Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Otrdiena, 23. janvāris

-1°C
Vējš: D 11.8 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Grieta, Rebeka, Strauta

Nīcas ambulances izdzīvošanas formula  (4)

Atslēgvārdi nīca | medicīna

Pirms mēneša Nīcas Pagasta padome pieņēma mūspusē ne visai populāru, taču drosmīgu lēmumu un par vietējās ambulances vadītāju apstiprināja ar medicīnu pilnīgi nesaistītu cilvēku. Tā ir nīceniece Inata Štāle. Viņas pienākums tagad ir apsaimniekot plašo divstāvu ēku, lai tā tiktu ekonomiski izmantota.

Ambulances apsaimniekotajam nav jābūt ārstam

Inata Štāle sevi par nīcenieci sauc 19 gadu, kad viņa apprecoties nokļuvusi šai pusē. Pēc profesijas viņa ir šuvēja, kas strādājusi gan uzņēmumā "Lauma", gan arī "Tonus Elast" un savas menedžeres spējas parādījusi, sabiedriskā kārtā pildot mājas vecākās pienākumus. Un tieši viņas apsaimniekotā māja ieguvusi sakoptākās mājas nosaukumu. Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētājs Agris Petermanis atzina, ka "tas arī bija viens no iemesliem, kas iedrošināja mūs uzticēt viņai nopietnos ambulances apsaimniekošanas pienākumus". Turklāt Pagasta padomes priekšsēdētājs uzsvēra, ka ir kļūda veselības aprūpes iestādes vadīšanu uzticēt mediķim, jo šādā darbā nav vajadzīgas medicīniskas, bet gan cita veida zināšanas un iemaņas. "Šī joma nav pateicīga, tā ir grūta un plaša, bet es novēlu veiksmi Inatai Štālei," sacīja A.Petermanis.

I.Štāla, šā mēneša laikā iepazīstot jauno darba lauciņu, atzīst, ka ārstam, kurš ikdienā aizņemts ar saviem tiešajiem pienākumiem, pieņemot pacientus, dodoties mājas vizītēs un izpildot vēl kaudzēm dokumentu, nemaz nebūtu laika pilnvērtīgi veikt ambulances apsaimniekotāja pienākumus. Tieši apsaimniekošanas darbu jaunā ambulances vadītāja uzskata par savu galveno pienākumu. Un neslēpj, ka viņai ir arī labi padomdevēji gan Pagasta padomē. Tāda ir arī vidusskolas saimniecības daļas vadītāja. Un, protams, ambulances mediķi, kuru ierosinājumus vadītāja uzklausa un ņem vērā.

Uzraugāmā saimniecība I.Štālei ir patiešām plaša, jo ambulance atrodas 1990.gada pašās beigās būvētā ēkā. Tā celta speciāli ambulances vajadzībām, turklāt neskopojoties ar plašumu. Jau, ieejot ēkā, nācējam paveras plašs skats gan uz pirmo, gan otro stāvu. Šodien noteikti jāatzīst, ka tik plašas koplietošanas telpas ir izšķērdība, kas gan jāapkurina, gan jāapgaismo, bet ekonomiskā efekta no tām nav. Bet tolaik, kad ēku cēla, to darīja ar vērienu, lai tā būtu gaiša, plaša un ērta mediķiem, bet galvenais – pacientiem. Plašos gaiteņus un halli saimnieciskai darbībai izmantot diezin vai izdosies, taču daudzajos kabinetos un citās telpās tagad iemājušas ne tikai ar veselības aprūpi saistītas firmas un individuālie uzņēmēji.

Vairāk veselības aprūpes pakalpojumu

Māsiņa Ieva Aruma jaunuzceltajā Nīcas poliklīnikā sākusi strādāt tikai dažus mēnešus pēc tās atvēršanas, un viņa tajā aizvadījusi visus 16 gadus, kopš pastāv ambulance. Pēc izglītības viņa ir vecmāte, bet pašlaik strādā fizikālās terapijas kabinetā. Agrāk poliklīnikā bija arī ūdens procedūru kabinets, taču aptuvenu gadu tas vairs nedarbojas, toties saglabātas un ļoti pieprasītas ir fizikālās terapijas procedūras. Lai gan tas ir maksas pakalpojums, Nīcā tās salīdzinājumā ar Liepāju maksā pavisam lēti: lāzerprocedūras – vienu latu, bet pārējās – piecdesmit santīmu.

Pēdējo divu gadu laikā Nīcas ambulance vērtējumā par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību ik gadu saņēmusi augstāko atzinību un naudas balvu tūkstoš latu, ko izmantot šo pakalpojumu uzlabošanai. Par šo naudu 2005.gadā iegādāts lāzerterapijas aparāts un iekārta, ar kuru veikt analīzes, lai noteiktu glikozes, triglicerīdu un holesterīna līmeni asinīs, un pērn – ultraskaņas aparāts. I.Aruma stāsta, ka īpaši liels pieprasījums pēc procedūrām esot laikā, kamēr laukos nenotiek lielie zemes darbi. Tad cilvēki atvēl laiku un naudu, lai paārstētu sāpošās, darbā samocītās muguras, rokas, kājas.

Bet nenoliedzami – galvenais ambulatorās ārstniecības iestādes balsts ir ģimenes ārsti. To Nīcas ambulancē ir veseli trīs: Daiga Birzniece, Iveta Peremeža un Una Malkeviča. Savulaik uz Nīcu braukuši arī dažādi speciālisti: ķirurgs, neirologs, ausu ārsts un citi. Tagad reizi mēnesi ierodas ginekologs un psihiatrs. Taču jaunā vadītāja cer tradīciju pamazām atjaunot, lai dotu iespēju tiem nīceniekiem, kam ir grūtāk izbraukāt uz Liepāju, tikt pie speciālistiem tepat. Nīcā dzīvojošo priekšrocība salīdzinājumā ar citu attālāku mūsu rajona pagastu iemītniekiem gan ir tāda, ka ir regulāra satiksme ar Liepāju, kas dod iespēju bez problēmām apmeklēt ārstus arī tur. Tomēr I.Štāle uzskata, ka vienalga jācenšas pēc iespējas vairāk pakalpojumu nodrošināt uz vietas, lai cilvēkiem atvieglotu dzīvi.

Joprojām turpat ambulancē pieņem arī zobārsts, ir iespēja pie sava ģimenes ārsta veikt analīzes, nemērojot ceļu uz Liepāju, ir masiera pakalpojumi un, protams, aptieka. Ar to gan laiku pa laikam ir problēmas, jo tās īpašniece Vizma Gedmina pati arī aptiekā stāv aiz letes. Ja viņai gadās saslimt, tad viss pagasts paliek bez aptiekas, jo aizstājēja nav. "Tas tāpēc, ka ir ļoti stingri noteikumi," stāsta V.Gedmina. "Aptiekā – vienalga lielā vai mazā – drīkst strādāt tikai ar farmaceitisko izglītību." Bet Nīcā bez viņas neviena cita nav. Bet cilvēki kļūst nīgri, ieraugot uz aptiekas durvīm uzrakstu, ka tā slēgta. Un viņus var saprast: ja zāles ir vajadzīgas, tad ērtāk tās iegādāties tepat uz vietas, nevis steigties uz Liepāju. "Esmu mēģinājusi sameklēt kādu aizstājēju Liepājā," saka V.Gedmina, "bet nekas nav izdevies, jo pat visi pensionētie farmaceiti jau kaut kur strādā." 

Valsts dižplāns veselības aprūpē paredz, ka, attīstot neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību, arī Nīcā uzturēsies viena ātrās palīdzības brigāde. I.Štāla rāda telpas, kurās, visticamāk, to izvietos, esot jau pieteikušies arī darbinieki, taču pagaidām nav skaidrības, kad šo projektu varētu īstenot.

Gan skaistumkopšana, gan veikali

Lai kā arī gribētos, nav iespējams lielo ambulances māju piepildīt tikai ar medicīnisko pakalpojumu sniedzējiem. Tāpēc jau ambulances iepriekšējās vadības laikā meklētas iespējas, kā intensīvāk noslogot tukšā telpas. Tagad tās visas ir aizņēmuši veikali un pakalpojumu sniedzēji. Tas ambulances apmeklētājiem ir ļoti ērti. Jau sešus gadus te strādā friziere Inita Šķubure, kas uz Nīcu brauc no Otaņķiem. Pirms divarpus gadiem savu frizētavu atvēra arī Iveta Stase. Inita stāsta, ka strīdu tāpēc neesot, jo darba pietiekot abām, un katrai meistarei esot savi klienti. Pavisam nesen skaistumkopšanas iespējām pievienojusies kosmētiķe Inga Kirkiže, kas iepriekš strādājusi Liepājā, taču, dzīvodama Nīcā, priecājas par iespēju turpat arī strādāt. Savukārt I.Štāle stāsta, ka vēlēšanos atvērt savu manikīra un pedikīra kabinetu izteikusi vēl kāda meistare, tikai jāmeklējot telpas. Iespējams, tās atradīsies, ja varēs vienoties ar iepriekšējo nomnieku, pārtikas veikalu "Auda", kas tagad no ambulances telpām pārcelts uz citurieni, lauzt nomas līgumu, kas ir līdz 2009.gadam. Un kādā nelielā telpā savu darbnīciņu iekārtojusi arī šuvēja Indra Roze.

Vairākās ambulances telpās iekārtoti dažādi veikali. Ērtības labad ieeja tajos ir atsevišķa. Vairāk nekā sešus gadus tur darbojas apģērbu un apavu veikals, kam turpat dažas durvis tālāk ir cits konkurents, kas pārdod gan jaunu, gan arī mazlietotu un lietotu apģērbu. Bet abiem pa vidu – vienīgais Nīcas saimniecības preču veikals. Tajā strādājošie gan atzīst, ka veikala iepriekšējā atrašanās vieta pašā pagasta centrā bijusi ērtāka, jo tur ienākuši gan vietējie iedzīvotāji, kas devušies uz pārtikas veikalu, gan arī garāmbraucēji. Lai gan tagadējā vieta ir tikai pārsimt metru tālāk, tas tomēr ir pietiekami, lai speciāli uz šo veikalu nāktu tikai tad, kad ir konkrēta vajadzība, nevis garāmejot ieskrietu paskatīties, kas jauns.

Un vēl ambulancē jau kopš tās uzcelšanas ir divi dzīvokļi. "Visticamāk, arī tie bija domāti mediķiem," saka I.Štāla. Tagad tur mitinās māsiņa Ieva Aruma un aptiekas vadītāja Vizma Gedmina.

Kristīne Pastore,
"Kurzemes Vārds"

Fizikālās terapijas kabineta māsiņa Ieva Aruma Nīcas ambulancē strādā jau 16 gadu – tieši tik ilgi, cik pastāv šī ēka.

Pirms mēneša par Nīcas ambulances vadītāju kļuva Inata Štāle. Viņa nav mediķe, bet šīs iestādes menedžere.

Nīcas ambulance celta pirms 16 gadiem, lai būtu gaiši un plaši. Tagad šis plašums ir prasmīgi jāapsaimnieko, lai būtu ekonomiski.

Aptiekai pagastā ir jābūt, uzskata tās vadītāja Vizma Gedmina, un tā domā gan mediķi, gan ambulances vadītāja, gan arī iedzīvotāji. Taču ir grūti atrast, kas tajā strādās, tāpēc pagaidām vadītāja ir viena pati un meklē palīgu.

Saimniecības preču veikals uz ambulances ēku pārcelts pirms pusgada. Līdz tam tas atradās pagasta centrā, un tad pircēju bijis vairāk. Turklāt šīs telpas jau esot par šaurām, visām precēm vietas nepietiekot.

  • Komentāri (4)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Novados

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!