Pirmdiena, 21. septembris Matīss, Modris, Mariss
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mācībstunda paraugsaimniecībā topošajiem lauksaimniekiem

Mācībstunda paraugsaimniecībā topošajiem lauksaimniekiem
27.09.2006 18:43

0

Šonedēļ Liepājas Lauksaimniecības konsultāciju birojā beidzās apmācības kurss tiem trīs desmitiem mūsu un kaimiņrajonu lauku ļaudīm, kas apņēmušies nemeklēt vieglāku dzīvi ārzemēs, bet gan turēties pie savas tēvu zemes. Lai pretendētu uz Eiropas Savienības atbalstu, katram no viņiem jāiegūst pirmā līmeņa lauksaimnieka dokuments. Trešdien kursa klausītājiem notika praktiskas ievirzes nodarbība Jāņa Cielavas zemnieku saimniecībā “Gausēni” Vērgales pagastā, bet vakar viņi kārtoja mācību gala eksāmenu.

Nauda ir jāņem, ja to dod

Kā teica biroja vadītājs Jānis Briedis, šī apmācību grupa iepriecinājusi ar to, ka tajā zināšanas papildināja galvenokārt gados jauni zemnieki, kas nolēmuši pārņemt savu vecāku iekopto zemi vai arī nodibinājuši paši savu saimniecību. Sertifikāts viņiem nepieciešams, jo bez tā nav iespējams pretendēt uz nacionālajām subsīdijām un Eiropas Savienības maksājumiem. Nauda tiek atvēlēta tādiem lauku cilvēkiem, kas ne tikai vēlas strādāt, bet ir arī spējīgi to darīt perspektīvi.

“Ir jāmācās, ja nolemts strādāt. Esmu pārliecināts, ka ar tām zināšanām, kas saņemtas kursos nebūs pietiekami. Savulaik esmu pabeidzis tehnikumu, tad augstskolu, uzkrājis gandrīz četrdesmit gadus ilgu praktiskās darbošanās pieredzi, taču joprojām jūtu, ka zināšanu nav par daudz, tādēļ turpinu pilnveidot sevi. Tehnika un tehnoloģijas mūsdienās attīstās tik strauji, ka tām grūti tikt līdzi,” saviem ciemiņiem piekodināja Jānis Cielava. Šis atvasaras laiks, kad rudens lielākie darbi apdarīti, neesot tāds, kad ir daudz ko izrādīt, tādēļ viņš centās saviem jaunajiem kolēģiem dot vērtīgus padomus. Pirmais no tiem skan: ir jāizmanto visas pastāvošās iespējas. Ja Eiropas Savienība piešķir finansējumu, tad tas jāņem. Arī nacionālās subsīdijas vajag izmantot. Dažam labam nepatīkot kārtot papīru lietas, un tikai tāpēc cilvēks labprātīgi atsakās no atbalsta finansējumiem. Jānis Cielava domā, ka neviens no palīdzības veidiem nav par mazu, lai to atraidītu.

Ja naudu iegulda ražošanā, tās kļūst vairāk

Pats “Gausēnu” saimnieks esot izmantojis gan nacionālās subsīdijas, gan SAPARD naudu, gan Eiropas struktūrfondus. Tikai šādi rīkojoties, izdevies nobetonēt stāvlaukumu pie graudu kaltēm, kā arī sagādāt modernu zemes un sējumu kopšanas tehniku. Gan minerālmēslu kliedētāju, gan miglotāju, kas “Gausēnu” tehnikas parku papildinājuši šogad, gan traktoru, kas uzradies jau pirms dažiem gadiem. Nākamgad lauku apsaimniekotājs nolēmis tikt pie jauna kombaina, jo “Jeņiseja”, ar kuru strādāts līdz šim, radot pārāk lielus graudu zaudējumus. Sēklaudzētājs tādus nevarot atļauties. “Naudu ieguldīt lauksaimniecībā, protams, ir riskantāk nekā citās tautsaimniecības nozarēs,” teica Jānis Cielava, taču pat tad tā neesot bezcerīga nodarbošanās. “Ticiet man, jo vairāk naudas iegulda saimniecības attīstībai, jo vairāk tās kļūst.”

Arī par kredītiem vērgalnieks izteicās pozitīvi. “Gausēnos” tie tiekot izmantoti jau teju desmit gadus, un nekas slikts tamdēļ nav atgadījies. Turklāt jāņem vērā, ka pakalpojumi, degviela un citi komponenti turpina sadārdzināties. “Ja pirms trīs gadiem labu traktoru varēja iegādāties par 35 tūkstošiem latu, tad tagad tas maksā jau 55 tūkstošus,” uzskaitīja Jānis Cielava. Tehnikas cenu straujais kāpums saistīts ar metāla sadārdzināšanos. “Nopērkot kādu agregātu par aizņēmumu, lauksaimnieks var sevi mierināt ar domu, ka rīt šāds pirkums maksās daudz lielāku naudu.”

Turklāt Jānis Cielava uzsvēra, ka, iegādājoties jauno tehniku, zemniekiem nevajadzētu izvēlēties pašu lētāko, ko var dabūt, bet gan domāt par to, kā agregātus saimniecībā varēs efektīvāk pielietot. Esot jārūpējas, lai agregātiem varētu saskaņot jaudas, lai sakristu darbības sliežu platumi un citi rādītāji. Turklāt arī par savu veselību gan jaunāka gada gājuma, gan vecākiem lauku cilvēkiem esot jāgādā. Laba tehnika ļaujot to saglabāt ilgāk. Jānis Cielava teica, ka kādreiz, nosēžot četras stundas pie vecā traktora stūres, allaž pārnācis mājās ar sāpošu galvu un noguris, turpretī tagad, ērti iekārtojoties jaunā traktora kabīnē un paklausoties mūziku, viņš apstrādājot savus laukus gluži kā atpūzdamies.

Laukiem vēl ir cerība

Te gan jāteic, ka “Gausēnu” lauki ir līdzeni kā galds un akmeņi uz tiem nemētājas. Tas panākts, no gada gadā rūpējoties par lauku sakārtotību. Arī meliorācijas sistēmas šajā saimniecībā atšķirībā no daudzām citām darbojas perfekti, un grāvji ir rūpīgi izpļauti, nevis aizauguši ar kārkliem. Jānis Cielava teica, ka mazā lauku saimniecībā, kāda pieder viņam, nepieciešama specializācija. “Gausēnu” 127 lauksaimniecībā izmantojamajos hektāros nodarbojas ne tikai ar sēklkopību, bet 40 hektāros audzē arī biznesa kultūru – rapsi, kā arī kopj un izmanto mežus. “Meži ir tie, kas darbu sagādā arī ziemas mēnešos,” sacīja vērgalnieks.

 Vērtīgs padoms jaunajiem kolēģiem izskanēja sēklas iegādes sakarībā. Par to esot jārūpējas ļoti savlaicīgi, jo piedāvājums ir krasi samazinājies un droši vien pēc šīs sausās vasaras samazināsies vēl. No “Gausēniem” sēkla tiekot pārdota talseniekiem, saldeniekiem un dobelniekiem, bet tālākā vieta, kurp tā aizvesta, esot Valmieras rajons. Kursa klausītāji solīja, ka centīsies ievērot pieredzējušā lauksaimnieka atziņas. Raimonds Rencis no Durbes novada pastāstīja “Kurzemes Vārdam”, ka zemnieku saimniecībā “Pauzeri” nolēmis izmantot priekšlaicīgās pensionēšanās atbalstu, ko sniedz Eiropas Savienība. Pelnītā atpūtā došoties kundze, bet viņš turpināšot saimniekošanu. Apņēmību turēties, jo pamati attīstībai esot ielikti, izteica arī Uldis un Arta Klāsēni no Vērgales pagasta zemnieku saimniecības “Skollejas”. Viņi uz nodarbību “Gausēnos” bija atbraukuši kopā ar mazo meitiņu. Arī Sakas novada zemniekam Edgaram Dzintaram no zemnieku saimniecības “Plāteri” uz pleca snauda atvasīte. Skatoties uz mierīgi dusošo bērnu, pārņēma izjūta, ka Latvijas laukiem vēl cerība nav zudusi un atrodas cilvēki, kuri to vēlas izmantot.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

“Gausēnu” saimnieks un vairākkārtējs konkursa “Sējējs” laureāts Jānis Cielava neskopojās ar vērtīgiem padomiem.

Vairāki jaunie zemnieki uz nodarbību bija atbraukuši, līdzi ņemot savas atvasītes.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz