Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Medicīna laukos tuvojas strupceļam

Medicīna laukos tuvojas strupceļam
26.06.2007 18:24

0

Atslēgvārdi

Tāpat kā visur Latvijā, mediķu trūkums ir aktuāls arī Liepājas rajona pagastu feldšerpunktos. Gan Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras Kurzemes nodaļas veselības aprūpes speciāliste Marina Čerņakova, gan rajona galvenā ārste Tatjana Ešenvalde, gan arī pašvaldību vadītāji un paši mediķi paredz, ka tuvāko desmit gadu laikā pagasti varētu palikt bez feldšerpunktiem un tajos strādājošajiem mediķiem. Veselības aprūpes pakalpojumi tādā gadījumā koncentrētos Liepājā, kā arī rajona pilsētās.

Dubeņos feldšere pagaidām vēl strādās

Tatjana Meļķe jau 35 gadus strādā Grobiņas pagasta Dubeņu feldšerpunktā. Viņai gan līdz pensijai vēl aptuveni seši gadi, taču, domājot par jauno maiņu, viņa neticīgi groza galvu – diezin vai kāds jaunais mediķis vēlēsies nākt uz laukiem. Kaut gan Dubeņi ir pavisam netālu no Liepājas un Grobiņas, ar abām pilsētām ir laba satiksme un darba uz vietas pietiek, alga arī garantēta.

Tatjanas darba ikdiena ir ļoti līdzīga kā viņas kolēģēm citos pagastos. Ikdienā uz vietas ārsta nav, tāpēc feldšere ir pirmais cilvēks, pie kura iedzīvotāji meklē palīdzību gan negadījumu reizēs, gan tad, kad piemeklējusi slimība. “Jaunieši no Dubeņiem dodas prom, tāpēc lielākā daļa iedzīvotāju ir tuvu pensijas gadiem vai jau pensionāri,” stāsta Tatjana. “Un viņiem slimību ir daudz.” Tagad, kad sākusies mazdārziņu sezona, slimotāju gan esot mazāk.

Viņa paslavē gan pagasta vadību, kas nekad neatsaka palīdzību, ja feldšerpunktā kas vajadzīgs, gan Grobiņas poliklīnikas mediķus. Ārste Edīte Uldriķe vienreiz mēnesī pieņem pacientus arī Dubeņos, bet, ja vajadzīga palīdzība vai padoms, to nekad neliedzot arī citi ārsti.

Tatjana ir no Ploces, savulaik pēc skolas beigšanas izmācījusies par vecmāti, bet tobrīd Liepājā, uz kurieni nosūtīta, nav bijis brīvu vietu. Gadu nostrādājusi par medicīnas māsu bērnudārzā, tad Grobiņas poliklīnikā pie bērnu ārstes par māsiņu, arī skolā. Tad atbrīvojusies feldšeres vieta Dubeņos. Tā Tatjana ar ģimeni pārcēlusies uz turieni un palikusi. Tagad gan divatā ar meitu Ilonu, kas jau 33 gadus ir invalīde.

Kad Ilonai bija divarpus gadiņu, tētis viņu paņēma uz rokām, nejauši krita, bērns sasita galvu. Kopš tās dienas meitene ir paralizēta, turklāt nerunā. Vienīgi, ja pa televizoru vai radio dzird kādu dziesmiņu, ko mācījusies bērnudārzā, sejā atplaukst smaids. Vairākus gadus pēc nelaimes Tatjanas laulība izjuka. “Vīrs neticēja, ka meita izveseļosies, sāka stipri dzert, un mēs vairs nevarējām palikt kopā,” viņa stāsta.

Rūpējoties par meitu, paiet katra Tatjanas diena. No rīta viņa pieceļas, apkopj Ilonu, pabaro un dodas uz darbu. “Labi, ka pagasta vadība mani saprot un pa dienu drīkstu aizskriet līdz mājām, lai paskatītos, kā Ilonai klājas, atkal apkoptu viņu, pabarotu un steigtos atpakaļ uz feldšerpunktu,” saka Tatjana. Viņai ir vēl viens bērns – 33 gadus vecais dēls Vitālijs, kurš ar ģimeni dzīvo Liepājā, taču daudz palīdz mammai. Kad Tatjanai jādodas uz kursiem, viņš bieži rūpējas par māsu.

Jūras ūdens ārstē

No meitas cilāšanas 33 gadu garumā Tatjanai ļoti sāp mugura. Ārsts teicis – droši vien vajadzētu operāciju. Bet viņa nedrīkst slimot, jo tad nebūs neviena, kas aprūpēs Ilonu, kas viņu cilās un pabaros. Tāpēc Tatjanai ir sava recepte, kā sāpes mazināt. Vasarā, atvaļinājuma laikā, viņa divas, trīs reizes nedēļā brauc uz jūrmalu, iebrien ūdenī, apguļas uz vēdera smiltīs tā, lai ūdens skalojas pa muguru un masē. Pēc 15 – 20 minūtēm brien ārā, sasildās saulītē un dodas mājās. “Tas ir tas pats, kas ūdens procedūras sanatorijā,” spriež Tatjana.

Tāpat kā daudziem citiem Dubeņu iedzīvotājiem, arī Tatjanai ir savs dārziņš. Vairāk priekam un atpūtai nekā reālam atbalstam. “Kad mājās kļūst pavisam grūti, man vismaz ir vieta, kur aiziet, parušināties un pārslēgt domāšanu citā virzienā,” viņa saka un piebilst – kad notika nelaime ar meitu un kļuva skaidrs, ka viņa visu mūžu paliks uz gultas, daudzi mierināja, ka ar laiku pie tā pieradīs. “Bet pie tā nevar pierast,” Tatjana šo gadu laikā ir pārliecinājusies. Īpaši smags viņai bija laiks, kad meitas vienaudži sāka dibināt ģimenes un viņiem dzima bērni. “Es sapratu, ka Ilonai tā nekad nebūs, un to pieņemt ir ļoti grūti,” atzīstas Tatjana.

Bet viņai patīk medicīna un savs darbs. Protams, ir žēl, ka nebija iespējas īstenot sapni par vecmātes profesiju. Lai gan vairākkārt, strādājot Dubeņos, vajadzējis likt šīs zināšanas lietā, kad dzemdības notikušas mājās, jo radinieki nav uzskatījuši par vajadzīgu vest grūtnieci uz slimnīcu.

Jaunajiem laukos nav ko piedāvāt

Jau 42.gadu Vecpils pagasta feldšerpunktā strādā Rasma Rozenberga. Viņa bija tā, kas feldšerpunktu iekārtoja un visus šos gadus arī uzturēja, rūpēdamās par iedzīvotāju veselību. Jau vairākkārt ir izteikusi vēlēšanos iet pensijā, taču tā arī nav aizgājusi, jo vietnieka nav. Viņas vadītais feldšerpunkts atzīts par vienu no labākajiem rajonā.

Otaņķos jau 40 gadu par pagasta iedzīvotāju veselību ik dienas rūpējas feldšere Elza Cērpa un māsiņa Velta Ditke. Māsiņa šogad dosies pensijā, ko iepriekš atlikusi no gada uz gadu. Arī feldšerītei jau pensijas vecums, taču viņa turpinās strādāt. “Savos četrdesmit darba gados esmu nopelnījusi pensiju, kas ir mazāka par simts latiem, un ar to izdzīvot nav iespējams,” viņa saka. Taču, ja arī viņa izdomās doties pelnītā atpūtā, arī šis feldšerpunkts var palikt tukšs. Un tādi Liepājas rajonā vēl ir vairāki.

E.Cērpa jauno kolēģu trūkumu skaidro ar to, ka ilgāku laiku Latvijā vispār nesagatavoja feldšerus jeb, kā tagad sauc, ārstu palīgus. Tomēr pagājušajā mācību gadā Liepājas Medicīnas koledžā sāka mācīties pirmais ārstu palīgu kurss. Viņi diplomu saņems pēc diviem gadiem. Vairāki no viņiem atzinuši – visticamāk, turpinās mācīties tālāk. E.Cērpa šaubās, vai kāds vēlēsies strādāt laukos. Par to šaubās arī M.Čerņakova, pamatojot, ka ir jābūt ļoti daudziem aspektiem, lai jauns cilvēks dotos strādāt uz laukiem: dzīvoklim, labai algai, sakārtotai videi un daudz kam citam. “Ko tad tas jaunais cilvēks, tur aizgājis, darīs, ko mēs viņam varam piedāvāt?” viņa retoriski jautā.

E.Cērpa vēl piebilst, ka patiesībā nav nekādas skaidrības, kas notiks ar lauku feldšerpunktiem reģionālās reformas laikā: “Iespējams, apvienojot pagastus, apvienos arī feldšerpunktus.”

“Tas nu gan nedrīkst notikt!” pret iespējamo variantu strikti iebilst M.Čerņakova. “Mums rajonā ir pietiekami daudz vietu, no kurām cilvēki līdz pilsētai ar autobusu var nokļūt divas reizes nedēļā. Tāpēc viņiem nedrīkst atņemt to elementāro veselības aprūpi, kas ir tagad.”

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Tatjana Meļķe par došanos pensijā vēl nedomā, taču vairākos citos pagastos feldšeri paliek darbā tikai pierunāti un tāpēc, ka saprot – ja aizies, iedzīvotāji paliks bez veselības aprūpes.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz