Trešdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pa pļavu – ar laivu, pa upi – ar mašīnu. Nīcas pagasta plūdos vainojama drūzma Bārtā

Nīcas pagasta Lauciņciema iedzīvotāji pavadīja bezmiega nakti, kad viņu mājām blakus no krastiem izgāja Toseles upe un pārplūda Bārtas upes vecā gultne. “Salnu” mājās pieplūda pagalms un saimniecības ēkas, bet “Zīles” un “Dzīles” Tosele apņēma no visām pusēm, ka iedzīvotājus evakuēja.

Pa pļavu – ar laivu, pa upi – ar mašīnu. Nīcas pagasta plūdos vainojama drūzma Bārtā
"Upenieku" mājas kaimiņi brauc pakaļ applūdušo "Salnu" māju saimniecei Veltai Graudužei. Zem ūdens – pļavas un labības lauks, iebraucamais ceļš. (Foto: Egons Zīverts)
"Upenieku" mājas kaimiņi brauc pakaļ applūdušo "Salnu" māju saimniecei Veltai Graudužei. Zem ūdens – pļavas un labības lauks, iebraucamais ceļš. (Foto: Egons Zīverts)
30.01.2024 06:10

liepajniekiem.lv

No vienām mājām divus cilvēkus aizveda pašvaldības policisti, bet līdz otrajām pa ūdeni līdz apvidus auto durvīm pakaļ omei aizbrauca mazdēls.

Pludo pagalms un pagrabi

Mēs plūdu postījumus ieraudzījām nākamajā rītā, kad ūdens līmenis gan vienos, gan otros krastos bija nedaudz krities.

Patiesībā tas bīstami augsts vairs nebija jau tad, kad “Salnu” māju saimnieks Jānis Graudužis atgriezās no rīta reisa un mājup pāri pļavai vairs nevarēja pārbraukt ar laivu pats, bet laiva bija jāvelk.

Viņš vadā skolēnus un busiņu pievakarē, redzot, ka strauji ceļas ūdens līmenis vecajā Bārtā, aizbrauca pie “Upenieku” mājām kaimiņos. Tās augstākā vietā, tāpēc pasargātākas.

Taču pirms reisa pāri applūdušajām pļavām laiva slīdēja viegli. Kaimiņiene Valda Šķilvalte bija telefonā uzfilmējusi un mums rādīja, kā tas izskatījās.

“Tas ir traģiski un sāpīgi,”

viņa teica par Graudužu nelaimi. “Mūsu dēls, kas dzīvo blakus mājā, arī aizbarikādēja pagrabu, lai tajā neieplūst no garāžas ūdens.

Pēc brīža Valda kopā ar dēlu Uldi Jankēvicu ar džipu izbrauca cauri applūdušajai pļavai un atpakaļ atgriezās ar “Salnu” saimnieci Veltu Grauduži.

Jautājām viņai, kā pagājusi nakts, vai gulējuši. “Ko mēs citu darīsim?” sieviete atbildēja. “Visi pagrabi ūdenī, ko varējām, cēlām uz augšu, laivu izlējām, tā no rīta bija vajadzīga vīram.

Mājā siltums, ūdens, elektrība ir. Es ceru, ka tik slikti vairs nebūs.”

Velta atcerējās, ka iepriekšējos plūdus pieredzēja 2016. gadā, kad arī labības lauki un mājas applūda, bet pie nelaimes taču nevar pierast. Tā katrreiz satriec no jauna, un to varēja lasīt nīcenieces acīs.

Žirgtāk runāja Ainars Gancons, kas ar sievu Ilvu dzīvo un saimnieko putnu fermā “Nīckrasti” pašā Toseles malā. Upe bija tikai pieskārusies vienai ēkai, un nākamajā rītā ledus jau vilkās atpakaļ.

Taču putnkopji darbināja sūkni, kas vadīja ūdeni prom no fermas mēslu transportiera, jo tas atrodas zemāk par ēku.

Ainars Gancons par savas saimniecības putnu fermu nebēdā. Tā no katastrofas izvairījusies, kaut arī atrodas Toseles krastā. Foto: Egons Zīverts

“Ko jūs par mani? Tur vajag palīdzību, māja pilna ar ūdeni, jāliek jauna grīda,” Ainars rādīja uz viensētām viņpus upei. No tām arī naktī evakuēja cilvēkus.

Aizbrauc uz riska robežas

Kā tas notika, pastāstīja Dienvidkurzemes novada pašvaldības policists Mārtiņš Zvagulis. Daļēji kā nelabs kvests – nervus stindzinoša situāciju spēle; taču dzīve nav spēle, tajā briesmas ir reālas.

“Mēs sākām rīkoties ap pulksten 11 naktī, bet ūdens bija cēlies pie mājām jau ap pulksten pieciem sešiem.

Cilvēki laikus to pamanīja un izbrauca savas automašīnas, atstāja tuvāk šosejai,” policistam stāstīja, ka ūdens līmenis auga acīm redzami – ik stundā par pieciem centimetriem vairāk.

“Ciemu apsekojām līdz pusnaktij, tad ūdens bija pacēlies tā, ka vairs nevarēja ar mašīnu iebraukt,” M. Zvagulis restaurēja nakts gaitu.

Pulksten trijos naktī policistiem piezvanīja, ka no divām tālākajām mājām cilvēki grib tikt prom, bet pašu spēkiem to nespēj; netiek ārā. Ūdens jau bija ēkā.

“Tad braucām viņiem pakaļ. Līdz tālākajai mājai, kurā dzīvoja par 80 gadiem vecāka ome, viņai pakaļ ar džipu iebrauca mazdēls, bet no kaimiņmājas divus cilvēkus izvedām mēs ar mikroautobusu,” policists turpina.

“Trakākais bija tas, ka neredzēja ceļu, bija ūdens vien. Mēs braucām kādu metru no upes, paļaudamies, ka nenonāksim tajā.”

Ko tādu M. Zvagulis piedzīvoja pirmoreiz. Var sacīt, braucis pa upi nebija, ne arī evakuējis cilvēkus plūdu laikā.

Mājas, no kurām evakuēja cilvēkus. Foto: Egons Zīverts

“Visi izturējās adekvāti, vienīgais uztraukums bija, ka vecajai sievietei nepaliek slikti. Taču viss beidzās labi. Mazdēls viņu aizveda sev līdzi. No otras mājas aizbrauca uz dzīvokli Liepājā,” glābējs teica, ka aptaujājuši arī citu māju iedzīvotājus, vai viņi jāved prom, jo ūdens tāpat bija pie mājas. Taču visi atteicās.

Naktī gan drīzāk klausījās dabas trokšņos, nevis aizmiga.

Vainīga drūzma Bārtā

Lauciņciemu apsekoja Dunikas un Rucavas pagastu apvienības un Nīcas un Otaņķu pagastu apvienības pārvaldes vadītāja Agija Kaunese.

Tāpat situāciju zināja Nīcas pagasta sociālā darbiniece darbā ar pilngadīgām personām Viktorija Indricāne.

Turklāt rītā pēc šausmu nakts uz pagastu aizbrauca novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols, lai kopīgi ar pagasta vadītāju pārrunātu par sociālo palīdzību plūdos cietušajiem iedzīvotājiem.

“Viņiem palīdzība pienākas, un saņems,”

A. Priedols pēc mazās sanāksmes informēja portālu.

Cietušajiem pienākas krīzes pabalsts ārkārtas situācijās, kādi ir arī plūdi; vienai mājsaimniecībai – līdz 1500 eiro.

Kāpēc bija tik vareni plūdi? Agija Kaunese paskaidroja: “Toseles upe ietek Bārtā, Bārta – Liepājas ezerā. Kur Tosele satiekas ar Bārtu, ir tā saucamais šeķis, tur vienmēr ir aizsprostojums, ledus sablīvējumi. Straujā sniega kušana, lietus, mainīgie laika apstākļi radīja tādu ūdens daudzumu, ko Bārta nespēja uzņemt no mazajiem kanāliem un upītēm.

Upe nosprostojas, bet ūdenim kaut kur jāpaliek, un tas Toselē ceļas, aizplūst pa laukiem.”

Savukārt ap veco gultni veidojas venēcija reljefa dēļ. Tur zemākā vieta – kā bļoda, un ūdenim ir, kur uzkrāties.

A. Kaunese pastāstīja, ka plūdu naktī palīdzību saņēmuši visi iedzīvotāji, kuri to lūguši. Iesaistījušās gan pagasta pārvalde, gan pašvaldības Komunālā pārvalde un policija.

Medicīniskā palīdzība nebijusi nepieciešama.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz