Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis svinēs 55 gadu jubileju; par godu top arī izstāde

Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis svinēs 55 gadu jubileju; par godu top arī izstāde
Foto: Ģirts Gertsons
13.12.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis gatavojas 55 gadu jubilejai, savukārt Otaņķu senlietu krātuvē tās vadītāja un ansambļa dziedātāja Lelde Jagmina iekārto jubilejas izstādi. “Arvien uzzini ko jaunu. Uz pirmajiem mēģinājumiem visus veda kravas kastē pa dubļainiem ceļiem. Ansamblis radās pašiem sev. Jauniem pensionāriem pirmās pensijas jānosvin ballē – kaut ko vajag parādīt,” Lelde iesāk atskatu raibajā vēsturē.

Gaitenī, kas ved uz izremontētajām un atkal apskatei atvērtajām senlietu krātuves telpām, apskatāmas Otaņķu bibliotēkas vadītājas un dziedātājas Vinetas Jušķevicas veidota fotoizstāde, kas veltīta etnogrāfiskā ansambļa aizkadra mirkļiem.

“Te mēs gaidām, te ar lamu fotografējamies. Te festivālā “Baltica” esam trīs dienas, ik dienu vajag jaunu vainagu. Sākumam bija līdzi no Otaņķiem, pēc tam nāca Rīgas pļavas. Te vienīgie no Latvijas bijām Baltikā Viļņā, apkārt daudz eksotikas,” stāsta Lelde.

Senlietu krātuves ekspozīciju telpa sadalīta divās daļās. Vienā ir turīgu otaņķnieku ģimenes istaba Ulmaņlaikos, bet otrā pašlaik top pirmā mainīgā ekspozīcija, veltīta etnogrāfiskā ansambļa jubilejai.

“Te ir trīs durvis, jo bijuši trīs ilggadēji vadītāji. Senākās ir spundētas klēts durvis no Raņķiem Otaņķu pagastā, kur nakšņojis Imants Ziedonis. Par godu dibinātājiem tās simbolizē mantojumu un sendienas. Tad, no 1988. gada ir Zentas Bērtiņas laiks, kuru raksturo verandas durvis, jo atvērās durvis uz pasauli. Viņa teica – kā mēs skatē dabūjām vērtējumu “izcili”, tā zemāk nekad nav bijis. Solveigai Kūlainei ir modernās durvis un miglainā nākotne, taču logs tajās ir,” izrāda L. Jagmina.

Dibinot ansambli, jestrie pensionāri vienojušies dziesmas ne tikai dziedāt, bet arī izspēlēt no viena gala līdz otram. Tā slavenā kolhoza “Zelta zvaigzne” klubā radies vēl slavenākais uzvedums “Senās kāzas Nīcā”.

“Tie, kas nebija uz ballīti, arī gribēja redzēt. Kāzas parādīja kaimiņu ciemos. Pēc tam lieta kļuva nopietna,” saka Lelde. Veidojot izstādi, viņa atradusi 55 iemeslus fanot par Otaņķu etnogrāfisko ansambli, kurš pat I. Ziedonim bijis svarīgs.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 13.decembra numurā.

#kvards-20191213-04#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)