Trešdiena, 21. oktobris Severīns, Urzula
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mācās kļūt par māksliniekiem

Mācās kļūt par māksliniekiem
14.06.2007 17:43

0

Atslēgvārdi

Lupatdeķi košās krāsās, taureņiem nosētas zīda šallītes, ziedi gleznās, glazēti māla svečturi – tas viss tapis Priekules un apkārtējo pagastu iedzīvotāju rokām. Projekta “Radošas nodarbības cilvēkiem labākajos gados II” laikā tapušie darbi tagad aplūkojami Priekules Kultūras namā. Tikmēr dalībniekiem galvā jau rosās domas par to, ka iesāktais rudenī jāturpina – jau par saviem līdzekļiem.

Nodarbībās smeļas idejas

Rokdarbu darbnīcu aizsākumi meklējami pirms diviem gadiem, kad keramiķe Kristīne Cukura uzrakstīja projektu apmācību kursam, kuru finansēja Liepājas Rajona padome un Pieaugušo izglītības centrs. Tad vēl atbraukusi Priekules aizbildne Mārgarete Ohlina, atvedot līdzi daudzus darba materiālus un uzdāvinot bērnu mākslas skolai stelles. “Zviedrijā bieži cilvēki labākajos gados iet kopā, auž un strādā citus rokdarbus,” zina projekta “Radošas nodarbības cilvēkiem labākajos gados II” autore Inguta Melluma, piecu bērnu mamma. Projekts paredzēts galvenokārt vidējai paaudzei.

“Šinī vecumā galvenais ir nenoslēgties sevī un atrast sevi vēlreiz. Zināšanas un dzīves pieredze ļauj cilvēkiem vairāk izteikties. Labi, ja šajā vecumā meklē jaunus kontaktus un cenšas būt saskarsmē. Katrs var realizēt savas egoistiskās vēlmes – viens audzināt mazbērnus, cits atkal brīvā dabā, vēl kāds nodarboties ar amatierglezniecību vai svešvalodu studijām. Galvenais ir nedomāt par grūtībām un nedzīvot tikai pagātnē,” psihologu viedokli atstāsta viena no projekta dalībniecēm Dzintra Dzintare. 

Tomēr galu galā I.Mellumas rakstītais un Liepājas Rajona padomes un Pieaugušo izglītības centra atbalstītais projekts piesaistījis lielu dalībnieku skaitu plašā vecuma amplitūdā. Piemēram, vecvecāki uz nodarbībām ņēmuši līdzi arī mazbērnus. Ikreiz piedalījušies 25–30 cilvēki, turklāt ne tikai no Priekules, bet arī apkārtējiem pagastiem. Dz.Dzintare piekrīt, ka lielais dalībnieku skaits un interese skaidrojama ar brīvprātības principu – uz kuru nodarbību tiek, uz to iet. Darbojušies bērnu mākslas skolā, jo tur pieejama tehniskā bāze.

No mājām izrauj visu ģimeni

Nodarbības notika līdz maija beigām trīs reizes mēnesī – piektdienās. Katra tikšanās ilgusi aptuveni trīs stundas, tādēļ daudzi strādājuši mājās. “Nodarbībās atnācām pasmelties idejas,” piebilst I.Melluma. Projekta dalībniekus konsultēja mākslas skolas skolotājas K.Cukura, Zenta Svara un Jana Eveliņa. “Tiklīdz viena ideja ir realizēta, cita viņiem jau ir prātā,” raksturo Z.Svara un apgalvo: “Strādāt ar pieaugušajiem skolotājam ir atpūta. Bērns vairāk jāieinteresē, pieaugušie jau zina, ko grib darīt.”

Nodarbībās apgleznojuši zīdu, strādājuši ar ādu, apguvuši keramikas pamatus, aušanu. Keramika aizrāvusi arī vienu no retajiem vīriešiem, kas iesaistījās mācībās – Modri Dzintaru. Viņš pats apgalvo, ka pirmoreiz atnācis nejauši. “Piestrādāju par aukli. Mazdēliņš bērnudārzā bija izlasījis paziņojumu par nodarbībām, gribēja aiziet apskatīties. Aizgājām. Nosēdināja mani arī,” pastāsta M.Dzintars un smejas: “No manis tāds pats mākslinieks kā kosmonauts. Skolā man žēlastības trijnieku zīmēšanā lika.” Bet aizrāvusi atmosfēra, kas valdīja darbnīcās. “Tur neviens neko neaizrāda, tieši otrādi, saka – redz, kur tev forši iznāca,” viņš sajūsminās.

Dz.Dzintare papildina: “Sēžot pie stellēm vai pie māla, ievelkot kādu strīpu lakatā, tu ieliec savu mīlestību, sirsnību. Ja mazbērns vai vīrs staigā pa tepiķīti, kas izgatavots ar manām rokām, nevis pa tādu, kas pirkts par dārgu naudu – tas taču ir pavisam cits prieks.”

Galu galā darbnīcas apmeklējusi arī Dzintaru pāra vedekla. “Mums otrs mazbērns ir problēmbērns, tādēļ mans vīrs mēdz viņu pieskatīt, lai vedekla var izkustēties, lai viņai ikdiena nebūtu tik skumja,” atklāj Dz.Dzintare.

Lepojas ar paveikto

Apmācību dalībnieki apguvuši arī jaunas tehnikas. I.Mellumai iepatikusies vilnas velšana. Tā pagatavotu materiālu var izmantot zīda lakatu izskaistināšanā, kafijas kanniņas paliktnīšu darināšanā un pat rotaslietu radīšanā.

Dz.Dzintarei koraļļu tehnikā tapušas divas sērijveida gleznas. Kamēr viņa stāsta, kas jādara, lai iegūtu šādu rezultātu, ieskanas Modra gatavotais māla pulkstenis, kas zvana ik pusstundu. Vīrietis apmierināti smaida. Tikmēr viņa sieva jau skaidro, ka koraļļu tehnikā var veidot ne tikai gleznas, bet arī izdaiļot krekliņus, bikses, svārkus, segas. Tad viņa ved pie nākamā sava darba. Tā ir glezna, kuras tapšanā izmantots vasks. “Izkausē parafīnu, paņem auduma gabalu, karstā parafīnā saslapina otu, un vai nu velk, vai zīmē. Es jau kā liela māksliniece neko akurāti nedaru, tik tā šļākāju virsū,” viņa enerģiski met ar roku, it kā turētu otu, pasmaida un turpina izklāstīt darba tapšanas tehniskās nianses.

M.Dzintars rāda savus kupolveida svečturus ar caurumiem zvaigznīšu un aplīšu formā, piebilst, ka tie pagaidām tikai eksperimenti. K.Cukura visatzinīgāk esot novērtējusi tieši pirmo darbu – lielu gaiši brūnu māju ar caurumiem logu vietā. Arī tajā paredzēts ievietot sveces.

“Šitā vāzīte, trauciņi ir mani. Te kaut ko no dzīvnieka provēju,” viņš paņem rokās ķirzakveidīgu māla kustoni. “Biju uztaisījis arī lielu – dārzam, bet tas krāsnī izjuka.”

I.Mellumai savukārt iepatikusies aušana. Izstādē skatāms viņas zili dzeltenais lupatdeķis. Pie stellēm sēdusies arī Priekules Pagasta padomes priekšsēdētāja Arta Brauna. Viņai tapis koši sarkans lupatdeķis. “Aušana piesaistīja daudzus, uz stellēm pat rindas stāvēja,” pamanījusi Dz.Dzintare.

Z.Svara smejoties saka: “Viņi visi jau ir inficēti ar mākslu.” Skolotāja novērojusi – ja var paša rokām kaut ko uztaisīt, cilvēkiem ceļas pašapziņa. “Modris, piemēram, saka: lampu vairs nededzinu, labāk iededzu sveci paša darinātā svečturī.”

Vēlas valsts atbalstu

Aplūkodami izstādi Kultūras namā, iedzīvotāji mēdzot jautāt, vai darbus var arī iegādāties. “Tāpat Mārgarete Ohlina, ieraudzījusi mūsu lakatus, uzreiz bija klāt un teica – visus ņem uz Zviedriju. Mēs, protams, pirmos lakatus no rokām ārā nelaidām,” atceras Dz.Dzintare. Pagaidām galvenās domas par tirdzniecību rosās ap Ikara svētkiem, kad parasti notiek tirdziņš. Projekta dalībnieki norunājuši vasarā sagatavot produkciju, ko pārdot. Par savu veikaliņu gan vēl nedomājot – jākārto daudz formalitāšu.

Turklāt izstāde veicinājusi arī interesi par nodarbībām. Darbnīcas atsāks strādāt rudenī. Pirmā tikšanās reize būs 7.septembrī. “Iepriekš dalības maksa bija divi lati par reizi. Materiāli bija pirkti par projekta līdzekļiem. Rudenī Pieaugušo izglītības centra atbalsta vairs nebūs,” norāda I.Melluma. Tādēļ domāts strādāt, galvenokārt izmantojot vecas, vairs nederīgas lietas. “Tad arī lētāk sanāks,” piebilst I.Melluma.

Z.Svara uzskata, ka valstij vairāk vajadzētu iesaistīties mūžizglītības veicināšanā. “Zviedrijā šis jautājums ir sakārtots, galvenais – lai nāk un darbojas. Te pašiem ir jāmeklē, kur dabūt naudiņu, lai kaut ko darītu.” Ar skolotāju vienisprātis ir M.Dzintars: “Valsts izdara lielu kļūdu, neieguldot līdzekļus šādās nodarbībās. Cilvēki sēž mājās: man nekā nav, valdība tāda. Tāpat kā naids rada naidu, negatīvisms rada negatīvismu, un tā tas iet ģeometriskā progresijā. Pats esmu sēdējis mājās, zinu, kā tas ir. Kā akmens no kalna ripo un paliec arvien smagāks un smagāks. Bet te cilvēki ir kopā, veidojas tāda aura! Bizness ir vajadzīgs, kursi vajadzīgi, bet šis izsit no pesimisma, stresa.”

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

“Pa televizoru rāda keramiķi – brrui – krūzīte gatava. Bet tu piesēsties, tas māla klucis mūk prom,” stāsta Modris Dzintars un rāda pašdarinātās bļodiņas. “Nav jau meistara darbi, bet vismaz dažādos variantos.” Viņa kundze Dzintra izlabo: “Nu, ļoti labi, ļoti labi!”

Mākslīgie ziedi tapuši no vecām zeķubiksēm.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz