Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mazinās sociālo atstumtību un palīdzēs uzlabot sekmes

Mazinās sociālo atstumtību un palīdzēs uzlabot sekmes
01.03.2010 07:10

Durbes un Grobiņas novadu skolēni tikko sākuši izmantot iespējas, ko viņiem piedāvā projekts sociālās atstumtības riska mazināšanai.

Būs pieejami dažādi speciālisti, izveidota pagarinātās dienas grupa un tiks rīkotas mācību ekskursijas. Galvenais mērķis ir uzlabot bērnu sekmes.

Īpaši priecājas par skolotāja palīgu

Dunalkas pamatskolas direktore Rita Jaunskunga par vienu no lielākajiem ieguvumiem sauc skolotāja palīgu. Tas īpaši svarīgi esot tāpēc, ka skolā ir vairākas apvienotās klases. “Tas skolotājam ir liels atspaids, ja kādam skolēnam ir lēnāks temps,” apgalvo R. Jaunskunga. Skolotāja palīgs Dunalkas pamatskolā sācis strādāt pagājušajā nedēļā.

Vēl skolā atsāks strādāt logopēds, būs sociālais pedagogs, darbosies pagarinātās dienas grupa arī vecāko klašu skolēniem. Riska grupu bērniem, kuri tajā mācīsies, tiks arī launags. “Pagarinātās dienas grupā palīdzēsim sagatavoties nākamās dienas stundām, lai mājās bērniem ir vairāk brīva laika,” norāda R. Jaunskunga. Paredzētas arī četras ekskursijas.

“Ieguvēji būs gan bērni, gan skolotāji, viņiem būs darbs,” priecājas direktore. Viņa gan vairākkārt uzsver, ka svarīgi skolā saudzīgi izskaidrot, kam palīdzība pienākas.

Dunalkas pamatskola ir tikai viena no projektā “Sociālās atstumtības riska mazināšana Grobiņas un Durbes novada izglītības iestādēs” iesaistītajām izglītības iestādēm. Pavisam tas tiks īstenots visās abos novados esošajās skolās, izņemot Grobiņas ģimnāziju. Projekts risināsies līdz nākamā gada beigām, stāsta Grobiņas Novada domes Attīstības nodaļas projektu vadītāja Gunita Laiveniece. 

Riska grupas ir lielas

G. Laiveniece stāsta, ka pavisam ir četras sociālās atstumtības riska grupas – bērni, kuru vecāki devušies strādāt uz ārzemēm; bērni no nabadzīgām ģimenēm; bērni ar psihiskās attīstības traucējumiem; bērni ar funkcionāliem – runas, stājas, dzirdes – traucējumiem. Otrajā grupā tiek ieskaitīti arī tie bērni, kas nāk no daudzbērnu ģimenēm, kurus audzina viens no vecākiem vai aizbildnis.

Sākotnēji apzināts, ka riska grupā ietilpst 346 Grobiņas un Durbes novada skolu audzēkņi. Taču G. Laiveniece spriež, ka tagad skaitlis noteikti ir lielāks. Ņemot vērā ekonomisko situāciju, gan palielinājies aizbraukušo vecāku skaits, gan pasliktinājušies materiālie apstākļi tiem, kas palikuši Latvijā.

Projektā paredzēts skolām piesaistīt izglītības psihologus, logopēdus, sociālos pedagogus, speciālos pedagogus, koriģējošās vingrošanas skolotājus. Medzes pamatskolā ar bērniem, kas apgūst integrēto izglītības programmu, strādās arī svešvalodu skolotājs. Vairākās skolās strādās skolotāju palīgi. “Viņi ies uz stundām, vēros, kuriem bērniem ir problēmas ar vielas apguvi, un domās, kā tās risināt,” skaidro G. Laiveniece.

R. Jaunskunga piebilst, ka ir divi veidi, kā to darīt – var ar bērnu strādāt uz vietas klasē, kad līdzās ir citi bērni, var veidot atsevišķu klasi īpaši šiem bērniem. Dunalkā plānots strādāt paralēli. 

Dos iespēju redzēt Latviju

Skolās būšot arī interešu izglītības speciālisti, kuri vadīs nodarbības bērniem, kuriem pēc stundām ilgāks laiks jāgaida līdz autobusam. 5. – 9. klašu bērniem tiks nodrošināta iespēja mācīties pagarinātās dienas grupās. Tas esot viens no lielākajiem ieguvumiem, iespēja skolā izmācīties līdz šim tika dota tikai sākumskolas vecuma bērniem. “Tas skolās būs pilnīgi jauns pasākums,” piebilst G. Laiveniece.

Vēl notiks mācību ekskursijas. “Tas ir pārsteidzoši, bet daudzi lauku bērni nav bijuši Rīgā,” norāda G. Laiveniece. Savukārt projektā iesaistītajiem skolotājiem tiks rīkots brauciens uz Priekuļu novada Veselavas pamatskolu, kur tiek īstenotas četras speciālās izglītības programmas.

To, kādus speciālistus katrā skolā vajag piesaistīt un kādas aktivitātes īstenot, varēja izvēlēties paši izglītības iestāžu vadītāji, ņemot vērā skolēnu vajadzības.

Vienošanos par Eiropas Sociālā fonda atbalstītā projekta īstenošanu Grobiņas Novada dome ar Valsts izglītības attīstības aģentūru Rīgā parakstīja pagājušā gada 9. decembrī.

Projekts “Sociālās atstumtības riska mazināšana Grobiņas un Durbes novada izglītības iestādēs”:
/ kopējās attiecināmās izmaksas ir 245 610 latu;
/ 208 768 latus finansē Eiropas Sociālais fonds, 14 736 latu iegulda Latvijas valsts, pārējais ir pašvaldību līdzfinansējums;
/ aktivitātes tiks īstenotas Grobiņas un Ata Kronvalda Durbes vidusskolā, Bārtas, Gaviezes, Kapsēdes, Rāvas, Andreja Spāģa Dunalkas un Vecpils pamatskolā, kā arī Grobiņas pagasta sākumskolā.
/ Plānotais rezultāts ir sekmju līmeņa paaugstināšanās projektā iesaistītajiem izglītojamajiem, samazinātas uzvedības traucējumu radītās problēmas, nodrošināta saturīga brīvā laika pavadīšana, paplašināts izglītojamo redzesloks, attīstītas sadzīves prasmes mērķgrupas bērniem un jauniešiem.

Ilze Šķietniece,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz