Trešdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija

Mēris būs kā uguns pakulās

Mēris būs kā uguns pakulās
Foto: Egons Zīverts
09.08.2016 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Neizbēgsim,” saka Vecpils mednieku kopas vadītājs Mārtiņš Bite. Viņš prognozē, ka Āfrikas cūku mēris drīz nonāks arī mūspusē. Pārtikas un veterinārais dienests brīdina, ka par savu cūku drošību pirmām kārtām ir atbildīgi novietņu saimnieki, un viņiem jau tagad ir jābūt ļoti uzmanīgiem.

Iespējams, šonedēļ slimības skartās teritorijas robeža tiks noteikta jau pie Brocēniem – saka Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece.

PVD pagājušonedēļ paziņoja, ka Tukuma novada Slampē atrastajām trim beigtajām mežacūkām nāves iemesls bijis Āfrikas cūku mēris, to apstiprinājuši laboratorisko analīžu rezultāti. Līdz tam brīdim tuvākie gadījumi bijuši Baldones novadā, kas ir apmēram 80 kilometru attālumā no Slampes. Dienests aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu.

Sērga, kas Latvijā plosās jau ilgāku laiku, Kurzemi līdz šim bija saudzējusi. Dienvidkurzemes reģions pagaidām vēl ir tās neskartā zona. Tomēr, rēķinoties ar to, ka mēris izplatās, pagājušā gada nogalē Pārtikas un veterinārais dienests paziņoja, ka maksās simt eiro par katru nomedītu mežacūku mātīti, tā veicinot mežacūku skaita samazināšanu, un līdz ar to samazinātu arī slimības uzliesmojumu skaitu šo dzīvnieku populācijā.

Pagājušajā sezonā izšauts viss Dienvidkurzemes reģionam – Pāvilostas, Aizputes, Vaiņodes, Priekules, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Rucavas, Saldus, Brocēnu, Kuldīgas, Alsungas un Skrundas novadiem – paredzētais limits, tas ir, no medniekiem saņemti pierādījumi par 3,7 tūkstošu mežacūku mātīšu likvidēšanu. Vai tas devis vēlamo efektu, to grūti pateikt – atzīst G. Kapeniece. Mežacūku biezība Dienvidkurzemē ir aptuveni divdesmit dzīvnieku uz kvadrātkilometru, bet tai “normāli vajadzētu būt” apmēram četrreiz mazākai. “Cūku skaits jau tik ātri nesamazinās, jo vairāk ir, ko ēst, jo vairāk sivēnu dzimst. Un nu ir radusies brīva vieta, kur sivēnu varētu būt vairāk,” viņa pieļauj. “Ja mēris tagad nāks, tas būs kā uguns pakulās.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 9.augusta numurā.

#kvards-20160809-06#

27 komentāri

2016-08-09 08:43

Mednieks: Bites kungs licenzes deva pēc vajadzības .Nelaime ir tā,ka Jūs nevarat korekti sadalīt medību platības ar saviem kaimiņiem.

2016-08-09 09:08

būsim reāli: Problēma tā ka medniekiem likumdošanā ir noteiktas tikai tiesības, bet atbildības nekādas... Cik nav dzirdēts par izbraukātiem labības laukiem tāpat vien lai iebrauktu apskatīties vai nav gadījumā kāda cūka iznākusi uz lauka... Runā arī ka viena liela daļa licenču tiek norakstītas pie galda sēžot nevis meža dzīvnieku reāli nošaujot... Dzīvnieku barotavas tiek taisītas pie zemnieka lauka mežmalā un beigās sanāk meža dzīvnieku posta darbi lielāki kā bez barotavas... Šī ir tikai pirmā sērga, bet cūku mērim sekos kāda briežu slimība, jo arī to blīvums netiek pietiekami regulēts- Somijā jau esot pirmie kritušie... Agri vai vēlu mēs nonāksim līdz tam ka par medību tiesībām (platībām) būs jāmaksā un medniekiem būs atbildība par postījumiem... Protams ir arī stāsts par valsts meža dienesta atbildību un ieinteresētību lietas sakārtot tā kā tām vajadzētu būt...

2016-08-09 09:18

reālam: katrai cūkai mednieku blakus nenoliksi.Zemnieki tik uz medniekiem cer bet paši neko nedara lai novērstu postījumus

2016-08-09 09:50

Jauki: no kura laika Bites k-gs ir kopas vadītājs?

2016-08-09 10:23

pusnakts: Iesakiet -kādā veidā zemnieks pats var novērst savu sējumu postījumus no meža dzīvniekiem? Staigāt ar klabekli un klaigāt-...pusnakts stunda ,visi jau dus??

2016-08-09 10:33

agents: VECPILI jau ir daudz kopu vaditaji,,par medisanu viss tiek pienemts pa kluso.

2016-08-09 12:02

pusnaktij: da kabini kaut vai konservbunžas . Izlasi ML 29p 4 daļu

2016-08-09 12:04

urkš: sērgu uz kurzemi ievazāja graudu pārvadātāji......ja vel vairāk ļaus izšaut rukšus,tad drīz varēsim tos redzēt tikai zoo. Tagad jau šuj uz dullo un mazie sivēni paliek bez mātes. Šogad neviens lielais ruksis nav redzēts,tikai mazie.

2016-08-09 12:32

mēris: Cūka mēris ir jau kurzemē,tikai tas tiek patreiz noklusets.

2016-08-09 12:35

cūka: Licenzes jau pie pustopa tiek likvidetas,bet mežā nekas nav mainījies.Ka ir tie rakumi ta ir.Uz papīra var nezin ko sarakstit.

2016-08-09 18:29

dadhbn: Medniekus vaino pie visām problēmām. Kā parādās kāds raksts par medniekiem, tā uzreiz atrodas klaigātāji kas brēc, ka izšauj visus nabaga dzīvnieciņus utt. Kā paŗādās postījumi un rakumi, tā atkal mednieki vainīgi. Kā parādās mēris, tā atkal mednieki vainīgi. Medības nav viegla nodarbošanās. Tās prasa laiku un naudas resursus. Bieži vien zvēri nāk uz laukiem pa tumsu. Rukši labībā pat gaišā laikā nav redzami, jo labība ir pārāk augsta. Viens ir skaidrs - mēris nāks un visu sakārtos.

2016-08-09 18:36

melis -dadhbn: Nabadziņi mednieki.Izdevumi vien nekādis labums.Zemniekiem tikai zaudējumi,bet medniekiem atbildība nekāda cik vajag tik nošau ,leduskapis pilns medības beigušās.

2016-08-09 19:23

dadhbn: Nu tad uz priekšu, dodies sargāt visu zemnieku laukus! 24 stundas diennaktī, tūkstošiem hektāru. Ātri vien sapratīsi, ka tas nav iespējams. Skaties ka beigās ar to atbildības uzvelšanu medniekiem nesanāk tā, ka pats pēctam varēsi sargāt laukus ar mēslu dakšu rokās.

2016-08-09 20:37

dadam: Manuprat medibas sodien ir vairak ka ekskluzivs un dargs hobijs ... inventara vien var aiziet entie tukstosi ... transportesanas vislaik ... barosana ... ne nu var jau izlist no lauku namela,paiet gabalu un bliezt ar vecteva bisi ...

2016-08-09 21:17

melis -dadhbn: Kad gribēja pieņemt likumu kad zemnieki paši var medit pa saviem laukiem ,tad mednieki bija pretim ar visām četrām kājam.Kas tagad nekaiš ,aizeju nošauju un viss.Neparko neatbildu,arī VMD.

2016-08-09 22:02

Mednieks: Izteikšu varbūt medniekam netipisku viedokli - mednieki ir vainīgi ka ir palielinājusies mežacūku populācija. Pārmērīgā piebarošana ir nojaukusi dabīgo atlasi dabā. Stulbi, bet mēris atnāks un savā veidā šo pārmērīgo populāciju sakārtos. Mednieki ar savu rīcību ir palielinājuši populāciju nevis samazinājuši, ko pārmet daļa komentētāji.

2016-08-09 22:06

dadhbn: Zemniekam pat viena meža cūka ir kaitēklis. Ja to likumu pieņemtu, tad zemnieki censtos pilnībā iznīcināt meža cūku populāciju. Turklāt neviens jau neaizliedz zemniekiem medīt, Nokārto mednieku eksāmenu, iestājies mednieku kolektīvā vai pats veido savu kolektīvu uz savas zemes un sargā savus laukus. Es saprotu arī zemniekus. Nevienam nav patīkami ciest zaudējumus, bet mēs nedzīvojam ideālā pasaulē. Un par to atbildību runājot - ja ir nomedīts limits,un postījumi turpinās,ko tad? nomedīt visus?

2016-08-09 22:07

Mednieks: Par zemniekiem - viņiem ir gana daudz tehnisko iespēju veikt labības lauku nosargāšanu. Nevar katram laukam pielikt 24 h mednieku. To neviens zemnieks nespēs samaksāt. Un ļaut zemniekiem sākt patvaļīgi - nekontrolēti medīt savos īpašumos arī nedrīkst! Tad būsim situācijā kā jau daudzas vecās Eiropas valstis - kad viss ir izšauts un jābrauc medīt uz citām valstīm - Poliju, Čehiju, Latviju u.t.t.

2016-08-09 22:09

dadhbn: Labības lauki arī ir ''piebarošana'' :)

2016-08-09 22:12

Mednieks: Labības lauki ir tikai vasaras beigās. Piebarošana, kas jauc dabīgo atlasi notiek ziemā

2016-08-09 23:27

vecpilnieks: Nu it ka Bites kungs nav mūsu kopas vadītājs

2016-08-10 00:15

ģenerālis: Viss jau ir pareizi. Tikai ir viens tāds neparedzēts sīkums. Kad veidoja jaunos kolektīvus, meža pārstāvji kliedza gvaltas - Jums nav mežu jums cūkas un briežus nebūs šaut. Pašlaik ar lielām grūtībām panākts, ka 200 ha meža ir ari cūkas šaujamas. nu kad mēris tuvu visi var šaut. Mīļie meža veči ja nevēlaties kolektīviem dot ari briežu savilcējus kuriem nav 1500 ha. tad velciet žogus apkārt mežiem lai tie jūsu lopiņi nenāk baroties uz lauksaimnieku zemēm. lai pārtiek no čiekuriem. jūs pastāvīgi bļaujat, ka tie ir meža zvēri un dzīvo mežā. Bet aizmirstat tādu sīkumu, ka tiem lopiņiem ir jāēd un viņi lielāko tiesu pārtiek no barības kura atrodama ārpus mežu teritorijām. Un tagad apgāziet šo faktu...

2016-08-10 07:58

>ģenerālim: Pareizi tā kā klaņojoši suņi jāšauj tie meža lopi ja iznāk no meža.

2016-08-10 10:19

ta bus-generāli: Ja apvilks visiem laukiem žogu riņķī tad,medniekiem pēc gadiem trim nebūs ko šaut vairs.Vai nu būs apsprāguši vai emigrējuši uz citām valstim.

2016-08-10 13:30

sasmējos: Ar ātriem soļiem tuvojas dīvānā pirdēju mēris. Sarosamies un turpinām rakstīt ar lielāku sparu.

2016-08-10 16:05

tt: cūku mēris atnāks tāpat- šauj vai nešauj.kaut kāds labums būs-mežacūkas apmirs un nepostīs vairs laukus.

2016-08-10 19:34

aaka: Šo visu var teikt zemniekiem ! zemnieki ko jūs varat bļaut, ko tad darīt kad lietus list un vējš, ko jus? ar lietusargiem zem saviem laukiem nesēžat ? tagat meža lopi paed no lauka ir jacel žogs ap mežu :D murgs :D

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli