Sestdiena, 31. oktobris Valts, Rinalds, Rinalda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lauku saimniecībās raisās spraigas intervijas

Lauku saimniecībās raisās spraigas intervijas
29.06.2007 18:41

0

Sākusies 2.jūnijā, rajona pašvaldībās nu pilnā sparā rit lauku saimniecību pārbaude. Tā notiek katru otro gadu un šovasar turpināsies līdz 15.jūlijam. Intervētāji ar zilajiem portfelīšiem jau apmeklējuši 1862 saimniecības jeb 60,8 procentus no aptaujājamo lauksaimnieku kopskaita. Saimniecību izvēli noteica saskaņā ar 2001.gada lauksaimniecības skaitīšanas rezultātiem un Centrālās statistikas pārvaldes Lauku saimniecību reģistra apkopoto informāciju.

Šonedēļ Liepājā bija ieradusies pārvaldes komisija, kas pārbaudīja, kā norit ziņu ievākšana un cik pareizi tiek aizpildītas veidlapas.

Gadās, ka durvis ir aizslēgtas

Centrālās statistikas pārvaldes Liepājas Informācijas centra vadītāja Sarmīte Plauka pastāstīja, ka aptaujātājiem jāpaveic apjomīgs darbs. Dažos pagastos šajā darbā iesaistīti divi, citos, piemēram Bunkā un Nīcā, pat trīs cilvēki. Visa savāktā informācija kaligrāfiskā rokrakstā jāieraksta dokumentu ailēs. Intervētāji strādājot ļoti čakli. Īpaši tas esot sakāms par Kazdangas un Dunikas pagastu, kur lauku saimniecību struktūru uzskaite jau tuvojoties finišam.

Vadītāja neslēpa, ka nākas saskarties ar sarežģījumiem. Nereti saimnieks uzrādījis, ka dzīvo laukos, taču patiesībā mājai durvis izrādās aizslēgtas un kaimiņi nezina pasacīt, kur iemītnieks meklējams. Tagad noskaidrojies, ka ne viens vien Liepājas rajona zemes platību īpašnieks patiesībā dzīvo galvaspilsētā un savu īpašumu apmeklē ļoti reti. Centrālās statistikas pārvaldes vadītāji apņēmušies viņus Rīgā sameklēt, jo cita risinājuma nav.

Savukārt Gaviezē problēmas radušās tāpēc, ka vecajiem un jaunajiem saimniekiem, kas patstāvīgu saimniecību veido pavisam citā pagasta vietā, dokumentos abi īpašumi uzrādīti kopā. Kad noskaidroti apstākļi, vajadzējis ieviest pavisam jaunas uzskaites lapas.

Lauksaimniekos vērojama neuzticība

Grobiņas pagastā struktūras pārbaudes pienākumus veic Valda Untule. Viņa piedalījusies arī lauksaimniecības skaitīšanā 2001.gadā, tāpēc nepieciešamā pieredze esot uzkrāta. Taču arī tad pat nelielā saimniecībā paiet laiks, kamēr izdodas saņemt atbildes uz visiem jautājumiem.

Intervētāja apgalvo, ka visās lauku sētās līdz šim uzņemta laipni, bet vienviet, kur ieradusies tieši ģimenes talkas reizē, pat uzcienāta ar saldiem raušiem. Lapās atbildes viņa ierakstot vispirms ar zīmuli, bet vakarā mājās visu kārtīgi pārrakstot ar pildspalvu atbilstoši stingrajām prasībām. Piemēram, ierakstītie cipari vai burti nedrīkst pieskarties rūtiņas malām, kur tie jāieraksta.

Kaut gan atbildes lielākoties tiekot sniegtas bez tielēšanās, daži lauku cilvēki pauduši neizpratni, kam tās vajadzīgas. Ziņas par saimniecības darbību taču regulāri saņemot Lauku atbalsta dienests, kas administrē tiešos maksājumus. Tāpat sistemātiski tiekot veikta lopu uzskaite un piena kvotu pārbaude. Vai tikai Eiropas Savienības ierēdņiem nav padomā jaunas reformas. Apšaubīts tiekot arī ziņu tālākās izmantošanas process. Zemnieki sakot, ka valdība skaitļus sagrozīs, kā tai būs vajadzīgs.

“Mēs jau stāstīto pārbaudīt nevaram, uzticamies saimnieku sacītajam,” sacīja Valda. Visvairāk lauksaimniekiem nepatīkot atbildēt uz jautājumiem par nodarbinātības lietām, jo viņi baidās, ka var iekulties nepatikšanās par tā dēvētajiem barterdarījumiem.

Līdzīgas atziņas pauda arī Ruta Kļava, kura saimniecību pārbaudi veic Durbes novada Tadaiķos. Visi intervējamie, pie kuriem viņa brauc ar personisko auto, uzticoties, jo ir pazīstami. Problēmu neesot bijis, izņemot vienu gadījumu, kad saimnieks nevaļas dēļ atteicies atbildēt uz jautājumiem. Par šādu rīcību draud administratīvais sods. Tas var skart arī kooperatīvo sabiedrību Priekules pagastā, jo arī tur pretimnākšanas nav bijis.

Gara saruna intervētājiem neraisoties arī tajās saimniecības, kur nekas nenotiek. Vienā otrā vietā tiekot apstrādāts tikai neliels gabaliņš no īpašumā esošās zemes, pārējās platības ieaugušas krūmos un zālē. Tomēr tādu pagastos nav īpaši daudz.

Ziņas nedrīkst izkropļot patieso ainu

“Šogad pārbaude norit ievērojami gludāk nekā 2001.gadā, kad lielas problēmas sagādāja veidlapu aizpildīšana. Daudzas no tām vajadzēja pārstrādāt. Tāpēc var sacīt, ka vismaz rakstīt esam iemācījušies,” secina Brigita Zariņa, kura ir lauku saimniecību struktūras aptaujas vadītāja Liepājas rajonā. Viņa statistikas nozarē nostrādājusi ilgus gadus, bet aptaujas organizēšanai nepieciešamās zināšanas ieguvusi, mācoties īpašos kursos.

Lai iedrošinātu lauksaimniekus uz jautājumiem atbildēt precīzi, Centrālā statistikas pārvalde S.Plaukai atsūtījusi vēstuli, kurā uzsvērts, ka lauku saimniecību struktūru pārbaudes laikā ievāktās ziņas nekādā gadījumā nenonāks nedz Lauku atbalsta dienesta, nedz Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā. Statistiķi iegūto informāciju apkopos un kopsavilkumu nosūtīs ES institūcijām, kas to izmantos, aprēķinot atbalsta maksājumu apmēru. Ja tomēr ziņu sniedzēji melos, cietīšot tikai paši, jo neprecīzo ziņu dēļ par valsti izveidosies kroplīgs priekšstats un arī maksājumi lauksaimniecībai tiks aprēķināti neatbilstoši patiesajai situācijai.

Centrālā statistikas pārvalde paskaidrojusi arī, ka Lauku atbalsta dienestam sniegto informāciju izmantot nevar, jo tā ir nepilnīga un ietver tikai tās platības, par kurām saimniecībām pienākas tiešie maksājumi.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Biruta Zariņa (no labās) saņem aizpildītās veidlapas no Grobiņas pagasta lauku saimniecību īpašnieku intervētājas Valdas Untules.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz