Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lūšus šoziem nemedīs

Valsts meža dienests (VMD) pieņēmis lēmumu 2021./2022. gada medību sezonā nenoteikt lūšu nomedīšanas kvotas un neizsniegt medību atļaujas. Šāds lēmums saistīts ar gaidāmo sugas statusa maiņu uz īpaši aizsargājamu dzīvnieku. Mednieki uzskata lēmumu par aplamu un bažījas, jo pasaules pieredze rāda, ka aizliegumi vairo malu medniecības apjomu.

Lūšus šoziem nemedīs
Foto: Egons Zīverts
29.12.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pašlaik medību noteikumi paredz, ka lūši ir limitētie medījamie dzīvnieki, un VMD katru sezonu ir jānosaka šo dzīvnieku pieļaujamais nomedīšanas apjoms.

Ņemot vērā, ka ir paredzēts veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu, kas Eirāzijas lūsi (Lynx lynx) noteiks kā īpaši aizsargājamu sugu, VMD pieņēmis lēmumu šajā medību sezonā nenoteikt pieļaujamo lūšu nomedīšanas apjomu un līdz ar to arī neizsniegt lūšu medību atļaujas, stāsta VMD pārstāve Vineta Vilcāne.

Lēmums pieņemts pēc sarunas ar Zemkopības ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Dabas aizsardzības pārvaldi, kuras kompetencē ir īpaši aizsargājamo sugu uzraudzība.

Medniece un medību žurnāliste Kate Šterna uzsver, ka Eiropas Savienības sugu un biotopu direktīvā, kas aizsargā lielos plēsējus, ierosināts katras valsts situāciju vērtēt atsevišķi, jo nevar vienādi pielietot vienādus likumus citās valstīs un pie mums. “Latvijā mežu ir daudz vairāk, lūšu populācija ir daudz labākā stāvoklī. Balstoties uz mednieku ziņojumiem par lūšu novērojumiem, zinātnieki atzīst, ka populācija kļūst viendabīgāka – pieaug dzīvotnes ietilpība.

Lūši ne tikai apmetas tur, kur agrāk to nebija, bet skaits pieaug to esošajās dzīvesvietās. Latvijā ir ap pusotrs tūkstotis lūšu, iespējams, pat vairāk,” viņa norāda.

Lūšu limits parasti netiekot izpildīts, 150 dzīvniekus gadā nenomedī, tie esot ap simt lūšiem. Pateicoties nomedītajiem lūšiem, zinātniekiem ir pieejams ģenētiskais materiāls plēsēju izpētei, kā arī finansējums pētījumiem no Medību saimniecības attīstības fonda. “Tā ir pasaules pieredze ar visām aizsargājamām sugām – ja aizliedz to medības, suga vairs nevienam neinteresē valsts līmenī un tiek aizmirsta, atstāta, lai kuļas, kā var,” saka K. Šterna.

Par medījamiem dzīvniekiem rūpējas, seko līdzi to stāvoklim. Medniece pieļauj, ka tikko pieņemtais lēmums saīsināt baltā zaķa medību termiņu, lai šo dzīvnieku vairāk aizsargātu, ir bezjēdzīgs, ja neļauj medīt lūšus, jo lielie kaķi parūpēsies, lai balto zaķu kļūtu vēl mazāk.

Lielo plēsēju pētnieks, dabas eksperts Jānis Ozoliņš atzīst, ka šī esot juridiskas kļūdas labošana. ES direktīvā pastāv divu veidu aizsargājamo sugu saraksti.

“Savulaik Valsts kontrole, ķidājot normatīvo aktu atbilstību, konstatējusi, ka lūsim nepienāktos būt pie ierobežoti izmantotām sugām, tam jāatrodas sarakstā, kuru nedrīkst bez īpašām atrunām izmantot,” viņš paskaidro.

Latvijas situācija nedrīkstot atšķirties no ES prasībām. Tāpēc VMD, apzinoties, ka nākamgad kļūda likumos tiks labota, jau šogad izlēma nenoteikt medību kvotu. Īpašās atrunas Eiropā izmantojot Zviedrija, kur lūšus tādējādi tomēr atļauts medīt, un Igaunija, kur medī aizsargājamo sugu – brūno lāci. “Taču šis nav Valsts meža dienesta kompetences jautājums,” saka zinātnieks, to vajadzētu risināt augstākā līmenī.

“Vienīgais, kas cieš no lūšu medību lieguma, ir medību saimniecība,” atzīmē J. Ozoliņš. Viņaprāt, lūšu izpēte tāpēc neapstāsies, jo mednieku piegādātais materiāls, par ko viņiem paldies, tomēr neesot vienīgais avots zinātniekiem datu ieguvei.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz