Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Meklē risinājumus likvidēto lauku skolu ēkām

No 2009. gada Liepājas apkaimes novados nepietiekamā skolēnu skaita dēļ slēgtas astoņas pagastu pamatskolas – Embūtē, Vecpilī, Rāvā, Gramzdā, Apriķos, Dunalkā, Gaviezē, Virgā – un divas sākumskolas Grobiņas pagastā un Rudē. “Kurzemes Vārds” noskaidroja, kādus risinājumus izglītības iestāžu ēkām un telpām pēc skolu slēgšanas atrod pašvaldības vai pašvaldību vietējie aktīvisti, lai nami neaizietu postā.

Meklē risinājumus likvidēto lauku skolu ēkām
Plānots, ka vēsturiskajā Virgas muižas kompleksā, kur bija skola un tagad tās daļā saimnieko tikai pirmsskolas izglītības iestāde "Gaismiņas", varētu pārcelties visas Virgas pagasta pārvaldes iestādes un jomu speciālisti. (Foto: www.leismalite.lv)
07.01.2021 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Jauni īpašnieki uzreiz vai pēc gadiem

Lielākoties šo desmit gadu laikā likvidēto skolu ēku liktenis iegrozījies labvēlīgs – atrasti saimnieki vai pašvaldības izdomājušas pielietojumu pašas. Vaiņodes novadā Embūtes pamatskolu slēdza 2009. gadā. Skola atradās Bakūzes muižā, kura pie saimniekiem tika 2016. gadā. Īpašnieki muižā un apkārtnē iekārto atpūtas vietu.

Visvairāk izglītības iestāžu pēdējo desmit gadu laikā slēgtas Durbes novadā – trīs.

Vecpils pamatskolu, kas darbojās muižas ēkā, slēdza 2010. gadā. Tajā uz pilnu jaudu darbojas Vecpils Kultūras un atpūtas centrs, iekārtots viesu nams ar iespēju rīkot privātus pasākumus, kā arī pagasta bibliotēka. Vietējiem kultūras speciālistiem top arvien jaunas realizējamas ieceres, lai ēka kā iekšienē, tā ārienē kļūtu par populāru tūrisma objektu. Rāvas pamatskolai pēdējais bija 2011./2012. mācību gads. Pēc vairāk nekā sešu gadu centieniem namam atrast pielietojumu, pašvaldībai ēku, sākotnēji celtai kā muižai, turpinot uzturēt un apsaimniekot, 2018. gadā rīkotajā izsolē beidzot pieteicās pircējs. Savukārt 2019. gadā tika izlemts slēgt Dunalkas pamatskolu, kuru tagad iznomā Liepājā reģistrēts uzņēmums “Mem@m”, kas darbojas sociālās aprūpes sfērā.

2019. gadā, veicot Grobiņas novada izglītības iestāžu renovāciju, beidza pastāvēt Gaviezes pamatskola un Grobiņas pagasta sākumskola. Abās vietās ēkās veiksmīgi strādā pirmsskolas izglītības iestāde “Ūdelīte”.

Pansionāts aizkavējies par gadu

2018. gadā Priekules novadā likvidēja Gramzdas pamatskolu, kas 2015. gadā atzīmēja 170 gadus. Pašvaldībā interesi par skolas ēku izrādīja liepājnieku Skrīveru ģimenes uzņēmums SIA “Studiums”, izsakot vēlmi, ka grib ēku nomāt un ierīkot no kaimiņvalsts robežas netālajā ciematā pansiju. Bija plānots, ka jaunizveidotā iestāde sāks darbu, vēlākais, 2020. gada sākumā, taču ieceres izmainījuši ieilgušie remontdarbi un kovida ierobežojumi.

“Mēs esam izgājuši veselības inspekciju, kārtojam dokumentus reģistrācijai, iekārtojam telpas. Bija aizkavējušās piegādes, tagad ir tikpat kā pabeigti remontdarbi abos stāvos, atlikuši daži sīkumi,” teic uzņēmuma pārstāve Svetlana Skrīvere. “Ceram sākt darbu tuvāko divu, trīs mēnešu laikā. Vairāk lieku cerības uz martu, ja vien atkal situācija nemainīsies,” viņa saka. Slēdzot pamatskolu, iesākumā tika saglabāts pirmsskolas izglītības grupu bloks. Taču arī pirmsskolas izglītības iespēja Gramzdā beidza pastāvēt. “Ar laiku plānojam ieviest terapiju telpas.” Iestādi, kas sniegs aprūpes pakalpojumus, sauks “Laimas”.

“Iesākumā varēsim uzņemt ap 30 klientu, bet kopumā esam plānojuši šeit iespēju dzīvot vienlaikus 50 cilvēkiem – lai ir mierīgi, lai būtu tā māju sajūta,” skaidro uzņēmēja. S. Skrīvere norāda, ka maksa būs atkarīga no cilvēku pašaprūpes spējām. Tā varētu būt no 750 līdz 850 eiro, ieskaitot maksu par ēdināšanu, zālēm un citiem pakalpojumiem, piemēram, frizieri.

Viss pagasts zem viena jumta

2020. gadā slēdza Priekules novada Virgas pamatskolu un Nīcas novada Rudes sākumskolu.

Virgas pamatskola saimniekoja muižas kompleksā. Pamatskolas paspārnē bija arī pirmsskolas izglītības grupa, kuru no 2020. gada izveidoja par pirmsskolas izglītības iestādi “Gaismiņas”. Audzēkņu skaits turpmākajiem gadiem tiek prognozēts kā stabils – to apmeklēs ap 40 audzēkņu, saka Priekules novada domes priekšsēdētāja Vija Jablonska.

“Plānojam budžetā naudu, lai Virgas pagasta pārvaldi no Paplakas pārceltu uz Virgas muižas kompleksu, kur atradās arī pamatskola,” nodomus atklāj novada vadītāja. Virgas pagasta pārvaldniece Daiga Egle norāda, ka ieceres īstenošana ir procesā. “Mums ir plāns visas pagasta iestādes salikt zem viena jumta, sākot no pagasta pārvaldes, kas tagad atrodas Paplakā, un tās speciālistu pakalpojumiem, beidzot ar kultūru, pulciņiem, muzeju.

Tādējādi, lai nākamajā novadā ir vieglāk administrēt un saimniekot,” viņa skaidro. “Skolai uzlikts jumts par vairāk nekā 90 tūkstošiem, ievilkta apkure par 36 tūkstošiem. Iedomājieties, ja tas viss paliku tā, gaisā karājoties? Vienīgi mums vēl tad būtu nepieciešams papildus pielāgot telpas, lai būtu vides pieejamība atbilstoši prasībām,” piebilst D. Egle.

“Tādā veidā mēs saglabātu mūsu vēsturiskās vērtības, kā arī tad pagastā būtu divi tādi aktīvie centri – Virgā un Purmsātos. Speciālisti nepieciešamības gadījumā brauktu pie iedzīvotājiem, pakalpojumi būs pieejami,” norāda V. Jablonska.

10. janvārī beidzas pašreizējā Virgas pagasta pārvaldes nama Paplakā vērtēšanas process. Pašvaldībai piederošo ēku plānots pārdot izsolē.
Nīcas novada domes Attīstības nodaļas vadītājs un deputāts Raivis Kalējs norāda, ka Rudes sākumskolas ēku pašvaldība nolēmusi atstāt savā īpašumā, cerot to iznomāt kādam uzņēmējam. Patlaban notiek darbs pie kritēriju un nolikuma izstrādes. “Mūsu augstākā prioritāte ir, lai uzņēmējs nāktu ar mērķi šeit turpināt izglītības funkciju,” saka R. Kalējs, piezīmējot, ka svarīgi ir saglabāt vēsturi – skola Rudē pastāvējusi 145 gadus. “Ēkā skola jau ir bijusi – uzņēmējs ar mērķi nodrošināt izglītību varētu nākt un uzreiz darboties. Protams, ja uzņēmēji nāks ar citām idejām, vērtēsim.”

Atdzīvina muižas auru

Aizputes novada Lažas pagasta Apriķu muižā aktīvi norit telpu remonta un labiekārtošanas darbi, lai tās pielāgotu muzeja specifikai un vajadzībām. Muzejam kopš tā izveidošanas 1987. gadā telpas bija atvēlētas trešajā stāvā. Līdz 2018. gada vidum pirmajos divos stāvos atradās Apriķu pamatskola. “Mēs visu laiku bijām saspiesti, tagad ir ērti. Šogad neizdevās tā īsti šajos plašumos izjust, ko nozīmē, kad pie mums ierodas grupa, bet tagad ir kur palikt,” salīdzina Apriķu muzeja vadītāja Aina Cērmane.Divu gadu laikā bijušās skolas telpas ne tikai apdzīvotas, bet arī tiek atdzīvināta muižas aura, pētīta vēsture par telpu pielietojumu.

Kamēr aktīvs darbs ar apmeklētājiem nevar notikt, Apriķu muižas telpās, ievērojot Covid-19 ierobežošanas prasības, strādā amatnieki, kuri atjauno 18. gadsimtā celtās muižas laiku auru.

Piemēram, galdnieks Edgars Balodis strādā pie muižas laika durvju atjaunošanas darbiem – piepildās muzeja darbinieku viens no sapņiem par ieeju muzejā no ēkas fasādes puses. Remontdarbi vēl norit muižas pagraba stāvā. Skolas laikā netālu dzīvojošajiem pedagogiem te atradušies ziemas krājumu pagrabi. “Te piepildīsies mūsu sapnis par rūķu svētku virtuvi,” uzsver muzeja vadītāja.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz