko te cepaties, tāds ir fakts, ka lauki applūduši un upes izgājušas no krastiem. Par to nedrīkst runāt, vai? Kaut kā tur neredzu ne vārda par kompensācijām.

2019-11-07 13:19

kuzis: Protams ka jūtu līdzi lauksaimniekiem, bet, attēls liecina ka tiešām trūkst grāvītis notecei, kā arī drenāžas problēmas.

2019-11-07 14:30

Vitalijss: Cik tad to upju ir Liepājas apkārtnē? Neviena upe vēl nav izgājusi no krastiem. Kapēc pilsētā, kur zeme neuzsūc mitrumu nav tik briesmīgi plūdi? Jo ir samērā sakārtota infrastruktūra. Subsīdijas vieglāk prasīt nekā kaut ko reāli darīt.

2019-11-07 14:56

nu un: Ir tāds vārds kā drenāža un grāvji.Meliorācija atcelta?Kādreiz visu meliorēja,tagad tik ar un sēj,bet par meliorēšanu nedomā. tagad bļauj.

2019-11-07 15:51

Čurdzis: Naudu! Dodiet naudu! Kompensācijas!
Man vaig jaunu X5!

2019-11-07 16:34

applūdušais lauks: Vasarā viņiem bija pa sausu-viss kalta ārā. Tagad viņiem ir pa slapju-nekas nežūstot. Pavasarī atkal būs problēma-atkal pa slapju,vasarā-atkal pa sausu un žūstot ārā viss. Eh. Viņi pirmo reizi mūžā sastopas ar rudeni Latvijā?

2019-11-07 21:17

Interesanti!: To 16:34
Tu aizmirsi pieminēt ziemu :)
Vienu gadu bija vainīgs "kailsals",jo nebija sniega segas un atkal kompensāciju!

2019-11-08 18:01

Jurks: Redz, nezinu kā Kurzemē, bet Vidzemes pusē tagad ir moderni pat vairākus gadus pēc kārtas neuzart pēc ražas novākšanas. Uzecē nedaudz un sēj rugājiem pa virsu. Te arī tad rodas problēmas. Zemes apakšslānis ir noblietējies un tad tiešām ūdens vairs ne sūcas dziļāk. M

2019-11-09 11:42

Labs: ''Padomju laikos mācijos melorācijas tehnikumā...'' Un tā vēl šobaltdien ''melorē''. :))

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz