Svētdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Nīca un Durbe algo lauku konsultantus

SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) šogad būtiski samazinājies finansējums deleģēto funkciju nodrošināšanai pašvaldībās, līdz ar to LLKC Liepājas nodaļā nav vairs konsultantu vairākos Liepājas apkaimes novados, apstiprina LLKC Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs.

Nīca un Durbe algo lauku konsultantus
Jau iepriekš "Kurzemes Vārda" vairāki aptaujātie zemnieki uzsvēruši, ka visbiežāk lauksaimniecības konsultantu pakalpojumus izmanto platību maksājumu iesniegumu precizēšanai, platību karšu pārzīmēšanā, kā arī ganāmpulku datu reģistrēšanā un par mācību semināru norisi. Pašvaldībās atzīmē, ka visbiežāk konsultanti nepieciešami, lai lauksaimnieki veiksmīgāk varētu darboties savās jomās un attīstīties, ja nu gadījumā tomēr nav kādu nepieciešamo prasmju un zināšanu. (Foto: Andris Gertsons)
19.01.2021 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Ņemot vērā vietējo lauksaimniecības uzņēmēju vajadzības un specifiku, atsevišķas pašvaldības meklē risinājumus šādus speciālistus saglabāt uz vietas. Piemēram, Nīcas un Durbes novadu pašvaldības pieņēmušas lēmumu no šī gada pašas algot lauksaimniecības konsultantus.

Bez palīdzības nepaliek

“Ar 2021. gadu būtiski samazināsies finansējums Valsts lauku tīkla un Zivsaimniecības sadarbības tīkla deleģēto funkciju veikšanai, un tas tiešā veidā ir skāris mūsu iespējas nodrošināt lauku attīstības konsultantu darbu novados,” precizē A. Kačanovs.

LLKC konsultantu vairs nav Pāvilostas, Aizputes un Vaiņodes novados. Pavisam bez palīdzības lauksaimnieki netiek atstāti – viņi zina kontaktpersonas LLKC Liepājas birojā.

Pāvilostas novadā konsultanta nav jau no pagājušā gada 30.septembra. Pašvaldība nav plānojusi veidot vakanci un algot atsevišķu speciālistu.

“LLKC Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs ir informējis, ka viņš ir pieejams un mobils,

ja vajag konsultācijas, palīdzību, cilvēki brauc pie viņa uz Liepāju vai viņš izbrauc pie cilvēkiem uz Saku, Pāvilostu, Vērgali,”

saka novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Kurčanova.

Arī Aizputes novadā konsultants nav no pērnā rudens. Par šo jautājumu ir runāts, taču tas nav ticis apspriests domes sēdēs. “Līdz ar to nekādu plānu nav,” piebilst pašvaldības pārstāve Kristīne Jasaite.

Vaiņodes novada domes izpilddirektors Normunds Pāvils vērtē, ka lauksaimnieku uz vietas novadā ir tik, cik ir.

“Līdz ar to pateikt, cik daudzi izmantoja speciālista pakalpojumus, ir grūti. Pagaidām pašvaldībai arī nav plānu algot šādu darbinieku, gaidīsim, kā šāda speciālista vajadzību uz vietas novados iezīmēs gaidāmā reforma. Tādēļ šī gada plānā nelikām šādu vakanci,” viņš skaidro.

“Esmu pateicīgs visiem kolēģiem, kas daudzus gadus ir snieguši konsultācijas savu novadu iedzīvotājiem un kuriem ir radušās jaunas iespējas, kā arī novadu pašvaldībām par ilggadīgu sadarbību šo konsultāciju nodrošināšanā. Esam atvērti sadarbībai ar pašvaldību lauku attīstības jautājumos un gatavi meklēt labākos risinājumus arī turpmākam darbam, ņemot vērā plānoto reģionālo reformu, citus esošos apstākļus un iespējas.

No savas puses iespēju robežās nekādā ziņā neatstāsim tos klientus, kuriem ir nepieciešams vienkāršs konsultatīvs vai informatīvs atbalsts.

Arī turpmāk ir pieejams finansējums konsultācijām ekonomikā, augkopībā un lopkopībā, jo sekojam klientu pieprasījumam pēc profesionālām konsultācijām, kā arī mācībām vietējā tirgus un uzņēmējdarbības veicināšanai laukos,” uzsver A. Kačanovs.

Būtiska uzņēmējdarbība

Durbes un Priekules novadu konsultanti uz nepilnu slodzi ir pārgājuši uz komercbiroju, ar noteiktu specializāciju ekonomikas un uzņēmējdarbības jomā, uzņemoties citādākus tiešos darba pienākumus, zina teikt A. Kačanovs.

“Pateicoties vietējo pašvaldību atbalstam, ir panākta vienošanās, ka pašvaldības konsultanti darbam saglabā iespēju izmantot pašvaldību telpas, un tādējādi kaut daļēji tiek saglabāta viņu konsultāciju pieejamība novados,” stāsta LLKC Liepājas biroja vadītājs.

Durbes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs laikrakstam pastāstīja, ka arī Durbes novads radis iespēju pats algot lauksaimniecības konsultantu, jo šāds speciālists novadā ir vajadzīgs.

Pienākumus veiks līdzšinējā LLKC konsultante Aiva Kasparoviča, kuru iedzīvotāji jau ļoti labi pazīst un kura pazīst novadniekus, izveidojusies sadarbība, un nav līdz šim saņemtas kādas sliktas atsauksmes, jo darbu, pēc iedzīvotāju sacītā, viņa veic kvalitatīvi.

Uzrunāta, vai viņa vēlas turpināt šos pienākumus savā pārzinātajā jomā, piekritusi.

“Uzzinājām, ja varētu tā teikt, ka LLKC bēg projām. Lauksaimniecība ir būtiskākā uzņēmējdarbības forma novadā, tādēļ gada nogalē veicām grozījumus štatu sarakstā, lai algotu konsultantu, piešķirot atalgojumu par 15 stundām nedēļā.

Tas ir nedaudz mazāk par pusslodzi, bet netiks samazināts pakalpojumu pieejamības biežums, kā bija iepriekš.

Šāds speciālists ir nepieciešams cilvēkiem, kuru digitālās prasmes nav tik augstas, lai pilnvērtīgi spētu darboties uzņēmējdarbībā, piemēram, aizpildīt platību maksājumu pieteikumus, pieteikties projektiem. Tas noteikti ir aktuāli mazāku saimniecību un vecāka gadagājuma zemnieku interesēs. Jauniem tās lietas veicas labāk, un spēj rīkoties paši,” pauž pašvaldības pārstāvis.

“Kurzemes Vārds” noskaidroja, ka arī Nīcas novadā deputāti pieņēmuši lēmumu no šī gada algot lauksaimniecības konsultantu.

Nīcas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kopštāle apstiprināja, ka pašvaldības lauksaimniecības konsultants tiks algots par pusslodzes darbu.

Pienākumus pildīs līdzšinējais pieredzējušais konsultants Ainars Sīklis, kurš domes sēdes balsojumā par štata vietas izveidi nepiedalījās.

Jau iepriekš Nīcas novada lauksaimnieki publiski cīnījušies tieši par lauksaimniecības speciālista konsultanta nepieciešamību, norādot, ka lielāko daļu pienesumu pašvaldībai nodrošina zemnieki, lopkopji un lauku tūrisma uzņēmēji, kas vēlas attīstīties, un tādēļ bieži nepieciešams atbalsts.

16 komentāri

2021-01-19 07:24

Kas konsultē?: Kas Rucavā ir lauku konsultants? Kādreiz sūtija info e pastā par notiekšo , tagat klusums. Pateicība sievitei no Dunikas bija agrāk ļoti labi paskaidroja un palīdzēja iesniegt dokumentus uz atbalstu LADam

2021-01-19 08:37

Nīcas čomi: Kas Nīcā konsultē? Mūsu radinieki no Zimbabves, viņi visu izskaidroja un sweisen palīdz ( jurists).

2021-01-19 10:19

neko nevajag: Rucavā jau sen nav lauku konsultanta ne arī sava vetārsta, pagastam vispār tādas lietas neinteresē, bijušais lauku konsultants parastos lauksaimniekus atcerējās tikai pirms vēlēšanām, neievēlēja un aizlaidās

2021-01-19 11:21

Lauki iznīkst: Neko vajag- komentētājam taisnība. Kādreiz Rucavā cik atminos bija Čunka vetārsts.

2021-01-19 12:40

osītis garais 2-litru alus bumslis: Nīcas čomi Nīcā es i konsultants, par 2-litri pie veikala stūra vakaros sniedzu izsmeltu konsultāciju kā izatukšot bamsli pats nodemonstrējot, protams ar jūsu pirkto apinīti.

2021-01-19 13:37

Vecpils: Daudzus gadus braucu uz Grobiņu pie konsultanta. Cik zinu, tas ir pašvaldības darbiniece, paldies ka nešķiro, sava novada cilvēks vai svešs visus pieņem.

2021-01-19 14:32

Nīcas čomi: To osītis garais 2-litru alus bumslis: Jūs esat mūs čoms, vakarā pie veikala aiz stūra varam tikties, līdzi mums būs radinieki no Zimbabves (deviņi ), uztaisīsim riktīgu disco, alus no Jums, zecene mūsējā.

2021-01-19 15:11

osītis garais 2-litru alus bumslis: Nīcas čomi, diski nebūs jātaisa, paņemšu jau gatavus moskviča vai Opeļa diskus kuru jau desmitiem gadu mētājas pažobelē, ja vajag varu pat ar visām gumījām paķert bet tas jau būs no jums pāris bumšļi vairāk, man zacenei būs naģu kājītes.

2021-01-19 15:23

erna: Nicas čomu kompānijai pievienojies kārtejais āksts ar Zimbabves akcentu

2021-01-19 15:35

vai tiešām: nevar uzlikt aizliegumu tiem nīcas idiotiem likt komentus.Kur nevajag tiek dzēsti komenti kas ir bez rupjībām,bet šeit Dārtas ielas iemītnieki liek komentus pie katra raksta.

2021-01-19 15:48

bezpriģels: Lūgums Liepajniekiem.lv aizbloķēt to Nicas čoma IP adresi, lai nerakstitu šīs vājibas,cilvēkiem sen pieriebies ko tadu lasīt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2021-01-19 17:57

Nīcas čomi: Cienījamie vai tiešām:, bezpriģels: Jums nav humora izjūtas - diemžēl žēl !

2021-01-19 18:18

Oicis laikam priedienā: Kur palicis Durbē domes priekšāsēdētājs ,vata ķelles atstiepis visu sagrūdis Andrejam,pa ko ta šitam piepem algu maksā.

2021-01-19 20:00

Peťķamm: Vēl pagasta stukača amatu izveidot,šitais netiek galā par maz maksā.

2021-01-20 00:20

Tīrs: Kādreiz bija daudz cilvēki un bērni, bet tagad nekā.

2021-01-20 10:32

ss: Mazliet vēl jāpacieš šis bardaks.
Drīz jūs visi varēsiet konsultēties D-kurzemes nodaļā kas atradīsies Grobiņā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz